PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hararet Sorunu

freedom
04.Mayıs.2010, 01:33
Bugün şehir içinde yaklaşık 5 km yol aldıktn sonra motosikletimi stop ettim.. Sol taraftaki radyatör hortumundan fokurdama sesleri geldi yaklaşık 30 sn. boyunca.. boruların sıcaklıklarını kontrol ettim.. sol taraftaki boru aşırı sıcaktı ama sağ taraftaki radyatörün altındaki boruların sıcaklığı normaldi.. 20 dk bekleyip su ikmal kapağını açtım ve su ekledm ( yaklaşık 100 ml.) .. Hava yapmış olabilirdi ama kapak açık vaziyette motosikleti çalıştırdım hava çıkmadı.. Kapak açık vaziyette gaz verdiğimde sistem suyu içine çekiyor gazı bıraktığımda suyu tekrar dışarı veriyor ve taşırıyordu.. deverdaim pompasında sorun olmadığını söyleyebilir miyiz bu durumda?? İkinci olarak radyatörün sol arka grenajına (siyah grenaj) dokunduğumda ılıktı ama sağ arka kısmına dokunduğumda sıcaklık yüksekti ( aşırı değil ).. Acaba radyatör mü tıkalı?? Ya da bu normal mi?? Çünkü dediğim gibi 30 sn. lik bi fokurdamaydı... :oops::oops::oops::oops:

CELİL
04.Mayıs.2010, 09:53
Bugün şehir içinde yaklaşık 5 km yol aldıktn sonra motosikletimi stop ettim.. Sol taraftaki radyatör hortumundan fokurdama sesleri geldi yaklaşık 30 sn. boyunca.. boruların sıcaklıklarını kontrol ettim.. sol taraftaki boru aşırı sıcaktı ama sağ taraftaki radyatörün altındaki boruların sıcaklığı normaldi.. 20 dk bekleyip su ikmal kapağını açtım ve su ekledm ( yaklaşık 100 ml.) .. Hava yapmış olabilirdi ama kapak açık vaziyette motosikleti çalıştırdım hava çıkmadı.. Kapak açık vaziyette gaz verdiğimde sistem suyu içine çekiyor gazı bıraktığımda suyu tekrar dışarı veriyor ve taşırıyordu.. deverdaim pompasında sorun olmadığını söyleyebilir miyiz bu durumda?? İkinci olarak radyatörün sol arka grenajına (siyah grenaj) dokunduğumda ılıktı ama sağ arka kısmına dokunduğumda sıcaklık yüksekti ( aşırı değil ).. Acaba radyatör mü tıkalı?? Ya da bu normal mi?? Çünkü dediğim gibi 30 sn. lik bi fokurdamaydı... me:oops::oops::oops::oops:merhaba fokurdama sırasında veya öncesinde sonrasında fanlar çalışıyormu çalışıyorsada fanı geç açıyordur benimde başıma geldi fan geç açtığında motor hareret yapıyor ben müşürü değiştirdim düzeldi gazı bırakınca suyu dışarı atması normal benimkide öyle yapıyor kolay gelsin

freedom
04.Mayıs.2010, 15:52
Celil Abi benim müşür arızalı zatn kendim manuel olarak çalıştırıyorum.. Yaklaşık 1 km gittikten sonra fanları açmıştım öğlen sıcaktı hava.. Kalan 4 km yi fan açık gittim.. Ama şehir içiydi yavaş yavaş ve dur kalk yaptım.. Müşürü en kısa zamanda değiştircm.. Honda civic fan müşürü almayı düşünüyorum.. 80 derecede açan müşürden.. Raptor'unki 75-77 de açıyordu 80 derece uygun mu acaba bi sorun olur mu ??

CELİL
04.Mayıs.2010, 17:36
Celil Abi benim müşür arızalı zatn kendim manuel olarak çalıştırıyorum.. Yaklaşık 1 km gittikten sonra fanları açmıştım öğlen sıcaktı hava.. Kalan 4 km yi fan açık gittim.. Ama şehir içiydi yavaş yavaş ve dur kalk yaptım.. Müşürü en kısa zamanda değiştircm.. Honda civic fan müşürü almayı düşünüyorum.. 80 derecede açan müşürden.. Raptor'unki 75-77 de açıyordu 80 derece uygun mu acaba bi sorun olur mu ??fanlar çalıştığı halde hareret yapıyorsa radyatörü kontrol ettirmekte fayda var senin orası çok sıcak bir bölge fanların erken açması daha iyi olur yani orjinali ne kadar hondanınki kadar sağlam olmasada fanları erken açacağından daha iyi olur diye düşünüyorum
birde fanları direk çaliştırdığını söylüyorsun fanın çalışma yönü doğrumudur ters çalışıyorsa sorunun kaynağı olabilir doğru çalışma yönü radyatörden çekip motora doğru üflemesi gerek kolay gelsin

freedom
05.Mayıs.2010, 13:43
fanlar çalıştığı halde hareret yapıyorsa radyatörü kontrol ettirmekte fayda var senin orası çok sıcak bir bölge fanların erken açması daha iyi olur yani orjinali ne kadar hondanınki kadar sağlam olmasada fanları erken açacağından daha iyi olur diye düşünüyorum
birde fanları direk çaliştırdığını söylüyorsun fanın çalışma yönü doğrumudur ters çalışıyorsa sorunun kaynağı olabilir doğru çalışma yönü radyatörden çekip motora doğru üflemesi gerek kolay gelsin

