PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni başlayanlar için Regal?

guento
28.Nisan.2011, 02:35
Merhaba arkadaşlar;
Hikayemi kısaca şöyle anlatayım. Umarım yardımcı olursunuz.
Geçen sene hevesle motorsiklet ehliyeti almıştım. Sıra motorsiklet almaya geldiğinde ise araştıra soruştura sonuç olarak yeni başlayanlar için cbf125 ya da ybr125 tavsiye ediyorlardı. Tabi ki güvenli sürüş önemli ama yaş 30 boy187, 100kg bi kardeşiniz olarak bu çeşit motorsikletler oyuncak gibi geliyor. Neyse uzun süre araştırdım başka bulamadım ve koca sezon böle geçti gitti..

Şimdi malum bahar geldi heves yine başladı.. ve ne zaman araştırmaya başlasam sonunda regal raptorde kilitlenip kalıyorum. lütfen yardımcı olun. ne tavsiye edersiniz? izmir de nereden alınır? servisi nerdedir? nasıl başlanır bu işe?

CELİL
28.Nisan.2011, 10:14
merhaba guento senin kilona buyuna en uygun kasa choper tarzı kasadır başka makinarda ayakların arada sıkışıp kalır rahat kullanamazsın
bütçeyle alakalı olarak japonmu çinmi seçimi oluyor birde fazla tecrüben olmadığını anlıyorum bu durumda yüksek cc li makinalar sana uymaz küçük cc makinarda sana uyacak tek makina var oda seninde çok arştırdığın spyder modeli başlangıç makinası olarak çatalın ilerde olmasından biraz zorlasada kısa sürede alışısın 250cc de olur ama kilon dolayısıyla 350cc olsa daha iyi olur 8)

guento
28.Nisan.2011, 10:30
Öncelikle cevap için teşekkürler...
Bütçem aşağı yukarı 8000-11000 arası...
İzmirde bi kaç yer gezdim ama ufak tefek yerlerdi ve açıkçası pek güven vermediler bana. izmirde ya da izmir yakınlarında bu işi ciddi yapan, servisi, bayisi olan, en ufak sorunumda yardımcı olabilecek bir yer var mı acaba?
Bu arada spyder 350cc'yi tavsiye ettiniz alırken nelere dikkat etmeli? Okuduklarıma göre çoğu motorsikletin ufak tefek sorunları olabiliyor. Bu motorsikletin en çok göze çarpan bir sorunu var mıdır acaba? Ve evet dediğiniz gibi tecrübem yok denecek kadar az.
Zaten arabayla bile hız yapmayı seven biri değilimdir. Maksadım boş yollarda gezmek, eğlenmek, turlamak..

CELİL
28.Nisan.2011, 10:49
Öncelikle cevap için teşekkürler...
Bütçem aşağı yukarı 9000-11000 arası...
İzmirde bi kaç yer gezdim ama ufak tefek yerlerdi ve açıkçası pek güven vermediler bana. izmirde ya da izmir yakınlarında da olabilir bu işi ciddi yapan, servisi, bayisi olan, en ufak sorunumda yardımcı olabilecek bir yer var mı acaba?
Bu arada spyder 350cc'yi alırken nelere dikkat etmeli? Okuduklarıma göre çoğu motorsikletin ufak tefek sorunları olabiliyor. Bu motorsikletin en çok göze çarpan bir sorunu var mıdır acaba? Ve evet dediğiniz gibi tecrübem yok denecek kadar az.
Zaten arabayla bile hız yapmayı seven biri değilimdir. Maksadım boş yollarda gezmek, eğlenmek, turlamak..
bütçe konusunda sorun yok istediğin çinli makanın sıfırını alabilirsin ama japon makinada az kalır bu rakama 5-6 yaşında makinalar olur alırsın satmaya gelince agır gider
spyder üzerinden konuşursak sıfırına bütçen rahat yeter 250cc nin sıfırı 5200 tl - 350 cc nin 7200 tl civarı ve şu an peşin fiatına 12 ay taksit kampanyası var sıfır alırsan hiç sorunsuz o makinan olur uğraşmazsın
serviler konusunda izmirli arkadaşlara ulaşmak lazım ama firmanın servis listesine üsteki emre ltd nin linkiden bakabilirsin 8)

guento
28.Nisan.2011, 12:24
Yani kısacası "daha fazla kafanı karıştırma... git sorunsuz sıfır Regal Raptor 350cc spyder al, satarken zorlanmazsın.. gez, toz, dolaş keyfine bak" diyorsunuz :) doğrumuyum?

CELİL
28.Nisan.2011, 12:27
Yani kısacası daha fazla kafanı karıştırma git sorunsuz Regal Raptor 350cc spyder al... gez, toz, dolaş keyfine bak diyorsunuz :) doğrumuyum?
aynen öyle :cheesy::cheesy::cheesy:

tolgagokce
28.Nisan.2011, 12:38
bence 250 cc daha iyi olur, bende 0dan başladım, senin kadar tecrübem yoktu yaş 30 boy 190 kilo 100 bende de, 250 lik çekiyor, 250 den sonrasına ötv yüksek olduğundan fiyat artıyor, bende senin gibi gezmek amaçlı aldım ve rahat ediyorum şu anda 2 ay olacak yakında, 350 ötv den dolayı pahalı, paran cebinde kalsın, techizatını iyisinden alırsın, şimdiiden hayırlı olsun..

guento
28.Nisan.2011, 13:00
bence 250 cc daha iyi olur, bende 0dan başladım, senin kadar tecrübem yoktu yaş 30 boy 190 kilo 100 bende de, 250 lik çekiyor, 250 den sonrasına ötv yüksek olduğundan fiyat artıyor, bende senin gibi gezmek amaçlı aldım ve rahat ediyorum şu anda 2 ay olacak yakında, 350 ötv den dolayı pahalı, paran cebinde kalsın, techizatını iyisinden alırsın, şimdiiden hayırlı olsun..

Bilgi için çok teşekkürler... Hak verirsin ki ilk defa motorsiklet almaya kalkışınca ve konu hakkında çok bilgi olmayınca insanda soru işaretleri dolu oluyo. Kullanmadan bu soru işaretleride giderilcek gibi değil anlaşılan :) 350cc ötv farkı derken.. vergisi ne kadar oluyor? ilk alındığında motoru açmak yada rodaj mı diyorlar nasıl yaptınız? biraz motorsikletinizin kullanımını yani iyi ya da varsa kötü yönlerini anlatabilirseniz sevinirim...
Tekrar teşekkürler...

CELİL
29.Nisan.2011, 11:25
Bilgi için çok teşekkürler... Hak verirsin ki ilk defa motorsiklet almaya kalkışınca ve konu hakkında çok bilgi olmayınca insanda soru işaretleri dolu oluyo. Kullanmadan bu soru işaretleride giderilcek gibi değil anlaşılan :) 350cc ötv farkı derken.. vergisi ne kadar oluyor? ilk alındığında motoru açmak yada rodaj mı diyorlar nasıl yaptınız? biraz motorsikletinizin kullanımını yani iyi ya da varsa kötü yönlerini anlatabilirseniz sevinirim...
Tekrar teşekkürler...
devlet 250cc ye kadar olan sıfır makinalarda alırken ödenen ötv verği oranında indirim yaptı o yüzden 250 cc ye kadar olan makinaların satış fiatlarında indirim oldu 350 cc ile ardaki fiat farkı o yüzden fazla
rodaj sıfır makinanın motorunun alışma dönemidir bu dönem ilk 300 km makinayı zorlamadan yüksek devirlere çıkmadan kullanılır sonrasında yavaş yavaş hızlanmaya başlarsın makina daha düzenli sorunsuz ve uzun ömürlü olur
8)

Rona
29.Nisan.2011, 11:42
devlet 250cc ye kadar olan sıfır makinalarda alırken ödenen ötv verği oranında indirim yaptı o yüzden 250 cc ye kadar olan makinaların satış fiatlarında indirim oldu 350 cc ile ardaki fiat farkı o yüzden fazla
rodaj sıfır makinanın motorunun alışma dönemidir bu dönem ilk 300 km makinayı zorlamadan yüksek devirlere çıkmadan kullanılır sonrasında yavaş yavaş hızlanmaya başlarsın makina daha düzenli sorunsuz ve uzun ömürlü olur
8)
ABİ 250 CC YE KADAR YILLIK 84 TL 250-650 CC ARASI 172 TL VERGİSİ VAR

