PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzos açtırma......

floyt
19.Haziran.2011, 05:54
Herkese Merhabalar;

benim 2006 model t gidon bir regalim var.. ve her chooper binenler gibi bende iyi bir ses almak istiyorum.. İstanbulda birçok egsozcuya gittim fakat biz egsoz açamayız yapamayız dedi.. birkaç yer buldum onlarda sıfırdan egsoz yapıyoruz diyorlar.. ama buda en az 400-500tl ye mal oluyor.. yani anlayacağınız, egsozu açtırarak yada bi şekilde uygun fiyata güzel bir ses elde etmemiz mümkünmüdür? mümkünse detaylı bi şekilde anlatırsanız sevinirim...

__________________________________________________ _____________

Eğer Kask Takmıyorsan Koruyacak Bir Şeyin Yok Demektir....8)

jjuuddaass
19.Haziran.2011, 12:19
ne 400 500ü be çıldırmış mı onlar eksozda susturucular var onları çıkart bi motosikletçi rahat yapar o işi öyle bişe yok tabi

Emix
19.Haziran.2011, 14:49
egozusun ucunu açtırın kafi susturucuları ellemeyin yazık olur sonra

floyt
19.Haziran.2011, 15:45
Valla ben geçen gün yaklaşık 10 tane egsozcu dolaştım.. hepsi yok biz açamıyoruz egsoz dediler istanbul bakırköy tarafındayım buralarda bu işi yapabilecek kimseyi bulamadım.. motorlandtan mustafa 350-400 tl istedi ama baştan yeni bir egsoz yapılır dedi.. aynı şekilde motorercan var kartal tarafında, oda 400tl ye yeni egzos yaparıs dedi.. ama ben daha pratik ve ucuza çare arıyorum..
yaklasık 2 yıl önce selivriye giderken bir regal 250cc gördüm.. müthiş bir sesi vardı.. ilerde bir dinlenme yerinde rastladım ve egsozu sordum. egzosu boğumundan kestim 70-80cm boyunda 12cm çapında düz bomboş bi paslanmaz boru kaynattım dedi.. içi bomboş düz bi boru.. ama muhteşem bi ses weriyodu.. sizce böyle birşey yaptırsam mantıklımıdır? bu işten anlayan birilerinden yardım bekliyorum??

__________________________________________________ _____________

Eğer Kask Takmıyorsan Koruyacak Bir Şeyin Yok Demektir....8)

Emix
19.Haziran.2011, 16:23
egzososa bakınız uçlarına ...

kapak var orayı sipral vs kesiniz sesi sizi tatmin eder susturuculara elletmeyin geri kaynatmak isteyince pancar motoru gibi olur geri kaynak iyi olmuyor.

snsl66
19.Haziran.2011, 21:21
eksoz açtırmak sıkıştırma oranını değiştirip yakıt sarfiyatını artırdığından tavsiye edilen bir uygulama değil. ayrıca uzun yola gidiyorsan o ses seni çok rahatsız eder. yinede kararlıysan. susturucuları egsozun alt kısmından bir alyan anahtar yardımıyla sökebiliyorsun diye hatırlıyorum. zamanında paylaşılmıştı. ama arkadaşımızında dediği gibi TEKRAR TAKILMIYOR. ona göre hareket et.

ağfndrdm
19.Haziran.2011, 22:08
300tl ye yen, egzoz taktırabilirsin sefaköyde yapan yer var

Emix
19.Haziran.2011, 23:20
eksoz açtırmak sıkıştırma oranını değiştirip yakıt sarfiyatını artırdığından tavsiye edilen bir uygulama değil. ayrıca uzun yola gidiyorsan o ses seni çok rahatsız eder. yinede kararlıysan. susturucuları egsozun alt kısmından bir alyan anahtar yardımıyla sökebiliyorsun diye hatırlıyorum. zamanında paylaşılmıştı. ama arkadaşımızında dediği gibi TEKRAR TAKILMIYOR. ona göre hareket et.

yakıt sarfiyatını artırdığı gibi performasıda düşüyor tavsiye edilen birşey değil başlarda sesi tatlı gelir güzeldir ancak kafa şişirmeye birebir olmaya başlar ben hoşlaştığım bir durum değil 250 cc'den pata küte yankılanacak bir ses beklemem. tcmk antalya grubumuzda yanımdaki 650 lik dragstarın yanında egzosum açıkken duymuyordum egzosumun sesini

size tavsiye azıcık kıyın paraya güzel bir çift egzost satın alın veya yaptırınki geri dönüşünüz olabilsin.

floyt
19.Haziran.2011, 23:55
Peki söylediğim gibi, egzosu boğumundan kestirip 70-80cm boyunda 12cm çapında düz bomboş bi paslanmaz boru kaynattırsam, içi bomboş düz bi boru.. sizce nasıl olur.. çünkü adam öyle yapmış ve muhteşem bir ses veriyordu.. motora bir zararı olurmu o şelikde hiç susturucu olmadan?

TWO-WHEEL TANGO
20.Haziran.2011, 00:23
yakıt sarfiyatını artırdığı gibi performasıda düşüyor tavsiye edilen birşey değil başlarda sesi tatlı gelir güzeldir ancak kafa şişirmeye birebir olmaya başlar ben hoşlaştığım bir durum değil 250 cc'den pata küte yankılanacak bir ses beklemem. tcmk antalya grubumuzda yanımdaki 650 lik dragstarın yanında egzosum açıkken duymuyordum egzosumun sesini

size tavsiye azıcık kıyın paraya güzel bir çift egzost satın alın veya yaptırınki geri dönüşünüz olabilsin.
250 liğin sesi için ben de aynı fikirdeyim... Fakat dragstar, hatta 1100'ü orijinal egsozu ile düşünemiyorum..:cry:İlla ki gümbürdeyecek8)

Emix
20.Haziran.2011, 01:09
250 liğin sesi için ben de aynı fikirdeyim... Fakat dragstar, hatta 1100'ü orijinal egsozu ile düşünemiyorum..:cry:İlla ki gümbürdeyecek8)

olay pek egzostta bitmiyor dostum :)

düşük devirde yüksek tork ürettikleri için o sesi veriyorlar

bizim 250'likler ne kadar tork üretecek düşük devirde dostum :)

akrep egzost dahi taksan sesinde oha lan buna dedirtecek değişiklik yapacağını sanmam sadece daha tok daha yırtık kafa başlarda güzel sonrasında kafa şişirmeye başlayan bir ses çıkartacaktır.

TWO-WHEEL TANGO
20.Haziran.2011, 01:43
olay pek egzostta bitmiyor dostum :)

düşük devirde yüksek tork ürettikleri için o sesi veriyorlar

bizim 250'likler ne kadar tork üretecek düşük devirde dostum :)

akrep egzost dahi taksan sesinde oha lan buna dedirtecek değişiklik yapacağını sanmam sadece daha tok daha yırtık kafa başlarda güzel sonrasında kafa şişirmeye başlayan bir ses çıkartacaktır.
Cruiser makine zaten tork makinesidir.. Bizim makinelerd en ufak yokuşta ya da sollarken vites küçültmeyi gerektiriyor,eksozu açtığınızda da alt devirlerde ses fena değil ama deviri yükselttiğinizde ses çok çirkinleşiyor...

floyt
20.Haziran.2011, 04:11
arkadaşlar konudan çok fazla uzaklaşmayalım lütfen.. Benim tam olarak istediğim cevap yeni bir egzos satın almadan, mevcut egzosumuzla iyi bir ses elde etmemiz mümkünmüdür? mümkünse nasıl yapabileceğimizi detaylı bir anlatım yapabilecek bilgiye sahip bir arkadaş arıyorum... ??yada biz yapamasakta şu usta mütiş bir işlem yapar diyebilen biri varmı aramızda ??

Emix
20.Haziran.2011, 04:36
arkadaşlar konudan çok fazla uzaklaşmayalım lütfen.. Benim tam olarak istediğim cevap yeni bir egzos satın almadan, mevcut egzosumuzla iyi bir ses elde etmemiz mümkünmüdür? mümkünse nasıl yapabileceğimizi detaylı bir anlatım yapabilecek bilgiye sahip bir arkadaş arıyorum... ??yada biz yapamasakta şu usta mütiş bir işlem yapar diyebilen biri varmı aramızda ??

dostum konudaki bi kaç mesajımda belirttim al eline spral makinasını kes egzosun ucunu bu kadar basit susturuculara zarar verme.

2 farklı makinadada denedim susturucuları boşallttık benimkindede sadece uçlarını çıkarttık. değişen birşey yoktu aralarında onun yakıt sarfiyatı benimkinden daha fazlaydı daha düşük performanstaydı

kes gitsin ucunu bu kadar basit sonra geri dönüşünde olabilsin. beğenmezsem uçları geri kaynaklattır.( geri dönüş ) masrafın olmaz bi tanıdığından rica et spral yoksada bi egzostçuya git kardeş şunun uçlarını bi kesi ver de 5-6 lira işçilik alır oda belki..

baktın beğendin kalır açık beğenmezsem kapat para biriktirirsin güzel bi egzost alırsın ahım şahım bir farkta yapacağını sanmam açık haliyle çünki gereksiz bir masraf olacaktır..

CELİL
20.Haziran.2011, 11:12
Eren öncelikle aramıza hoş geldin 8)
bendede 2006 model T gidon var benim eksozların ağzı orjinalden geniş ve susturucular altta tutan bir vidayı sökünce çıkıyır ve hoş tok bir ses veriyor benimkini söktüm ama anladıgım kadarıyla senin eksozların ağzı dar olan modelden ama yapılabilecek tek şey taş motoruyla agzını kesmek başka türlü açılmaz ama eksoz içini boşaltma modifiye işi yapan araba eksozcusu var fiatı makül fatih istanbul belediyesinin ordaki kemerlaerin dibindeki itfayenin arkasın tamirciler var en yurkarıda salaş bir eksozcu var her türlü tadilat ve yeni modifiye işi yapıyor 8)

falldown
20.Haziran.2011, 14:39
bi yerde okumuştum ama gözümle görmedim duymadım bunu belirtmek isterim.anlatcağımıda araştırmadan görüp dinlemeden sakın yapma . egzosu gözükmeyen arka kısmından matkapla sıra ile delik açıosun her delikten sonra motoru çalıştırıp sesi dinliosun taki hoş bi ses yakalayana kadar. . olursa ilerde sesten sıkılırsanda komple bütün delikleri uçlarını kesip kısaltığın civatalar ile kapatıosun. ben bunu ilk okuduğumda bu ne fülütmü ya ilk 3 deliği kapatınca sol notasımı verio demiştim:p sonra düşününce mantıklı gelmişti :P

CELİL
20.Haziran.2011, 15:11
doğru duymuşsun o şekildede yapılabiliyor ama açık eksoz kadar kuvvetli ses çıkmıyor8)

Rona
20.Haziran.2011, 15:30
bi yerde okumuştum ama gözümle görmedim duymadım bunu belirtmek isterim.anlatcağımıda araştırmadan görüp dinlemeden sakın yapma . egzosu gözükmeyen arka kısmından matkapla sıra ile delik açıosun her delikten sonra motoru çalıştırıp sesi dinliosun taki hoş bi ses yakalayana kadar. . olursa ilerde sesten sıkılırsanda komple bütün delikleri uçlarını kesip kısaltığın civatalar ile kapatıosun. ben bunu ilk okuduğumda bu ne fülütmü ya ilk 3 deliği kapatınca sol notasımı verio demiştim:p sonra düşününce mantıklı gelmişti :P
benim motorumun eksozu da tek delikli flüt ne kafa şişiriyor ne de performansı etkiliyor seside geyet güzel.Ayrıca muayeneye gidileceği zaman civata veya benzeri birşeyle tıkıyorsunuz sıkıntı kalmıyor.

Tam açık eksoz düşük devirde ses olarak çok iyi de yüksek devirlerde ve uzun yolda işkence olur Birde açık eksozda geri tepme olmayacağı için sübaplar tam çalışamaz,kompresyonda zayıflar,performans düşer

nurhanucar
20.Haziran.2011, 15:36
benim regal raptorumunda orjinal egzos 125 cc liklerden 600 rr gibi ses cıkıyo düşük devirde de yuksek devirdede ses istiysan eger motorun takoz vidalarını az bi gevşet gör bak sesi :D düşük devirde bile sanki 1200 cc lik chopper gecer gibi ses cıkıyo ve ses te güzel tatlı bir ses cıkıyo aynı 600 RR gibi :) benim takoz vidaları gevsekti aynı ses cıkıyodu sıktırdım iyice simdi sadece normal ses i cıkıyo. gerci yine bi gevseme var galiba gecen ada gezisindeyken de cok ses cıkıyordu. lüleburgazda arkadasımla geziyoduk ısıklarda bir kalkıs yapmstım geceydi motoruda göremiyo kimse gece tamgaz yapıstırdım. milet deli gbi bakıyo sanki yarıslardayım gibi :D diğer motorlu arkadasta kendini kenara attı korkmus o hızla geliyorum diye :) ama o anda max hızım 110 u görmüştüm fazla da hızlı sayılmazdım.

CELİL
20.Haziran.2011, 16:17
benim regal raptorumunda orjinal egzos 125 cc liklerden 600 rr gibi ses cıkıyo düşük devirde de yuksek devirdede ses istiysan eger motorun takoz vidalarını az bi gevşet gör bak sesi :D düşük devirde bile sanki 1200 cc lik chopper gecer gibi ses cıkıyo ve ses te güzel tatlı bir ses cıkıyo aynı 600 RR gibi :) benim takoz vidaları gevsekti aynı ses cıkıyodu sıktırdım iyice simdi sadece normal ses i cıkıyo. gerci yine bi gevseme var galiba gecen ada gezisindeyken de cok ses cıkıyordu. lüleburgazda arkadasımla geziyoduk ısıklarda bir kalkıs yapmstım geceydi motoruda göremiyo kimse gece tamgaz yapıstırdım. milet deli gbi bakıyo sanki yarıslardayım gibi :D diğer motorlu arkadasta kendini kenara attı korkmus o hızla geliyorum diye :) ama o anda max hızım 110 u görmüştüm fazla da hızlı sayılmazdım.
Takoz vidalarından kastın motor takozlarımı öyleyse aman gevşetmeyin onları sıkı olması gerek eksozun kendi üzerinde yapılmayan hiçbir şeyin sesle bir alakası olmaz :)
bence senin eksoz manifolt boğazların gevşekti o ses çıkarır

TWO-WHEEL TANGO
20.Haziran.2011, 18:15
benim motorumun eksozu da tek delikli flüt ne kafa şişiriyor ne de performansı etkiliyor seside geyet güzel.Ayrıca muayeneye gidileceği zaman civata veya benzeri birşeyle tıkıyorsunuz sıkıntı kalmıyor.

Tam açık eksoz düşük devirde ses olarak çok iyi de yüksek devirlerde ve uzun yolda işkence olur Birde açık eksozda geri tepme olmayacağı için sübaplar tam çalışamaz,kompresyonda zayıflar,performans düşer
Bildiğim kadarı ile subap ayarı da bozuluyor..

nurhanucar
22.Haziran.2011, 02:57
vala bilmiyorum ne zmn cok ses cıksa cok az da olsa takoz vidaları hafiften gevşek. subab ayarında bir sorun yok. belki de egzoslarda bir sorun olabilir...

floyt
22.Haziran.2011, 04:09
Eren öncelikle aramıza hoş geldin 8)
bendede 2006 model T gidon var benim eksozların ağzı orjinalden geniş ve susturucular altta tutan bir vidayı sökünce çıkıyır ve hoş tok bir ses veriyor benimkini söktüm ama anladıgım kadarıyla senin eksozların ağzı dar olan modelden ama yapılabilecek tek şey taş motoruyla agzını kesmek başka türlü açılmaz ama eksoz içini boşaltma modifiye işi yapan araba eksozcusu var fiatı makül fatih istanbul belediyesinin ordaki kemerlaerin dibindeki itfayenin arkasın tamirciler var en yurkarıda salaş bir eksozcu var her türlü tadilat ve yeni modifiye işi yapıyor 8)

celil abi hoşbulduk çok memnun oldum.. benim regalde egzos ucu 45drce paralel kesik bir şekilde uca doğru dar olanlardan değil.. aslında bir başka 250ccden cok daha iyi orginal hali fakat ben daha oncede yazdıgım yorumdaki gibi benim motordan görmüştüm 2 yıl once adam dumduz boş bi paslanmaz boru kaynatmış boğumdan.. ve ses muhteşemdi adeta.. ben o sesi nasıl yakalarım diye düşünüyorum.. düz baru kaynatmakmı mantıklıdır (adamın yalancısıyım) yoksa daha farklı bir formulumu wardır diye meraklandım ve açtım topiği.. ;) aslında bence bu konu birçok motorcununda aklında hep soru işareti olan bir sorudur diye tahmin ediyorum.. ;)

