PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorlu Taşıt Vergisi

MaRCoS
20.Temmuz.2011, 10:58
arkadaşlar bilindiği üzere mtv ikinci taksidi bu ay yatırılıyor,
RR.350 daytona'mı nisan 2011 de aldım emre motor birinci taksidini kendileri yatırdıkları söyledikleri halde birinci taksidi yatmamış, nakit vasıtaları vergi dairesine gidip kayıt açtırmak gerekiyor, motorland'ı arayıp birinci taksidini yatırtmamız gerek, çünki motoru alırken mtv'nin 1ci taksini bayi olarak biz yatıyoruz demişlerdi.

tekeriniz düz bassın,
sağlıcakla kalın.

TWO-WHEEL TANGO
20.Temmuz.2011, 11:09
arkadaşlar bilindiği üzere mtv ikinci taksidi bu ay yatırılıyor,
RR.350 daytona'mı nisan 2011 de aldım emre motor birinci taksidini kendileri yatırdıkları söyledikleri halde birinci taksidi yatmamış, nakit vasıtaları vergi dairesine gidip kayıt açtırmak gerekiyor, motorland'ı arayıp birinci taksidini yatırtmamız gerek, çünki motoru alırken mtv'nin 1ci taksini bayi olarak biz yatıyoruz demişlerdi.

tekeriniz düz bassın,
sağlıcakla kalın.

Benim makine 26 Mart çıkışlı. Motorland'i 1. taksit ile ilgili olarak aradım. Emre'ye (Güneşli) yönlendirdiler.Emre'den bir arkadaş 1. taksit çıkmaması gerek dedi, o da beni kendi trafik müşavirlerine yönlendirdi. Müşavir arkadaş yatacak, yatmalı dedi. Tam yatırmaya giderken yolumun üzerinde plakayı çıkarttığım başka bir müşavire uğrayıp durumu sordum. O da 1.taksit çıkmamalı dedi. Sonra yatırmaktan vazgeçtim, maliye'ye gidip araştırayım ama önce forumdaki arkadaşlara sorayım dedim, forumdan da 'yatacak' cevabı alınca gittim yatırdım.Evet birinci taksit var, kabul ama Emre'nin yatırması gerektiğini şimdi öğrendim. Bunu motoru teslim ederken kendileri söylemeleri gerek..
Pardon.. Burası Türkiye'mi??????

CELİL
20.Temmuz.2011, 11:17
evet 1 taksitin emre ltd tarafından yatırılmış olması gerekiyor ve makbuzunun size verilen araç dosyanın içinde olması gerek makbuzda
MTV 1. inci taksidi yazar yoksa emreye başvurun yatırması gerekiyor

MaRCoS
20.Temmuz.2011, 12:19
celil abi açıkcası; 1ci ve 2ci taksitler kıcımıza kaçacak olay budur !!! adamlar kendileri bilmiyorki bizi bilgilendirsin !!! bak görürsün biz öle bişey demedik diyecekler, ve bize ödetecekler.

falldown
20.Temmuz.2011, 12:44
:D 42 lira bayılcakmışız bende şimdi baktım mtv sitesinden.eve gidiincede 1. taksit dekontu olup olmadıgını konrtol edicem yoksada bi çingenelik yaparım artık:d cırlarım :P hiç kendime ait bişeyim uzun süreli olmadıgı için oldukça yabancıyım bu konulara :D bankaya gidip mtv taksidi yatırcam dedikmi ordakiler bilir demi ? :? yapmamız gereken bişe varmı ?

CELİL
20.Temmuz.2011, 13:04
resmi olarak ötv ile birlikte mtv yi yatırmadan trafikteki tecil işlemleri yapılamaz nasıl oluyor anlamadım
ayrıca vergileri imkanınız varsa vergi dairesine direk yatırın internetten oluyor galiba bankadan yatırınca bazen vergi dairesine işlenmeyebiliyor ileride sorun oluyor o durumda banka dekontuyla vergi dairesine gidip işlemek gerekiyor 8)

Emix
20.Temmuz.2011, 15:12
2 kez sıfır motor aldım ikisindede online olarak kendim evde sorguladığım zamanlar yatırılmamış gözüküyor güncellenmemesinden yana birşey o ileriki zamanlarda kalkıyor ordan ve polis tarafından sorgulandığı zamanda problem olmuyor çok kafanıza takmayın

MaRCoS
20.Temmuz.2011, 15:32
2 kez sıfır motor aldım ikisindede online olarak kendim evde sorguladığım zamanlar yatırılmamış gözüküyor güncellenmemesinden yana birşey o ileriki zamanlarda kalkıyor ordan ve polis tarafından sorgulandığı zamanda problem olmuyor çok kafanıza takmayın
nakil vasıtaları vergi dairesine gittim sordum 1. ve 2. taksitler yatmamış ???

______

resmi olarak ötv ile birlikte mtv yi yatırmadan trafikteki tecil işlemleri yapılamaz nasıl oluyor anlamadım
ayrıca vergileri imkanınız varsa vergi dairesine direk yatırın internetten oluyor galiba bankadan yatırınca bazen vergi dairesine işlenmeyebiliyor ileride sorun oluyor o durumda banka dekontuyla vergi dairesine gidip işlemek gerekiyor 8)
celil abi motorlu taşıt vergisi ile ilgili bişey soran olmadı ruhsatı falan cıkartmaya gittiğimde sadece trafik sigortası yaptır gel demişlerdi.

