PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorumun Sabah Izdirabi

DAGCI
17.Temmuz.2009, 14:11
ARKADAŞLAR MERHABA...
Benim motorsiklet sabahları çalışmakta zorlanıyor. Sanki benzin yokmuş gibi tam çalışır gibi olup ses azalıyor. bunu iki üç kez tekrarlıyor. ben tabi o ara gaz vermek için debeleniyorum, en sonunda motor gazı alıyor, jikle zaten bozuk öyle gaz verir halde 2,3 dakika ısıtıp kalkış yapıyorum. Ben buji den sanıyordum, yeni buji alıp taktım, sabah yine aynı şeyi yapmazmı.... Tabi bu bir gün beklerse böyle, motor 2, 3, gün yatarsa çalışması ızdıraba dönüyor. 2, 3 dakika marş basıp zorla çalıştırıyorum.

BU NEDEN OLABİLİR ARKADAŞLAR. BİR YARDIM LÜTFEN. TEŞEKKÜRLER.

YİNE MOTORCUYA GÖTÜRÜP BAYILACAĞIZ GALİBA BİRAZCIK...
ÇALIŞMAZ KORKUSUYLA MOTORU BİR GÜN YATIRAMIYORUM YANİ NEREDEYSE....

cenkerdemir
17.Temmuz.2009, 17:30
ben teknik konulardan anlamam ama motoru bir ustaya götürsen hem stres hemde sıkıntı çekmemiş olursun bence kazasız sürüşler.

kayar2
18.Temmuz.2009, 01:44
jigle bozuksa ilk çalıştırmada zorlanırsın böyle jiklenin yapılması lazım başka hava alıyorsa bir yerden aynı sorunu yapar

bozkurt
18.Temmuz.2009, 21:18
Jiklen arızalı.
Yaptır kurtul ve zevkle bin.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

GÖLGE
19.Temmuz.2009, 23:16
bencede %90 jikleden, motor soğukken jikleni ilk çalıştırmada arızalı olduğu için kullanamıyorsun oda çalışmayı geciktiriyor.

HONEY
19.Temmuz.2009, 23:24
bencede %90 jikleden, motor soğukken jikleni ilk çalıştırmada arızalı olduğu için kullanamıyorsun oda çalışmayı geciktiriyor.

Pis turşucu çırağı sen ne anlarsın motor arızasından

DAGCI
20.Temmuz.2009, 15:30
Arkadaşlar, yorumlarınız için teşekkür ederim... olabilir jikle den ama, jikle birbuçuk senedir bozuk, telinde gevşeme var diyorlar, dolayısıyla çekince yeterince gaz sağlamıyor... Zormudur tamiri nedir, ustanın birisine götürmüştüm, sabahları jikle çalışmıyor demiştim, teli gevşemiştir dedi, (nedendir bilmem) yapmaya yanaşmadı.... ilk aldığım yerdeki ustaya da jikle sorununu söyledim, o da (yarım yamalak çalışıyordu ya) yok bir şeyi deyip geçiştirdi... BAZEN BU ŞÖFÖR - USTA İLİŞKİLERİ, TÜRK - FRANSIZ TOPLANTISINA DÖNÜYOR VALLAHİ ARKADAŞLAR... MOTORDAN ANLAYAN ABİLERİMİZİ TENSİH EDERİM.

DAGCI
20.Temmuz.2009, 15:35
ARKADAŞLAR JİKLE DEN SE, BUNU HER GÜN YAPMASI LAZIM DEĞİLMİ, BEKLEDİKÇE ÇALIŞMASI ZORLAŞIYOR. HER GÜN ÇALIŞIRSA SORUN YOK, AMA BİR GÜN YATMAYA GÖRSÜN.... KARBİRATÖR TIKANIKLIĞI, BENZİNİ ALMASINI ENGELLİYOR FALAN OLMA OLABİLİRMİ ACABA... (bazen çalışmayınca, karbiratör tıkanmıştır falan derlerya)

GÖLGE
22.Temmuz.2009, 23:56
Pis turşucu çırağı sen ne anlarsın motor arızasından

ya bu aralar turşu işini bıraktım sezonluk işler yapıyorum yazın tamirhane kışın turşu :mrgreen: jikledendir biraz kurcala motorunu yapayacağın kadar zor değildir tek yapacağın jikle telini takip et bittiği yeri sök bak zaten arızalı daha nekadar boza bilirsinki :mrgreen: hem motorunu tanımış olursun uzun yolculuklarda çıka bilecek arızalarada hazırlamış olursun kendini hadi kolay gelsin.

DAGCI
24.Temmuz.2009, 12:20
Hadi Aradim Buldum Jikle Telinin Sonunu, Bunu Daha önce Yapan Varmi Ki, Ne Yapacağiz Teli Biraz Kesecekmiyiz, Gevşemiş Diyorlarya.... Neyse Fazla Baş Ağritmayayim.

