PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kendimize gelelim...

m_erensoy
10.Ocak.2010, 19:00
konu başlığı biraz itici gelebilir sizlere...
konuyu açmamdaki neden; çok ciddi birkaç (bence) yanılgımıza dikkat çekmek, birlikte iyice düşünerek ortak bir akıl oraya koymaktır...
öncelikle kullandığımız araç, plakası olan, ruhsatlı, motorlu taşıt vergisine tabi, periyodik muayeneleri olan, kısaca diğer motorlu taşıtlarla aynı kural ve kaidelere bağlı kalma zorunluluğunuzun olduğu bir araçtır... B sınıfı olupta A2 sınıfı ehliyet almak istediğinizde de trafik kuralları konusunda ayrı bir kursa ve sınava tabi tutulmazsınız, çünkü uymak zorunda olduğunuz trafik kuralları da aynıdır...
kısaca özetlesek trafikte bir otomobilin uymak zorunda olduğu tüm kurallara motosiklet sürücüleri olarak bizlerde uymak zorundayız... aksi takdirde bunun adı "kural tanımazlık ve insan hayatını bilerek tehlikeye atmaktır" ...
Bugüne kadar bu kural tanımazlığımızı belli bahanelerle örtbas etmeye ve otomobil sürücülerinin bu bahanelere inanmasına çalıştık hep....
Ençok ihlal ettiğimiz ve kendimizde bir hak görerek forumlarda onlarca- yüzlerce konu açarak bu trafik ihlallerini nasıl yapmamız gerektiği konusunda ahkamlar kestiğimiz iki durum var...
1- Emniyet şeridi ihlali : trafik kuralları, kesinlikle motorlu araç sürücülerinin keyfi olarak emniyet şeridini kullanmalarını yasaklamaktadır... Motosiklet kullanıcısı olarak kaçımız emniyet şeridini kurallara uygun kullanıyoruz? emniyet şeridini bize ayrılmış bir şerit olarak görmekten vazgeçmeliyiz...
2- Şerit ihlali ve kural dışı sollama : bizlerin düştüğü ikinci büyük yanılgıda trafikte (sokak diliyle) diğer araçlara makas atmak... yani iki farklı şeritteki iki aracın arasından aynalarına ve tamponlarına sürtercesine geçmek ! bunu yapan otomobil sürücüleri deli muamelesi görürken, bizler bunu en güzel nasıl yapacağımıza dair makaleler yazıyor, birbirimize bu kural ihlalinin kurallarını öğretiyoruz...
Başkalarının hayatını ve kendi hayatımızı tehlikeye atan kural tanımazlarmıyız? diğer araç sürücüleri öyle olduğumuzu düşünüyorlar...
Gerçekten öylemiyiz? artık şapkamızı önümüze koyup düşünelim, gerekiyorsa artık "kendimize gelelim"...
Önemli not : bir ricam olacak, lütfen bu yazımı okuyan hemen aklına gelenleri peşpeşe sıralamasın... en azından birkaç saatini konuya kafa yorarak ve mümkünse özeleştiri yaparak geçirsin ve sonrasında görüşlerini paylaşsın... Konu çok ciddi...
Herkese sabrı ve anlayışı için şimdiden teşekkür ederim...

Uzay
10.Ocak.2010, 19:50
Evet okurken biraz gerildim ama hak vermemek elde değil biraz düşündükten sonra :(

Ben özellikle yol boşken emniyet şeridinden gitmeye gayret ediyorum!!! Çünkü, yol boşken daha fazla ayılık yapıyorlar dört tekerlekliler. Daha hızlı ve daha tehlikeliler. Yol doluyken de emniyet şeridi çizgisinden gidiyorum küfür yememek ve nazar değmemesi için :)

Dediğinde haklısın. Ama biz en azından acil durumu olan bir araç veya ambulans için, trafik çok sıkışıksa bile solumuzdaki iki aracın arasına girerek bile yol verebiliriz emniyet şeridindeyken. Tabii bu cümle sadece haksızlığımı hafifletir.

