PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sabah çalışma sorunu...

xerophyte
24.Ağustos.2009, 16:25
Merhaba, bir önceki başlıkta da benzer bir soru gündeme gelmiş. Benim de aynı sorunum var. Dün uzun süreli kullanmama ragmen,bu sabah cok uzun sure calıstıramadım. aküsü yeni,bujiler yeni,motor yağım yeni,çalıştıktan sonra da hiç bir problemi yok. yalnız ali usta,gidondaki jikleyi kullanma dedi bana. ona hiç dokunmuyorum. motordaki rolanti ayarını açıyorum oyle çalıştırıyorum. bir müddet sonra çalışıyor ancak çok uğraştırıyor. sizin de el jikleniz problemli mi? yani kronik raptor sorunu mu bu? yoksa yaptırsam ve sabahları onu açarak rahat çalıştırabilir miyim? son bir soru: eldeki jikle ile motordaki rolanti ayarı aynı işlevi mi görmekte? (zengin karışım)(ali usta oyle demişti)

Zenginkurt
25.Ağustos.2009, 17:09
Benim öyle sorunum olmadı ancak bu problemin jikleyle alakası olduğunu sanmıyorum jikle aşağıdaysa yukarı çıkar ve öyle çalıştır motoru sorun yoksa regalin özel yerine gideceksin

drozzie79
26.Ağustos.2009, 11:24
%100 aynı mekanizma değil bence...biri havayı kısıyor, diğeri yakıtı açıyor.. zengin karışım oluyor tabii.. ancak amaç motoru ısıtmaksa sonuçta her ikisi de motoru ısıtmış oluyor...
Ya da çok pis sallıyorum :D doktorum abi benden bu kadar :D

Oldrider
26.Ağustos.2009, 14:05
Arkadaşlar, sabah çalışmama problemini forumda birkaç kişiden duyuyorum. Bir yanlışlık var onu düzelteyim. Bir kere gidondaki jigleyi kullanmak lazım.Adam onu oraya süs diye yapmamış. Tahminen, jiglesi bozuk olanlar bu sorunu yaşıyor diye düşünüyorum. Hele ustayım diyen tamircinin "gidondaki jigleyi kullanma" demesi pek bir garip kaçıyor. Benim 2005 model Regal jigleyi sabahları biraz açtımmı tik diye çalışır. Ama jiglede iken gaz verme ve jigleyi 2-3 dakika içinde yavaşça kademeli olarak indir. Motorunuzu akşam parkettiğinizde benzin valfını kapatmayı unutmayın, yoksa motor sabaha boğulur ve yine çalışmaz. Kolay gelsin...

handojoe
27.Ağustos.2009, 23:40
sen motoru boğuyosun galiba dostum normalde yazın tek marşta hadi ikincide çalışması gerekir. jiglede ne oluyor hiç kullandığımı hatırlamam isterse bir ay çalışmasın tek marşta alması gerekir. ilk önce gazı iki kere çek sonra marşa bas

ilayda
28.Ağustos.2009, 05:03
Merhaba, bir önceki başlıkta da benzer bir soru gündeme gelmiş. Benim de aynı sorunum var. Dün uzun süreli kullanmama ragmen,bu sabah cok uzun sure calıstıramadım. aküsü yeni,bujiler yeni,motor yağım yeni,çalıştıktan sonra da hiç bir problemi yok. yalnız ali usta,gidondaki jikleyi kullanma dedi bana. ona hiç dokunmuyorum. motordaki rolanti ayarını açıyorum oyle çalıştırıyorum. bir müddet sonra çalışıyor ancak çok uğraştırıyor. sizin de el jikleniz problemli mi? yani kronik raptor sorunu mu bu? yoksa yaptırsam ve sabahları onu açarak rahat çalıştırabilir miyim? son bir soru: eldeki jikle ile motordaki rolanti ayarı aynı işlevi mi görmekte? (zengin karışım)(ali usta oyle demişti):evil:arkadaşım ben ali usta jikle konusun da sen beni yanlış anladın galiba ben sana motorun sıcakken jikleyi kullanma demiş olabilirim sogukken kullana bilirsin 2 dk ve ya 3 dk eger gidonun ordaki jikle mandalını çektiginde çalışmıyorsa karbürotörün üstündeki jiklenin mandalları çekiyor gibi gözüküp çekmiyorsa motorda sabahları çalıştırma problrmi yaşarsın ama karbürotorün jiklesi alttan görevini yapıpta çalişmıyorsa karburotorun alttaki hava ayar civataları kapalı ise eger jiklen görevini yapmayabilir takıldıgın yerde alo demen yeterli 0535 975 10 82 ali demirtaş:cheesy:

bozkurt
28.Ağustos.2009, 10:42
İşte cevap bu.
Kimse sana jikleyi kullanma dememiş.Sadece yanlış anlaşılma olmuş.
Lütfen iş bittikten sonra benzin musluğunu kapatmayı unutmayalım.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

ekselans
29.Ağustos.2009, 18:16
sabah ları jiklesiz çakışmıyo benimkide..boğul geçenlerde bujileri söküp kuruladım bastım çaılştı

kayar2
01.Eylül.2009, 06:15
yanlış yapıyorsun hava ayarını açarak soguk motor çalıştırlmaz hava ayarı rölanti ayarıdır.soguk motorda tersine hava kapatılır buda jigle ile yapılır.jigle hava sogukluguna göre ve her motorun durumuna göre çekilir tam veya yarım motor zengin karışımla rahat çalışır ve yavaş yavaş motorun sesine göre jigleyi indirirsin.
bazen benzin muslugu açık kalırsa şamandıra ya pislik gelip benzini taşırsa motor çok zengin karışımla bogulabilir bundanda geç çalışabilir motorlarında bir huyu karekteri vardır kullanan anlar dilinden iyi ateşlemeler

Zenginkurt
01.Eylül.2009, 16:24
drozzie sen nasıl RR üye oldun acaba cok merak ediyorum . :D