CELİL
22.Haziran.2011, 09:55
senin eksozlarda susturucular sökülümü o modellerde çıkışın orda altta bir vidayla tutuyor vidayı çıkarıp eksoz çıkısından bir kanca yardımıyla agzından susturucuyu çekip çıkarıyorsun ayrıca dediğin yüksek sesi sadece içi boş boru eksoz verebilir zaten modifiyecilerde yüksek ses almak için öyle yapıyor motora zararı olmadığı söyleniyor fakat benzin yakışı çogalıyor ve karbiratör sekron ayarlarının tekrar düzenlenmesi gerekir makinanın eksozda oluşan kompresör basıncınıda yok ediyor buda makinanın torkunu etkilediği söyleniyor ama genel olarak herkes yaptırıp kullanıyor arıza olarak bir sorun yok 8)

floyt
22.Haziran.2011, 23:38
bilgiler için saol celil abi.. dur bakalım bışeyler yapıcaz ama sonra berbat bır ses alırsak gerı donusumu olmaması sıkıntı yaratabılır.. ama soyledıgın fatıhteki egzoscuya bır ugrayacagım.. dedıgın gıbı egzos konusunda iyise bı cozum sunar elbet..

Emix
23.Haziran.2011, 01:27
senin eksozlarda susturucular sökülümü o modellerde çıkışın orda altta bir vidayla tutuyor vidayı çıkarıp eksoz çıkısından bir kanca yardımıyla agzından susturucuyu çekip çıkarıyorsun ayrıca dediğin yüksek sesi sadece içi boş boru eksoz verebilir zaten modifiyecilerde yüksek ses almak için öyle yapıyor motora zararı olmadığı söyleniyor fakat benzin yakışı çogalıyor ve karbiratör sekron ayarlarının tekrar düzenlenmesi gerekir makinanın eksozda oluşan kompresör basıncınıda yok ediyor buda makinanın torkunu etkilediği söyleniyor ama genel olarak herkes yaptırıp kullanıyor arıza olarak bir sorun yok 8)

torku fazlasıyla etkiliyor ben torkun yüzünden kapattırdım yoksa benzin umrumda değildi torkuda 2. plana atiyim uzun yolda az kafamı şişirmezdi kerata :D

CELİL
23.Haziran.2011, 09:49
torku fazlasıyla etkiliyor ben torkun yüzünden kapattırdım yoksa benzin umrumda değildi torkuda 2. plana atiyim uzun yolda az kafamı şişirmezdi kerata :D
benim makinaın susturucuları sökülü ne az ne çok ses hoşuma gittiğinden olumsuzluları göz ardı ediyorum :)

ağfndrdm
23.Haziran.2011, 15:25
benim makinaın susturucuları sökülü ne az ne çok ses hoşuma gittiğinden olumsuzluları göz ardı ediyorum :)

adamın dedklerine inanmayın :p egzozu resmen ateş ediyor çay çut diye

CELİL
23.Haziran.2011, 15:39
adamın dedklerine inanmayın :p egzozu resmen ateş ediyor çay çut diye
O SİLAH EFEKTLERİ BENİM MAKİNAYA ÖZEL YOL AÇILSIN DİYE KOYDURTDUM :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Rona
23.Haziran.2011, 17:02
O SİLAH EFEKTLERİ BENİM MAKİNAYA ÖZEL YOL AÇILSIN DİYE KOYDURTDUM :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Abi sen sübapları geçen hafta değişmemişmiydin hala çift kırma Huğlu gibi ateş mi ediyor makina?:mrgreen::p:mrgreen::p

CELİL
23.Haziran.2011, 17:27
Abi sen sübapları geçen hafta değişmemişmiydin hala çift kırma Huğlu gibi ateş mi ediyor makina?:mrgreen::p:mrgreen::p
değişecektim ama usta gerek yok dedi ayar yapacaklar 8)

floyt
24.Haziran.2011, 04:10
sen hangi ustaya gidiyorsun celil abi.. bide bu ateş etme olayını gerçekten özel olarakmı yaptırdın öle bişey mümkünmü? fatihtemi yaptın yine onu

