PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt hesaplama

sir82
07.Nisan.2010, 01:22
Bilirkişilerden ricam olacak RR 250 100 km de 2,4 lt benzin harcıyormuş. Tamam anladıkta Kaç km hızda giderse o benzini o km mesafede harcıyor.en azından bir yere giderken hız rotasyonumuzu ona göre ayarlarız tabi bu duruma göre değişir.

CELİL
07.Nisan.2010, 10:21
Bilirkişilerden ricam olacak RR 250 100 km de 2,4 lt benzin harcıyormuş. Tamam anladıkta Kaç km hızda giderse o benzini o km mesafede harcıyor.en azından bir yere giderken hız rotasyonumuzu ona göre ayarlarız tabi bu duruma göre değişir.
merhaba RR lar 100 kmde motoru sıkıştırmadan kullandığında 3,5 lt ortalama yakar altına zor düşer ama üstüne çıkabilir eksoz açıksa 4 lt yi bulur şehir içi trafikte uzun yola göre daha fazla yakar uzun yol sıkıştırmadan ortalama 80-90 km en ekonomik yakışı sağlar8)8)8)

Uzay
07.Nisan.2010, 12:09

Yalannnnnnn söylüyorsun yalannnnnnnnnnnnnnnn :p

Benimkisi şehir içinde 100 km'de 3.5 litre harcıyordu. Uzun yolda ise yine de 3'ün altına inmiyordu. Çok dur kalklı bir hafta geçirirsem 4'ün üstüne de çıkabiliyordu.

Uzun yola 100'ü geçmezsen ekonomik olabilir.

Celil abiden sonra yazmak bana düşmez, her an rezil olabilirim ama yazdım işte bi kere :p

cenkerdemir
07.Nisan.2010, 12:16
uzi noldu uzun up uzun imzana :p:p:p

Uzay
07.Nisan.2010, 12:22
uzi noldu uzun up uzun imzana :p:p:p

Bu defa ben sildim :)

sir82
07.Nisan.2010, 12:31
Valla bu 100 km de 2.4 lt muhabbetini intte araştırırken buldum teknik özellikler sıralamasındaydı. Benim motorun eksozu açık demekki 4 tl yakar. Neyse ilgilendiğiniz için teşekkürler enazından yanlış bilgiyle yola çıkıp benzinsiz kalabilirdim diilmi :)

Periscope
08.Nisan.2010, 00:45
Benden de bir soru tecrübeli arkadaşlar ve Celil Abi :-)

Peki bu RR kaç litre yakıt alıyor? Rezerv ile beraber ve Rezervsiz ?
Rezerv ile ne kadar gider ?
Rezerv anahtarı ne tarafta açık ne tarafta kapalı oluyor ?

Selamlar

Uzay
08.Nisan.2010, 08:09
Benden de bir soru tecrübeli arkadaşlar ve Celil Abi :-)

Peki bu RR kaç litre yakıt alıyor? Rezerv ile beraber ve Rezervsiz ?
Rezerv ile ne kadar gider ?
Rezerv anahtarı ne tarafta açık ne tarafta kapalı oluyor ?

Selamlar

14 litre yakıt alıyor. Rezerv için ayrı bir yer yok. Şöyle ki:
Anahtarın üzerindeki ok işareti aşağıda iken benzini çeken hortum deponun dibinden çekiyor. Oku yukarıya aldığın zaman hortum da yukarıya çıkıyor ve deponun dibinden biraz yukarıdan çekiyor benzini.

Ok yukarıda iken benzinin bittiğinde veya bitmek üzere olduğunu anladığında oku aşağıya getirip en yakın benzinciye gidiyorsun. Benzinini doldurup oku tekrar yukarıya almayı unutmuyorsun. Herşeyi de Celil Abimize sorma kardeşim. Bunlar basit sorular. Kalfalar da cevaplayabilir :p

Dikkat edilecek husular :wrn:

Her motorda hortum, ok yukarı alındığında aynı yere denk gelmiyor. Benim regalde ok yukarıda iken 150 km gidebiliyordum :) Oku aşağıya aldığımda dünyanın diğer ucundaki benzinciye ulaşabilirdim :p 250 km daha yapabiliyordum... Hortum öyle bir yukarıya çıkıyordu ki, ağzıma girecekti neredeyse. (Hortumu göremiyoruz çünkü deponun içinde. Ben niye hortum göremiyorum diye üzülme :cry:)

Yolda kalırsan hemen telefona sarılıp motor durdu, acaba nesi var, ben ne halt edeceğim şimdi diye milleti aramadan önce benzininin bitme ihtimalini düşünmelisin.
Eğer benzinin bitmişse ve ok yukardaysa sorun yok. Ama oku aşağıda unutmuşsan oku yersin :p Bizde çoğu kişinin böyle bir macerası olmuştur. Çin malı işte diyip üzülenler, çekici çağıranlar, Ali Ustayı çağıranlar, motoru yakanlar, kendini öldürenler :p

Bir de ok sağ tarafa doğru duruyor. O zaman da depodan benzin çekilmiyor. Bunu da motor uzun süre yatacaksa kullanabilirsin. Sağa aldıktan sonra motoru çalıştırır ve karbüratördeki son benzin de bitene ve motor durana kadar çalıştırırsın motoru. Böylece bir ay sonra motoru çalıştırdığında infilak etmez :mrgreen:
Millete şaka yapmak için de kullanabilirsin. Aramızda öyleleri varmış :)

Olayı hortumla anlattım. Ama içerisi daha karışık bir yapıda olabilir.

