PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beldeyama Motosikleti Bırakıyor!

carvalho
27.Ağustos.2009, 10:52
Otomotivi büyümede dört ana iş kolundan biri olarak açıklayan Koç Holding, verimli olmayan şirketleri gözden geçirmeye devam ediyor.
Yaklaşık iki yıl önce İtalyan Iveco ile ortak üretim yapan Otoyol’u tasfiye eden Koç, şimdi de geçmişi 1966 yılına kadar uzanan motosiklet sektöründen çekilmeye hazırlanıyor.
Türkiye’de bir dönem mopedlere adını veren Mobylette markasını da üreten ve 1997′de Japon motosiklet devi Yamaha’nın yüzde 20 hisse katılımı sonrası Beldeyama adını alan şirkette bir yıldan daha uzun bir süredir üretim durdurulmuş ve küçülme sürecine geçilmişti. Bu yıl sonuna kadar Japonlarla olan tüm ilişkilerin biteceği ve bundan sonra Yamaha’nın ithalatçı olarak işlerine devam edeceği belirtiliyor.
2008 yılında 83 milyon lira ciro kaydeden Beldeyama, 39 bin adet moped ihracatı ile 27 milyon dolar ihracat geliri elde etti. Şirket, üretimi durdurduğu için son olarak Afrika ülkeleri için verilen 3 bin 500 adetlik moped siparişini fason olarak Türkiye’de bulunan başka bir firmaya imal ettirdi.
Beldeyama’nın üretimi durdurmasına kadar uzanan süreçte Çin motosikletinin etkisi büyük. Zira, 5-6 yıl öncesine kadar Yamaha’nın üretim üssü olarak lanse edilen şirket, geçen sürede Çin’den yapılan ithalat karşısında rekabet gücünü kaybetti.
Beldeyama’nın son durumu ile ilgili olarak Koç Holding Savunma ve Diğer Otomotiv Grubu Başkanı Kudret Önen, cevap vermemeyi tercih ederken, holdinge ve motosiklet sektörüne yakın isimler, şirket merkezinde çekirdek bir kadro bırakıldığını ve Japonlar’ın yılbaşından itibaren kendilerine yeni bir yol haritası çizmeye hazırlandıklarını belirtiyor.
Türkiye çapında bulunan 250 civarındaki bayinin de dikkatle takip ettiği süreçte İstanbul İstinye’de bulunan 46 bin metrekarelik fabrika alanının ne olacağı merak konusu.

Kaynak: http://ortasehpa.com/site/koc-beldeyama-motosiklet-uretiminden-cekiliyor-6121.html

RızaHoşgör
29.Ocak.2011, 18:43
ne olacak Selçuk kardeşim.Gökdelen :(

sir82
02.Şubat.2011, 02:21
Çin le baş edememe mizin tek sebebi mantık dışı vergiler, maaşını beğenmeyen ve çalmayı ibadet edinmiş devlet mensuplarıdır. Bu iki unsur halledildiği zaman Türkiye de herşey çok rahat üretilir ve ihraç edilir.