darkened
11.Ocak.2010, 01:41
valla düşününce 2 tarafta kurallara uymuyor, nedeni ise açık kurallar bizim milletimizin işine geldiği şekilde kabul ettiği yaptırım veya eylemdir.
Millet olarak hep haklı olduğumuz için bu böyle kardeşlerim, bende kurallara uymuyorum ve emniyet şeridinden gidiyorum, niye derseniz korktuğumdan.
3. şeritte tırın ne işi var, 120 ile giderken arkamdam gelen araç 2 metre yaklaşma mesafesinden takip edip selektör yakıp çekil kenara benim fezaya uçmam lazım dercesine 1. ve 2. şeritlerde bastırması gibi durumlar "ben hangi şeridi kullanmalıyım?" sorusunun cevabını bana açık bir şekilde veriyor, o da emniyet şeridi.
bu toplumda hep ben haklıyım, asarım keserim, koltuğun altında levye, sopa taşırım, makas atarım, motorlu taşıtımı istediğim gibi kullanırım kim karışır mantığı olduğu sürece bende çatır çatır emniyet şeridinden gidecem, çünkü en emniyetli yer orası.

Bu toplum sonuç olarak böyle, düzeltecek olanda devlet. Devlet gereğini yapamıyorsa, şikayetleri dikkate almıyorsa bizlere geçmiş olsun demekten başka çarede kalmıyor

kayar2
11.Ocak.2010, 02:05
güzel ve önemli bir konu aslında ama motorculara haksızlık etmeyin memleket ve istanbul şartlarına göre kulanılıyor malesef ancak çok zorlayıp kuralları tamamaen ihlal kabul edilemez emniyet şeridi meselesi mecburen ihlal edilir bulgaristanda bile motor için ayrı şerit var ayrıca motorculara öncelik veririler bizdede arkadaşın dediği gibi son şeritte agır vasıta bu nasıl düzelir egitimle ama trafik egitimi ve sıkı denetimle kurallara uyalım tamam uyduralım uyaralım güzel saygılı olalalım oda güzel
seneler önce bir arkadaşım vardı motoruna hanımını almış merterdeki akrabalarını ziyarete gidiyor arkadaş çok temkinli motor kullanır en sagdan ozaman emniyet şeridi yoktu çizginin sagından yavaş giderdi akşam saati bir komyonet sürücü alkollü sagdan bastırmış gidiyor ve bizimkine arkadan çarpıyor ikisinide yola fırlatıyor yogun trafikte yoldan gecen arabalar çarpıyor ve korkunç şekilde iiikiside rahmetli 4 çocuk yetim kaldı . geçen mayıstada adam e5 şe kırmızı ışıkta atladı yola yandan gelip bana çarptı hala bacagımın iyileşmesi için ugraşıyorum. bir kamyon söförünü tanıyorum bir gün ana yola çıkarken hiç sagını solunu kontrol etmeden daldı yola ya neden bakmıyorsun dedim abi boş ver gelen benden ufak dursun durmazsa kendi bilir dedi yanı memleket sürücülerimizin mantıgı bu murat kardeşim o na göre trafiğeçıkacagız bence en iyi kural en emniyetli gitmek yolun neresinden giderseniz gidin ama dört kolluya binmeden gidin derim ben bu cevabı rahmetli nasrettin hocanın cevabına benzeterek verdim anlarsınız saglıkla kalın

carvalho
11.Ocak.2010, 11:24
Racing'ciler başta olmak üzere belki hepimizin alışkanlık haline getirdiği hatalar var. Bunların en önemlisi sinyalsiz şerit değiştirme; emniyet şeridinde yüksek hızda seyretme.

Trafikte saygı görmek istiyorsak biz de trafiğin gereğini yapalım, kabul.

Ancaaaaaak.

Ülkemiz gerçeğinde emniyet şeridini kullanmama diye bir durum olamaz. Ha, Avrupa trafik kültürüne ulaşırız, trafik durduğu ya da yavaşladığı zaman Evropa'da olduğu gibi araçlar şeritlerinde sağa-sola çekilerek motosikletlere geçiş şeridi yaratırlar, biz de emniyet şeridine girmeyiz. Sizce kaç sene sonra oluşur bu kültür??? Bizde araçlar sağolsun bırak şerit açmayı "ben bekliyorum o o da beklesin" diye üstümüze üstümüze kırıp şeridi tıkıyor. Bu kokuşmuş zihniyet varken hayatta kalmamız bile mucizeyken kimse kusura bakmasın yazılı kurallara harfiyen uyup kendi hayatımı tehlikeye atamam ben.

orpheus
11.Ocak.2010, 13:31
Arkadaşlar....
İstanbul trafigi bu...
Kurallara uyarsanız başınıza bir iş gelir illa..
Kural tanımayan bir trafikte kurallara uymakla suçalanırsınız..
Bunun için binlerce örnek verilebilir hepimizin bildigini tekrarlamanın alemi yok..
ne yazıkki yurdum insanı saygısız anlayıssız ve bencil...
devlet denilen kişilik kuralları koyupta uygun sartları saglamazsa hiç birimiz kurallara uyacagız diye canımızı tehlikeye atmayız bu gerçek..
6 ay kadar istanbulda maxiscoter le dolaştım...
Yurdumda insan insana saygıyı ögrenmedikçe geri kalan herşey zor zaten..

Yav ne ayaksın sen hocam demeyin bana...:D
Bu saygısızlıktan bezdigim için (özellikle ev iş arasındaki sabah ve akşam trafiklerinden) ve bir minibüscüyle trafikte arabadan inip yolun ortasında çok samimi olmaktan dönünce....O hışımla arabamı 8 ay önce sattım...
Anlıyacagınız istanbul trafiginde haklı olmak ise yaramıyor pek bildiginiz üzere..22 senedir söförüm ve bıktım ..
Diceksiniz ki motorla sorunların çözülecekmi..?
Tabiki hayır..
Ama araba kulandıgım ve motor kulandıgım süreçte efendi gibi giden motora kimse dokunmuyor üstelik yol veriyor ve imerenek bakıyorlar...(Racing ve kargo teslimatı yapan motorcuların nasıl kulandıgını hepimiz biliyoruz ayrı)
Sonuçta kontrollü ve dikkatli olmamız lazım 4 yada 2 teker...
Hepimiz aynı yollarda gidip geliyoruz...
Onlar yada bizler diyip gruplaşmak kolay....
Unutmayalım ayıya sofra adabını ögretemezsiniz..:D
Trafik canavarınada jaguarı adam gibi kulanmayı ögretemezsiniz...:D:D

m_erensoy
11.Ocak.2010, 19:55
Durum sandığımdan da vahimmiş...:shock:

Hala yanlışa bahane üretiyoruz....

Kaya ağabey ; Eminim ki motosikletli iki kişiye çarparak öldüren sarhoşunda, sağına soluna bakmadan yola çıkan şöföründe kendince bahaneleri (bizlere son derece saçmada gelse) vardır mutlaka...

Genel olarak yazılanlardan anladığım kadarıyla; kurallara uymaya başlamak için diğer tüm sürücülerin 4/4 lük ve saygılı olmasını bekliyoruz...

Daha çoookkkk bekleriz... :)

Uzay
12.Ocak.2010, 19:43
Araba kullanırken KESİNLİKLE emniyet şeridine girmeyen birisi, motor kullanırken oradan gitmeyi tercih ediyorsa ki yol boş olsun, dolu olsun; bu olayın yanlışa bahane üretmekle arasında dikkat edilmesi gereken bir fark vardır diye düşünüyorum.

