PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tak Tak sesi var...Acil sayılır...

paflagonya
04.Kasım.2009, 23:28
Geçen gün eve gelirken bir kaç kez "Tak tak" diye ses duydum. Durdum baktım. Ama hala sesin geldiği yeri bulmadım. Arasıra geliyor.

Birde makinede vites değiştirirken tak tuk ses geliyor şanzımandan normal midir. Yani ayağımla hissediyorum vitesin değiştiğini.

Haaa bide şerefsiz makine beni arasıra vitesten atıyor.

Çok dertliyim arkadaşlar çoookk:(

Uzay
04.Kasım.2009, 23:59
Vites değiştirirken ses geliyor demişsin ya; birinci vitese inerken mi tak ediyor?

paflagonya
05.Kasım.2009, 00:09
Evet aynen söylediğin gibi oluyor.

carvalho
05.Kasım.2009, 08:44
Zincir gevşemiş olabilir. Ayarına baktır istersen.

CELİL
05.Kasım.2009, 08:50
arkadaşların dediği gibi zinciri kontrol et gevşemiş ölabilir birde vitesten atıyor demişsin onu servise göster o başına bela açabilir vitesten attığı bir an şanzumanı kitleyebilir kolay gelsin 8)

Uzay
05.Kasım.2009, 10:28
Ben ikiden bire geçerken bazen tam geçmiyor ve zincir sesi geliyordu ve boşa geçiyordu. Tekrar denediğimde de tak diye bir sesle 1 e geçiyordu. Zincir sesi gelmesi debriyaj balatası yüzündenmiş. Zincir ayarına hiç dokunmadı usta. Ama seninkisi ayrı bir mevzu da olabilir, zincirden de olabilir yani ona bişey demiyorum.

Gittiğimde ali usta benim balatayı değiştirirken bir iki küçük parça daha değiştirdiğini söyledi. Şimdi ne vitesten atma var, ne zincir sesi var sağolsun. Sadece sabahları motor ısındıktan sonra birinci vitese ilk geçişimde az bir tak sesi geliyor o da alışkanlıktandır :p

paflagonya
05.Kasım.2009, 10:29
Zincire baktım ve baktırdım. Sıkıntı oradan değil. Ama yinede başka bir ustaya da göstereceğim.

Şanzumanlarına yağ koyulmuyor mu bunların. Şanzuman bakımı hakkınada bilgisi olan var mı?=

CELİL
05.Kasım.2009, 10:44
şanzuman yagı motordan alıyor ayrıca yağ konmuyor

benim bildiğim bakımı yok [smilie=greencolorz:

emrahkucukgirgin
05.Kasım.2009, 19:19
Aynı sesler bende de vardı. Sadece 2'den atma yapıyor olması lazım. 2 ile 1 arasına düşüyor. Başka viteslerde oluyorsa sorun var demektir. Zincir ayarı sadece rahat ve az sesli vites geçişleri sağlar, Sesi tamamen sıfırlamaz. ama ben büyük mücadeleler sonucu sesten ve vites atmasından tamamen kurtuldum...

paflagonya
05.Kasım.2009, 21:24
Teşekkür ederim arkadaşlar c.tesi Ali Usta'ya gideceğim artık.
Vites konusunda 2' atma yapıyor. Ama bunu sıksık yapmıyor sanırım. Debriyajla ilgili olabileceğini düşünmeye başladım.

carvalho
06.Kasım.2009, 10:24
O balata değişir gibime geliyor.

aircon4x4
07.Kasım.2009, 07:51
aynı sorun bende de var. bazen giderken çat çat sesler geliyor vites kutusundan. sanırım çoğu regal de oluyor bu. ama nedenini bulmuş değilim.