PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MOTOSİKLET KASKLARI İÇİN İNTERCOM İLETİŞİM SİSTEMİ

ilkerkoparal
10.Mayıs.2007, 13:49
Intercom kelime anlamıyla dahili görüşme - telefon sistemi demektir.

Motosiklet interkom sisteminin farklı işlevleri vardır. Sürücünün artçısıyla görüşmesine olanak sağladığı gibi aynı zamanda diğer sürücüler ile görüşmesini sağlar. Bu en önemli özelliğidir ayrıca GSM cep telefonu ve müzik bağlantısı yapılabilir.

Motosiklet Intercom sistemlerinde bir adet intercom ünitesi ve görüşmeye katılacak her kullanıcı için kulaklık ve mikrofon setine ihtiyaç vardır. Telsiz sistemlerde intercom ünitesinin yerini uygun telsizler alır ve sürücünün bir başka telsiz kullanıcısı ile görüşmesini sağlar.

Özellikle grup sürüşlerinde yada iki kişi çıkılan uzun yolculuklarda kişilerin birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan, telefon hattı veya telsizlerde kullanılan kapalı devre iletişim üniteleri. Gerek cep telefonu ile gerekse telsizlerle kullanılan sistem kesintisiz ve temiz iletişim sağlamaktadır.

Cep telefonlu sistemde gelişen teknoloji ile bluetoht görüşme sistemi kullanılırken, telsizlerde telsiz modeline uygun MHS-300 veya MHS-301 PTT butonlu temel bağlantı seti telsizle birleştirilir ve CHS-300 / OHS-550 gibi kask içi kulaklık seti ile kullanılır.

Cep telefonu ile yapılan görüşmeler ücretli olduğundan daha çok ücretsiz ve sınırsız olan telsizleri kullanılmaktadır. Bu iş için öncelikle kişinin bir amatör tip el telsizine sahip olması gerekmektedir. Daha sonra standart telsizlerin tümüne uyacak olan MHS-300 veya MHS-301 PTT butonlu temel bağlantı seti telsizle birleştirilir ve CHS-300 / OHS-550 gibi kask içi kulaklık seti temin edilir.

CHS 300 kapalı kasklarda kullanılan ve mikrafonu kaskın iç çene kısmına yapıştırılan modeldir. OHS-550 ise çene kısmı açılan kasklara uyan ve ince bir çubuğun ucunda iç çene kısmında bulunan mikrafon sistemine sahiptir. Her iki modelde de mikrafon ve 2 adet kulaklık kaskın içine monte edilir ve kablolar sırttan geçirilerek bel kemerine monte edilen telsize bağlanır. Telsizden çıkan bir diğer kablonun ucunda ise PTT butonu bulunmaktadır. Bu butona basılı tutularak konuşma yapılır, bırakılınca sadece dinleme moduna döner. Telsizden gelen PTT butonu ise sol el elciğine üzerindeki cırt yapışkan ile sabitlenerek, konuşma yapılmak istendiğinde sol el baş parmak ile basılarak iletişim gerçekleştirilir.

Standart bir telsiz ortalama 50-100 YTL ve diğer setlerde 80-120 YTL arası satılmaktadır. Başlangıçta yüksek maliyetli görünsede tüm motor yaşantısı boyunca ücretsiz iletişimi sağlayacağı, her tür motorda kullanılacağı ve ister grup sürüşlerde tüm sürücülerin birbiriyle yolboyu görüşmelerinin istersede artçı ile uzun yolda motorun üzerinde sohbet etmenin güzelliği hesaplandığında çok fazla bir fiyatta olmadığını göreceksiniz.

http://upload8.postimage.org/277607/70035121fx6.jpg (http://upload8.postimage.org/277607/photo_hosting.html)
TÜM SET

http://upload8.postimage.org/277615/10893885ub2.jpg (http://upload8.postimage.org/277615/photo_hosting.html)
OHS-550

http://upload8.postimage.org/277637/85157608mp7.jpg (http://upload8.postimage.org/277637/photo_hosting.html)
CHS-300

kaldera
10.Mayıs.2007, 13:55
bunları alıp grup gezilerinde kullanan arkadaşlarımız çok memnunlar.
toplu almak için fiyatta indirim sağlanabilirmi acaba.?

iakyurek
10.Mayıs.2007, 14:36
yav bu cihazı motoru aldığım yerde tükkan sahibi göstermişti ama fiyatını şimdi hatırlamıyorum. haftasonu bi ara uğrayacağım bi konuşayım bakalım ne kadar fiyat verecek.

ilkerkoparal
10.Mayıs.2007, 14:41
ismail dostum soracağın dükkan ne tarafta

iakyurek
10.Mayıs.2007, 14:51
üstad sirkecide çanta işinden sonra uğrayacağım yer, mecidiyeköy ( motoru aldığım yer ). çantalar takılırken buluşabilirsek beraber kaçarız mecidiyeköy'e . ordaki işimi halleder halletmez motohobiye geçeriz.

ilkerkoparal
10.Mayıs.2007, 14:54
baba inşallah aykondan bahsetmiyorsundur

iakyurek
10.Mayıs.2007, 15:08
baba inşallah aykondan bahsetmiyorsundur

usta ataermoto firmanın adı. mecidiyeköy otobüs duraklarının orda şişli emniyetinin hemen arka tarafında.

ilkerkoparal
10.Mayıs.2007, 15:27
ismailim senin motor nedir

iakyurek
10.Mayıs.2007, 15:29
müdür fotoya aldanma :D
o motogp de çektiğim bir harley fotosu. bende RR var tabi ki kardeş. fotosunu çeker çekmez nick dekini düzeltirim..

aidikurt
10.Mayıs.2007, 15:36
ARkadaşlar bunları türkiyeye getiren dns ticaret firmayla konustum ve sitemize sponsor oldular valla super bisey herkese tavsiye ederim ben bu hafta alıcam kendime kesin sart dıyorum yarın cok detaylı bilgileri sitemizde sponsorlar adlı bölüm acılacaktır ordan takip edersiniz hatta birebir sitemizde istediğiniz bilgileri sormanız için sitemizede uye oldular istediğiniz soruları acılan baslıklar altından paylaşabilrisiniz.

kaldera
10.Mayıs.2007, 15:42
herkese tavsiye ederim ben bu hafta alıcam kendime kesin sart dıyorum .

toplu alım için fiyat isteyelim..tek başına alıp arkada yengeyle mi konuşcan. :P

iakyurek
10.Mayıs.2007, 15:43
iyi haber. adminim eline sağlık :cheesy:

FATİH
10.Mayıs.2007, 16:02
ARkadaşlar bunları türkiyeye getiren dns ticaret firmayla konustum ve sitemize sponsor oldular valla super bisey herkese tavsiye ederim ben bu hafta alıcam kendime kesin sart dıyorum yarın cok detaylı bilgileri sitemizde sponsorlar adlı bölüm acılacaktır ordan takip edersiniz hatta birebir sitemizde istediğiniz bilgileri sormanız için sitemizede uye oldular istediğiniz soruları acılan baslıklar altından paylaşabilrisiniz.

Alper çok güzel bir iş yapmışsın..Tebrikler.. :alkis:
Umarım DNS ticaret bizlere gerçek anlamda yardımcı olur ve uygun bir fiyat üzerinden tedarik etmemizi sağlar.. :!: :roll:
İletişim motosiklet üzerindeki tek eksiklik..

Kino
10.Mayıs.2007, 21:58
alper tebrikler abicim güzel bir çalışma yapmışsın sitemizede bu yakışırdı açıkcası

bu vesile ilede dns e tekrar hoş geldiler diyorum. ama biranda intercom oldum akşam akşam yapıştım kaldım

hönk diye

adminim tekrar teşekürler

aslanburclu
10.Mayıs.2007, 22:27
dns.'lerde aramıza hoş gelmişler

evet yazzınlar bakalım şu cihazların özelliklerini mesela frekans bantları neyle ne arsındadır telsiz kanunlarına göre kendilerine tahsis edilen frekanslar varmı .kullandıkları frekans çeşidi nedir yani işte vs. vs... neyse yarın sorarız yoksa oyuncakmı hoki poki cinsinden veya ne satacaklar anlarız yarın bi olsun :twisted: