PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dd250e9 yağ değişimi

eyirhaf
19.Ağustos.2010, 16:32
selam aranızda yeniyim.motorumun yağ değişimini kendim yapmak istiyorum ;motordaki yağı nasıl boşaltaçağımı ve hangi yağı kullanacağım konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim

Uzay
19.Ağustos.2010, 17:08
selam aranızda yeniyim.motorumun yağ değişimini kendim yapmak istiyorum ;motordaki yağı nasıl boşaltaçağımı ve hangi yağı kullanacağım konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim

Yanlış hatırlamıyorsam Castrol'ün 10-40 API SG olan modeli vardı. Yine de birilerinin beni onaylaması iyi olur :)

Motorun altına ortalarda bir vida var. Onu gevşetince bütün yağ boşalıyor. İyice eğilirseniz göreceksiniz

CELİL
19.Ağustos.2010, 17:28
merhaba armıza hoş geldin uzay arkadaşımın dediği gibi 10-40 normal yağ sentetik yağ olmasın kolay gelsin

MotoCan
20.Ağustos.2010, 10:56
Merhaba,
Uzay'ın dediği yağı gönül rahatlığıyla koyabilirsin. Motoru sağa eğip sol tarafından yaklaşman lazım. 17'lik lokma anahtara ihtiyacın olacak. Kolay gelsin...

sophist
20.Ağustos.2010, 23:22

geçen hafta ben de ilk defa ve yalnız olarak yaptım ve başardım.
yaşadığım zorluklardan hareketle ilk defa yağ değiştirecek arkadaşlar için yazmaya çalışacağım.
1.öncelikle aldığım yağ 10 40 castrol ün özel motor yağı 2lt sini 30 tl ye aldım.
2.motorunuzu öncelikle sol tarafı yani ayaklığınızın olduğu yön altını görebileceğiniz bir yükseklikteki kaldırım olabilir apartman girişi olabilir yani rahatça altına bakabileceğiniz bi yere çekilmeli.yoksa tapa denen olayı görmeniz ve onu sökmeniz çok mümkün değil.
3.tapa denilen olay aslında tapa falan değil,aşağıya da bakmıyor.yani kafanızdaki tapa tanımını bir kenara bırakın ve eğildiğinizde yönü size bakan bir civata göreceksiniz.yaklaşık olar 17-18lik bir anahtarla açabileceğiniz bir civata.
4.çevreyi kirletmemek adına bir kap ayarlayın yaklaşık 2lt alabilecek.
5.motor ne çok sıcak ne soğuk olsun.
6.biraz güç harcayarak civatayı sökün ve bırakın yağ boşalsın.
iyice süzülmesini bekleyin.
6.civatanızı güzelce temizleyip takın.çok zorlamayın diş yapmasın.
7.küçük bir huni ayarlayın.ve yağınızı usulca boşaltın.1.9 gibi bir yağ alıyor çok az artıyor yağınızdan.
8.boşa alıp bir süre çalıştırın.
9.pis yağınızı lütfen sokaklara dökmeyin.mümkünse bir benzin istasyonuna teslim edin.
10.güvenle yola devam,kazasız sürüşler.

kayar2
21.Ağustos.2010, 01:26
arkadaşalar güzel tarif etmişler yag uzayın dediği yag iyidir illaki motor için olanını almak gerekmez motorun sıcak olası gerekir birde yag 1.750 cc olacak fazlasıda zarardır keçeleri zorlar

yag seviyesini kontol için motor tam düz yerde tam dik olarak duruken yan sehbada olmıyacak dikdururken birikidakikaçalıştırdıkdan sonra bir dakikabeklenir

yag çubugu takılır vidalanır çekilir yag seviyesi üst çizgide olmalı daha fazlası varsa geri alınmalı eksise tamamlanmalı kolay gelsin

sir82
16.Eylül.2010, 23:51
Ben castrol ün 10 40 motor yağını bulamadım bulduğum yağında üzerinde scooter motorlar için özel yazıyordu shell in motoryağını aldım ama kullandımmı hayır. Size küçük bi diyalog anlatayım motorumun yağ ve hava filtreside deişecek alt tapayıda sökemedim motoru sürekli götürdüğüm güvendiğim servise götürdüm ve aynen söyledim
Yağ değişimi
Zincirin temizlenip yağlanması
Hava filtresi değişimi
Yağ filtresi değişimi
-Neyse tamam hallederiz dedi bende motor yağı var onu kullan dedim.
Motor yağını uzattım
-Bu 1 lt lik yetmez elinde yokmu diye sordu.
- Aldığım şahıs bu tarz motorlara bu yağı satıyoruz dedi. Elimde önceden eklediğim yağdan var onu getireyim dedim
-Olmaz tek çeşit olmalı neyse biz koyarız motor yağını deyince aldığım yağı geri koydum torbaya.
Onu bırak istersen motoruna koyarız diye konuşunca
bende
-Eee üstünü neyle tamamlicanız diye sordum
- Bizdeki yağdan tamamlarız. demezmi.
Lanet olsun yağ ve hava filtresi değişimi olmasaydı motoru bırakmazdım . İçime dert oldu girip bi motorcunun yanında baya şu işi öğrenip kendi ihtiyacını kendin görmek var .

ajmix117
17.Eylül.2010, 01:37
bıldıgım kadarıyla bunlarda yag fıltresnın deısmesnıe gerek yokmus temızlense yeterlı gelır dıyor Alı usta bunun dısında yag degısımı de cok zor deıl ogrenebılırsın ben bıkac yıldır (eskı motorumda) hep kendım yapıyorum 20 tl ye yagı alıyodum kendım deıstırıyordum

bır ıkı lıtrelık bı tane yogurt kabı ve 17 lokma anahtarı ısını gorecektır motoru kaldırım kenarı gıbı yuksek bıyere koyarsan daha rahat olur senın ıcın alttakı tıpayı daha rahat gorursun 17 lık lokmayla sök yag akmaya baslayacaktır orda yogurt kovası devreye gırıyor ıcıne bosalt ıyıce bosaldıktan sonra tıpayı tak yerıne ustten yagı bosalt devam et bu kadar basıt

ayrıca motoru bırakmak yerıne basında beklersen bıseyler ordan kaparsın her zman ben cogunu oyle ogrendım sımdı kı ustamda sagolsun cok dert etmıyor beraber yapıyoruz onunla tamır ıslerını

sir82
18.Eylül.2010, 14:26
Saol ilgilendiğin için teşekkürler bende internetteki paylaşımlardan öğreniyorum genellikle bundan sonraki değişimleri kendim yapmaya çalışıcam geriye sigorta, debriyaj teli değiştirme, yağlama,ufak tefek diğer bakımlar kalıyor inşallah kendi motorumu kendim halldecek seviyeye gelirim.

ajmix117
19.Eylül.2010, 00:54
ama once kendıne kafa bı usta bul
ornek benım ustam ben kendım söker takarım dukkanda yaparım kırarım yapamazsa usta olmadı bu derım usta el atar yaparız beraber
elın yaga bulanmadan olmaz bu ısler daha yenı geldım benım motorun bakımlarını yapıyoruz bugun bı kısmını yaptık yarın tamamen dagıtıp gerı toplayacagız. fotograflayabılırsem atıcam burayada herpsını :)