CELİL
29.Nisan.2011, 11:46
ABİ 250 CC YE KADAR YILLIK 84 TL 250-650 CC ARASI 172 TL VERGİSİ VAR
evet aldıktan sonraki 6 ayda bir toplam 2 taksitte ödenen mtv de dediğin gibi 8)

tolgagokce
29.Nisan.2011, 12:14
dönüşlerde 1az zorlanıyorum ama, dün gece mesela ilk gece sürüşümü yaptım, farları zayıf 1az ama şunu keşfettim
dünüşlerde yatışları arkama yaslanarak belden yapıyorum
kollarla ilde de denge sağlıyorum sadece, bana daha kolaymış gibi geldi,
genel olarak iyi tavsiye ederim ama sanırım araba kullanmadın pek o 100den 250 spider 1az zorlayabilir vites, ağırlık açısından..

guento
29.Nisan.2011, 14:14
dönüşlerde 1az zorlanıyorum ama, dün gece mesela ilk gece sürüşümü yaptım, farları zayıf 1az ama şunu keşfettim
dünüşlerde yatışları arkama yaslanarak belden yapıyorum
kollarla ilde de denge sağlıyorum sadece, bana daha kolaymış gibi geldi,
genel olarak iyi tavsiye ederim ama sanırım araba kullanmadın pek o 100den 250 spider 1az zorlayabilir vites, ağırlık açısından..

6 yılı istanbul, 5 yılı izmir olmak üzere 11 senedir araba kullanıyorum kazasız belasız çok şükür... ama motorsiklet pek kullanmadım açıkçası.. Yarın inşalla gidiyorum bakmaya... gidip deneyip alcam nasipse...:) kafamdaki tek sorun nerede nasıl denicem... ve evin dik yokuşunu nasıl motorsikletle çıkıcam:)?

tolgagokce
29.Nisan.2011, 17:42
ötv, rodaj felan deyince, araba kullanmadın sandım..

guento
29.Nisan.2011, 17:48
ötv, rodaj felan deyince, araba kullanmadın sandım..
motorsikletin cc lerine göre ötv TLsini bilmiordum açıkçası:) arabadada hiç rodaj yapmadım... birde her motorsiklette farklı olabiliyor diye birşeyler okumuştum bi yerlerden.. neyse sonuç olarak kafa karışıklığı, heyecan v.b.:) cevaplar için teşekkürler..:) zamanını almış oldum.. kusra kalma..

Rona
29.Nisan.2011, 22:51
RODAJ KONUSU HAKKINDA
guento Arkadaşım sıfır km bir motor üzerine hiç binilmemiş bir ata benzer ona ilk binerken ne kadar sıcak ne kadar sevgiyle ne kadar hassas davranırsan O'da sana ileride aynı şekilde cevap verecektir.İlk 300km (RR lar için söylüyorum)tatlı tatlı okşaya okşaya kullanmak lazım(5.viteste 80 km yi geçme),İlk 300 km yağı değiştikten sonra arasıra,hassas davranırken kimin patron olduğunuda göstermen lazım tabii hafiften zorlamanda birsakınca yok (90-100 km).Bu süreç içerisinde mümküm olduğu kadar bütün vitesleri kullanmaya çalış.Şehir trafiğine gir 1-2-3-4-5.viteslerle devamlı oyna yükselt düşür 1000 km boyunca bu şekilde kullanmaya gayret göster.1000 km den sonra da artık patron sensin yavaş yavaş sıkıştırabilirsin 5.viteste 150-160 km yi hatta daha fazlasını zorlayabilirsin.Bu şekilde davranırsan altındaki demir at sana 50,000 km sorunsuz hizmet verecektir.Umarım yardımcı olmuşumdur.
İyi sürüşler.

ağfndrdm
30.Nisan.2011, 00:27
abi bi spyder e bin birde daytonaya hangisi boyuna kolunun uzunluğuna uygun gelirse onu al

tolgagokce
30.Nisan.2011, 11:40
guento, ben yanlış ifade ettim galiba, vakit alma felan yok
tabii durumunu tam olarak bilemediğimiz için boş veya gereksiz yazı yazmak istemediğimden,
şimdiden hayırlı sürüşler..

guento
01.Mayıs.2011, 16:12
Spyder hakkında benim gibi bilgilenmek isteyenlere, forumlarda genellikle sorulan sorulardan derlediğim özet... Umarım yardımcı olur.

