PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eğitim

Scorpion
28.Haziran.2010, 00:46
Merhaba arkadaşlar,
Durumumu şu şekilde özetleyeyim;
Eskiden beridir motorsiklet ve araba hastalığım var zaten ama şuana kadar okul vs nedeniyle maddi durumu toparlayıp alamamıştım. Artık okul bitti, iş güç sahibi olduk ve Regal Raptor 250 E-9 ya da 9B düşünüyorum. Ciddi şekilde 8)

Fakat daha önce vitesli motorsiklet kullanmadım. Bunun eğitimini vs almam gerekir mi, sürücü kursları malum, neyi ne kadar öğretebiliyorlar, onu da görüyoruz. 10 yıldan fazladır aktif olarak araba kullanıyorum, trafik, motor vs konularına hakimim.
Motor kullanmakla ilgili şüphelerim var, kendi kendime trafiğe kapalı alanda uğraşsam becerebilir miyim diyorum ama bilen birinden dikkat etmem gereken önemli hususları da öğrenmem lazım. Denge, viraj, rampa, motor bakımı vs vs..

İnternette de araştırdım eğitimleri fakat pratik yapmak döküman okumaya, video seyretmeye benzemez.
Diyeceğim odur ki, bu işi nasıl kavrarım, nasıl öğrenirim.. Bu işe uzun zamandır gönül verdim ama yeni ayağa kalktım..
Yardımcı olursanız aranıza birini daha alacaksınız, ben de size dua edicem [smilie=greencolorz:

Uzay
28.Haziran.2010, 01:00
Aramıza hoşgeldin Ahmet.

Motosiklet eğitimi veren yerler var. 400 TL civarı. Ben kendi kendime pratik yaparak öğrendim ama yine de orada alacağım eğitimin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Para ayırıp ayırmamak senin elinde. Ben profesyönel eğitime 400 TL olduğu için başvurmadım ama gidenler o parayı adamların hakettiklerini söylüyorlar.

Vitesli motosikleti kullanmayı kendi kendine öğrenmen çok kolay. Araba kullanabiliyorsun. Bisiklet de kullanabiliyorsan motosikleti öğrenmen zor olmayacaktır. İlk başta hep birinci viteste küçük turlar atarsın. Gerisi gelir.

Şimdilik bu kadar, iyi geceler

Scorpion
28.Haziran.2010, 01:07
Hmm.. Açıkcası 400 tl az bi rakam değil.. En azından şuan için. Sanırım motoru aldıktan sonra trafiğe çıkmadan önce bi süre pratik yapmak iyi olacak..

İlgilendiğin için teşekkürler.. Motoru alacağım zaman yine rahatsız ederim zaten bol bol :))
İyi geceler

_KARADUT_
28.Haziran.2010, 01:14
hoşgeldin ahmet
benim ilk motorum ki hala duruyor 100lük cup ben onla öğrendim sadece debriyaj olayında ilk başta sıkıntı çekmiştim ama oda iki gün ondan sonra alışıyor insan.
Ben derimki maddi durumun el veriyorsa bu işin profesyonellerinden eğitim al
yok dersen daha önce kullanmış tecrübeli bir arkadaşından yardım alabilirsin en azından debriyaj vites denge viraj olaylarını öğrenebilirsin kolay gelsin

Scorpion
28.Haziran.2010, 02:26
Aslında İstanbul'a geleli fazla olmuyor, dolayısıyla burda motorla uğraşan çok fazla çevrem de yok.

Yüzsüzlük gibi anlaşılmazsa sormak isterim, motoru aldıktan sonra bir süre kendim takılıp ondan sonra da sizlerden yardım istesem?? [smilie=greencolorz:

CELİL
28.Haziran.2010, 10:08
merhaba ahmet armıza hoş geldin bende ilk motorumu 2005 de alırken seninle aynı durumdaydım motoru fuardan aldım adama eve getir ben daha önce kullanamadım dedim adam kapının önüne bıraktı gitti ben evin önünde kendi başıma ögrendim buradaki olması gereken şey bisiklet kullanmayı bilmek vitesli araç kullanmayı bilmek kendine güvenmek ve en önemlisi acele etmemek gerisi kendiliğinden oluyor işi kavradıktan sonra imkan olursa uzman bir eğitim almak kuşkusuz faydalı ve olması gerekendir kolay gelsin

Uzay
28.Haziran.2010, 10:11
Yardım edebilirim elimden geldiğince. Ama önce hangi semtte oturuyorsun bilmek isterim :)

Scorpion
29.Haziran.2010, 11:29
Çok teşekkürler arkadaşlar.
Bisiklette oldukça iyiyim, daha önce de dediğim gibi 10 yıldan uzun süredir aktif şekilde araba da kullanıyorum.

@Celil; sanırım ben de motoru aldığımda eve getirmelerini istemek zorunda kalıcam.
@Uzay; Kadıköy'de oturuyorum şuan ama motoru almama 1 ay civarı var daha, yine haberleşiriz ;)

Tekrar çok teşekkür ediyorum arkadaşlar. ilginiz için sağolun :)

carvalho
29.Haziran.2010, 11:44
0212 274 00 27

Eralp Hoca'yı tavsiye ederim, ister kendi motoruyla istersen senin motorunla bire-bir sürüş dersi veriyor. Çok faydasını görürsün.
Ben 3 saat ders almıştım, başlangıç için çok önemli.

Bunu dışında teori çok önemli. Bizim sitede de başka forumlarda da teorik yazılar var, muhakkak oku.

Reşat Arbaş'ın "motosiklet eğitimi" kitabını da başucu kitabı yapmanı şiddetle tavsiye ederim.

Sevgiler.

Scorpion
29.Haziran.2010, 18:18
Teşekkür ettim kardeş, numarayı da kaydettim, ilk fırsatta görüşürüm kendisiyle de.

Aslında ben bu forumu bir süredir takip ediyorum, yeni üye oldum ama gözüm burdaydı bi yandan ;)

Teorik olarak baya döküman okudum, virajlarda nasıl davranılır, motorun tepkisi ne olur, yapılmaması gereken şeyler vs vs.. Devam da ediyorum okumaya ama prtaik yapmak kadar olmaz tabiki..

Eralp Hoca'yla da en kısa zamanda görüşürüm zaten..
Tekrar teşekkür ettim :)