PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ayna titreme

_KARADUT_
07.Mayıs.2010, 12:20
Merhaba dostlar. Dün motorun ilk bakımını yaptırdım gayet memnunum ama kafamı kurcalayan bişey var. aynaların ikiside özellikle sol taraftakinde aşırı titreme var bazen görüşü bilee engelliyor. bende ramzey cup da var 90 yapıyor ( zaten maksimum bu ) direksiyon zangır zangır ama aynalara bakıyorum gayet normal. Bunu giderebilirmiyim , yok giderilmezse nasıl minimal düzeye indirebilirim:?:

CELİL
07.Mayıs.2010, 12:47
merhaba normalde o kadar titreme olmaması lazım servis bu konuda ne diyor motorun rodaj süresinde titreme normalden fazla olur ama daha sonra azalır spayder 'yapısını bilmiyorum ama ayna direkleri incemi titremeyi esneyip çogaltabilir öyle bir durumsa daha sağlam bir ayna takmak çözüm olabilir aklıma gelen olasılıklar bunlar kolay gelsin

carvalho
07.Mayıs.2010, 13:20
lastik basınçlarını sık sık kontrol etmekte fayda var. Olması gereken değerlerden farklı ise vibrasyonu artırır, sürüş emniyetini tehlikeye atar.

cenkerdemir
07.Mayıs.2010, 13:21
bendede var 100 km ye cıkınca neredeyse gorus yarıya ınıyor birde ışıklarda durdum dıyelım gazla hafif oynayınca bağırtmadan ön cam bile sallanıyor gözlede çok çok açık farkediliyor bakalım ne olucak.

_KARADUT_
07.Mayıs.2010, 13:29
bendede var 100 km ye cıkınca neredeyse gorus yarıya ınıyor birde ışıklarda durdum dıyelım gazla hafif oynayınca bağırtmadan ön cam bile sallanıyor gözlede çok çok açık farkediliyor bakalım ne olucak.
valla benimki o kadar da sabretmiyor her viteste var titreme daha kısa direkli aynamı denesem acaba ayna direklerini iyice sıktım değiişen bişey yok servise sordum onu engelleeyemezsin dedi

CELİL
07.Mayıs.2010, 13:49
bende öyle titreme yok aynalarda sorun olmuyor fakat benim eski motoru aldığımda ondada öyle bir sorun yoktu niye diye araştırdım motorun üst kapağından şaseye bağlanan motor kulağının olmadığını gördüm motorda bir sorun olmadığını görünce şimdiki motoruda alınca bununkinide ben söktüm o motor kulağı direk şase demirine bağlı olduğundan motordaki tüm titreşimi şaseye atıyor 8)

cenkerdemir
07.Mayıs.2010, 15:37
bende öyle titreme yok aynalarda sorun olmuyor fakat benim eski motoru aldığımda ondada öyle bir sorun yoktu niye diye araştırdım motorun üst kapağından şaseye bağlanan motor kulağının olmadığını gördüm motorda bir sorun olmadığını görünce şimdiki motoruda alınca bununkinide ben söktüm o motor kulağı direk şase demirine bağlı olduğundan motordaki tüm titreşimi şaseye atıyor 8)

abi nerde o bağlantı altında üstünde sağı solu boş zaten bende sökeyim
kıpraşım :p kesilirse
ne dualr edecem sana.

CELİL
07.Mayıs.2010, 15:49
abi nerde o bağlantı altında üstünde sağı solu boş zaten bende sökeyim
kıpraşım :p kesilirse
ne dualr edecem sana.
motor blogonun en üstüde dikey durumda deponun altına doğru gidiyor o yönde tek bağlantı o yoksa sökmüşlerdir hatta motor tarafındaki bağlatısında siyah yassı plaka şeklinde plastik var ısıyı yukarı vermesin diye 8)

cenkerdemir
07.Mayıs.2010, 15:53
motor blogonun en üstüde dikey durumda deponun altına doğru gidiyor o yönde tek bağlantı o yoksa sökmüşlerdir hatta motor tarafındaki bağlatısında siyah yassı plaka şeklinde plastik var ısıyı yukarı vermesin diye 8)

bende onlar yok zaten yaa :(

CELİL
07.Mayıs.2010, 15:58
o zaman senin başka şansında yok :cheesy::cheesy::cheesy:
benimde motorda titreşim var tabi ama aynaları görüntüsünü bozacak kadar değil acaba diyorum benimmi gözüm alıştıda fark etmiyorum :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

cenkerdemir
07.Mayıs.2010, 16:03
o zaman senin başka şansında yok :cheesy::cheesy::cheesy:
benimde motorda titreşim var tabi ama aynaları görüntüsünü bozacak kadar değil acaba diyorum benimmi gözüm alıştıda fark etmiyorum :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Büyük ihtimalle abi ya birde bir arkadaşım titresşim için papuç mu contamı ne değiştirmiş bağlantı yerlerındeki için çok memnunum dedı
soracam ona neymıs bakayım

CELİL
07.Mayıs.2010, 16:12
Büyük ihtimalle abi ya birde bir arkadaşım titresşim için papuç mu contamı ne değiştirmiş bağlantı yerlerındeki için çok memnunum dedı
soracam ona neymıs bakayımişallah çözüm bulursun ama pek umutlanma kolay gelsin

_KARADUT_
07.Mayıs.2010, 23:57
soracam ona neymıs bakayım
benimde son şansım o galiba motor bloğunun şaseye bağlanan yerinde iki bağlantı vidası var o vidaların her iki tarafına kauçuk takoz yapmayı planlıyorum hayırlısı artık

RızaHoşgör
08.Mayıs.2010, 22:36
benimde son şansım o galiba motor bloğunun şaseye bağlanan yerinde iki bağlantı vidası var o vidaların her iki tarafına kauçuk takoz yapmayı planlıyorum hayırlısı artık
Kesinlikle fayda göreceksin

MedusaX
08.Haziran.2010, 02:57
Arkadaşlar merhaba,
Forumda bende yeni olanlardanım, bu yazacağım belki bir tavsiye olarak yazılmış olabilir, formu tam gezemedim. Forumda gezerken ayna ilgili olan sorunun konusunu gördüm. Bunun çözümü çok kolay, sizlerinde dediğiniz gibi motor bloğuna bağlanan demirin sökülmesi ama bu sorunu kökten çözmüyor, regalin orjinal aynasını bulmak ise biraz sorun. Benim başıma geldi ordan biliyorum :)... Neyse fazla uzatmiim Mondialin 250'lik motorunda kullanılan nikelajle ayna regalin orjinal aynasıyla birebir. O aynayı takman sorunu çözecektir.

Teknik anlamda anlatmak gerekirse, regal bayilerinden alacağınız nikalajlı aynalar genelde gidona oturan eksiz ayna, oysa orjinal aynaya bakacak olursanız, Ayna ikinci bir yuvaya oturtulup sıkılır. Bu ikinci yuva gidondaki yada barda titreşimi emer ve titreşimi en aza indirger. Ben bu sorunu bu şekilde çözdüm...

sir82
26.Haziran.2010, 00:44
Benim sol ayna rüzgarı yiyince pervane gibim dönüyo genellikle sağ aynayla kesiyorum hep hem sağı hem solu sorun göbekten kaynaklanıyor. Aynanın değişmesi bişi ifade etmez göbek nasıl değişecek onu düşünüyom kara kara

kayar2
28.Haziran.2010, 18:39
göbek dediğin kol üzerindeki dişler yalama olduysa yapılacak iş tornacıya kılavuz çektirmek veya yay gibi diş kurtarıcı bir parça var onu taktırmak

sir82
28.Haziran.2010, 20:40
nerden bulabilirim diş kurtarıcıyı motorculardamı bulunur yoksa sanayide herhangi bi hırdavat vs

snsl66
28.Haziran.2010, 22:23
diş kurtarıcı hırdavatçılarda vardır ama bildiğim kadarıyla set olarak satılıyor. ben sana daha pratik bir diş kurtarma yöntemi vereyim yalnız biraz el melekesi isteyor; malzeme olarak bir adet üçgen eğe bir tanede kurtaracağın dişlilerin yuvasına uyan civataya ihtiyacın var. üçgen eğeyi alıp civatayı eksenine paralel olarak eğeliyorsun. yani tam dikine ince ve boydan boya bir oyuk açacaksın. aynısından bir tanede karşı tarafına açıp. civatayı o şekilde yuvaya takmaya çalışacaksın takarken mehter adımıyla yani 2 ileri 1 geri yapacaksın. bu şekilde yuvayı kurtarabilirsin. muhtemelen hiç bir şey anlamadın :cry: şimdi okuyunca bende anlamadım. anlatmak yapmaktan daha zor ama görsen bumuymuş dersin.