1. Öncelikle Regal Raptor Spyder’ın Çinli motorlar arasında en iyisi olduğu düşünülüyor ve bu fiyata böyle dikkat çekici bir motorsiklet herkesi şaşırtıyor.
2. Genel ortalama olarak fiyatlar 250cc ler 5100TL, 350cc 6900TL civarı…
3. ÖTV 250cc ye kadar yıllık 84TL, 250-650cc arası 172TL
4. Yeni başlayanlar için boy 175cm den aşağı ise 250cc lik tavsiye ediliyor. Çünkü 350cc likte ayaklar pedallara zor yetişebiliyor.
5. Motor hacminin yanında “E” harfi varsa su soğutmalı radyatörlü demekmiş. Çift silindir d motor.
6. 14lt depo+2,5lt yedek deposu var. Bir depo ile maksimum 240km gidenler var. Benzin dolarken depo yedekte olmalıymış. Shell’den alınan benzinle titreme azalıyormuş.
7. Bir çok spyder kullanıcısı vibrasyon olmadığını söylüyor. Sadece yüksek viteste, çok düşük devirlerde, bazı arabalarda olduğu kadar… Ama bu fiyat aralığında böyle bir motorda normal derecede... rahatsız edici değilmiş.
8. Spyder 350cc Rake açısı en uzun motorlardan biri olduğundan şehiriçi dönüşlerde başlarda biraz zorluyor ama kısa zamanda alışılıyormuş.
9. İki kişi kullanıldığında 250cc ler biraz ağır kaçabiliyormuş. 350cc biraz daha iyimiş.
10. Genelde spyder alanlar, orjinal parçası kaliteli durmadığından dolayı öncelikle plastik sinyalleri, elcik, ayna, farlar değiştirmeyi düşünüyorlar. Bu parçalar daha çok çeşit EBAY de bulunabiliyormuş; ama biraz pahalıya gelebiliyormuş. Türkiyede Custom parça çeşitleri az...
11. Rodaj çok önemliymiş...
- Rodaj motorunuza ekstra güç kazandırmazmış; ama rodaj yapılmazsa güç kaybettirebilirmiş.
- Bazı firmaların "rodaj gerektirmez" iddialarını ciddiye alınmaması gerekiyormuş...

Rodaj (Motor açma) nasıl yapılırmış?
0-200km arası maksimum hız 50-60km, motor devri %35’i aşmasın
200-400km arası maksimum hız 75km, motor devri %50’yi aşmasın
400-600km arası maksimum hız 100km, motor devri %75’i aşmasın
600-1000km arası maksimum hız 120km.
1000km den sonra motora yüklenilebilirmiş...

Rodaj periyodunda dikkat edilmesi gerekenler:

a. Uzun süre rölantide çalıştırmayın.
b. Otoyolda uzun süre aynı devirde gitmeyin.
c. Kısa periyodlar için bile olsa asla motoru aşırı yüklemeyin.
d. Çok uzun ve dik yokuşlara tırmanmaktan özellikle yüklüyseniz kaçının.
e. Verilen limitler dahilinde motoru sürekli değişen yüklere maruz bırakın.
Yani motor devri sabit kalmasın.
f. Sert ve aşırı motor frenlerinden kaçının.

Yukarıdaki bilgiler bugüne kadar forumlarda okuduklarımın bir özetidir. Benim tecrübelerim ya da bilgilerim değil. Forumlarda ister istemez:) koyulaşan muhabbetler sonucu bazı bilgiler gözden kaçabildiğinden dolayı. Sadece benim gibi yeni başlayanlara bir fikir olması için yazdım. Eksikler, hatalar varsa düzeltir ya da eklerseniz sevinirim. Teşekkürler .

