PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletlerin Hız Sınırı Yükseltilsin

polat
16.Temmuz.2009, 15:14
http://ortasehpa.com/site/wp-content/uploads/2009/07/851720090505101311607.jpg
Motosiklet Sanayicileri Derneği Başkanı Güray Balatekin, 250 cc’nin üzerinde motora sahip motosikletlerin otobandaki kullanım hızının otomobille eşitlenmesi istedi.

Motosiklet Sanayicileri Derneği Başkanı Güray Balatekin, 250 cc’nin üzerinde motora sahip motosikletlerin otobandaki kullanım hızının 70 kilometrenin üzerinde, otomobille eşdeğer olmasını istediklerini söyledi.
Balatekin, yaptığı açıklamada, yurt içi üretim destekli, motor hacmi 250 cc’ye kadar olan motosikletlerde ÖTV’nin 15 Mart-15 Haziran arasında yüzde 22′den yüzde 11′e indirildiğini, 16 Hazirandan bu yana ise ÖTV’nin yüzde 16 olarak belirlendiğini anımsattı.
ÖTV indirimleriyle başlayan canlılığın sevindirici olduğunu ifade eden Akgül, satışlarının hareketli geçtiğini, yıl sonuna kadar 190 bin adetlik satış rakamına ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.
Balatekin, satışların artması noktasında motosiklet sektörü ve kullanıcılarının bazı beklentilerinin olduğunu, bu konuda ilgili bakanlıklar nezdinde girişimlerinin sürdüğünü vurgulayarak, şunları söyledi:
”Dünyada kara yolu ulaşımı içinde en güvenli araç motosiklettir. Kullanıcı oranına göre, motosikletteki kaza oranı yüzde 1,5 civarındadır. Otomobil, minibüs ve otobüsleri içine alan diğer araçlarda kaza oranı yüzde 10-30 arasında değişmektedir. Bu durumda motosikleti cazip hale getirmeliyiz. Üzerindeki vergi yüklerinin geçici süreyle değil, kalıcı olarak kaldırılması gerekiyor. Motosikletçilerin yaşadığı sorunların çözülmesi gerekiyor.”
”MOTOSİKLET DAHA YÜKSEK HIZDA GÜVENLE GİDEBİLİR”
Balatekin, motosikletçilerin hız sınırlarının yeniden düzenlenmesini beklediğini ifade ederek, ”250 cc’nin üzerinde motora sahip motosikletlerin otobandaki kullanım hızının 70 kilometrenin üzerinde, otomobille eşdeğer olmasını istiyoruz. 70-80 kilometrelik hız motosikletçiyi öldürür” dedi.
Otobanda 70-80 kilometre hızla giden bir motosikletin arkadan gelen diğer araçlar tarafından sıkıştırıldığını belirten Akgül, ”Kamyon bile daha yüksek hızla gidiyor. Otomobil ve kamyon gibi araçların sollaması sırasında motosiklet sürücülerinin hayatları tehlikeye giriyor. Motosikletler daha yüksek hızda güvenle gidebilir. Bu konuda düzenleme yapılmasını, otobanlarda yaşanan risklerin ortadan kaldırılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

carvalho
20.Temmuz.2009, 11:01
Son derece katılıyorum bu fikre.
80 km/s otobanda? şaka gibi...

cenkerdemir
20.Temmuz.2009, 11:15
türkiyede otomobil veya motosiklet ile yol durumuna göre hareket etmessek kesinlikle ölürüz o yolda koskoca çift dorse tırlar bile asılmış giderken 80 yetmez kimseye bence.

siyahus
20.Temmuz.2009, 14:59
Valla ben yavas kullanıyorum , hızlı gitmeyi sevmiyorum ama otobanda trafik yoksa 90 km den aşağı düşmüyorum, saçma trafik kurallarındansa hayatım daha önemli , düşük hızla otobanda gidip öleceğime yol standardlarında giderim gerekirse saçma cezayı yerim.

kayar2
20.Temmuz.2009, 19:02
otobanda ve yolda hız sınırı normal yolda 100km otobanda 120 olmalı
en az otomobiller için