Abi radyatör tıkanmış veya kireçleme yapmış olabilir diyerek iyice temizledim.. Bugün 100 km şehirlerarası yol yaptım herhangi bir hararet sorunu yapmadı.. Ama eskiden beri şu sorunla karşılaşıyorum; uzun mesafe yoldan sonra trafik ışıklarında durk kalklarda yarım debraj kalkarken ''tak tak'' diye bir-iki defa vurduruyor motosiklet ama çekişten düşme veya şişme gibi bi sorun yok.. Bu sorun sizde de oluyor mu ??

Bi de abi bizim motosikletlerde termostat var mı varsa nerde ben bulamadım.. Termostatı da bi elden geçirmek istiyorum...

SAYGILAR...

CELİL
05.Mayıs.2010, 14:41
uzun yolda motor rüzgarı bol yediği için kolay kolay hararet yapmaz şehir içi trafikte kontrol altında tut rödyatörde tıkanma olasılığınada bakmışsın oda elendi fanların çalışma yönünü kontrol ettinmi fanlar iki yönede çalışma özelliği var doğru yönde çalışdığından emin ol kalkıştaki vuruntu sesi bende yok benim eski 150 cc jınlun trafikte ısındımı kalkışta silkelerdi ses gelirdi acaba öyle bir durummu yada zincirin ayarı gevşemiş olabilirmi ? termostat ben yok diye biliyorum ama kesin bilmiyorum 8)

freedom
05.Mayıs.2010, 15:35
uzun yolda motor rüzgarı bol yediği için kolay kolay hararet yapmaz şehir içi trafikte kontrol altında tut rödyatörde tıkanma olasılığınada bakmışsın oda elendi fanların çalışma yönünü kontrol ettinmi fanlar iki yönede çalışma özelliği var doğru yönde çalışdığından emin ol kalkıştaki vuruntu sesi bende yok benim eski 150 cc jınlun trafikte ısındımı kalkışta silkelerdi ses gelirdi acaba öyle bir durummu yada zincirin ayarı gevşemiş olabilirmi ? termostat ben yok diye biliyorum ama kesin bilmiyorum 8)

Fanların çalışma yönü doğru.. Bu vurdurma konusu pek zincirlik bi durum değil gibime geliyor abi.. Hani yüksek viteste devirsiz kalkış yaparken vurdurur motosiklet aynen o ses geliyor.. Halbuki 1. viteste ve yarım debrajda kalkıyorum... Bu dediğim sadece minimum 100 km yol yaptığımda oluyor..

*** Raptorlarda termostat var mı bilen duyan ?? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

carvalho
05.Mayıs.2010, 15:39
Pardon ama termostat olmadan radyatör suyu sıcaklığı nasıl ölçülecek? sıvı belli bir ısıya gelince fanlara kim çalış diyecek?

Celil, aydınlat bizi, ciddiyim, bilmediğim için soruyorum.

CELİL
05.Mayıs.2010, 15:53
Pardon ama termostat olmadan radyatör suyu sıcaklığı nasıl ölçülecek? sıvı belli bir ısıya gelince fanlara kim çalış diyecek?

Celil, aydınlat bizi, ciddiyim, bilmediğim için soruyorum. peki anlatıyorum fanlara çalıiş diyen radyatörün üzerindeki fan müşürüdür su 77 derecenin üstüne çıkınca devreyi açar elektiriği geçirerek fanları çalıştırır termostat ise benzer bir sistem ama tam tersi olarak çalışır radyatörden motara giren su hortumu üzeride olur kışın motor sıcaklığı termostatın ısısına gelmeden suyu içeriye bırakmaz motor çabuk ısınsın diye yazın çıkarılması gerekir termostat varsa tabi 8)8)8)

carvalho
06.Mayıs.2010, 14:32
Celil, yine aydınlattın bizi, en azından beni.

Tam da anlayacağımız dille yazmışsın. Fan olayıdan sonra termostat, müşür olayında da bilgiçlik taslayabilirim artık dostum.