Motosikletli iki kişiye çarparak öldüren sarhoşun ve sağına soluna bakmadan yola çıkan şöföründe bahaneleri ile, bu heriflerden canını kurtarmaya çalışan motorcunun bahanelerini bir tutmak biraz kötü durmuş :) Biri av, biri avcı :cry:

bozkurt
12.Ocak.2010, 21:24
Kurallara uyalım,uymayanları (Nazikçe)uyaralım.Uymamak için bahane üretmeyelim.Doğru olanı yapmamakla hiçbirşey kazanmaz,aksine çok şey kaybederiz.
Bilmem anlatabildimmi?
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

Uzay
12.Ocak.2010, 21:56
Kurallara uyalım,uymayanları (Nazikçe)uyaralım.Uymamak için bahane üretmeyelim.Doğru olanı yapmamakla hiçbirşey kazanmaz,aksine çok şey kaybederiz.
Bilmem anlatabildimmi?
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

Saygılar abi. Askerliğimi Balıkesir'de yaptım (ORD 295). Trafiğini bilirim. Yollar bomboş, stressiz :) İstanbul'dan selamlar. (15.000.000)

infinitedreams
15.Ocak.2010, 01:51
Kurallarla ilgili iki şeye inanıyorum;

1) Kurallara genellikle en uygun şartlarda uyulması için yazılmıştır. Bazı durumlar esneklik gerektirir.
- Bir reklamda adam, yoldan geçen araba çarpmasın diye çocuğa çelme takıyordu. Evet, biraz fantastik ama yine de açıklayıcı bir örnek.

2) Koyulmuş kurallar için "uyun" diyen kişinin konuya olan güvenini biraz sorgulaması gerekir.
- Kurallara uymak da benim için sadece yasal bir zorunluluktur. Hayatta kalma anlamında şartsız güvenebileceğim kadar tatmin edici bulmuyorum. Şapka takmak da bir kuraldır. Ve tabi aklın yolu da birdir.

Trafikte seyrederken benim için en iyi olanı düşünen bir kural anın öncesinde yazılmış olamaz.

Kimseye "katılıyorum" ya da "katılmıyorum" demediğimi vurgulamak istiyorum. Bu önemli.

Ve eğer burada kastedilen "laf olsun diye emniyet şeridine girmeyin", "üç saniye kazanmak için makas atmayın" gibi şeylerse eğer, yine söylüyorum; aklın yolu bir.

infinitedreams
15.Ocak.2010, 01:53
Uzay'ın yazdığı da önemli.

Trafik için kurallar konmuş, uyalım.
Allah aşkına bu kurallar Van'da da aynı, Rize'de de, İstanbul'da da.

Esneklik önemli. Sadece Trafik kurallarında değil. İşte, halı saha maçlarında, ticarette, ne bileyim hatta evlilikte.

Uzay
15.Ocak.2010, 10:14
Yaşadığım bir olayı anlatayım.

Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçiyorum motorla. Köprü gözüktüğü andan itibaren öyle bir trafik var ki, kimse hareket bile edemiyor. Nasıl anlatsam? En az 3-4 kilometre boyunca araçlar duruyor veya milim milim ilerliyor. Ben ilk başta sağ şeritteki araçların yanından yavaş yavaş gidiyordum. Daha geniş araç ile karşılaşırsam emniyet şeridinden gidiyordum. Sürekli emniyet şeridinden gitmemeye çalışıyordum, çünkü millet çok sinirli gözüküyordu :D Yani o adamlara anlatamazsın : Olm ben istesem aranızdan da geçerim veya istesem o çizginin üstünden de giderim diye :)
Yavaş yavaş çizgi üzerinde giderken bir Yunus görü beni ve eliyle "Geç Lan Geç :mrgreen:" gibisinden bir hareket yaptı. Ben de girdim emniyet şeridine ve biraz daha bastım gaza, bi de korna dıtlattım :p

