PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorcunun şeridi

sir82
14.Nisan.2010, 19:10
Merhaba ben ehliyetimi yeni aldım ve biraz acemilik çekiyorum. Trafiğe çıktığımda genellikle sol şeridi kullanıyorum çünkü orta ve sağ şeritte çok fazla sirkülasyon oluyor.Otobüstü dolmuştu anayol a girendi çıkandı vs. Malum sol şerit hız şeridi demek buda biraz risk yaratıyor hele hele araba sürücüleri bir motorun önünden uzun süre syir etmelerini hazmedemiyorlar. Konuyla ilgili görüşlerinizi rica edicem

carvalho
14.Nisan.2010, 19:17
İzmir ile İstanbul'un trafik olayı farklıdır sanırım. İstanbul'da bile sokağa, caddeye, bulvara göre trafiğin seyri farklılaşıyor.

Ama tavsiyem sol şeridi sürekli kullanmaman. Hareketin az olduğu yerde uygun bir hızla sağ şeridi, hareketlenmelerin çoğaldığı yerlerde de orta şeridi öneririm. Sol şeritte akan hızlı trafik psikolojik olarak da seni yorar. Dibine girerler, selektör yaparlar, makasa girer hırt diye önüne kırarlar.

Zamanla kendini trafiğe ait hissedeceksin ve şerit nosyonu kendiliğinden gelişecek zaten. Sana genel olarak tavsiyem, limitlerini alt sınırlarda belirlemen ve asla ötesine çıkmaman. Sadece hız limiti olarak düşünme bunu. Örneğin yağmurlu havalarda yola çıkmamak, 2000-3000 km tecrübeye kadar artçı almamak gibi gibi...

Kolay gelsin, keyifli sürüşler...

Uzay
14.Nisan.2010, 20:19
Carvalho çok güzel anlatmış
Benim sana tavsiyem sağ şeritten ayrılma. Yavaş gidersen sirkülasyondan zarar görmezsin. Ustalaşınca da zaten kendiliğinden hallolacak şerit seçimin

snsl66
14.Nisan.2010, 21:18
sağ şeritte trafik yavaş aktığı için nispeten güvenlidir ama. müşteri aldıktan sonra orta şeride çıkmaya çalışan minibüsçü,taksici ve halk otobüsü şöförlerine dikkat et. geçmek ve geçmemek arasında kararsız kalırsan onlara çarpabilirsin. belediyeciler biraz daha sakin kullanıyor ama kör noktalarına girmediğinden emin ol. önendekini solarken sol aynanı mutlaka kontrol et ve kafanı çevirmeyide ihmal etme.birde kesinlikle ve kesinlikle çok mesafe var diye önünde duran bir otobüsün sağından geçme. kapı açılınca yolcular sağa bakmadan yola atlıyor. uzun yazdıysam affola...

sir82
14.Nisan.2010, 21:40
İlgilendiğiniz için teşekkürler evet sağ şeritte seyretmenin güvenli olduğu kani, Ama İzmir'de dediğim gibi dolmuş ve otobüsçüler bu istisnayı bozuyorlar. Çünkü sol şerittekilere yakın hızda dalıp çıkıyorlar şeritlere, buda usta motosikletçilere ya makasa girip aralardan sıyrılmak,ya korkarak acemice kullananlara sağşeritten otobüsün dolmuşun arkasından durup kalkarak sürmek,yada benim gibilere acemiliği sol şeritle geçiştirmek kalıyor.

Uzay
15.Nisan.2010, 01:07
sağ şeritten otobüsün dolmuşun arkasından durup kalkarak sürmek

Şimdilik sadece bunu yap 8)

sir82
15.Nisan.2010, 11:58
Kardeş öyle sürmek motouda bitirir benide ya, ama can sağlığı hepsinden önemli dediğine sadık kalmaya çalışıcam

carvalho
15.Nisan.2010, 12:10
Kardeş öyle sürmek motouda bitirir benide ya, ama can sağlığı hepsinden önemli dediğine sadık kalmaya çalışıcam

Böyle sürüş olmaz. Dur kalklarla iyice riske edersin kendini.
Önceki yazdığım mesaj geçerlidir.

Uzay
15.Nisan.2010, 13:00
Bence de böyle sürüş olmaz. Motosiklet kullanabilmek zaten çoğunlukla dur kalkları öğrenmekle olur. Buna alıştıktan sonra zaten gerisi gelir. Orta şeride geçirteceksiniz acemi motorcuyu, soldaki sağa geçerken, sağdaki de sola geçerken tehlikeye girecek.

carvalho
15.Nisan.2010, 13:02
İyi de motosiklet kullanabilmek zaten çoğunlukla dur kalkları öğrenmekle olur. Buna alıştıktan sonra zaten gerisi gelir bence. Orta şeride geçirteceksiniz acemi motorcuyu, soldaki sağa geçerken, sağdaki de sola geçerken tehlikeye girecek. Bence yani :)

Dur kalkı akan trafikte öğreteceksin yani.

Hakikaten bu fikir "sence" olarak kalsın uzaycım, arkadaşın kafasını karıştırmayalım :lol:

Uzay
15.Nisan.2010, 14:31
Dur kalkı akan trafikte öğreteceksin yani.

Hakikaten bu fikir "sence" olarak kalsın uzaycım, arkadaşın kafasını karıştırmayalım :lol:

E abi sen dur kalkı bilmeyen adamı orta şeride sokuyorsun :p

Ben acemiliğim geçene kadar sağ şerit ve emniyet şeridinden gittim. Aynalara alışana, reflekslerimi geliştirene, trafiği okuyabilecek seviyeye gelene kadar... Ondan sonra zaten hep tek teker üzerinde sol şeritte gittim

carvalho
15.Nisan.2010, 15:04
Uzay, senle biz ortak dil konuşurduk ama hayır olsun inşallah.
Bu da radyatör inadına benzedi hafiften.

Senin atladığın olay şu. Eğer sağ şerit akıyorsa tabii ki sağ şeritten gidilecek. HEle emniyet şeridi de varsa sağ şerit daha da rahatlatıcı olur.

Ama sağ şerit minibüs-halk otobüsü-dolmuşlar gibi sağı solu belli olmayan mayınlarla doluysa intihar etmenin en güzel yolu olur sağ şeridi dur kalklarla kullanmak.

Senden ricam, lütfen sağ şeritten dur kalkla gitmeyi önerme hiç kimseye. Bazı konularda doğru göreceli değil mutlaktır ve tecrübeye itimat gerektirir.

Bu işlerin şakası yok. Yoksa iki gülücük ikonu atar, sen bilirsin derdim.

Neyse sen bir +35.000 km yap, daha uzun tartışalım bu konuyu.