Ama Jikle Den Olduğuna Ikna Oldum Sanirim. :?

CELİL
24.Temmuz.2009, 13:48
merhaba benimkini kendim ayarladım jikleyi çektiğinde telin bulduğun son noktasına bak çekiyormu çekiyorsa yeterince çektiğinden emin ol emin olmak için jikleyi sonuna kadar çek elinle çekili tut ve telin sonunda bağlı olan yeri telin çektiği yöne çek hareket ediyorsa tel tam çekmiyor demektir öyle ise teli tutan tek bir vida var onu gevşet jikleyi tam çekili pozizyonda tut teli vidanın oradan çekip ger geredikten sonra bırakmadan vidayı sık bu kadar anlatabilmişimdir işalah kolay gelsin:cheesy:

DAGCI
03.Ağustos.2009, 16:06
Valla daha iyi anlatılamazdı... Sağolasın..... 8)

DAGCI
03.Ağustos.2009, 16:07
Bu arada bende bu aralar faydalı bir bilgi üzerinde duruyorum... Tam çöziyim, paylaşacağım forumda, bir kaç bilgili abi, hatta motorumu aldığım yerdeki regal süren usta bile bana, yedek deposunu kullanmamızı sağlayan, tırnak var ya, benzin gidişini kapatıyor hani,yukarı, aşağı, ortaya oluyor... Onun yedek falan olmadığını, bir işe yaramadığını söylemişlerdi, Ben de 2 senedir, o mantık üzerine kullanıyorum, yani heybede 1, 2 litrelik bidonlarla geziyorum bazen, yolda kalırsam diye.... Meğersem o zımbırtı sanırım işe yarıyor.... Belki de zaten herkes biliyor bunu... ben mi yeni keşfettim acaba....

DAGCI
03.Ağustos.2009, 17:50
Olay çözülmüş zaten

DAGCI
03.Ağustos.2009, 17:52
Neyse olaydan (yedek depo) haberi olmayan ustalar utansın....

evimanaokulu
22.Ağustos.2009, 12:10
arkadaşlar jikle olayı motorda sadece kışın sorun yapıyor.jikle çekince sakın gaz vermeyin.o zaman motor boğuluyor.en az 3-5 dakika motorun ısınmasını bekleyin sonra yavaş yavaş jikleyi indirin ve yola devam edin bazen bunu bende yapmıştım jikle varken motorumu sürdüm sonra bujiler patladı..tekrar buji değiştirmek zorunda kaldım.

Zenginkurt
22.Ağustos.2009, 12:40
yani işin şakası bu işler kaza yapa yapa öğrenir ;)

handojoe
27.Ağustos.2009, 23:38
sen motoru boğuyosun galiba dostum normalde yazın tek marşta hadi ikincide çalışması gerekir. jiglede ne oluyor hiç kullandığımı hatırlamam isterse bir ay çalışmasın tek marşta alması gerekir. ilk önce gazı iki kere çek sonra marşa bas

bozkurt
28.Ağustos.2009, 11:13
Arkadaşlar,R&R ancak motor sıcakken jiklesiz çalışır.Veya motoru susturma arasında çok uzun süre yoksa.
Şimdi böyle bir kolaylık,olanak varken neden iki defa gaz kolunu aç kapa,jikleye ne gerek var gibi sözler ediyoruz anlamadım.Neden birkaç defa marşa basayım,neden akümü öldüreyim.Bütün bunlara gerek yok.
Benzin musluğunu aşağı veya gerekiyorsa yukarı konumuna getir.
Jikleyi çek,
Marşa bas.(Eğer lambalar açıksa lütfen basmadan önce kapat)
Motor çalışınca kendisi belli bir süre sonra jikleyi salacaktır.
Daha sonra eğer istersen kademeli azaltabilir veya kapatabilirsin.
Unutma.Motorla işin bittikten sonra benzin musluğunu kapatmayı untma.
Ayrıca senin motorunu aldığın yerdeki usta bisikletçi galiba.
Yerin İstanbul,Bul değerli bir usta kafan dinç olsun.
Biraz kafa ütülemek gibi oldu ama inan topiği okurken içime sıkıntılar girmişti.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

aircon4x4
07.Kasım.2009, 08:25
evet sanırım sorun jikle + benzin musluğunun açık kalması. nadiren olmasına rağmen diğer bir sorun da sulu benzin... Güvendiğimiz ve belli başlı markalar dışında benzin kullanmayalım. Yaz ortasında full depo benzinle yolda kaldım bu yüzden...

DAGCI
23.Kasım.2009, 14:42
Sorun cikleymiş, Celal abinin dediği gibi telde gevşeklik vardı, bir müddet jikleyi çektikten sonra teldeki boşluk yüzünden yukarıya doğru çekilemeyen zımbırtıyı çivi ile sabahları kendim yukarı kaldırdım, nasıl sökülüyor anlayamadım çünkü, vidasını göremedim. Sonra da motorcuya götürdüm halletti.