Bence trafikteki kurallar herkes için aynıdır evet ama bu kuralların esnekliği infinitedreams'in de söylediği gibi herkes için / her araç için / her il için aynı değildir. Ben daha önce söylediğim gibi çizgiden de giderim. Geçen haberlerde seyrettim. Millet emniyet şeridinden gidiyor. Yol bir kapanıyor, emniyet şeridi de dahil :shock: Ambulans geçemiyor tabii ki. O araçlar şeritten çıkmaya çalışıyor ama nafile, trafik akmıyor, sol taraf da dolu. Ama motor için öyle değil. İki aracın arasına bile geçip yol verebiliriz. Hatta motorumuzu 1-2 kişinin yardımıyla kaldırıp bile yol verebiliriz :p Mesela yani :P

O zaman 4 tekerlilere ne diyoruz? Kurallar hepimiz için ey dört yuvarlak! Ama çıkamayacağın yere girme ; )

carvalho
15.Ocak.2010, 11:39
Uzay dostum, sana bir tavsiye, çizgi üzerinden gitme. İstatistik ne derece doğrudur, nasıl bir ölçümleme yapılmıştır bilmiyorum ama asfalta göre 8 kat daha kaygan olduğunu duymuştum.

Uzay
15.Ocak.2010, 11:53
Uzay dostum, sana bir tavsiye, çizgi üzerinden gitme. İstatistik ne derece doğrudur, nasıl bir ölçümleme yapılmıştır bilmiyorum ama asfalta göre 8 kat daha kaygan olduğunu duymuştum.

Allah razı olsun, teşekkürler. Tavsiyene uyacağım.

yenikoylu_ua
15.Ocak.2010, 20:03

Kaya ağabey ; Eminim ki motosikletli iki kişiye çarparak öldüren sarhoşunda, sağına soluna bakmadan yola çıkan şöföründe kendince bahaneleri (bizlere son derece saçmada gelse) vardır mutlaka...

Genel olarak yazılanlardan anladığım kadarıyla; kurallara uymaya başlamak için diğer tüm sürücülerin 4/4 lük ve saygılı olmasını bekliyoruz...

olay aslında bahane üretmek değil tabiki göül isterki herkez kurallara uysun ama trafik durduğuda duracaksam emniyet seridi veya aralardan gitmeyeceksem delimiyim buz gibi havada biyerlerim donarken motora bineyim arabayla evime 1 saatte gidiyorum motorla 25 dakika istanbul trfiğinde kışın bu kötü hava şatlarında zamandan kazanamayacaksam binmem.Yazın günleri torbayamı girdi yazın binerim bu arada şahsım adına kurallara uymayanlara çok kızmıyorum aynada bizi görüpte bile bile yolu daraltan üstümüze gelen canımıza bile bile kasteden ayılar varken kurallara uymayanlar daha masum

orpheus
15.Ocak.2010, 20:08
Kurallarla ilgili iki şeye inanıyorum;

1) Kurallara genellikle en uygun şartlarda uyulması için yazılmıştır. Bazı durumlar esneklik gerektirir.
- Bir reklamda adam, yoldan geçen araba çarpmasın diye çocuğa çelme takıyordu. Evet, biraz fantastik ama yine de açıklayıcı bir örnek.

2) Koyulmuş kurallar için "uyun" diyen kişinin konuya olan güvenini biraz sorgulaması gerekir.
- Kurallara uymak da benim için sadece yasal bir zorunluluktur. Hayatta kalma anlamında şartsız güvenebileceğim kadar tatmin edici bulmuyorum. Şapka takmak da bir kuraldır. Ve tabi aklın yolu da birdir.

Trafikte seyrederken benim için en iyi olanı düşünen bir kural anın öncesinde yazılmış olamaz.

Kimseye "katılıyorum" ya da "katılmıyorum" demediğimi vurgulamak istiyorum. Bu önemli.

