PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir garip titreme...

Scorpion
29.Ağustos.2010, 14:47
Tekrar merhaba arkadaşlar, yine ben.. [smilie=greencolorz:

Fren müşürünü hallettikten sonra şimdi bide son 2 gündür bi titreme başladı motorumda, acep nedendir, bulamadım..

Şöyle ki, çok düşük devirde sorun yok ama hakkaten çok düşük devirde.. normal devrine çıktığımda bi titreme, rahatsız edici bi cızırtı falan başlıyo.. Normal titreşimin üzerinde, düşük frekanslı, şiddeti yüksek titreme.. Daha önce yoktu, 2 gündür bu çıktı bide.. Boştayken çalıştırdım, eğilip dinledim, biraz gaz verince motor bloğunun yada radyatörün oralardan biyerden geliyo gibi sanki ama çözemedim de nerden geldiğini..

Nerden olabilir sizce, fikir verebilirseniz sevinirim.. Olmadı artık yarın Ali Usta'nın yolları taştan :cry:

carvalho
29.Ağustos.2010, 14:52
Ben mekanikten çok anlamam ama öncelikle lastik basınçlarını bir kontrol et derim. Bazen çok önemliymiş sandığımız sorunların çözümünün basitliği bizi şaşırtabiliyor.

Bu arada saplama demirin de kırılmış olabilir. Aklıma gelenler bunlar.

Scorpion
29.Ağustos.2010, 15:30
Lastik basınçlarından olacağını sanmıyorum çünkü motor üzerinde değilken, boşta çalıştırıp gaz verdiğimde de oluyo aynı şey.. Titreme, cızırtı..

Bir de, ben biraz mekanik acemisiyim, saplama demiri nerde oluyo, nasıl bişey acep, bi kontrol edeyim, bakayım, kurcalayayım :D

Scorpion
30.Ağustos.2010, 17:44
Arkadaşlar biraz önce burda, Kadıköy'de biyere gösterdim motoru, biyerler vuruntu yapıyo, pistonlar yatağa vuruyo olabilir, yok şanzıman olabilir....
Bütün motoru sökmemiz gerekebilir bilmemne dedi.. Bi ton da masraf çıkarttı.. Bütün keyfimin içine etti sanki... :hırr:

Bakalım Ali Usta ne dicek duruma....

snsl66
30.Ağustos.2010, 23:25
benimkinde de anlattığına benzer bir titreme vardı. kendim çözemedim ustaya gittiğimde motor bloğunu tutan 2 adet somunun gevşediğini farkettik. somunları neredeyse 3 tur sıktı. anahtar setin varsa tüm civata ve somunları bir yokla bakalım belki gevşeyip titreşim yapan birşeyler vardır.

Scorpion
31.Ağustos.2010, 00:29
Bikaç civatayı somunu kontrol ettim ama motor bloğunun o taraflara pek ilişmemiştim..
Sabah ilk iş ne var ne yok kontrol edicem artık.. İnşallah dediğin gibi sadece gevşemiş somunlardır... Bugünkü herif baya canımı sıktı.. :cry:

Teşekkür ettim tekrardan kardeş... Sonucu buraya yazarım belli olunca..

CELİL
31.Ağustos.2010, 09:11
merhaba bide buji kabloları bazen içinden kopuyor ateşlemeyi kesiyor bu durumda motor kasıyor çekişten düşüyor ve vuruntu yapıyor onlarıda bir kontrol et kolay gelsin

Scorpion
31.Ağustos.2010, 09:23
Anladım, şimdi çıkıyorum, işe gitmeden önce ne var ne yok bi kontrol edeyim..
Teşekkür ettim herkese..

