PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgili abilerimize, karlı havalarda motor çalıştırma

DAGCI
25.Ocak.2010, 12:35
Moturum sabahları zor çalışıyordu, pek çok abimiz, motorun sabah çalışma problemine jikledendir dedi, gerçekten jikleyi yaptırdım, sorun oradaymış, 2-3 aydır sabahları basar basmaz çalışıyordu, en fazla 2 saniye bekliyordum. Bu aralar kar yağınca Cumartesi motoru yatırdım, pazar zaten iş yok, Pazartesi sabahı havalar karlı da olsa yollar buz tutmadı nasıl olsa diye çıkardım. Abiler marşa bas bas çalışmaz, aküyü boşaltacak diye korkup bıraktım artık, ŞİMDİ SORMAK İSTEDİĞİM BİLGİLİ ABİLERİMİZE:

1_ Çok soğuk havalarda motorun çalışma şartları jiklede sorun olmasada problemli olabiliyormu?

2_ Buji ısıtma aparatı almamın bu tür zamanlarda faydası olurmu?

3_ Eeee marşa bastık bastık, benim akü kuru, (içi jel) akü boşalması olayında kuru aküler daha avantajlı diye biliyorum, doğrumudur?

Bilgili abilerimizden, bizi aydınlatmalarını rica ediyorum. TEŞEKKÜR EDERİM

Uzay
25.Ocak.2010, 13:48
Ben cevap vermek istiyordum ama büyük harfle abilerden cevap istediğini yazdığın için susuyorum [smilie=greencolorz:

CELİL
25.Ocak.2010, 16:17
uzay nasılda kıvırmışsın ama bak sonra biliyorda söylemiyo derler adın çıkar .
bende fazla bilmiyorum ama çalışmaması bujilerin rutübet yapması olabilir bujileri söküp ateşte kurumunu yak sonra bujinin ucunu içten dıştan zımpara kagıdı ile parlat yerine tak başka sorun yoksa çalışır
diğer konularda bilğim yok kolay gelsin

cenkerdemir
25.Ocak.2010, 16:18
cenk nasılda kıvırmışsın ama bak sonra biliyorda söylemiyo derler adın çıkar .
bende fazla bilmiyorum ama çalışmaması bujilerin rutübet yapması olabilir bujileri söküp ateşte kurumunu yak sonra bujinin ucunu içten dıştan zımpara kagıdı ile parlat yerine tak başka sorun yoksa çalışır
diğer konularda bilğim yok kolay gelsin

abi isimleri karıştırdın uzay olucaktı:?

Uzay
25.Ocak.2010, 16:27

İşte istediğim şey oldu. Artık beni sen zannediyorlar. Bütün yemekler artık senden :p:p:p

CELİL
25.Ocak.2010, 16:28
aç mesaja tekrar bak hani nerde karıştırmışım küllüyen iftifa :mrgreen:
- PARDON yemekten yeni döndüm bir uyku hali var ondandır :mrgreen:

cenkerdemir
25.Ocak.2010, 17:26
İşte istediğim şey oldu. Artık beni sen zannediyorlar. Bütün yemekler artık senden :p:p:p

yemekler senden sorular benden :p
bir ocakbaşı kesmez bu ahaliyi bence :p

BULL
26.Ocak.2010, 01:49
......8)......

cenkerdemir
26.Ocak.2010, 10:28
......8)......

bülent abi resmini dseğiştirdiğine göre mutlu son yakındır :p

BULL
26.Ocak.2010, 11:40
dervişin fikri neyse, avatarıda odur cenkerim 8)

Uzay
26.Ocak.2010, 12:23
dervişin fikri neyse, avatarıda odur cenkerim 8)

