PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 130/80/15 Ölçülerinde Lastik Kullanımı

slamdunk_tr
06.Temmuz.2011, 09:44
Arkadaşlar,

dd-250e-9b ye 130/80/15 ölçülerinde arka lastik taksam ne gibi bir problemle karşılaşabilirim? 130/90/15 ile aralarında 13mm yanak farkı var.

yanak yüksekliği;

130/90/15 : 117mm
130/80/15 : 104mm

Michelin in bu ölçülerde lastiği mevcut. O nedenle soruyorum.

falldown
06.Temmuz.2011, 11:11
lastiklerim kabaklaşana kadar değiştirmeyi düşünmediğimden daha bi araştırmaya girmiş deiğilim ama sana mantıken ne olcağını söyleyim. jantın aynı ama yanak boyu değiştirğinden teker çapın ikibucuk santim azalıcak buda lastik çevreni küçüktücek ama ön ve arka dişli boyun sabit kaldıgından dolayı motor aynı devirde daha az yol kat etmiş olucak.çünkü aynı mesafe yol katetmek için lastiğinin daha çok tur atmaya ihtiyacı olucak.kısacası aynı devirde daha düşük hız.eğer bunu ön tekerin içinde düşünürsen hız göstergeni ayarlatman gerekicek çünkü gösterge eski lastiğine göre hesaplayıp daha hızlı göstericek seni.
ayrıca tekerin aynı uzunluktaki mesafede daha çok tur attığı için daha çabuk eskicek. eski bi sokak yarışcısı arkadaşım michelin lastiklerin hamurundan dolayı bizim yollara uygun olmadığını söylemişti-ekonomi anlamında :D yoksa performans olarak on numaramış :x
ancak bütün bunlara rağmen yinede derimki
1.michelin
2.bridgestone
3.dunlop
gerisi hikaye benim için :D
bulabiliyosan 90lık al bulamassanda diğer markalara bak.80 lik alırsanda bi santim mototun yere daha yakınlaşacak ayrıca üstüne bindiğinde biras daha pusucak yere o yusden amortisörlerini bi kademe sertleştir.