PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RR'ım gaz yemiyor.

Emix
24.Ağustos.2010, 00:10
merhabalar 2005 model RR 250 45,000'de bir motor satın aldım.

öncelikle kendimi tanıtayım antalyadan katılıyorum ismim Emil azeriyim :)

şimdi misal vites 1'de gazı sonuna kadar köklüyorum debriyajı bırakıyorum motor yarım metreden daha bi kısa mesafeye atıyor kendini birde gazı kesiyor sonradan yiyor.. hızlı ani kalkış sorun değil yarışacak halim yok ancak bugün 2 kişi yokuş bi yerde stop etti motorum çalıştırdım taktım 1'e gazı normalden fazla vererek çıkmak istedim çünki baya bi dikti yol motor boğuldu gazı kesti yani yokuşta iken birden gaz yiyor sonra aniden kesiyor yokuş yukarı giderkende çok problem oluyor ve çok kes stop etmesine sebeb oluyor böyle zor bela çıkmaya çalışa çalışa motorumu çok felaket boğdum.. yolda 40-50 ile giderken gaz yememeye başladı sanki benzin biter gibi bir his verdi çektim sağa gaz verdim biraz stop etti ve elektriği kesti açıyorum kapatıyorum tınlamıyor ittirerek vurdurdum çalıştı elektrik geriye geldi kapattım açtım normal problem yok elektrikte ardından biraz daha gittim gene gaz yememeye başladı..

nededi bilen varmıdır arkadaşlar yarın genel bir bakıma sokacağım arka dişliyi ön dişliyi zinciri değiştireceğim hava filtresini değiştirteceğim. yağını bujisini değiştireceğim sübab ayarını karbüratör temizliğini yaptıracağım.. çünki motoru alalı 1 hafta olmadı ve adam ne durumda teslim etti bilmiyorum güvenmiyorumda açıkçası motorun durumuna bi elden geçirteceğim ve bu radyatör fanını manuel yapmak için ne yapmam lazım..

bi yardım ederseniz çok makbule geçecek teşekkür ediyorum herkese :)

Scorpion
24.Ağustos.2010, 01:32
Hoşgeldin Emil,

Gaz konusunda bi bilgim yok, o konuda yardımcı olamayacağım ama fanı manuel yapmak konusunda forumda birçok yazı bulabilirsin, eski konuları bi karıştır derim ;)
Daha 2 gün önce denk gelmiştim fan konusunda ama şimdi bulamadım..

Elimden geldiğince yine de yardımcı olmaya çalışayım, fanı manuel yapmak için bir adet switch biraz da kablo alıp fan müşürüne giren kabloları swtich'e bağlıyorsun.. Ordan çıkışı da müşürden çıkıp fan motorlarını çalıştıran kablolara bağlıyorsun, Bu kadar :mrgreen:
Böylece aküden çıkıp sigortadan geçen elektriği müşüre girmeden switch'e aktarmış oluyorsun ve müşürü devreden çıkartmış oluyorsun..

(Arkadaşlar yanıldığım yerler varsa düzeltin lütfen :D)

HONEY
24.Ağustos.2010, 01:58
Hoşgeldiniz

Teknik olarak pek anlamam ama sorununuz bana debraj balatası gibi geldi

Emix
24.Ağustos.2010, 04:09
Edit2: motor abimdeydi tamir için monifolt yırtılmış ondan dolayı gaz yemiyormuş.. yağını değiştirtmiş,bujiyi değiştirtmiş,karbüratör sübab ayarını yaptırmış vsvs ince ayarlar .. demirtaş motorsiklet ile görüştüm bugün yan kapaklar mevcut dedi ayriyetten bütün parçaları var bizde dedi manifol'tuda oradan sipariş edeceğim hayırlısı ..

herkese tekrardan teşekkürler

Edit: arkadaşlar Motorun Manifoltu delikmiş şu anda arkadaşın yerinde herşeyini yapıyorlar. bi kaç güne'de demirtaş motorsiklet'den yan kapakları sipariş edeceğim hayırlısıyla

Scorpion ve HONEY

ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim yarın bir çok parçasına baktırıp vs değişmesi gerekenleri değiştirmeyi düşünüyorum hayırlısıyla..

birşey sormak istiyorum RR'ların metal konusunda kalitesi ne durumdadır çünki motor açık bir yerde duruyor ve brandam vs yok koca bi antalya kışını motor çıplak vaziyette geçirse paslanma vs oluşurmu ? çünki benim motoran etna motorum kışı öyle geçirdi bi kaç vida dışında paslanan veya değişen birşey olmadı. özellikle şu yan kapakları bulmam şart koca kışı akü açık geçiremem diye düşünüyorum :)

tekrardan teşekkürler

Emix
25.Ağustos.2010, 17:47
bugün kendi çapımda tamir yaptım manifolta.

Antalya'daki bayileri servisleri aradım hiçbirinin elinde parça yok ve bi kaç güne getirtebileceklerini söylediler.
bende şimdilik kalsın dedim.

gittim markete bir adet karbonat aldım 4-5 tanede japon aldım manifoltu çıkarttım ve hüsran.. paramparça olmuş resmen japon+karbonat çok iyi bir yapıştırıcıdır ve öyle olduğunuda kanıtladı ilk günki gibi oldu kaya kadar sağlam yapıştı yerine takmam biraz zorladı desem yalan olmaz :) şu anda gaz problemide kalktı ortadan idaretenlik böyle bir yönteme baş koydum parçalar gelene kadar böyle idare edeceğim..

teşekkürler

Scorpion
25.Ağustos.2010, 18:31
Açıkcası ben de motoru yeni aldım, o yüzden metal konusunda tek söyleyebileceğim önlemini al derim.. Özellikle Antalya gibi nemli biyerde (memleketim olur kendileri :)) açıkta bırakmasan iyi olur.. nefes alan brandalardan bulup onunla üzerini örtüp yağmur değmeyecek biyere koyabilirsin.. Benim de şuan planım o yönde.. Bir de nikelajlı kısımlar için eğer aşınmış yada çizilmiş kısımlar varsa oralara özellikle dikkat et derim çünkü metal üzerinde tek bir açık bile nikelajın altına hava girmesine ve pas, çatlak vs'nin büyümesine neden olur.. metal kısımlar için koruyucu spreyler vs'ler bulabilirsin, onların faydası oluyor diye okumuştum 8)

Tecrübeli arkadaşlar da paylaşırlarsa tecrübelerini seviniriz hep beraber :D

Emix
25.Ağustos.2010, 20:54
galiba fan müşürler'im gitti :D uzunca bir süredir çalışıyor motor halen devreye girmiş değiller bakalım hayırlısı ufak ufak problemler baş göstermeye başladı gibi..

Emix
26.Ağustos.2010, 15:54
biraz kötü yapıştırmışım şimdi hiç gaz yemiyor yani manifolt almam şart ve çiftine 60 tl fiyat biçtiler.. :S:s yokmu arkadaşlar bu motora uyan bir manifolt veya ucuz yollu bir tamir yöntemi vs?

kayar2
27.Ağustos.2010, 16:58
manifoldu güzel yapıştır epey gider yenisini almak pek uygun fiata bulunmaz yapmak lazım oda epey ugraştırıcı bir iş

Emix
28.Ağustos.2010, 00:32
öncelikle merhabalar sayın büyüğüm.

bu manifolt tamirini sanayinde ustaca yapan kişiler varmıdır acaba?

teşekkürler

Emix
30.Ağustos.2010, 21:28
bugün sanayinde 2 adet manifolt aldım karbüratör'ü kendim temizledim hepsini kendim taktım şükür bir problem yok gibi ancak hava filtresinin karbüratöre'e geçirilen tarafını yerine bir türlü oturtamadıım yarın gündüz gözüyle halledeceğim inş aküde boşalmış galiba kullanmıya kullanmıya.. vurdurarak çalışıyor ancak hava filtresinin hortumunu tam takamadığım için boğuluyor hemen stop ettiriyor ve cikle telini koparttım yanlışlıkla :D

Edit: manifolt oke,karbüratör temizliği oke,hava filtresi okeyy, cikle teli beklemede daha yapmadım tornavide sokarak açıyorum cikleyi şimdilik :D ancak benzin şamandırası saat başı 1 damla benzin akıtıyor benzini boşalttım şamandırayı çıkarttım içindeki plastik conda param parça olmuş tüpçüden conta buldum onu taktım biraz daha sıkarsam tam oturacak gibi hadi hayırlısı yavaş yavaş adam oluyor :D

bozkurt
02.Eylül.2010, 14:03
Emix,kurda sormuşlar niye boynun kalın diye? kendi işimi kendim yaparım demiş.Tebrik ederim.İnatla ....taşı delermiş.Budur.
kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