Ekrem Özdemir
02.Mayıs.2011, 03:03
Hocam bende senin gibi saatlerce haftalarca hatta ayı bulacak 1 kaç gün sonra her boş anımda araştırdım. Bilgisayarımda motorların avantajları ve dezavantajları diye klasör bile kurdum. ( Mondial mct 250lerden, regallere, truvalara, 93-98 model arasındaki japon motorlarına kadar) ama bunca araştırmamdan sonra şunu yavaş yavaş anlıyorum ki hocam işin özü şans ve paraya bakıyor. Bazısı var 2.500tl e alıyor yıllarca beni üzmedi diyor bazısı geliyor sıfır aldım sanayiden çıkmadı alet diyor. . Farklı motorsiklet grupları ( Biraz daha üst sınıf (( yanlış olmasın maddiyat açısından )) motorcular regal mi o ne alıpta motoru söküp parçalayıp el becerini mi geliştirmek için alacaksın diye kinayelide laf sokanları) Bir çin motoruna para vereceğime ölmek üzere bir japon alırımda başka motor almam diyene mi rastlamadım...
Hele ki 2. el alacaksan sorun dahada büyüyor kimse benim yoğurdum ekşi demiyor tabiki Özeleştiriyide yapar heralde bazı abilerimiz en çok regal raptor arıza kısmında mesaj yazan bir mesajında motoru sanayiden alamıyorum yazan abimiz.6 yaşındaki motorunu 3.500tl in üstüne bir fiyata satılığa çıkartıyor sıfırı 4.900 olan makinayı. Yani anlayacağın abicim...
Ben bu araştırma konusunda kafayı yemiş bir insan olarak sana tek diyeceğim motora bak eğer tamam ben bunu istiyorum. bu benim yeni canavarım olmadı diyorsan daha da araştırma... Benim gibi ve senin gibi yeni motor alacak arkadaşlara da Allah temiz ve arızasız bir motor nasip etsin. Biz onu sanayiye değil de o bizi istediğimiz yere taşısın. Şansın bol olsun...

Spyder hakkında benim gibi bilgilenmek isteyenlere, forumlarda genellikle sorulan sorulardan derlediğim özet... Umarım yardımcı olur.

1. Öncelikle Regal Raptor Spyder’ın Çinli motorlar arasında en iyisi olduğu düşünülüyor ve bu fiyata böyle dikkat çekici bir motorsiklet herkesi şaşırtıyor.
4. Yeni başlayanlar için boy 175cm den aşağı ise 250cc lik tavsiye ediliyor. Çünkü 350cc likte ayaklar pedallara zor yetişebiliyor.
5. Motor hacminin yanında “E” harfi varsa su soğutmalı radyatörlü demekmiş. Çift silindir d motor.
6. 14lt depo+2,5lt yedek deposu var. Bir depo ile maksimum 240km gidenler var. Benzin dolarken depo yedekte olmalıymış. Shell’den alınan benzinle titreme azalıyormuş.
7. Bir çok spyder kullanıcısı vibrasyon olmadığını söylüyor. Sadece yüksek viteste, çok düşük devirlerde, bazı arabalarda olduğu kadar… Ama bu fiyat aralığında böyle bir motorda normal derecede... rahatsız edici değilmiş.
8. Spyder 350cc Rake açısı en uzun motorlardan biri olduğundan şehiriçi dönüşlerde başlarda biraz zorluyor ama kısa zamanda alışılıyormuş.
9. İki kişi kullanıldığında 250cc ler biraz ağır kaçabiliyormuş. 350cc biraz daha iyimiş.
10. Genelde spyder alanlar, orjinal parçası kaliteli durmadığından dolayı öncelikle plastik sinyalleri, elcik, ayna, farlar değiştirmeyi düşünüyorlar. Bu parçalar daha çok çeşit EBAY de bulunabiliyormuş; ama biraz pahalıya gelebiliyormuş. Türkiyede Custom parça çeşitleri az...
- Rodaj motorunuza ekstra güç kazandırmazmış; ama rodaj yapılmazsa güç kaybettirebilirmiş.
- Bazı firmaların "rodaj gerektirmez" iddialarını ciddiye alınmaması gerekiyormuş...

Yukarıdaki bilgiler bugüne kadar forumlarda okuduklarımın bir özetidir. Benim tecrübelerim ya da bilgilerim değil. Forumlarda ister istemez:) koyulaşan muhabbetler sonucu bazı bilgiler gözden kaçabildiğinden dolayı. Sadece benim gibi yeni başlayanlara bir fikir olması için yazdım. Eksikler, hatalar varsa düzeltir ya da eklerseniz sevinirim. Teşekkürler .

