PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet bakımı

sir82
07.Mayıs.2010, 22:33
Arkadaşlar bende ellerimi yağa gres e bulamayı seven birisi olarak motosikletimin bakımını yapıyorum daha doğrusu yapmaya çalışıyorum. Sizlerden özellikle bu işin müdavimi abilerimden bi ricam olucak
Motosikletin yağını nereden boşaltabilirim ben yapabilirmiyim,Hangi motor yağı kullanılır,zincir yağlama için ne önerirsiniz. Ben sadece hava filtresini temizleyebildim. Bildiğiniz başka bakım işlemleri varmı. Şimdiden teşekürler

snsl66
08.Mayıs.2010, 02:50
yeri sol alt kısımda eğilip baksan biraz kurcalasan "işte burası" dersin. yağı boşaltıktan sonra tapayı geri takarken contayı kontrol et. aşınmışsa değiştir. tapayı sıkarken aman sağlam olsun yağ kaçırmasın diye abanma. onun bir tork değeri var ama sende torkmetre olması ihtimali tabiki yoktur. zaten ustaya götürsen oda torkmetreyle sıkmıyor. yalnız boş bulunma dikkat et yağ doldururken motor dik konumda olmalı motor ayaklıkta yatıkken yağ koyma yanılırsın. kitaba göre motorumuz 1,9 lt yağ alıyor.kullanım klavuzunda 10-40 yazıyor, farklı viskozitede yağlar kullanan arkadaşlar olduğunu duydum ama bence fantaziye gerek yok. üreten 10-40 diyorsa 10-40'tır. tartışılır mı? evet tartışılır.

sir82
08.Mayıs.2010, 13:01
Saol kardeş çok teşekkür ederim çok yardımcı oldun.Birileri sormalı birileri cevaplamalıki diğerleride nasiplensin 8)

RızaHoşgör
08.Mayıs.2010, 23:03
Uzun yol yapmayı seviyorsan ve yaşadıgın yeri dikkate alarak yaz aylarında yağını biraz kalınlaştırmanda sorun yoktur.

kurucuc
08.Mayıs.2010, 23:21
DOstum benim bi arkadaşım sürekli 10 -40 kullanıyor castroll..onu kullanabılırsın...zincir yağlama için normal bir motor parçası ve aksesuarı satan bi yerden alabilirsin..çünkü cok pahalı makınalrın zındırlerını yagllamak için kullanılan bılesenlerı bıle onlarda ordan alıyor..makınalar arasında zıncır yagı farketmıyor..... zaten kımseden bısey bıle ogrenmezsen veya kafan karısırsa onlar senı yönlendırır...

sir82
09.Mayıs.2010, 00:04
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim Rıza abi ve Kurucuc saolun. Bugün yaptığım motor yağları ile iilgili araştırmalarda yağların çeşitlerini okudum normal,mineralli,sentetik,yarı sentetik mesela sentetik yağ motosiklette çok uygun çok uzun ömürlü olduğu kadar debriyajda vites geçişinde sıyırma yapabiliyormuş yarı sentetik ideal olurmu Önerdiğiniz kalınlaştırılmış yağ için bi marka yada isim verebilirmisiniz sakıncası yoksa

Uzay
09.Mayıs.2010, 00:35
Ben motor yağı olarak hep castrol kullanmıştım. Zincir temizliği için WD-40, zincir yağlama için de castrol'ün zincir yağlama yağını kullanmıştım. Bu yazdığım ürünler sorunsuz bir sürüş sağladı bana

kurucuc
09.Mayıs.2010, 00:44
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim Rıza abi ve Kurucuc saolun. Bugün yaptığım motor yağları ile iilgili araştırmalarda yağların çeşitlerini okudum normal,mineralli,sentetik,yarı sentetik mesela sentetik yağ motosiklette çok uygun çok uzun ömürlü olduğu kadar debriyajda vites geçişinde sıyırma yapabiliyormuş yarı sentetik ideal olurmu Önerdiğiniz kalınlaştırılmış yağ için bi marka yada isim verebilirmisiniz sakıncası yoksa
benım bıldıgım duydugum sentetık yag...sıyıma yapma konusuna gelınce.... zaten 250 cc lıklerde cok sıkıstırma olmuyor makınayı..yanı hıc guzel canını sıkma...ınsanlar bıle ölüyor...bısey cıkaracaksa makına cıkarsın korkma..gerekırse kendın tamır et yıne bınersın..walla benım canım zaten sarj olayından bı de muaynede ceza odedıgım ıcın sıkkın...amannnnn taaaa....... dedım...gıttıgı yere kadar ..motorun hepsı yansa...saolsun walla....napalım...fazla pahalı degıl zaten 250 lıkler...sentektık kullan gerısını dusunme..10 yıl mı bencez zaten aynı makınaya... :) nasıl ıcını rahatlattım mı..

RızaHoşgör
09.Mayıs.2010, 09:44
Yarı Sentetik.başkasını Kullanmayın

sir82
09.Mayıs.2010, 11:29
Yarı sentetik tamam anlaşıldı teşekkürler.

CELİL
09.Mayıs.2010, 15:30
makinaya uygun yağı kullanmak gerek fantaziye gerek yok yağ mororun en önemlilerindendir tüm motor ve şanzuman dişlileri onun kaydırıcığıyla uzun ömürlü ve sorunsuz çalışır aksi taktirde şanzumanda zamanla oluşcak bir ektra aşınma sonucu dişli kırarasa 600 tl yi bulan masraf canınızı yakabilir 8)

sir82
10.Mayıs.2010, 22:51
Kusura kalmayın sorularıma yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim ama Sol alt köşede teşekkür etme 0 yazıyo nereden teşekkür ediyoruz :?

cenkerdemir
10.Mayıs.2010, 22:53
sana veirlen herhangi bir mesajın an altında üç tuş var birisi teşekkür birisi alıntı biriside hızlı cevap 8)

sir82
11.Mayıs.2010, 18:24
Bugün sanayide bi motor yağı mağazasına girdim castrolün motor yağından rica ettim ama aradığım 10 40 ı bulamadı bana onun yerine Repsol den önerdi yanında zincir koruma spreyi hediyeli olduğu içiçn 22 tl ye aldım. Bu marka hakkında bilginiz varmı satıcı motosiklet yarışlarında sponsor firmalardan olduğundan bahsettide

_KARADUT_
12.Mayıs.2010, 02:08
Bugün sanayide bi motor yağı mağazasına girdim castrolün motor yağından rica ettim ama aradığım 10 40 ı bulamadı bana onun yerine Repsol den önerdi yanında zincir koruma spreyi hediyeli olduğu içiçn 22 tl ye aldım. Bu marka hakkında bilginiz varmı satıcı motosiklet yarışlarında sponsor firmalardan olduğundan bahsettide
repsol moto değilmi benim ustada bu yağdan kullanıyor banada kaliteli olduğunu söylemişti

sir82
12.Mayıs.2010, 19:53
Evet saol kardeş

cenkerdemir
16.Mayıs.2010, 19:04
Yarı Sentetik.başkasını Kullanmayın

yarı sentetik 10-40 mı kullanılıyor genelde ve hangi markayı öneriyorsunuz özellikle yazları ?

birde bu forumda okudum yağ seviyesini yağ çubuğunu sıkmadan ölçmek gerekiyor denmiş 1900 gr yağ koyun denmiş doğrumudur ben 1600 gr biliyordum ve çubuğu vidalayıp o şekilde yağa bakıyorduk

sir82
16.Mayıs.2010, 23:31
Kardeş ben 1 ltlik motor yağı koydum çubuğun başına kadar çıktı yağ koymadan önce yok denecek kadar azdı nerede yanlış yaptım anlamadım.

Uzay
17.Mayıs.2010, 01:21
Kardeş ben 1 ltlik motor yağı koydum çubuğun başına kadar çıktı yağ koymadan önce yok denecek kadar azdı nerede yanlış yaptım anlamadım.

Bütün yağı boşalttıktan sonra mı 1 lt koydun ve çubuğun başına kadar çıktı? Anlamadım...

CELİL
17.Mayıs.2010, 09:37
Kardeş ben 1 ltlik motor yağı koydum çubuğun başına kadar çıktı yağ koymadan önce yok denecek kadar azdı nerede yanlış yaptım anlamadım.bence motorun içindeki tam yağı boşaltmadan üstüne eklemişsin aradaki fark oradan geliyor

cenkerdemir
17.Mayıs.2010, 09:40
abiler toplamdan kaç litre vs yağ koyak gerekiyor bire yağ çubuğunu yağı ölçerken sıkarakmı olçucez yada sadece yerine bırakıp gerimi alıcaz ?

Uzay
17.Mayıs.2010, 10:27
abiler toplamdan kaç litre vs yağ koyak gerekiyor bire yağ çubuğunu yağı ölçerken sıkarakmı olçucez yada sadece yerine bırakıp gerimi alıcaz ?

Ali Usta yanlış hatırlamıyorsam kapağı kapatıp tekrar açıyordu ve motosiklet yatıkken değil. Dik tutuyordu motoru ölçerken!!!

kurucuc
17.Mayıs.2010, 11:48
Regal Raptor 250E-9 ..tam olarak 1.4 litre yağ alıyor...yağı koyduktan sonra motor dik durumda iken(motor 2-3 dk çalışsın,sonra kapatın) yağ kapağını açınca ordaki minik çubuk orta kısmı veya az ustunu gostercek..2. çizgide olabılır...yada o minik çubuğun yarısına kadar iz bırakmalı...

sir82
17.Mayıs.2010, 12:36
Evet içindeki yağı dökmedim zaten çubuğun ucuna anca yağ değiyodu ve yağ yeniydi yanık değildi. Servis yağ koymuş önceden bi motorcuya daha gösterdim motorun yağ akıtıyo demezmi yoksa yeni konulan yağ nasıl bitsin. :cry:Benzin döküp yakasım geldi o anda Allahım kurtar beni bu motordan. Başını yapıyorum g.tü dağılıyo g.tünü yapıyom başı dağılıyo ilk sahibini bulup onunla beraber mi yaksam ne yapsam .

CELİL
17.Mayıs.2010, 13:20
Evet içindeki yağı dökmedim zaten çubuğun ucuna anca yağ değiyodu ve yağ yeniydi yanık değildi. Servis yağ koymuş önceden bi motorcuya daha gösterdim motorun yağ akıtıyo demezmi yoksa yeni konulan yağ nasıl bitsin. :cry:Benzin döküp yakasım geldi o anda Allahım kurtar beni bu motordan. Başını yapıyorum g.tü dağılıyo g.tünü yapıyom başı dağılıyo ilk sahibini bulup onunla beraber mi yaksam ne yapsam .
geçmiş olsun genelde vites milinin motora girdiği yerdeki keçeden kaçırıyor keçe çok pahalı değilde işçilik fazla tutabilir

sir82
17.Mayıs.2010, 17:53
Acemiliğimi alsında artık bilmiyorum nasıl yapıcam. Şuan işsizimde, gitiği yere kadar kullancaz ondan sonrası hayırdır.

_KARADUT_
17.Mayıs.2010, 20:47
Acemiliğimi alsında artık bilmiyorum nasıl yapıcam. Şuan işsizimde, gitiği yere kadar kullancaz ondan sonrası hayırdır.
hayırlısı , allah yardımcın olsun

_KARADUT_
17.Mayıs.2010, 21:46
geçmiş olsun genelde vites milinin motora girdiği yerdeki keçeden kaçırıyor keçe çok pahalı değilde işçilik fazla tutabilir
vites mili deyince aklıma geldi abi vites mili cok sallanıyor acaba onu daha sıkı bir şekilde sıkabilme ihtimali varmı çünkü ses yapıyor ve buda beni rahatsız ediyor

_KARADUT_
17.Mayıs.2010, 22:08
vites mili deyince aklıma geldi abi vites mili cok sallanıyor acaba onu daha sıkı bir şekilde sıkabilme ihtimali varmı çünkü ses yapıyor ve buda beni rahatsız ediyor
pardon abi vites pedalıyla vites mili arasındaki mil

kurucuc
17.Mayıs.2010, 23:21
:))) bastırıp parayı herşeyin sıfırını almak lazım birader..insanın içine sinmiyor bi türlü, insanın kafası sağlam kullanması lazım alet,edevatlarını....sıkma canını olur artık...bi ustaya götür ve garantili işçilik iste....direk söyle adama; eğer olmadıysa iş,garanti isterim de..ya da o eksiltsin, sen yağ ekle..ama çok da eksiltiyorsa bir an önce yaptır gitsin....bende de elektrik problemi var....denem yanılmayala bulmaya çalışıcam bu 1-2 hafta içinde...kolay gelsinnn

CELİL
18.Mayıs.2010, 09:07
pardon abi vites pedalıyla vites mili arasındaki mil
merhaba o milin iki ucu arabanın rot başlarının minyatürüdür bağlantı somunlarını kontrol et gevşekse skılabilir fakat onlar pek gevşemez rot un göbeği aşınır rotu değiştirmeden düzelmez ancak göbeğini yani siyah plastik kısmın içini sıvı gres gibi yoğunluğu fazla bir yağ ile yağlarsan bir süre daha zırıltıyı azaltabilir kolay gelsin

sir82
18.Mayıs.2010, 15:27
İnanmazsın aldığım işsizlik maaşımı gezmek yemek yerine bu merete harcadım işte süre bitmek üzere son maaşımı kalan borçlara yatırıcam o yüzden daha fazla ilgilenemicem bakcaz artık.

CELİL
18.Mayıs.2010, 16:03
İnanmazsın aldığım işsizlik maaşımı gezmek yemek yerine bu merete harcadım işte süre bitmek üzere son maaşımı kalan borçlara yatırıcam o yüzden daha fazla ilgilenemicem bakcaz artık.
ses yapmasının kulağından başka hiç bir yere zararı yok öyle kullan sorun olmaz yağı sık sık kontrol et çubuğun yarısına kadar idare eder bir şey olmaz

Periscope
18.Mayıs.2010, 22:56

Motor sıcakken yağ kontrolü yapmış olabilir misin ?