PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir Soru

freegun
26.Ekim.2010, 15:04
Arkadaşlar uzun yıllardır motor kullanmamı bilmeme rağmen aktif olarak 4 aydır tecrübe ediyorum. Motorum da tabiyki 250 cc bir RR :) şimdi benim kullanım tekniği ile ilgili bir sorum olacak: trafiğin yoğun olmadığı saatlerde hafta sonları filan gayet keyfli yolculuklar yapıyorum (İzmirdeyim) ancak hızlı akan ve yoğun araç trafiği olan saatlerde motorumu kullanırken aynalardan devamlı arkayı kolluyorum, bu da sürüş zevkimi ve kalitesini azaltıyor.. Gelir de birisi çarpar diye çok tedirgin oluyorum, normalde arabamı kullanırken bu kadar arkaya bakmıyorum.. aynaları istemsiz olarak gereğinden fazla kontrol ediyor gibi hissediyorum... Diğer motorlara bakıyorum vızır vızır geçip gidiyorlar, ben ancak şöyle yol rahatlayınca gazlayabiliyorum... Bu kadar kontrollü olmaya gerek var mı sizce?? Soru biraz tuhaf oldu gibi ama umarım derdimi anlatabilmişimdir.. Selamlar

Emix
26.Ekim.2010, 15:15
dostum motorsiklet kullanırken biraz paranoyak olmakta yarar var

her an birşey olabilir düşüncesiyle kullan.. yolun kenarında gitme şeridin ortasından ilerle aynı arabalar gibi.. ben buradayım de bıktım artık ya trafikte sanki sadece arabalar varda ben ve benim gibiler yok gibi hissetmeye..

rahat ol tedirgin olma kendine güven bir o kadarda dikkatli ol

freegun
26.Ekim.2010, 15:18
Dostum dediğin gibi mesele biraz da o yanından silme geçen öküzlerden kaynaklanıyor... Adam gibi sollamıyor seni şeridinin içinde solluyor.. Not: evet yolun kenarından gitmiyorum ortadan gidiyorum da bana bazen en doğrusu soldan basıp gitmek gibi geliyor ama yapamıyorum :)

CELİL
26.Ekim.2010, 15:18
Arkadaşlar uzun yıllardır motor kullanmamı bilmeme rağmen aktif olarak 4 aydır tecrübe ediyorum. Motorum da tabiyki 250 cc bir RR :) şimdi benim kullanım tekniği ile ilgili bir sorum olacak: trafiğin yoğun olmadığı saatlerde hafta sonları filan gayet keyfli yolculuklar yapıyorum (İzmirdeyim) ancak hızlı akan ve yoğun araç trafiği olan saatlerde motorumu kullanırken aynalardan devamlı arkayı kolluyorum, bu da sürüş zevkimi ve kalitesini azaltıyor.. Gelir de birisi çarpar diye çok tedirgin oluyorum, normalde arabamı kullanırken bu kadar arkaya bakmıyorum.. aynaları istemsiz olarak gereğinden fazla kontrol ediyor gibi hissediyorum... Diğer motorlara bakıyorum vızır vızır geçip gidiyorlar, ben ancak şöyle yol rahatlayınca gazlayabiliyorum... Bu kadar kontrollü olmaya gerek var mı sizce?? Soru biraz tuhaf oldu gibi ama umarım derdimi anlatabilmişimdir.. Selamlar
Merhaba aynaları sık kontrol etmek ve bunu alışkanlık haline getirmek kendi güvenliğiniz için çok faydalı fakat trafiğin akış hızına uyduktan sonra bir sorun olmaz fazla tedirginlikte hata yaptırır trafikte yol aldıkça tempoya alışırsın birde bakmışsın sende trafiğin bir parçası olarak rahatça gidiyorsun zamanla normala dönersin kendini kasma kazasız sürüşler 8)

OKAY
26.Ekim.2010, 16:12
Merhaba aynaları sık kontrol etmek ve bunu alışkanlık haline getirmek kendi güvenliğiniz için çok faydalı fakat trafiğin akış hızına uyduktan sonra bir sorun olmaz fazla tedirginlikte hata yaptırır trafikte yol aldıkça tempoya alışırsın birde bakmışsın sende trafiğin bir parçası olarak rahatça gidiyorsun zamanla normala dönersin kendini kasma kazasız sürüşler 8)

:cheesy:celil abiye katılıyorum :cheesy:

Uzay
26.Ekim.2010, 16:59
Sana bir arkadan yapıştıracaksa yapabileceğin birşey yok zaten. Dakika başı 1-2 saniye aynaları kontrol etsen (Sol aynaya bak- yola bak, sağ aynaya bak-yola bak) bile geri kalan 58 saniyede birinin yapıştırma ihtimali yine çok büyük.

Ben sollama yapmayacaksam aynaları kontrol etmiyorum. Tabii ki şu durumlar hariç :
* Kırmızı ışıkta durunca kontrol ederim, duramayan gerzekler bana çarpacaksa farkedip kaçabileyim diye.
* Hızlı gidiyorsam ve ilerde biraz fazla fren yapmam gereken bir durum varsa kaçabileceğim tarafı seçmek için kontrol ederim. Ama Allah'tan ani fren yapmam gereken bir olay olmadı fazla

Sonuç olarak ben düz gidiyorsam ve çok hızlı değilsem aynaya hiiiiç bakmam.
Umarım doğrusunu yapıyorumdur

snsl66
26.Ekim.2010, 21:26
aynalara çok bakmakta kazaya sebebiyet verebilir. arkayı kollayayım derken öndeki aracın tamponuna yapışmakta olası.
ayrıca kör nokta aynalarınıda çok faydalı buluyorum bence herkes kullanmalı