PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin Sorunu Yaşıyorum Aciiil Yardııımm!

nurhakeren
02.Mayıs.2010, 20:55
merhaba arkadaşlar ben ümit foruma yeni kaydoldum..
2yıldır regal raptor 250cc kullanıyorum. motorumda son 2-3 aydır fazla benzin sarfiyatı söz konusu:(
motorda ana depo 350km yedekle 50km ile toplamda 400km de biterken birdenbire ana depo 200km ye düştü.
kendim bakım yapıp (hava filitresini değiştirdim, yağını, bujilerini) tekrar denedim yine 200kmde bitti. burdaki timur ustaya götürdüm oda -piston ayarlarıyla hava ayarlarını- yaptı ve tekrar depo doldurup baktım ama busefer 170kmde bitti:?
tekrar tamire götürdüm bana jigle düğmesinde sıkıntı olduğunu ve temizlediğini söyledi. tekrar depo doldurup denediğimde 230kmde bitti:x
şimdi ben ne yapmalıyım
lütfen butür sıkıntı yaşayan arkadaşlar varsa aranızda bana yardım edin...

Uzay
02.Mayıs.2010, 21:09
Selam Ümit hoşgeldin.

Benim eskiden kullandığım regalde ana depo 150 km'de bitiyordu :)
Yedek depo ise 250 km daha götürüyordu yaklaşık :) Nasıl ama :p

Bir şekilde depo mandalında da sorun olabilir. Litre hesabı yaparsan olayı çözersin.
Tam olarak anlatamadıysam daha sonra detayına girerim.

sophist
02.Mayıs.2010, 21:24
dostum öncelikle depomuzun kaçlık olduğunu bilmeden tecrübemi söylüyeyim ben de alalı yaklaşık 2 ay oldu.10 tl lik benzin ile yaklaşık 65-70 km yol yapabiliyorum.burdan oranlama yapabilirsen ben de kendi soruma cevap bulmuş sayılırım

sir82
02.Mayıs.2010, 21:59
Bildiğm neyse onu paylaşayım Regal 250 E 14 lt lik deposu ile 100 km de ortalama 3 veya 3.5 lt benzin tüketir egsoz açıksa 4 lt ye çıkabilir vs. Genel bakım yap önce bi istersen 1.hava filtresini temizle,2.Bujileri değiştir yada temizle, 3. motor yağını kontrol et bu rutin bakımlar benzin sarfiyatını baya düşürür. Eğer sonuç alamıyorsan motorunu önceden olumlu sonuç alamadığın tamirciye bidaha götürme, Motorun yedek depo ve ana depodan faydalanma kolu zaten biliyorsundur yinede hatırlatayım eğer çok yukarıdaysa azalan benzini çekemez kolu çevirip yedek yani altta kalan yakıtıda kullanma ihtimalin var. Benimde basit problemleri çözemeyip tamirciye götürdüğüm ve sonuç alamadığım olmuştur. Bu durumlardan istismar etmemelerini sağlayıp bilinçli davranmak en iyisidir.

nurhakeren
02.Mayıs.2010, 23:31
motorum 2006 model
ben 2008de 11000km de 2,el olarak aldım şuan 23000kmde
benim kullandığım ilk 11000kmde bir sorun yaşamadım ama ne olduysa biranda benzini hızlı tüketmeye başladı. söylediğiniz bakımları zaten ben yaptım yağ, buji, hava flitresi değişti yani. ama yinede birşey değişmedi. sorunumu burda paylaşmamın nedeni burdaki arkadaşlardada butür bi problem yaşamış olabilecek birilerinin çıkma ihtimaliydi.
2-3 ay önce yaptığım testte
ana depo 330km de
yedek depo 55km de bitmişti ve motora hep 2kişi binmiştik yani tek binmiş olsaydım toplamda 400km ye yakın bir yol yapmış olacaktım.
ayrıca motorun ana depo ve yedek depo ayrım vanasının nasıl kullanıldığını daha ilk benzinim bittiğinde öğrenmek zorunda kalmıştım:oops:

ayrıca arkadaşımın sorusuna gelirsem
şuan ortalama 10tl ile 50km gidiyorum
ama önceden net 100km gidiyordum
teşekkürler..

nurhakeren
02.Mayıs.2010, 23:37
DİPNOT: depo 13lt
litre hesabını anlatırsan sewinirim dostum..

Uzay
02.Mayıs.2010, 23:47
Az önce yazdığımı dikkate almamışsın sanırım.

Biraz daha açıklıyorum.

Eskiden 350 km'de iken ana depo bitiyordu ve sen yaklaşık 12.25 litre benzin alıp tekrar fullüyordun. (14 litre ile 400 km gittiğini düşünerek yazdım)

Şimdi 200 km'de iken ana depon bittiğinde kaç litre benzin alarak fullüyorsun? Yine 12 litre civarında ise evet yakıt sarfiyatın artmış. Ama 7 litre ile fullüyorsan benim dediğim gibi depo mandalında sorun var. Benzini eskisine göre daha yukarıdan çekebiliyor, artık ana depoya doğru mandalı çevirdiğinde biraz fazla yukarıdan çekiyor.

Bu litre bilgisini vermeden pek birşey söylemek mümkün değil tüm bakımlarını yapmışsan

ekselans
03.Mayıs.2010, 00:03
mesele subaplarında subab ayarını yaptır .karbüratörünü kurcalatma bi daha ayar tutturamazsın ..bu kıyağımıda unutma herkeze söylemem

sophist
03.Mayıs.2010, 00:28
...Motorun yedek depo ve ana depodan faydalanma kolu zaten biliyorsundur yinede hatırlatayım eğer çok yukarıdaysa azalan benzini çekemez kolu çevirip yedek yani altta kalan yakıtıda kullanma ihtimalin var..

bişey sorucam yanlış mı anladım benim motoru aldığım arkadaş normal depo için kolun aşağıya yedek depo için kolun yukarıya bakması gerektiğini söylemişti.yanlış mı bu durum

cenkerdemir
03.Mayıs.2010, 00:33
bişey sorucam yanlış mı anladım benim motoru aldığım arkadaş normal depo için kolun aşağıya yedek depo için kolun yukarıya bakması gerektiğini söylemişti.yanlış mı bu durum

kolda ok işareti var yukarıyı gosterirse normal aşağı göstrise rezerv depodur.

sir82
03.Mayıs.2010, 01:12
Benim anlattığımdan kastim kol değil yanlış anlaşılmasın deponun içindeki yakıt borusunu kastederek aşağıdaysa yukarıdaysa terimlerini kullandım kolu nasıl kullandığınızı bilerek

sophist
03.Mayıs.2010, 10:59
yaklaşık 2 aydır bana söylendiği şekli ile normal depo olarak bildiğim mandalı aşağıya doğru çevirerek kullandığım depoyu kullanıyorum:(

CELİL
03.Mayıs.2010, 11:15
merhaba benim motor sibob ve karbiratör hava ayarı yapılmadan önce fazla yakıyordu emre nin servisi mustafa ustada hava ayar kalibrasyon cihazı var ayarları fabrika ayarlarında yapıyor göz kararı yapılan ayarlar cihazla yapılan kadar hatasız olmuyor ve yakışı ve çekişi etkiliyor bu ayarları yaptıktan sonra +40-50 km fazla gitdi ve motorun çekişi kuvvetlendi yani ayarları yapan ustanın işi bilmesi gerek yoksa değişen bir şey olmaz kolay gelsin