PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : regalim de aküye şarj gitmiyo ? ama bazen de gidiyor

nurhanucar
23.Mayıs.2011, 22:11
file:///G:/DCIM/101MSDCF/DSC02201.JPGarkadsalar geziye cıktıgımızda mola verdik motoru stop ettirdim ama marş basmadı akü bostu ( gezi esnasında ısıklar acıktı) marsta tık bile yoktu akü ya baktım hiç elektrik yoktu. neden olabilir.. ama bazen de motor calısırken ısıklar yanıyor. bazen de yanmıyor neden ?

aidikurt
23.Mayıs.2011, 22:51
kısa devre yapmıstır.anlasılan kabloları kontrol etmek lazım kablolardan bırı sıyrılmıs ve saseye degıyordur akunde bosalmıstır.yada aku sarj etmıyordur Konjektör(regülatör) kontrol ettir.

nurhanucar
23.Mayıs.2011, 22:54
EVET KISA devre olabilir. cunku bugun gezdiğimde motorla durmustum bi baktım ısıklar yandı motor calısırken. sonra bi ara yine baktım yanmıyodu.

aidikurt
23.Mayıs.2011, 22:55
Konjektör nedir ne işe yarar?

http://www.ce-day.com/content_files/prd_images/konjektor_mct250.jpg

http://www.ehliyetokulu.com/dersnotlariy/motor/sarj1.jpg

Konjektör şarj dinamosundan gelen AC 10V-20V Elektriği DC 13-14Volta çevirir. Bu sayede hem motorun çalışması için bujilere, ve farlara gerekli enerji hem de akünün şarj olabilmesi için aküye gerekli elektrik sağlanmış olur. Peki akümüz 12 volt veriyorsa neden 13-14volt sağlıyoruz. Çünki çıkış elektriği hem aküyü şarj etmeli hem de motorun elektrikle çalışan organlarına gerekli elektriği sağlamalı. Bunu yaparken de aküde ki elektrik kullanılmamalı. Dolayısıyla akünün verdiği elektrik voltajından yüksek bir voltaj bu işi sağlar. Yoksa motor çalışmıyorken aküye 12 volt da bağlasan akü şarj eder. Ama motor çalışırken farlar açıkken 12 volt verirsen akünün kutup başlarına akü hem boşalır hem de şarj etmez.

Konjektör arızası nasıl tespit edilir?
Makine Mühendisi Orçun OLGUN açıklıyor.

http://www.ce-day.com/content_files/prd_images/konjektor_151rs.jpg

Akünüzde şarj problemi varsa, Motorunuzun aküsü 2-3 gün sonra bitiyorsa konjektör bozuk olabilir. Konjektörün giriş bacakları motor çalışırken ölçülür. AC 12-20Volt okunuyorsa demekki şarj dinamosundan konjektöre akım geliyor. O halde konjektör çıkışı ölçülür. Voltmetre DC ye getirilir. 14 Volt gösteriyorsa konjektör süper çalışıyor demektir. 12 Volt gösteriyorsa arızalıdır. Aküyü şarj edemez. 13Volt ise orta derecede çalışıyor demektir. Hiç göstermiyorsa yanmıştır.

Konjektörün satış fiyatı 20TL ile 80TL arasında değişmektedir. Giriş ve çıkış kablo sayılarını sayarak uygun konjektör temin edebilirsiniz. İlla orjinal servisinden almanıza gerek yoktur.

Regülatör olayı aslında abartılacak bir sistem değildir konjektöre alternatif akım girer regüle olmuş doğru akım çıkar. Sarı kablolar alternatif akım kablolarıdır .kırmızı aküye gider şarz etmek için .yeşil yada siyah şase dir.

nurhanucar
23.Mayıs.2011, 22:56
bir de motor calıstıgında marştan ses geliyo yani anladıgıma göre şarj ediyo ama biyerde kısa devre var aküyü boşaltıyo . neyse yardım için saol artık yarın bi ustaya göstericem..

aidikurt
24.Mayıs.2011, 18:02
ustaya gosterdıkten sonra sorunu burdan bızımle paylasırsan sevınırız.

jjuuddaass
29.Mayıs.2011, 03:49
olay şöyle ki bi yerde kısa devre yapıyo benimde başıma gelmişti kaçak vardır baktır düzelir, sıkıntı yok

nurhanucar
04.Haziran.2011, 19:38
henuz ustaya götürmedim ama götürdüğüme sorun ne olursa onu buradan yazacagım...

nurhanucar
04.Haziran.2011, 20:07
ama bence sorun aküde. motoru su anda vurdurarak calıstırıyorum. motoru vurduruyorum sonra normal yola gidiyom ilk basta kornada ses fln yok birz gidiyorum hafiften bi ötüyo. hafiften marş ta basar gibi yapıyo ama akım yeterli gelmiyo. sinyallerde sadece yanıyo yanıp sönmüyo. ama 1 saat gezersem motorla agır agır yanıp sönuyo. motoru stop ettiriyom aküde tık yok

Alpay
05.Haziran.2011, 00:37
olay şöyle ki bi yerde kısa devre yapıyo benimde başıma gelmişti kaçak vardır baktır düzelir, sıkıntı yok

aynı olay benimde başıma geldi kablolarda kısa devre olabilir şase yapıyordur. gidonu sağa yada sola çevir iyice öyle bir bas bakalım marşa. senin başına gelenin aynısı bende de olmuştu kablo ile ilgili sıkıntı çıktı hallettik, bilginize.

nurhanucar
12.Haziran.2011, 23:06
gecen 1 ay öncesi filan motorla ucmuştum yuksek biryerden belki 4 metre kadar motor yerden kesildi yaklasık 1 metre kadar yukselmiştim geceydi farkedemedim yuksek bir tepelik vardı görmemişim hızlı sekilde üzerinden uctum o anda ne olduysa oldu zaten. kesin biryerde kablo kopmustur..

jjuuddaass
13.Haziran.2011, 00:22
ama bence sorun aküde. motoru su anda vurdurarak calıstırıyorum. motoru vurduruyorum sonra normal yola gidiyom ilk basta kornada ses fln yok birz gidiyorum hafiften bi ötüyo. hafiften marş ta basar gibi yapıyo ama akım yeterli gelmiyo. sinyallerde sadece yanıyo yanıp sönmüyo. ama 1 saat gezersem motorla agır agır yanıp sönuyo. motoru stop ettiriyom aküde tık yok

konjektöre baktır sargılara baktır bakalım bi

CELİL
13.Haziran.2011, 10:51
gecen 1 ay öncesi filan motorla ucmuştum yuksek biryerden belki 4 metre kadar motor yerden kesildi yaklasık 1 metre kadar yukselmiştim geceydi farkedemedim yuksek bir tepelik vardı görmemişim hızlı sekilde üzerinden uctum o anda ne olduysa oldu zaten. kesin biryerde kablo kopmustur..
geçmiş olsun konjektörden aküye giden kabloları kontrol bir kopukluk yapmış olabiilir 8)

nurhanucar
15.Haziran.2011, 23:33
arkadaslar motorumdakı sorun akude cıktı kalıte aku taktım sımdı süper oldu. akunun omru bıtmıs...

CELİL
16.Haziran.2011, 09:19
iyi kolayca halolmuş geçmiş olsun 8)

nurhanucar
16.Haziran.2011, 23:32
cok korkmustum sorun büyük cıkacak diye ama sadece aküde cıktı ön ve arka dişliyide deiştirdim bir de zinciri motorum uzun yola hazır.. az önce tekirdağ dan geldim . arka dişli 1 kaç numara ufak ön dişlide biraz büyük düz yolda 130 u gördüm yokus yukarıda çekişi gayet iyidi 2 kişi olmasına ragmen..

CELİL
17.Haziran.2011, 09:05
cok korkmustum sorun büyük cıkacak diye ama sadece aküde cıktı ön ve arka dişliyide deiştirdim bir de zinciri motorum uzun yola hazır.. az önce tekirdağ dan geldim . arka dişli 1 kaç numara ufak ön dişlide biraz büyük düz yolda 130 u gördüm yokus yukarıda çekişi gayet iyidi 2 kişi olmasına ragmen..
bakımlar tamam şimdi yol ve keyif zamanı8)

nurhanucar
20.Haziran.2011, 14:06
evt :) 16 haziranda arkadasımla tekirdağ a kiraz festivaline gittim . 19 haziran da da igneadaya gittim arkadasım ile motorun çekisi cok iyidi sanki altımda 350 cc lik motor var gibi gidiyordum. hız olarak ta cok iyidi yakıt ta az da olsa azalma var yaklasık igneadaya gidiş geliş 230 km civarında yol kattettik. hiçbir sorun cıkmadı yollar cok kötü sadece cok keskin virajlar var ve virajlar cok dar hızlı girdiğimizde dönemiyoruz..

nurhanucar
20.Haziran.2011, 14:10
yakıttan mıdır nedir balkanda motorumun egzosundan cok ses cıkıyor. ses tatlı bir chopper sesi ama cok kuvvetli cıkıyo ben bile son ses müzik dinliyorum dısardan hiçbi ses duymuyorum egzos dısında.. yol kenarların da millet bakıyo acaba kim bilir kaç bin cc lik motor geliyor diye :) sanki rr ların sesi gibi bi ses cıkyıo cok kuvvetli..

CELİL
20.Haziran.2011, 15:08
iğneadanın yolu daglarda keskin ama çok keyiflidir kullanıcının motoru hakimiyetini çok iyi geliştirir çok güzel gezmiş ve motoruda test etmişsin maşallah 8)

nurhanucar
20.Haziran.2011, 15:15
evet cok güzel geçtii yaa yollar da süper virajlı filan keyifli oluyo ama fazla kalabalık gruplar halinde gidilmez. benim regal raptor virajları zor dönüyor direksiyon geniş oldugu için belkide. diğer arkadasda honda cbf vardı o rahat dönüyo ama benimki zor dönüyo en keskin virajı 50 ile dönüyorum daha hızlı olursa yoldan dısarı atıyo dönüyor motor virajı ama bi bakıyorum yoldan cıkmısım dönerken.. ama cok güzeldi bir gündü.. motoru da test ettim hosuma gitti çekisi..

slamdunk_tr
29.Temmuz.2011, 12:47
İstanbul - Kıyıköy gezisi yaptım ben de iki kişi. Yollar benzerdi. Gidip gezilecek görülecek güzel yerler.