CELİL
02.Mayıs.2011, 10:18
enes ve ekrem emeğinize sağlık yorumlarınız herkese faydalı olacaktır 8)

slamdunk_tr
13.Haziran.2011, 12:57

wooww!! :) ürperdim.

dayanıklı
21.Haziran.2011, 20:49
merhaba ben yenı bır uyeyım suan regal raptor adına yazdıklarınızı okudum bende suan abı baskısı yuzunden regal raptor almayı dusunuyorum 250cc 10 larda duz t seklınde olanlardan kullanmayı bılıyorum ama motor terımlerı hakkında fazla bılgım yok cok duzgun bır sekılde meramımı anlatamıyorum ılk race alacaktım onu daha rahat kullanırım dıye o uzun gıdonlu 250 yada 350e lerı gordukten sonra heves bıraz degıstı hıc cevremdede bu konuda bılgısı olan yok. bır tamırcım bıle yok gosterebılecegım ayrıca benım tercıhım sızce nasıl dogru bır tercıhmı benı uzmez degılmı duzgun kullandıktan sonra ızmırde oturdum ıcın ılla ızmırdenmı almam lazım bana su alın asamasında yardım edın lutfen sımdıden herkeze merhabalar cevap verenlerede tesekkurler dılerım sıstem bıraz karısık cevap yazdınızda ıyısallah rahat bulabılır ve okuyabılırım

CELİL
22.Haziran.2011, 09:22
Merhaba serhat aramıza hoş geldin 8)
bahsetiğin modelin adı regal raptorun SPYDER modeli çin makinalar arasında en üst kaliteye dayanıklılıga sahip modellerdir 250cc ve 350 cc 2 modeli var radyatörlü su ve fan soğutmalı uzun yol ve şehir içi trafikte sorun çkarmadan kullanırsın parça sorunu yok en kötü durumda istanbuldan 2 günde parçalar kargoyla sana ulaşır servis izmirde var listesini sayfanın üstündeki makinanın distribütörü emre ltd nin linkinde bulabilirsin makinayı nerden aldıgın önemli değil istedğin yerden alabilirsin servis sorunun olmaz forum sayfalarını tara makinayla ilğili pek çok bilği bulabilirsin kolay gelsin 8)

TIGERCLAWS
18.Eylül.2011, 21:57
selamlar herkese, bende ankara dan yeni bir regal kulanıcısıyım... şimdilik okuyarak ve yazanları kendi çapımda takdir ederek takip ediyorum....saygılar.....

CELİL
19.Eylül.2011, 09:49
Merhaba uğuzhan aramıza hoş geldin 8)

cemoo
26.Mayıs.2013, 15:22
merhaba arkadaşlar bende gayet acemi raptor seven olarak yeni aranıza katılıyorum ve yardımlarınızı beklioyorum. Raptor kullanmaya yeni başlayacağım acaba öğrenme ve alışma süreci nasıl olur?

cihan54
26.Mayıs.2013, 15:48
merhaba arkadaşlar bende gayet acemi raptor seven olarak yeni aranıza katılıyorum ve yardımlarınızı beklioyorum. Raptor kullanmaya yeni başlayacağım acaba öğrenme ve alışma süreci nasıl olur?

Tanışma bölümünde yeni bir tanışma başlığı açarsan daha olumlu sonuçlar alabileceğine iddiaya girerim 8)
tanışma başlığı yeni bir sayfa : http://www.regalraptor.net/forums/newthread.php?do=newthread&f=27

metetanhu
26.Mayıs.2013, 19:49
merhaba arkadaşlar ben de son 1 hfta itibari ile raptor alarak kervana katıldım. haydi hayırlısı.. :)

metetanhu
26.Mayıs.2013, 19:51
arkadaşlar regal raptor dd250e 9b kullanma kılavuzu ve parçalarını anlatan kitapçıktan olan var mı? bana gönderebilir mi ? mail: metetanhu@hotmail.com

CELİL
26.Mayıs.2013, 21:00

merhaba arkadaşlar ben de son 1 hfta itibari ile raptor alarak kervana katıldım. haydi hayırlısı.. :)
arkadaşlar aramıza hoş geldiniz fakat önce tanışma başlığında kendinizi tanıtmanız gerekiyor oradan devam ederiz 8)

tanışma başlığı yeni bir sayfa : http://www.regalraptor.net/forums/ne...newthread&f=27 (http://www.regalraptor.net/forums/newthread.php?do=newthread&f=27)