Ve eğer burada kastedilen "laf olsun diye emniyet şeridine girmeyin", "üç saniye kazanmak için makas atmayın" gibi şeylerse eğer, yine söylüyorum; aklın yolu bir.
Dost dogrusun....
acele giden ecele gider..
acele etmek için kuralları hiçe saymak tabiki yanlış...
makul çerçevede esneklik gerektiren kurallarımız var ve aklın yolu bir demişsin evet kesinlikle katılıyorum iysiyatifimiz dahilinde akıllıca esneklikler yapmalıyız trafikte diye düşünüyorum....
Herşeyden önce istanbul trafigi ve diger şehir trafikleri içinde öncelikle dikkat etmeliyiz kendimize...
Ne yaparsak yapalım ölüme davetiye çıkartmak aptallık...
Biraz kural biraz insiyatif...:D:D

m_erensoy
15.Ocak.2010, 21:55
Kuralları esnetmek !
Güzel bir noktaya geldik....
Özellikle YENİKÖYLÜ 'ye açıksözlülükle yazdıkları için sonsuz teşekkür ederim...
O 'nunda dediği gibi çoğumuz motosikletle kuralları daha rahat esnetebildiğimizden, dolayısıylada istanbul trafiğinde zaman kaybetmediğimizden motosiklete biniyoruz...Yani arabada başaramadığımız kural ihlallerini motosiklette kolayca başarabildiğimizden (bu kural ihlalleride çoğumuz tarafından kanıksandığından)gideceğimiz yere 1 saat yerine 25 dakikada gidiyoruz...
Yani motosiklet aşkına kışın ayazında sürmüyoruz...
Ama bizlerin kanıksadığı (bazılarının deyimiyle esnettiği) kural tanımazlık... diğer araç sürücülerinin antipatisini çekiyor ve her fırsatta bizleri sıkıştırarak ve/veya yol vermeyerek açığa çıkıyor...
Otomobille belli bir sürede gidebileceğimiz yolu motosikletle daha kısa sürede katetmek demek kuralları hiçe sayarak sürmek demektir, fiziken başka şekli olamaz...
Tehlike anında kural esnetmek olabilir tabiki...
Ancak bu kesinleşmiş bir kaza tehdidi durumunda, kaza riskini berteraf etmek için anlık olabilir...
Konuyu açmamdaki maksat; Keyfi kural ihlalleri ve tarafiğin akış sürratinin üzerinde gitme isteğinin yarattığı tehlike...
Arabayla 1 saatte gittiğim yolu, motosikletle 55 dakikada bile gitsem burada bir yanlış var demektir... Evet bu çoğumuz için kabul edilmesi zor bir durum; çoğumuzun motosiklete binme nedenini ortadan kaldırıyor, ancak durum bukadar basit !
Konuya katkıda bulunan ve bulunacak olan herhese sonsuz teşekkürler...

bozkurt
15.Ocak.2010, 22:25
Saygılar abi. Askerliğimi Balıkesir'de yaptım (ORD 295). Trafiğini bilirim. Yollar bomboş, stressiz :) İstanbul'dan selamlar. (15.000.000)

Eyvallah,doğrudur.Ama yanlış,yanlışı getirir.
Herkese saygılar.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

Uzay
16.Ocak.2010, 02:17
Her iki fikrin savunucuları da çok uç noktalarda bence. Bir taraf emniyet şeridini kendine hak sayıyor 8) , diğer taraf da Emniyet Genel Müdürü gibi :mrgreen:

CELİL
16.Ocak.2010, 14:15
arkadaşlar tabiki kurallar uymak gerekir çünki pek çok deneğimden sonra oluşturulmuştur ve tabiki insanlarında bireysel deneyimlerinden aldığı dersler vardır ve bunun içindirki bireyler özelikle motor sürücüleri önce kendi güvenliklerini önde tutarak araç kulanmaktadırlar ve bence kendilerini başkalarını tehlikeye , riske sokmadan istanbul trafiğinde her şey mübahtır sağlıcakla kalın :cheesy::cheesy::cheesy:

orpheus
16.Ocak.2010, 18:00
Arkadaşlar..
Dün akşam okmeydanından halkalıya arabayla gidiyorum...
Emniyet şeridi diyoruz ya...
Bu foruma yazdıkça bazı şeylere dikkat eder oldum..
Yahu metrobüs yapıldıgındıgından beri emniyet şeridi zaten yokki orada...
Ve kurya arkadaşların gidişlerine dikkat ettim..( aramızda kuryeci arkadaşlar varsa lütfen bozulmayın bu sadece dün geceki gözlemim)
Arabaların arasından aynaları yalayarak ve süratli gidiyorlar...
Bir iki motorcu arkadaş getii aramızdan ..
4 yada 5. motora (sanırım önümdeki araç aynadan geldigini gördü) trafik dururken kafa çıkardı ve motorcu arkadaş süratle gelirken ani fren yapıp benim aracımın kaputuna tutunmak zorunda kaldı düşmemek için...
A bu arada arkadaşlar süratli derken taş çatlasın 25km yapıorlar belki daha az..
Buyrun bu örnegi tartışalım...

m_erensoy
16.Ocak.2010, 18:52
kural ihlali tekbir durumda tüm araç sürücüleri tarafından yapılabilir (hatta yapılmak zorundadır) ; insan hayatı tehlikedeyse...kesinlikle gideceğin yere daha çabuk ulaşmak bahane olamaz...
ORPHEUS 'un verdiği örnekteki son motosiklet sürücüsüne sorarsanız " ayı bilebile hayatıma kastetti, yolumu kapattı " diyecektir ( daha fazlasınıda diyoruz ya çoğu zaman ) ...
Bir düşünelim; azımsanmıyacak bir çoğunluğumuzun motosiklete binmesinin altında yatan iki gerçek var:
1- Yakıt giderlerini azaltmak, ucuz bir araçla ucuza yolculuk yapmak... ( Buna kimsenin diyecek birşeyi olamaz... yerden göğe kadar haklısınız )
2- Tafik sıkışıklığından etkilenmeden, eh mecburen kuralları hiçe sayarak seyahat edebilme imkanı... otomobille yapamayacağımız hertürlü akrobasiyi yaparak diğer araçları geçebilme kabiliyeti !!!
İşin kötüsü bu yerleşmiş, kanıksanmış, hemen hepimiz tarafından kabul gören genel bir yanılgı...
Motosikletlerin ve sürücülerinin hakettiği değeri ve saygıyı görebilmeleri için bizler hertürlü trafik şartlarında örnek sürücüler olmalıyız ve sonuçta bizlerin yarattığı antipatiyi yoketmek yine bize düşüyor..
Bunca özeleştiriden sonra hala "ben kural mural tanımam arkadaş" veya " kurallara uymak lazzım ama.........." diyenlerin allah yolunu açık etsin...
Bu özeleştiriyi hepbirlikte yapabilecek durumdayız diye umuyorum...
herkese sevgiler, saygılar....

orpheus
18.Ocak.2010, 01:03
Arkadaşlar burda fikirlerimi paylaşıyoruz evet...
ancak su bir gerçekki sıkıntılarımız istanbul trafigiyle ilgili...
Baştan sona keşmekeş çünkü...
Bir bardak 100 gr su alıyorsa ona 200 gr su koymanın olasılıgı söz konusu degildir..
İşte istanbul örnegi:D kagıttan ek çıkmışız bardaga 300 gr alsın die ugraşıoruz...:D
Sanırım tüm sorunlarımızın kaynagı bu..
uzun yolda yada başka sehirlerde bu sıkıntılar sanıorum minimumda...
sanırım tüm sorunların çözümü...Ve tc de ki iş potansiyelinin % 70 inin istanbulda oldugunu düşünürsek belkide çözümsüz...
herzaman söyledigim ve bir çogumuzun benle hemfikir oldugunu düşündügüm söz....
İnsanın insana saygısı olmalıki sorunlar anlayışla çözülsün...
Anlayacagınız Egitim Şart...:D
Bütün sıkıntıların pozitiflikle çözülecegini umuyorum ...
Herkeze sevgiler ve kazasız sürüşler diliyorum...

carvalho
22.Ocak.2010, 11:15

Anlatabildiklerimiz karşındakinin anladığı kadardır! Diyecek birşey yok!