Kazasız, keyifli sürüşler :)

Scorpion
31.Ağustos.2010, 21:11
Arkadaşlar kesin çözüm şu şekilde, ilk önce motor Ali USta'ya bırakılır..
Ali Usta subap ayarını yapar (titreşim için), kırılan sol fan ayaklarını kaynatır, ve bozulan sol fanı değiştirir (cızırtı için).. Hayırlısıyla artık içim rahat eder :cry:

Aldığımdan beri ağız tadıyla binemedim bi yaa.. :(

Uzay
31.Ağustos.2010, 23:26
Olur öyle olur, sıkma canını. İnşallah başka bir sorun çıkmaz. Bunlar olağan şeyler

Scorpion
31.Ağustos.2010, 23:37
İnşallah çıkmaz..
Tamam ikinci el, sorun çıkarması normal ama bi güvenip de atlayıp gidemedim ki..
Kadıköy-Maltepe arasını bile bi sorun çıkartır mı acaba, bişey olur mu ki diye diye diken üstünde gidiyorum..

Neyse bakalım, yarın akşam alıcam motorumu, inşallah çıkmaz başka bişey...:cry:

Scorpion
01.Eylül.2010, 20:36
I love Ali Usta, I love my girl...

Arkadaşlar, sorun giderildi, fanlardan gelen ufak cızırtı haricinde bişey yok.. Bide bakım yapmış ustam sağolsun, sağını solunu kontrol etti.. Köprüden geçerken "işte şimdi oldu" dedim kızıma :)

Artık içime sinerek biniyorum :)

Herkese kazasız keyifli sürüşler.. İlgilenen arkadaşlara da çok teşekkürler :)

CELİL
02.Eylül.2010, 12:15
geçmiş olsun kafan rahat keyifle biner şu son günlerin keyfini çıkarırsın 8)

Scorpion
02.Eylül.2010, 12:19
Dün Ali Ustadan motoru aldım, bi ara eve uğradım, hemen geri çıktım, düştüm yollara 8)

Şimdi oldu hakkaten :cheesy:

CELİL
02.Eylül.2010, 12:27
ben motoru geçen hafta sattım sezonu kapattım kışa uygun bir RR bulunca tekrar alırım sen tadını çıkar 8)

Scorpion
02.Eylül.2010, 12:38
En çok istediğim şeylerden biri başka arkadaşlarla birlikte gezmek..

Kafana göre bi motor bulursun en kısa zamanda umarım, bigün belki birlikte biyerlere gaz açarız 8)

CELİL
02.Eylül.2010, 12:46
yaz gezileri bitti gibi ama son günlerden faydalanmak isteyen arkadaşlar olur forumdan haberleşip turlar yapabilirsiniz bende motor alınca önümüzdeki yaza size katılırım 8)

Scorpion
02.Eylül.2010, 13:09
Bu aralar pek zannetmiyorum, önümüz bayram, bayram dönüşü de havalar nasıl olur Allah bilir..
Büyük ihtimalle önümüzdeki yaza gibi görünüyo..

Valla bu sezonu kaçırdım ama bi sonraki sezonu iple çekiyorum :D

nurhanucar
15.Aralık.2010, 13:15
merhaba arkadaslar bende regal raptor dd125e var ben motora bir kaç modifiye yapmayı düşünüyorum. öncelikle 2 koltuk ta sökülecek bunun yerine 350 cc deki gibi tekli koltuk koyucam. ama motor yine 2 kişilik olucak. koltuk 2 kişiliklerden hani bilrleşik olanlardan. daha sonra arka stop u cözucem onun yerine yine 350 cc lik gibi yapıcam. direksiyonu yuksek chopper direksiyonu takıcam. motor ısıya dayanıklı siyah metalik boya ile boyanacak. fakat su anda 1 sorun var koltuk bulamıyorum kendime. yardımcı olursanız sevinirim... e mail adres : ucar.nurhan@yahoo.com

CELİL
15.Aralık.2010, 17:44
sana kolay gelsin 125 cc motora yapacağın işlemler astarı yüzününü geçer kısa süre sonra motoru büyütmek istiyeceksin o zamanda masraflar havaya uçar çünki satarken karşığını alamazsın bence en az 250 cc bir motor al ona bu işlemleri yap uzun süre keyfini çıkar ama sen bilirsin koltuk için dediğin işlemleri ve reğal uygulamalarını yapan istanbulda esenler otogarının karşısında motosay diye imalatçı bir firma var belki işine yarar linkini aşağı yapıştırıyorum kolay gelsin
http://www.motosay.com/sele.html
http://www.motosay.com/

nurhanucar
24.Aralık.2010, 03:57
evet biliyorum. ama ben 125 cc den cok memnunun. nette biraz arastırdım. uzerinde biraZ Masraf yaparsam cok güzel bir motor olucak. hızını fln ayarlamalarla 140 a kadar cıkarıyorum artık. daha önceden 110 u gecmiyodu simdi 140 basıyo daha da istiyo.1 vites daha arttırsam 140 ı da gecicek

nurhanucar
24.Aralık.2010, 04:02
bu arada yardımın için cok tesekürler..

CELİL
24.Aralık.2010, 09:33
evet biliyorum. ama ben 125 cc den cok memnunun. nette biraz arastırdım. uzerinde biraZ Masraf yaparsam cok güzel bir motor olucak. hızını fln ayarlamalarla 140 a kadar cıkarıyorum artık. daha önceden 110 u gecmiyodu simdi 140 basıyo daha da istiyo.1 vites daha arttırsam 140 ı da gecicek
memnunsan sorun yok nasıl ayarlamalar yaptın söylediğine göre senin makinanın gücü bizim 250 cc nin üzerinde benim makina 110 kmyi hayatta geçmez

nurhanucar
19.Mayıs.2011, 00:39
motorum 125 cc ama diğer 125cc ve 150 liklere tas cıkartıyo sanki daha büyük gibi geliyo biçok kez ışıklarda kalkış yaptık seriliği cok iyi hemen 1oo e cıkıyo . egzantrik zincirinde ayar yaptırmıştım motoru vitese taktıgım zmn sanki turbo sesi geliyo gibi hava sesi geliyo hatta millet soruyo nerden cıkıyo diye. ama ögrenirim ykın zmanda herhalde egzantrik zincirinden dolayıdır tam bilgim yok ama. hızı 135 i gördüm nasıl oldu bilmiyom ama daha bassam gidicekti düz yolda. hatta resmini çekerim birgün eklerim

ağfndrdm
19.Mayıs.2011, 01:33
motorum 125 cc ama diğer 125cc ve 150 liklere tas cıkartıyo sanki daha büyük gibi geliyo biçok kez ışıklarda kalkış yaptık seriliği cok iyi hemen 1oo e cıkıyo . egzantrik zincirinde ayar yaptırmıştım motoru vitese taktıgım zmn sanki turbo sesi geliyo gibi hava sesi geliyo hatta millet soruyo nerden cıkıyo diye. ama ögrenirim ykın zmanda herhalde egzantrik zincirinden dolayıdır tam bilgim yok ama. hızı 135 i gördüm nasıl oldu bilmiyom ama daha bassam gidicekti düz yolda. hatta resmini çekerim birgün eklerim

abi senin ibrede bi hata olmasın sakın

Rona
19.Mayıs.2011, 10:18
abi senin ibrede bi hata olmasın sakın
Ağam Paşam hata yoktur bende 125 lik Honda Titanla 140 ı görüyordum ayarlamalar iyi yapıldıktan sonra motor yağ gibi kayar gider sıkıntı olmaz

CELİL
20.Mayıs.2011, 09:42
o ayarlardan benim makinayada istiyorumm:mrgreen:

Emix
20.Mayıs.2011, 12:52
125 cc wolf'üm basmadan sakin halinde 110u rahatlıkla deviriyor bassam 120 motoru uzun yolsa açsam 130 :P

125cc vitesli motorlar benim rahmetliyi solluyorlardı cbf'i geçemiyordum rr250'im ile

125'lerde bi cinslik var 120 130 görüyorlar hafifliğindende kaynaklı biraz