Çok teşekkürler 8)

Uzay
06.Mayıs.2010, 15:03
Celil abi sen mesleğini yanlış yazmışsın. Fotokopi değil, motosiklet olacak o 8) Ya da yanlış işte çalışıyorsun :p

CELİL
06.Mayıs.2010, 15:18
Celil, yine aydınlattın bizi, en azından beni.

Tam da anlayacağımız dille yazmışsın. Fan olayıdan sonra termostat, müşür olayında da bilgiçlik taslayabilirim artık dostum.

Çok teşekkürler 8)arkadaşlar bilği paylaştıkça güzeldir :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

CELİL
06.Mayıs.2010, 15:21
Celil abi sen mesleğini yanlış yazmışsın. Fotokopi değil, motosiklet olacak o 8) Ya da yanlış işte çalışıyorsun :puzay benim baba meslegin oto boyaydı arabaların içinde büyüdük motorla arabanında pek bi farkı yok bildiklerimi paylaşıyorum işte 8)8)8)

freedom
06.Mayıs.2010, 21:46
Ben motosikletin termostatını iptal ettiriyorum abi yoksa elimde kalacak... Daha 30 derece havada 10 dakkada hararet yapıyor yazın işe nası gidecem ben o halde... Offf bıktım vallahi bıktım...!

CELİL
07.Mayıs.2010, 09:13
Ben motosikletin termostatını iptal ettiriyorum abi yoksa elimde kalacak... Daha 30 derece havada 10 dakkada hararet yapıyor yazın işe nası gidecem ben o halde... Offf bıktım vallahi bıktım...!bizim motorlarda termostat varmı ? yokmu ögrenebildinmi ? varsa olabileceği tek yer radyatörün üst çıkış hortumunun girdiği ara aparat bir parça var o nun içide olabilir bende merak ettim ögrenince yaz 8)

freedom
07.Mayıs.2010, 12:06
bizim motorlarda termostat varmı ? yokmu ögrenebildinmi ? varsa olabileceği tek yer radyatörün üst çıkış hortumunun girdiği ara aparat bir parça var o nun içide olabilir bende merak ettim ögrenince yaz 8)

Radyatörle Silindir arasında uzanan ince borunun içinde termostat.. Adana'da ii bi ustaya götürdüm.. ''Termostatı iptal ederiz. Biz zaten büyük motosikletlerde bile iptal ediyoruz Adana zaten sıcak olduğundan bi sorun olmuyor dedi.'' Usta Silindir üst kapağını da kontrol edecek yanmış mı diye.. Ama zannetmiyorum çünkü motosikletin çekişi ve sesi gayet normal geliyordu..

CELİL
07.Mayıs.2010, 12:36
Radyatörle Silindir arasında uzanan ince borunun içinde termostat.. Adana'da ii bi ustaya götürdüm.. ''Termostatı iptal ederiz. Biz zaten büyük motosikletlerde bile iptal ediyoruz Adana zaten sıcak olduğundan bi sorun olmuyor dedi.'' Usta Silindir üst kapağını da kontrol edecek yanmış mı diye.. Ama zannetmiyorum çünkü motosikletin çekişi ve sesi gayet normal geliyordu..
ok demek varmış bunuda öğrenmiş olduk bu güne kadar termostat ile ilgili bir sorun duymamıştım termostat arızalı ise kesin hararet yapar işallah düzelirde keyfini çıkarırsın kolay gelsin

freedom
07.Mayıs.2010, 19:48
ok demek varmış bunuda öğrenmiş olduk bu güne kadar termostat ile ilgili bir sorun duymamıştım termostat arızalı ise kesin hararet yapar işallah düzelirde keyfini çıkarırsın kolay gelsin

Servisten aldım bugün motosikletimi Celil Abi... İnanır mısın motosiklet nefes almaya başladı.. Vibrasyonu bile azaldı :S .. Götürdüğüm usta da yıllardır Harley Davidson servisliği yapmış İstanbul'da Allah'tan anladı ve çözdü problemi.. Ellerine sağlık valla... :cheesy:

RızaHoşgör
08.Mayıs.2010, 22:39
Celil Abi benim müşür arızalı zatn kendim manuel olarak çalıştırıyorum.. Yaklaşık 1 km gittikten sonra fanları açmıştım öğlen sıcaktı hava.. Kalan 4 km yi fan açık gittim.. Ama şehir içiydi yavaş yavaş ve dur kalk yaptım.. Müşürü en kısa zamanda değiştircm.. Honda civic fan müşürü almayı düşünüyorum.. 80 derecede açan müşürden.. Raptor'unki 75-77 de açıyordu 80 derece uygun mu acaba bi sorun olur mu ??
Dahada iyi oluyor.Sorun yok

CELİL
09.Mayıs.2010, 14:54
Servisten aldım bugün motosikletimi Celil Abi... İnanır mısın motosiklet nefes almaya başladı.. Vibrasyonu bile azaldı :S .. Götürdüğüm usta da yıllardır Harley Davidson servisliği yapmış İstanbul'da Allah'tan anladı ve çözdü problemi.. Ellerine sağlık valla... :cheesy:
geçmiş olsun problemin çözüldüğüne sevindim bu tip şeyler adamı motordan soğutuyor her şey iyi ustada bitiyor bundan sonra keyifle binersin 8)8)8)

Çağlar
02.Temmuz.2017, 02:09

biraz horlatmiş gibi olucam ama kimdir bu servisci acaba bizde faaydalanabilirmiyiz ?

MaviBeyTc
08.Ekim.2017, 00:42
Hortlamış konuya devam etmek istedim :) malum forumda yeniyim yeni bir konu açıp azar yemek yerine bi konuyu cevaplayarak sorularımın cevabına ulaşabileceğime inanıyorum amaç forumu kirtletmemek :)
Öncelikle yaklaşık 1 hafta önce 2. El 7 bin kilometre küsüratında bir 250-E9B satın aldım ve 1 haftadır kullanıyorum e motordada yeniyim tabii radyatör kapağını çıkarsam su varmı yokmu anlayamıycam...
Motoru aldığım ilk günlerde kısa yani 5 6 kilometrelik sürüşlerimin bile sonunda fan açmaya başlıyordu motor hararet ışığı yanıyor ve fan kapandıktan sonra sönüyordu yanlız bu olay ilk günlerde 2 3 dakika sürerken daha sonraki günlerde 30 saniye şuan fan açmamaya kadar indi bildiğimiz fan açmıyor motor artık? Fakat hararet ışığı yanıyor vede kontak kapatana kadar sönmüyor fakat motorun gidişatında herhangi bir sıkıntı veya motordan fokurdama sesi vs gelmiyor ? Bu konuda biraz parıldatıcı bilgiler alabilirmiyim acaba deneyimli abilerimden ?

Edit: motorun eski sahibi motoru 3 aydır yatırdığını hatta aküsünün bile bitmiş olduğunu söyledi motor akü için ustasına gittiyse suyuna bakılmıştır herhalde ? Kendi ustamda motorda su olmasa fan açmayacağını söyledi acaba motorda su vardı ve bitti mi yoksa motorun çalışmamasından ( işleyen demir pas tutmaz) politikasından mı kaynaklıdır ? Ben çalıştırdıkça birşeyler düzeliyormu yoksa yanlış giden birşeylermi var sizce ?

Bypale
08.Ekim.2017, 10:26
Hortlamış konuya devam etmek istedim :) malum forumda yeniyim yeni bir konu açıp azar yemek yerine bi konuyu cevaplayarak sorularımın cevabına ulaşabileceğime inanıyorum amaç forumu kirtletmemek :)
Öncelikle yaklaşık 1 hafta önce 2. El 7 bin kilometre küsüratında bir 250-E9B satın aldım ve 1 haftadır kullanıyorum e motordada yeniyim tabii radyatör kapağını çıkarsam su varmı yokmu anlayamıycam...
Motoru aldığım ilk günlerde kısa yani 5 6 kilometrelik sürüşlerimin bile sonunda fan açmaya başlıyordu motor hararet ışığı yanıyor ve fan kapandıktan sonra sönüyordu yanlız bu olay ilk günlerde 2 3 dakika sürerken daha sonraki günlerde 30 saniye şuan fan açmamaya kadar indi bildiğimiz fan açmıyor motor artık? Fakat hararet ışığı yanıyor vede kontak kapatana kadar sönmüyor fakat motorun gidişatında herhangi bir sıkıntı veya motordan fokurdama sesi vs gelmiyor ? Bu konuda biraz parıldatıcı bilgiler alabilirmiyim acaba deneyimli abilerimden ?

Edit: motorun eski sahibi motoru 3 aydır yatırdığını hatta aküsünün bile bitmiş olduğunu söyledi motor akü için ustasına gittiyse suyuna bakılmıştır herhalde ? Kendi ustamda motorda su olmasa fan açmayacağını söyledi acaba motorda su vardı ve bitti mi yoksa motorun çalışmamasından ( işleyen demir pas tutmaz) politikasından mı kaynaklıdır ? Ben çalıştırdıkça birşeyler düzeliyormu yoksa yanlış giden birşeylermi var sizce ?

Motorun suyunu önce kontrol edip daha sonra bu problemi takip etmen daha doğru olur. Eğerki su yoksa ya da bir su kaçağı varsa problem dahada büyüyebilir. Kendinde bakabilirsin. Sürücü selesinin sağ taraftaki kapağın altında yedek su deposu vardır. Onu yarıya kadar doldur. Radyatör kapağını aç oradanda radyatörü doldur. Hatta yarı antifiriz yarı su koy. Yine bu problemler dewam ederse eğer başka bir problem olabilir. Onuda ozaman değerlendiririz.