Demek bize mangal partisi vereceksin diye üstüne gitmiyorum :|

DAGCI
26.Ocak.2010, 12:35
Dün akşam motoru çalıştırmayı başardım, Bujiler yağlanmış ısıtıp zımparaladım, sonra tekrar ısıtıp yerine taktım basınca çalıştı... karda 3, 5 tur attım ısınsın diye, sabah tekrar çalıştırırken inatçılık yaptı, bu sefer rolanti ayarını da açtım, fazla zorlamadan çalıştı ama, rolantiyi tekrar normale çevirene kadar canım çıktı, kendi kendine gaz verir gibi birden bağırıyor falan, neyse hallettik yani.

cenkerdemir
26.Ocak.2010, 12:36
:p:p:p:p:p:p

DAGCI
26.Ocak.2010, 12:37
Valla gece motor kısmını eski bir battaniye ye sardım korkumdan :) Sabaha çok soğuk olmasın diye... Acaba abarttımmı arkadaşlar....

cenkerdemir
26.Ocak.2010, 12:37
Dün akşam motoru çalıştırmayı başardım, Bujiler yağlanmış ısıtıp zımparaladım, sonra tekrar ısıtıp yerine taktım basınca çalıştı... karda 3, 5 tur attım ısınsın diye, sabah tekrar çalıştırırken inatçılık yaptı, bu sefer rolanti ayarını da açtım, fazla zorlamadan çalıştı ama, rolantiyi tekrar normale çevirene kadar canım çıktı, kendi kendine gaz verir gibi birden bağırıyor falan, neyse hallettik yani.
geçmiş olsun.

carvalho
26.Ocak.2010, 12:42
Valla gece motor kısmını eski bir battaniye ye sardım korkumdan :) Sabaha çok soğuk olmasın diye... Acaba abarttımmı arkadaşlar....

:) biraz abartmışsın

cenkerdemir
26.Ocak.2010, 12:44
ben annemi kaldırabileseydim kendi odama koyacaktım motorumu evin içinde dursun üşümeisn diye :mrgreen:

aidikurt
26.Ocak.2010, 12:44
Moturum sabahları zor çalışıyordu, pek çok abimiz, motorun sabah çalışma problemine jikledendir dedi, gerçekten jikleyi yaptırdım, sorun oradaymış, 2-3 aydır sabahları basar basmaz çalışıyordu, en fazla 2 saniye bekliyordum. Bu aralar kar yağınca Cumartesi motoru yatırdım, pazar zaten iş yok, Pazartesi sabahı havalar karlı da olsa yollar buz tutmadı nasıl olsa diye çıkardım. Abiler marşa bas bas çalışmaz, aküyü boşaltacak diye korkup bıraktım artık, ŞİMDİ SORMAK İSTEDİĞİM BİLGİLİ ABİLERİMİZE:

1_ Çok soğuk havalarda motorun çalışma şartları jiklede sorun olmasada problemli olabiliyormu?

2_ Buji ısıtma aparatı almamın bu tür zamanlarda faydası olurmu?

3_ Eeee marşa bastık bastık, benim akü kuru, (içi jel) akü boşalması olayında kuru aküler daha avantajlı diye biliyorum, doğrumudur?

Bilgili abilerimizden, bizi aydınlatmalarını rica ediyorum. TEŞEKKÜR EDERİM

1-evet jıklede sorun olmasada sıkıntı yasaman mumkun

2- bujı ısıtma aparatına falan gerek yok bujılerı sok vd40 sık sonra ıyıce tel fırca ile bır guzel temızle yerıne tak yeterlı olur.

3-Hiçbiri diğerine gore ustun degıldır sadece kuru akuler bakım gerektırmez tek artısı o.

Uzay
26.Ocak.2010, 12:47

Ballı sıcak süt de verseysin keşke. Çok sever :p

Şaka bir yana, gerçekten de bazen insan sabah kolay çalışsın diye eve bile sokmak istiyor, sobanın yanına :D

Benim aklıma da ılık su dökmek gelmişti birgün...