Millet ben bu soruyu her seferinde yanıtlamaktan bıktım. İndex gibi birşey yapmalıyız bence. pEriskoptur, tEleskoptur, hOroskoptur bunlar bitmez. Herkese aynı cevabı veremeyiz :p

CELİL
08.Nisan.2010, 09:25
Anahtarın üzerindeki ok işareti aşağıda iken benzini çeken hortum deponun dibinden çekiyor. Oku yukarıya aldığın zaman hortum da yukarıya çıkıyor ve deponun dibinden biraz yukarıdan çekiyor benzini.

Ok yukarıda iken benzinin bittiğinde veya bitmek üzere olduğunu anladığında oku aşağıya getirip en yakın benzinciye gidiyorsun. Benzinini doldurup oku tekrar yukarıya almayı unutmuyorsun. Herşeyi de Celil Abimize sorma kardeşim. Bunlar basit sorular. Kalfalar da cevaplayabilir :p

Her motorda hortum, ok yukarı alındığında aynı yere denk gelmiyor. Benim regalde ok yukarıda iken 150 km gidebiliyordum :) Oku aşağıya aldığımda dünyanın diğer ucundaki benzinciye ulaşabilirdim :p 250 km daha yapabiliyordum... Hortum öyle bir yukarıya çıkıyordu ki, ağzıma girecekti neredeyse. (Hortumu göremiyoruz çünkü deponun içinde. Ben niye hortum göremiyorum diye üzülme :cry:)

Yolda kalırsan hemen telefona sarılıp motor durdu, acaba nesi var, ben ne halt edeceğim şimdi diye milleti aramadan önce benzininin bitme ihtimalini düşünmelisin.
Eğer benzinin bitmişse ve ok yukardaysa sorun yok. Ama oku aşağıda unutmuşsan oku yersin :p Bizde çoğu kişinin böyle bir macerası olmuştur. Çin malı işte diyip üzülenler, çekici çağıranlar, Ali Ustayı çağıranlar, motoru yakanlar, kendini öldürenler :p

Bir de ok sağ tarafa doğru duruyor. O zaman da depodan benzin çekilmiyor. Bunu da motor uzun süre yatacaksa kullanabilirsin. Sağa aldıktan sonra motoru çalıştırır ve karbüratördeki son benzin de bitene ve motor durana kadar çalıştırırsın motoru. Böylece bir ay sonra motoru çalıştırdığında infilak etmez :mrgreen:

Millet ben bu soruyu her seferinde yanıtlamaktan bıktım. İndex gibi birşey yapmalıyız bence. pEriskoptur, tEleskoptur, hOroskoptur bunlar bitmez. Herkese aynı cevabı veremeyiz :p
uzay herşeyi anlatmış ben ne anlatıcam şimdi bende ufak eklemeler yapiyim barii benzin anaktarının hortumu iki adettir ( bizzat söktüm) ana depo ortalama 350 km gider yedek depoda 50km gibi uzaya 10 üzerinden 9 puan 1 puanı kırdim hortum meselesinden kıh kıh kıh 8)8)8)

cenkerdemir
08.Nisan.2010, 09:46

uzaycım müsadenle bir satırda ben eklemek istiyorum benzinin biteceğini motorun sesinden ve çalışmasından anlayabiliyorsun zaten az sonrada stop ediyor birkaç sefer marşa basıp çalıştıramıyınca benzin musluğunu çevirip devam ediyorsun.

snsl66
08.Nisan.2010, 11:54
arkadaşlar benzin sarfiyatı konusunda benimde bir sorunum var. hesaplarıma göre 9lt ile şehir içinde 180 km gidebilmişim. motoru "0" aldım motorun rodajda olması bu kadar çok etki eder mi? motorun çekişinde, gaz yemesinde hiç bir problem yok. rolantisi yüksek değil. sıfır motorda hava filtreside tıkalı olmayacağına göre ne olabilir?

CELİL
08.Nisan.2010, 12:09
merhaba rodajda yüksek yakması normal kullanım tarzıda önemli yüksek devirli kullanıyorsan oda etkiler normalde şehir tfafiğinde 4 lt yi buluyor 1lt de rodaj payı koysan 5 lt senin yaktığın yakıt miktarına ulaşıyor rodaj bitince servis ayarları bir daha elden geçirmesi gerek o zaman düzelir kazasız sürüşler 8)8)8)