sir82
29.Haziran.2010, 13:04
Merak etme kardeş sölediğini anladım ama bende o el melekesi yok iyisimi ben bi tornacıya gidip kılavuz çektireyim.

Ridos
19.Kasım.2012, 22:08
bende öyle titreme yok aynalarda sorun olmuyor fakat benim eski motoru aldığımda ondada öyle bir sorun yoktu niye diye araştırdım motorun üst kapağından şaseye bağlanan motor kulağının olmadığını gördüm motorda bir sorun olmadığını görünce şimdiki motoruda alınca bununkinide ben söktüm o motor kulağı direk şase demirine bağlı olduğundan motordaki tüm titreşimi şaseye atıyor 8)abi o baglantıyı söktüm gercekten gidondaki titreşim yok oldu baglantının resimlerini ekliyorum fakat aklıma takılan bişsey var acaba zararı varmı motor baglantısı zayıflamadımı

Ridos
19.Kasım.2012, 22:18
abi o baglantıyı söktüm gercekten gidondaki titreşim yok oldu baglantının resimlerini ekliyorum fakat aklıma takılan bişsey var acaba zararı varmı motor baglantısı zayıflamadımı

burdaki baglantı sökülmeden önce

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/188589_4775119694403_1138040833_n.jpg

burdakide baglantı söküldükten sonra

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/481849_4775120614426_466333841_n.jpg

CELİL
19.Kasım.2012, 23:18
hiç bir zararı yok ben bütün makinalarımdakileri söktüm

bunu gören çinli yeni makinalarda o bağlantıyı takmadı 8)

Ridos
19.Kasım.2012, 23:26
Haklısn Valla Sürüşü on numara oldu :d n e kadar gider fark etmiyorsuun :)
çinli zaten sadece kopyalar hayal gücü mantıgı sıfır

AHRAZ
19.Nisan.2013, 18:20
Ekip,
motoru şaseye bağlayan kulakların asıl amacı motorun titreşimini bütün makinanın gövdesine yaymaktır, siz de bu sayede ziyadesiyle titrersiniz :D

Ancak, bu durumun tasarım açısından bir avantajı vardır, o da;
Motor üzerindeki titreşimi bu bağlantı noktaları üzerinden tüm şaseye aktarır ve üzerine düşen gerilim azalır, siz bir titreşim kaynağını ne kadar çok noktadan sabitlerseniz onun üzerindeki yükü de o denli dağıtmış olursunuz, bu titreşim kuplajlarını oluşturmanın motorun ve çalışan aksamın ömrü üzerinde çok olumlu etkileri vardır,

Aslında motor bağlantı kulakçıklarına lastik titreşim önleyici takozlar koymak, egsoz vb bağlantılarını motor kulaklarını falan şaseden ayırmak orta ve uzun vadede bu titreşen aksamlar üzerinde bir takım sıkıntıların çıkma ihtimalini çok ama çok yükseltiyor benden söylemesi...

En güzel çözüm, titreşim önleyici bir elemanı, titrememesini istediğiniz en son elemanın tesbitinde kullanmak, mesela , aynanızın titrememesini istiyorsanız, aynanın gidona bağlandığı yerde bir titreşim önleyici kaucuk vb malzeme ile baglantı yapmaya calısın...

Uğur Yalçın
16.Mayıs.2013, 23:16
hiç bir zararı yok ben bütün makinalarımdakileri söktüm

bunu gören çinli yeni makinalarda o bağlantıyı takmadı 8)
Bugün baktım bağlantı yeri var ama takılı değil :)