PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yokuş yukarı...

guento
11.Haziran.2011, 16:14
Bugün baya dik bir yokuş çıkmak zorunda kaldım. 2. vitesle girdim yokuşa; sonra 1. vitese aldım. Motosiklet daha 50km de olduğundan herhalde, biraz koku geldi umarım birşey olmamıştır:(?

TWO-WHEEL TANGO
11.Haziran.2011, 17:04
Bugün baya dik bir yokuş çıkmak zorunda kaldım. 2. vitesle girdim yokuşa; sonra 1. vitese aldım. Motosiklet daha 50km de olduğundan herhalde, biraz koku geldi umarım birşey olmamıştır:(?

Yeni makinelerde koku olması normal..Yokuşta fazla debriyaj kullandıysan balatadan gelmiş olabilir.. İlk 300 km de seni motoru devirli kullanmaya zorlayan yokuş gibi yerlere girmemeye çalış..Kolay gelsin

Emix
11.Haziran.2011, 17:45
daha yeni olduğundan ısınarak üzerindeki koruyucu katmanı atıyordur motor

ancak genede zormalayın motorunuzu zora sokmayın sık boğaz etmeyin

guento
11.Haziran.2011, 17:57
Yeni makinelerde koku olması normal..Yokuşta fazla debriyaj kullandıysan balatadan gelmiş olabilir.. İlk 300 km de seni motoru devirli kullanmaya zorlayan yokuş gibi yerlere girmemeye çalış..Kolay gelsin

Hiç debriyaj kullanmadım açıkçası..yani direkt 2 den 1 e aldım ve durmadan sabit gazla çıktım...Yokuşlara girmemeye çalışıyorum ama evime de giden bi dik yokuş var:( nasıl olacak bilemedim valla...:( En iyisi 250km daha yapıp eve gitmek galiba :)

Bu arada mesela 4. viteste giderken ışıklarda durmak için debriyajı çekiyorum; hafif arka fren+ön fren ışıklarda duruyorum... sonra 1. vitese alıp sonra boşa almak istiyorum. ama 1. vitese aldıktan sonra nedense boşa atmak uğraştırıyor. Yanlış birşey mi yapıyorum acaba?

Bu arada sağda solda okuduklarımdan rodaj için 55km yi geçmiyorum ve "6000 deviri geçmeyin deniyor" devir saati olmadığından sonuç olarak, motoru devirli kullanmamaya çalışıyorum... sabit hızda gitmeyip "vites alışsın" diye 3-4-5 ve 5-4-3 vites değiştirmeye çalışıyorum. Doğrumudur?

Emix
11.Haziran.2011, 19:40
sürekli sabit hızda gitmeyin.
sürekli vites değiştirin
uzun süre aynı hızda aynı devirde giderseniz deviri yükseltin azbiraz gittikten sonra tekrar düşürün.

1. vitesde kırmızıda beklerken boşa almayı şu şekilde yapacaksınız.
debriyajı yarım vaziyete getirin az ilerlemeye başlayacaktır zaten o sıra boşa alabilirsiniz büyük ihtimal 2'ye atacaktır hemen ardından aşağı dokunmanız halinde boşa geçecektir.

55 km'yi geçmeyin benim için yanlış bir kavramdır. motoru strese sokun zorlamadan misal bi süre 50km ile ilerleyin sonrasında 60 70 80 olarak artırın bi süre öyle gidin sürekli eş değerli olarak vites değiştirerek ilerleyin ve zinciri/yağını vs eksik etmeyin

ağfndrdm
11.Haziran.2011, 20:07
vitesin boşa zor geçmesi bir nedenide şu olabilir vits pedalını altında sertil yumuşaklık vidası var o gevşemis olabilir .zaten normalde de boşa atmak maharet istester çok kibar davranmak gerek vites pedalına.
rodajda 55km üstüne çıkmıycaksın diye bişi yok bence motor yağı ısındıktan bi sure sonra 1.2.3.4 viteslerde fazla kasmadan 80km ye kadar çıkılabilir 5.viteste zormala diğerlerine gre çok sakıncalı değildir. rampadaki koku ise debraz balatı yağ kokusu olabilir bu tür şeyleri fazla kafanıza takmayın ,yeminle bir ay içinde şaçlarınız beyazlar 2. ayda ise o beyaz saçları mumla arar olursunuz :D benden demesi

guento
11.Haziran.2011, 20:24
vitesin boşa zor geçmesi bir nedenide şu olabilir vits pedalını altında sertil yumuşaklık vidası var o gevşemis olabilir .zaten normalde de boşa atmak maharet istester çok kibar davranmak gerek vites pedalına.
rodajda 55km üstüne çıkmıycaksın diye bişi yok bence motor yağı ısındıktan bi sure sonra 1.2.3.4 viteslerde fazla kasmadan 80km ye kadar çıkılabilir 5.viteste zormala diğerlerine gre çok sakıncalı değildir. rampadaki koku ise debraz balatı yağ kokusu olabilir bu tür şeyleri fazla kafanıza takmayın ,yeminle bir ay içinde şaçlarınız beyazlar 2. ayda ise o beyaz saçları mumla arar olursunuz :D benden demesi

İlk göz ağrısı olunca malum:) istemeden üstüne fazla titriyo insan 8) cevaplar için saolsın...

TWO-WHEEL TANGO
11.Haziran.2011, 21:33
Hiç debriyaj kullanmadım açıkçası..yani direkt 2 den 1 e aldım ve durmadan sabit gazla çıktım...Yokuşlara girmemeye çalışıyorum ama evime de giden bi dik yokuş var:( nasıl olacak bilemedim valla...:( En iyisi 250km daha yapıp eve gitmek galiba :)

Bu arada mesela 4. viteste giderken ışıklarda durmak için debriyajı çekiyorum; hafif arka fren+ön fren ışıklarda duruyorum... sonra 1. vitese alıp sonra boşa almak istiyorum. ama 1. vitese aldıktan sonra nedense boşa atmak uğraştırıyor. Yanlış birşey mi yapıyorum acaba?

Bu arada sağda solda okuduklarımdan rodaj için 55km yi geçmiyorum ve "6000 deviri geçmeyin deniyor" devir saati olmadığından sonuç olarak, motoru devirli kullanmamaya çalışıyorum... sabit hızda gitmeyip "vites alışsın" diye 3-4-5 ve 5-4-3 vites değiştirmeye çalışıyorum. Doğrumudur?

Işıklara yaklaşırken vites küçülte küçülte durun, sürüş tekniği açısından ışıklarda beklerken de 1. viteste beklemek ve aynadan arkadan geleni kesmek tavsiye edilir. Eliniz yorulacak belki ama arkadan gelip duramayan aracı farkettiğinizde 1. vitese atıp ani kaçış yapma şansınız olmayabilir. Geçen yıl bir futbolcunun cipiydi yanlış hatırlamıyorsam, motosikletliye arkadan çarpmıştı..

falldown
14.Haziran.2011, 14:57
bendede bazen 1 den boşa geçmio pedal taş kesio sanki :D
debriyaj elciği sıkılıyken az gaz ver gaz verirken pıt die rahatca geçio.
motoru ileri geri azcık götür rahatca geçio
motoru sustur rahatça geçio---gereksiz :D zaten bi anlamda veremedim :D
bikaç kere kavramaya kadar debriyajı sık bırak rahatça geçio
durmaya yakın 2 den boşa atmayı dene ama zor oluo denk getirmek pedal çok hassas :P

CELİL
14.Haziran.2011, 15:17
bendede bazen 1 den boşa geçmio pedal taş kesio sanki :D
debriyaj elciği sıkılıyken az gaz ver gaz verirken pıt die rahatca geçio.
motoru ileri geri azcık götür rahatca geçio
motoru sustur rahatça geçio---gereksiz :D zaten bi anlamda veremedim :D
bikaç kere kavramaya kadar debriyajı sık bırak rahatça geçio
durmaya yakın 2 den boşa atmayı dene ama zor oluo denk getirmek pedal çok hassas :P

en iyi formul motoru 1-2 santim ileri geri oynatmak tık diye geçer
boşa geçmeme sebebi motor durdugunda şanzuman dişlilelri birbirinin üstüne basılı kalıyor o yüzden bırakmıyor motoru 1-2 santim oynatınca dişliler arası boşalıyor vitesi bırakıyor rahatça boşa geçiyor 8)

falldown
14.Haziran.2011, 16:39
ewt celil abi bende bu yüzden motoru susturunca neden geçtiğine bi anlam veremedim.mantıken bütün seçeneklerde dişli haraketi oluo böylelikle vites boşa geçio ama motoru susturduğunda dişliler son konumunda kalır diye düşünüoyorum.şu garanti dolsunda sökmediğim parça bırakmıcam motorda :D o zaman tamamen çalışma prensibini keşfederim.bu arada bende ileri geri ittirip kaktırma seçeneğini kullanıom. ötekilerde deneyerek buldugum diğer çözümler :D

CELİL
14.Haziran.2011, 16:53
ewt celil abi bende bu yüzden motoru susturunca neden geçtiğine bi anlam veremedim.mantıken bütün seçeneklerde dişli haraketi oluo böylelikle vites boşa geçio ama motoru susturduğunda dişliler son konumunda kalır diye düşünüoyorum.şu garanti dolsunda sökmediğim parça bırakmıcam motorda :D o zaman tamamen çalışma prensibini keşfederim.bu arada bende ileri geri ittirip kaktırma seçeneğini kullanıom. ötekilerde deneyerek buldugum diğer çözümler :D
kullandıkça makinayı zaman içinde çözüyorsun
garantiden sonraki işlemlerde dişlilere kadar girmeye niyetlisin galiba valla ben o kadarını cesaret edemiyorum:mrgreen: