PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : acil yardım arkadaşlar- Karbüratör ve Devir hakkında

jjuuddaass
20.Ekim.2010, 18:09
arkadaşlar motoru servisten aldım
daha önce bi konu daha açmıştım okuyan arkadaşlar varsa bilirler motor uzun süredir yatıyodu şanzımanda problem vardı ve genel bakım yapılacaktı şanzımanda sorun yokmus debriyaj balatasında sorun varmıs onu hallettiler o sorunum çözüldü

neyse şimdi olaya geliyorum

karbüratörde sorun oldugunu söylediler bana şöyle bi durum var diyelimki 2. viteste gidiyorum debriyaja basınca motor akıp gitmesi gerekirken gür gür gürüldüyor rölantisi çok yüksek sanırım karbüratör temizlenmiş aslında

neyse ben 5 km kadar kullandım baktım acayip bi ısınma var motorda durdum hemen ön taraftan bi radyatörden duman çıktı biraz.
motoru diyelim salmak istiyorum debriyajla gitmek istiyorum nerdeyse gaz verirkenki sesten daha yüksek bi ses çıkıyo yani debriyaja basıp gidemiyorum
debriyaja basıp sessiz motorun akması gereken yerde gür gür gür yapıyor ve iişte deminde motor acayip ısınmış şimdi garaja çektim duruyor.

servisi aradım karbüratörü degişcek dediler
orda servisteki adam karbüratörü biraz açtım demişti ondan olabilirmi ?
diyolar kiii eger o ayarı düşürürsek motor sogukta çalışmaz
benim ne yapmam lazım bu sorunu nasıl halledebilirim

ve bu ısınma sorunu neden olur arkadaşlar motor komple indi bakım yapıldı dün aldım motoru bakımdan 270 tl verdim..

lütfen bana bi yardımcı olun arkadaşlar

jjuuddaass
20.Ekim.2010, 19:06
sanırım rölantiyi düşürdüm arkadaşlar yanlız radyatörün ordaki fan dönmüyo ya acaba radyatörden duman çıkması onun işimidir ? motoru stop ediyorum 20 dakka sonra bile motoru elledigimde sıcak motor neden acaba

bide hafif deviri artınca bi titreşim başladı arkadaşlar siz bilirsiniz bana bi yartdımcı olabilirmisinizzz

Uzay
20.Ekim.2010, 19:44
Önder kardeşim yardım etmek isterim ama teşhis edemedim anlattıklarından. Güzel açıklamışsın ama daha önce karşılaştığım bir durum değil. Diğer arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

Radyatör sıcak olduğu için, yolda bir su birikintisinden veya yağmur nedeni ile ıslandıysa duman/buhar çıkartır. Ben de bunu sorun zannetmiştim, korkmuştum ama değilmiş. Bunu da göz önünde bulundur. Motor çok çabuk soğumaz. O yüzden bunu da kafana fazla takma. Ama tabii ki 5-6 dakika falan arada gaz vere vere çalıştırdığında fanlarının çalışması lazım. Ama fanında da sorun olmayabilir. Havalar soğuk, fazla uzun kullanmamış da olabilirsin veya sen eğilip baktığın bir sırada onlar zaten görevini yapıp kapanmış da olabilir.

Debriyaja bastığın zaman motor rölantiye çekilir. O sırada daha hızlı çalışıyorsa ilk akla gelen senin de dediğin gibi rölantinin yüksek olduğudur. Onu biraz düşürüp deneyebilirsin. Motor soğuk havalarda da çalışır merak etme. Jikleyi çekip ısıttıktan sonra kesinlikle düzgün çalışacaktır.

Devri arttırınca gelen titreşim de psikolojik olabilir :) Dediğim gibi pek bilgi sahibi olduğum bir konu değil ama bazen birkaç şey üstüste gelince insan işkilleniyor.

Bakalım diğerleri ne diyecek...

jjuuddaass
21.Ekim.2010, 03:59
öncelikle yardım ettigin için sana çok teşekkür ederim,
motorun bogulması rölantidenmiş ayarını düşürünce tamam normale döndü ama ısınma sorununu bi kaç kişiye daha sordum bugun karbüratördendir dedi.
servistende öyle demişlerdi acaba karbüratör ne kadardır ki :D
yine masrafa sokacak beni gibi duruyoo :d

CELİL
21.Ekim.2010, 09:33
merhaba şanzumanında sorun olmamasına sevindim radyatörden duman çıkma olayı yüksek ihtimalle fanlar çalışmadığından olabilir önemli bir konu duman çıkması motorun hararet yapması anlamına gelir öyle kullanırsan büyük hasarda yapabilir fanlar muşür devreyi açmadığı için çalışmayabilir fanın muşürü radyatörün alt kısmında üzerinden 2 kablo çıkıyor kablolar fişliyse kontagı aç kablonun uçlarını birbirine değir sabitse ikisine birer iğne batır içindeki tellere değecek şekilde sonra birbirine değir fanların çalışması lazım çalışıyorsa muşür bozuk çalışmıyorsa fanlar bozuktur
karbiratör sorunu çözülmüş görünüyor yine sorun olursa değişmeden önce sağlam 1-2 ustaya göster gerekiyorsa değişirsin bence gerek yok kolay gelsin 8)

kayar2
22.Ekim.2010, 15:40
kardeşim karburatörde ne varmışda değiştirecekler genelde karbüratörle silindir arasındaki kaucuk takviyeli manifgoltlarda çatlama olup hava alır kolayclıkla başka bir sıkıntı olmaz en güzeli tamir eden servisle bizi konuşturman veya güvenilir başka bir servis varsa bir baktırman ona göre söylenenler nedir karşılaştırman

ajmix117
23.Ekim.2010, 01:17
motor cok ısınıyorsa (bakmıssındır ama ben yıne de uyarayım) suyunu kontrol et yenı calıstırdıgında bı sekılde bıyerden hava yaptıysa su eksıltmıstır ıcınde su yoksa ısınır ve dıkkat et hararet yaptrırısın ben motora bakım yaptıktan sonra her sabah su eklerdım son bır haftadırsu eksıltmıyor artık yanı hava kalmadı ıcınde ;)

bunun dısında zaten arkadaslar yapılması gerekenlerı soylemıs ılk olarak fanları kontrol et fakat ben antalyada yasıyorum motoru cok sıkıstırıyorum yıne de zor acıyo fanları cok fazla kullanmıyor yanı

Emix
24.Ekim.2010, 03:06
benim rr'da'da öyleydi vites artıracağım debriyaja basıyorum kendiliğinde bağırıyordu.. akünün altında bir yerde karbüratörün yanında rolanti ayarı var onu zevkinize göre ayarlayın ancak fazlada düşük yapmayın stop ettirebilir çok düşük olduğu için

ayarını ordan kendimce ayarladım hergün sabahın 6'tısında ayaz soğuğunda okula gidiyorum jikleyi çekiyorum tek marşa çalışıyor bi kaç dakika ısıtıyorum sonra yarım jikle ile sitede bi tur atıp kapatıyorum jikleyi problemsiz gidiyor..

sir82
25.Ekim.2010, 00:35
Bana söylicek bişi kalmamış galiba pm mesajı atmışsın da benim motorda sorunlu kış uykusuna yatırdım elim bollaşınca sorunlarımı halledicem ne diyim kardeş motorunun bakımlarını sakınha aksatma kışın antifriz kullan kolay çalışır zaten biliyosundıur . Eğer çocuk hastalanırsa bilki annesi yada babası ilgilenmediği içindir işte bizim için motosikletlerde böyle