Belki branda biraz fayda sağlayabilir

kayar2
26.Ocak.2010, 13:22

bak iyi yapmışın yavaş yavaş ögreniyorsun ama bujileri yakmak zararlıdır güzelce temizleyip tırnak aralarını sentesine yani ölçüsüne getirince takın buji yakmak ısıtmak bujilerin porselen kısmını çatlatıp çöpe gitmesine sebeb olur
motor sogukken zor çalışıyorsa jikle saglamsa karışım uygunsa ateşleme zayıftır aküden kaynaklanır bazende jikleyi çekip bir taraftanda gazı açarsanız olmaz marşa basılırken motor çalışınca hafifice gaz verilebilir
hadi kolay gelsin

DAGCI
26.Ocak.2010, 13:55
bak iyi yapmışın yavaş yavaş ögreniyorsun ama bujileri yakmak zararlıdır güzelce temizleyip tırnak aralarını sentesine yani ölçüsüne getirince takın buji yakmak ısıtmak bujilerin porselen kısmını çatlatıp çöpe gitmesine sebeb olur
motor sogukken zor çalışıyorsa jikle saglamsa karışım uygunsa ateşleme zayıftır aküden kaynaklanır bazende jikleyi çekip bir taraftanda gazı açarsanız olmaz marşa basılırken motor çalışınca hafifice gaz verilebilir
hadi kolay gelsin

Evet benim de aklıma geldi abi, "Bunu ısıtıyorum, acaba porselen kısmına zarar verirmi diye?" çünkü 2 ay önce bembeyazdı, biraz kararmış, ısıtıncada aklıma takıldı ama, herkes, yağlanmışsa önce yak sonra zımparala diyor... "tırnak aralarını ölçüsüne getirince" dernek ne demek istedin abi, kurumu çıkıp, metali parıldayıncaya kadarmı demek istedin.

DAGCI
26.Ocak.2010, 20:11
Ya birde benim arka fren, özellikle ıslak havalarda frene basınca küt diye kitliyor arka tekeri bazen, bir kaç kez düşürecekti beni, hemde yavaş giderken... Giderken hafif hafif frene basıp, balatalar mı ısınıyor ne oluyorsa öyle yapınca normale dönüyor, motor bekleyince ya da uzun süre frene basmazsam yine yapıyor. Balataları mı değiştirmem lazım acaba....

kayar2
27.Ocak.2010, 01:04
Evet benim de aklıma geldi abi, "Bunu ısıtıyorum, acaba porselen kısmına zarar verirmi diye?" çünkü 2 ay önce bembeyazdı, biraz kararmış, ısıtıncada aklıma takıldı ama, herkes, yağlanmışsa önce yak sonra zımparala diyor... "tırnak aralarını ölçüsüne getirince" dernek ne demek istedin abi, kurumu çıkıp, metali parıldayıncaya kadarmı demek istedin.
ölçüsü anotla tırnak arasındaki mesafe genelde 0.7 mm dir çakı sente ile ayarlanır çok açık olursa iyi ateşlemez çok yakın oluncada ufak şerare çıkarır tam ölçüsünde olmalı yaglı bujiler benzinle temizlenir veya tinerle kolay gelsin

kayar2
27.Ocak.2010, 01:09
Ya birde benim arka fren, özellikle ıslak havalarda frene basınca küt diye kitliyor arka tekeri bazen, bir kaç kez düşürecekti beni, hemde yavaş giderken... Giderken hafif hafif frene basıp, balatalar mı ısınıyor ne oluyorsa öyle yapınca normale dönüyor, motor bekleyince ya da uzun süre frene basmazsam yine yapıyor. Balataları mı değiştirmem lazım acaba....

bu regalde çok olan bir arıza vede tehlikeli sebebi ise balataların aşınması bu arada millerin yagsız kalması tozlanması temizleyip yaglarsan biraz düzelir

DAGCI
28.Ocak.2010, 13:03
Teşekkürler abi bizi bilgilendirdiğin için.