CELİL
24.Haziran.2011, 09:15
sefaköye motorlanda mustafa ustaya gidiyorum ( RR distiribütörün merkez servisi ) ateş etme işin espirisi eksozlar acık olunca makina kompresöre bindiğinde eksozda patlatma yapıyor bende bu olay hava ayarlarının bozuklugundan dahada fazla oluyordu bu hafta baktırıcam bende :mrgreen:

telkarinn
28.Haziran.2011, 16:19
celil abimin dediği gibi bu egsoz patlaması benim arkadaşın motorunda da var regal raptor...Çok hoş oluyo sürüşlerde...Acayip dikkat çekiyor yaa :D

floyt
01.Temmuz.2011, 05:16
egzos konusunda bilgi sahibi olan diğer arkadaşlarında tavsiyelerini bekliyorum.. yeni egzos yapımına 300-500tl gibi astronomik rakamlar diyorlar.. uygun fiyata egzosa işlem yapılarak (açtırma,susturucu sökme vb.) güzel bir ses alınabilme şansı varmıdır arkadaşlar..? yokmu hiç tecrücesi olanlar...

telkarinn
01.Temmuz.2011, 10:10
egzos konusunda bilgi sahibi olan diğer arkadaşlarında tavsiyelerini bekliyorum.. yeni egzos yapımına 300-500tl gibi astronomik rakamlar diyorlar.. uygun fiyata egzosa işlem yapılarak (açtırma,susturucu sökme vb.) güzel bir ses alınabilme şansı varmıdır arkadaşlar..? yokmu hiç tecrücesi olanlar...

Forum da gördüğüm kadarıyla orjinal egzosu bozmuyor kimse... Genelde orjinali çıkartıp yeni bi egzos tipi boru takıyorlar. Yine de bilgili abimlerimin tavsiylerini dinlemek isteriz

lamro
03.Temmuz.2011, 14:18
ben susturuculari cikardim. 250 9 e var. pismanim susturucu cikarmak yerine keske baska bisey yapmis olsaydim. kisa yolda bile kafa sisiyo hele uzun yol napar allah bilir.

telkarinn
03.Temmuz.2011, 14:50
ben susturuculari cikardim. 250 9 e var. pismanim susturucu cikarmak yerine keske baska bisey yapmis olsaydim. kisa yolda bile kafa sisiyo hele uzun yol napar allah bilir.

bende de 250e-9 var bende açtırmayı düşünüyorum tereddütteyim yaaa.. Yaparsam da orjinal egzosu bozdurmam sanırım.

Emix
03.Temmuz.2011, 16:26
arkadaslar susturuculari elletmeyin.

egzosunun ucunu actirin sadece yetiyor tatmin eder geri donusununz olsun :)

ağfndrdm
03.Temmuz.2011, 23:04
arkadaslar susturuculari elletmeyin.

egzosunun ucunu actirin sadece yetiyor tatmin eder geri donusununz olsun :)

aynını bu hafta uygulatmayı planlıyorum .tatmin eder umarım

telkarinn
03.Temmuz.2011, 23:13

uygulattığın zaman görüşlerini paylaşırsan seviniriz.bende düşünüyorum yapmayı ama tereddüteyim :cry:

Emix
04.Temmuz.2011, 03:13

tatmin edecektir dostum :) susturuculara yazık hem tok çığırmayan kendini yırtmayan bir ses'e kavuşursun hemde geri dönüşün olur yazık olur egzosa yoksa ucuz birşey değil nede olsa :)

egzosun içindeki yapıyı tam olarak bilmiyorum ancak bildiğim şunlar var

(METAL SÜNGER)-(SUSTURUCULAR)-(AĞIZ TARAFI)

ben arkalı önlü söktüm :) metal süngeri ve ağız tarafını spralle kesmiştim

susturucu yokmuş gibi yıkıyor kendini :D canımmı sıkıldı depoda ufak bi kaynak makinamız var onla kapatıyordum ucunu tekrardan süngerin ne işe yaradığını bilmiyorum çıkartması kolay değil egzosu doğru yerden alt taraftan yarmak gerekiyor ve onu çıkartıp yeri kaynatmalısınız ve bunu iyi bir egzost ustasına yaptırın susturuculara zarar vermesin yoksa pancar motoru gibi olur :)

benim bu metal süngeri çıkartmamdaki amaç susturuculara zarar vermeden mümkün olan en yüksek ve tok sesi alabilmekti aldımda :) ama fazla kafa şişiriyor

ucunu kestirin olsun bitsin son sözüm budur :D yeterince tatmin eder

uygulattığın zaman görüşlerini paylaşırsan seviniriz.bende düşünüyorum yapmayı ama tereddüteyim :cry:

tereddütlük birşey yok dostum bakın beğenmedinmi geri kaynat :)