Emix
02.Eylül.2010, 17:06
teşekkür ederim bozkurt :)

hayırlısıyla adam edicem yavaş yavaş bi yandan zevkli bi yandan sinir bişey aldım topu topu 3 gün sürebildim onun dışında halen yatıyor yan kapak yok halen akü açıkta dün antalyada durdu durdu birden yağmur bi bastırdı fırtına koptu felaketti indim aşağıya kuzen şemsiye tuttu kuru bezle hemen aküyü sildim her yerini sonra başka bi kuru bez sardım etrafına üstünede poşet geçirdim :D akü boş ancak bi saflıktır bolca marşa bastım boşalttım gibi artık paso vurduruyorum doldurma şansımda olmadı şimdi yarım tam bitmiş değil ince ayarları var onlar bitmeden çalıştırıp gezip dahada kötü etmek istemiyorum..

yarın diğer gün hayırlısıyla bi kaç resmini eklerim rr'ımın

teşekkür herkese :)

CELİL
02.Eylül.2010, 17:22
emix harikasın motoruna bu kadar bakan ve anlayan kişi hayatta yolda kalmaz herkasin senin gibi motorunu yakından tanımalı azmini tebrik ederim

Scorpion
02.Eylül.2010, 17:31
Hakkaten çok özendim sana emix.. Tebrik ederim..

Emix
07.Eylül.2010, 21:53
arkadaş teker teker herkese teşşekkür ediyorum

bugün uzunca bir yolu elimde iterek götürdüm motorumu bir motorcuya.. en yakınına..

dedim böyle şamandıra contası yok conta lazım veya benzin akıtmasını engelliyecek birşey lazım.. tamm hallederiz dedi.. jikle teli değişecek dedim tmm onuda yaparız dedi başladık işe.

ilk jikle teli sorunsuz değişti..

başladı ilk şamandırayı çıkartmaya çıktı.. içindeki kiri tozu temizledi cart curt derken yerine takmaya çalıştı taktıda ancak iyice sıkıyim dedi sıktıda,sıkmaz olaydı şamandırayı 2'ye böldü kırıldı fazla sıkmış anlaşılan şimdi gelde hallet dedim.. adam uzun uzun düşünüyor ne yapsam ne etsem çıkma bişeyde yok yedek parçada yok aklına birşey geldi

ufak bir kutu çıkarttı 2 tane oyun hamuru gibi ikisini karıştırdı bayabi karıştı sonra şamandırayı birleştirdik iyice sürdü onu yaydı oraya başladık beklemeye yarım saat geçti ve ilk günki gibi oldu ne bu dedim biz bununla çatlayan silindir bloğunu yapıştırıyorduk ardından kırmak için çekiç vuruyorduk dedi alman malı bilmemne fix biri mavi biri sarı oyun hamuru gibi cidden işe yarıyır :D

dedim problem kalmadı eve geldim derken debriyaj teli takılı kaldı çok sinir birşey.. yarında onu halledelim bakalım.. aküde boşalmıştı bugün benzin bitene kadar sürdüm bi şarj oldu dillere destan :D yarın ilk işim resimlerini çekip buraya koyacağım hayırlısıyla :)

Uzay
07.Eylül.2010, 23:31
Geçmiş olsun. Sen bi banyo yap bence ilk önce :p

Emix
10.Eylül.2010, 17:33
http://img52.imageshack.us/i/08032010033.jpg/
http://img833.imageshack.us/i/08032010035.jpg/
http://img836.imageshack.us/i/08032010041.jpg/

şimdilik bunlar var öndende çekerim yakında :)

CELİL
12.Eylül.2010, 14:03
resimlerde makina diri duruyor çantaların bolmuş seyahatlarde rahat edersin ufak tefek sorunları bitince keyifle binersin uzayın dediği gibi banyo konusuda motor için geçerli 8)8)8)

Emix
18.Eylül.2010, 02:05
resimlerde makina diri duruyor çantaların bolmuş seyahatlarde rahat edersin ufak tefek sorunları bitince keyifle binersin uzayın dediği gibi banyo konusuda motor için geçerli 8)8)8)

merhabalar iyi dilekleriniz için teşekkürler ama galiba çanta yönünde göz değdi :D

bugün arkadaşımla giderken çakıl yolda pati atayim dedim atmaz olaydım nasıl bir pati attıysa arkadaşım baya bi arka tarafa yaslandı ve arka çanta kaynak yerlerinde koptu ve eve götürmemizde çok uğraştırdı desem yeridir:P :d

yalnız şunu fark ettim sadece arka bagaj çantası olmadığı zaman gerçekten çok beğendim motorsikletimin tipini :D

herkese tekrar tekrar teşekkürler böyle ufak ufak yapınca daha sonra bir diğer problemler ortaya çıkıyor bi kaç güne kadar motorcuma teslim edeceğim motoru komple söksün adam akıllı toplasın artık ufak ufak problem derken ufak ufak şartellerim atmaya başladı hepsi birden hallolsun istiyorum inş yan kapaklarıda araya sıkıştıracağım ozamana :)

ajmix117
18.Eylül.2010, 11:17
dostum ben de antalyadayım ve yneı aldım makıneyı bu haftasonu dagıtıp toplıcaz ustayla bırlıkte benım cantalar felan yok ama senın arka canta hos durmus antalyada temın edebılecegımız yer var mı sen nerden aldın?

bu arada canta da en buyuk problem arka sınyaller ben senınkılerı goremedım ya gozume takılmadı yada cok ıyı saklamıssın :D

Emix
18.Eylül.2010, 11:25
dostum ben de antalyadayım ve yneı aldım makıneyı bu haftasonu dagıtıp toplıcaz ustayla bırlıkte benım cantalar felan yok ama senın arka canta hos durmus antalyada temın edebılecegımız yer var mı sen nerden aldın?

bu arada canta da en buyuk problem arka sınyaller ben senınkılerı goremedım ya gozume takılmadı yada cok ıyı saklamıssın :D

mrhb dostum :)

bende motoru ağustos 17'de aldım ve eski sahibi üstünde verdi çantaları armode marka bilemiyorum nereden temin edilir

sinyallere gelince evet yan taraftaki çantalar büyük problem oluşturuyor ve sağ sinyalim kırıldı solda geçen gün kırıldı şimdi yapacağım iş plakalığın yanlarına montalamayı denemek veya daha uygun bir yere arka çantasız halinin resmini çeker koyarım buraya gerçekten güzel gözüktü :D

ajmix117
18.Eylül.2010, 12:16
ben yarın yerlerını deıstırmeyı deneyecegım bulursam uygun kolay bı montaj fotograflarım senın ıcın ;)

Emix
18.Eylül.2010, 12:26
ben yarın yerlerını deıstırmeyı deneyecegım bulursam uygun kolay bı montaj fotograflarım senın ıcın ;)

makbule geçer dostum teşekkür ederim :)

antalyanın neresindensin dostum yolda görürsem bi selektor atarım :D

ajmix117
19.Eylül.2010, 00:58
antalya merkezdeyım ben

ısyerım topcularda sunexprexın arkasında otoparkta gorursun zaten benım canavarı :) gelırsen beklerım

bu arada ustanın bı tavsıyesı oldu bugun sınyaller kocaman gerek yok dedı neon led lı mınık sınyallerden takalm dedı bı arkadasınkınde baktık hos durmus bakalm hafta ıcı bı aksam takıcaz onları bgun almadım karar veremedıgım ıcın pazartesı alıcam salı carsamba aksam takarz

Emix
19.Eylül.2010, 01:31
antalya merkezdeyım ben

ısyerım topcularda sunexprexın arkasında otoparkta gorursun zaten benım canavarı :) gelırsen beklerım

bu arada ustanın bı tavsıyesı oldu bugun sınyaller kocaman gerek yok dedı neon led lı mınık sınyallerden takalm dedı bı arkadasınkınde baktık hos durmus bakalm hafta ıcı bı aksam takıcaz onları bgun almadım karar veremedıgım ıcın pazartesı alıcam salı carsamba aksam takarz

inş yolum düşerse uğrarım dostum bende fener'Deyim asturda beklerim :)

benim arka sinyaller o senin dediğin ledlerdendi onlar kırıldı işte ve pek birşey fark edilmiyor hiç beğenmedim o sinyalin ışık seviyesini bilmiyorum seninki nasıl bir ürün ama şunu biliyorum bende olan berbar kalitedeydi ve eski motorumdada arka sinyal yoktu sağa veya sola dönerken önce aynalara bakıp sonra kolumu uzatara sinyal vermeye alıştığım için yokluğu fark etmiyorum sinyalin :D

edit: ayriyetten 5. dişlim felç durumda yavaş yavaş sinir etmeye başladı nerden aldıysam namussuzu :D öğrenci adama çok masraf çıkarttı :D

ajmix117
19.Eylül.2010, 20:03
bende motoru dagıttım bugun darmadagın heryerını sıldık temızledık ama contalar yapısmıs tamamen bız onu hesap edemedık ve toplayamadık o yuzden yarın conta takımı sıparıs edıcem umarım salıyada gelır salı toplarız motoru

Emix
20.Eylül.2010, 12:53
inşallah dostum hayırlısı :)