CELİL
20.Temmuz.2011, 16:06
nakil vasıtaları vergi dairesine gittim sordum 1. ve 2. taksitler yatmamış ???

______

celil abi motorlu taşıt vergisi ile ilgili bişey soran olmadı ruhsatı falan cıkartmaya gittiğimde sadece trafik sigortası yaptır gel demişlerdi.
motorun tecil evraklarını emre ltd işletiriyordur ondan sonra fatura kesebilir yani makinayı türkiyeye getirdim gümrük vergileri vesaire vergileri evrakları budur deyip makinayı trafiğe kaydettirmesse ruhsat çıkamaz prosedür tam nasıldır bilmiyorum ama ruhsattan önce yapılan yukarıda yazdıgım bir takım işlemlerden geçmesi lazım

CELİL
20.Temmuz.2011, 16:19
vergi tecil konusuyla işğili internette bir yazı buldum

Plakasız taşıtlar alınırken yapılması gerekenler Plakasız (O Kilometre) Taşıtların Alınmasında Yapılması Gereken İş ve İşlemler Nelerdir?

1.Satın Alma İşlemi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Motorlu taşıt ticareti yapan yetkili satıcılar, satış işlemini yapabilmek için, öncelikle alıcı kişiden Nüfus Cüzdanı ile Vergi Kimlik Numarasını gösteren belge (Vergi Kimlik Kartı, Vergi Dairesi Alındısı, Tahakkuk Fişi) isterler.

Alıcı kişinin Vergi Kimlik Numarası yoksa, bulunulan yerdeki herhangi bir vergi dairesine Nüfus Cüzdanı ile başvurularak Vergi Kimlik Numarası alınır.

2.Satış İşlemini Sonuçlandırmak İçin Yetkili Satıcı Tarafından Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Yetkili satıcı, alıcının Vergi Kimlik Numarasını gösteren belge, Nüfus Cüzdanı ve Aracın Teknik Belgesi�ne göre Taşıt Alım Vergisi Beyannamesini düzenler ve onaylar.

Taşıt Alım Vergisi, beyan edilip ödenmeden satış işlemi sonuçlandırılmaz.

3.Taşıt Alım Vergisi Nasıl ödenir?

Alıcı, yetkili satıcı tarafından onaylanan Taşıt Alım Vergisi Beyannamesi ile Taşıt Alım Vergisinin ödenmek amacıyla satış işlemlerinin yapıldığı yerde bulunan Motorlu Taşıtlar ve Taşıt Alım Vergisi işlemlerini yürüten vergi dairesine başvurur.

Vergi Dairesi, TAV Beyannamesini kabul eder ve Taşıt Alım Vergisini aynı gün içinde tahsil ederek, aracı alan kişiye TAV Makbuzu (Vergi Dairesi Alındısı) ile Ödeme Belgesini verir.

4.Taşıt Alım Vergisi ile Birlikte Ödenecek Vergi Var mıdır?

Satın alınan taşıt otomobil, kaptı kaçtı, panel, arazi taşıtı (yük taşımak amacıyla imal edilenler hariç) minibüs ise Ek Taşıt Alım Vergisi ödenir. Taşıt alım Vergisi Beyannamesinde ilgili bölüm vergi dairesince doldurulur.

Ayrıca, Eğitime Katkı Payı, Damga Vergisi ve Özel İşlem vergisi ödenir.

5.Yetki Satıcı Tarafından Satış İşlemi Nasıl Sonuçlandırılır?

Yetkili Satıcı, alıcıdan Taşıt Alım Vergisi�nin ödendiğini gösteren Vergi Dairesi Alındısı (TAV Makbuzu) ve Ödeme Belgesini ister.

Sözkonusu belgeler üzerine, yetkili satıcı, Faturayı düzenleyerek satış işlemini sonuçlandırır. Fatura ile birlikte �Taşıtın Teknik Belgesi� ve Vergi Dairesi Alındısını (TAV Makbuzu) alıcıya verilir.

6.Satış İşlemi Sonuçlandıktan Sonra Alıcı Tarafından Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Taşıtı satın alan kişi, faturanın düzenlendiği tarihten itibaren bir ay içerisinde Ruhsatı (Araç Trafik Tescil Belgesi) alarak aracı kendi adına tescil ettirmek ve Plaka Numarası almak zorundadır.

a)Plaka Numarası ve Ruhsat (Araç Trafik Tescil Belgesi) Verme İşlemine Yetkili Kurum Neresidir?

Hangi Belgeler ile Başvurulur?

Ruhsat ve Plaka Numarası verme işlemine, ikamet edilen yerdeki Trafik Şube veya Büroları yetkilidir.

Taşıtı satın alan kişinin plaka numarası ve ruhsat alarak aracı kendi adına tescil ettirmek amacıyla Fatura, Vergi Dairesi Alındısı (TAV Makbuzu), Taşıtın Teknik Belgesi ve Nüfus Cüzdanı ile ikamet edilen yerdeki Trafik Şube veya Bürosu�na başvurması gerekir.

b)Ruhsatın Düzenlenmesi için Yapılan İş ve İşlemler Nelerdir?

Trafik Şube veya Bürosu�nca, başvuru belgeleri kontrol edilerek kabul edilir ve tescil işleminin yapılabilmesi için gereken boş �Araç Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu�� (4 nüsha ) ile Ruhsat (Araç Trafik Tescil Belgesi) alıcıya verilerek doldurulması istenir.

Trafik Şube veya Bürosunca, araç sahibi tarafından doldurulan Tescil Formları ve Ruhsata plaka numarası yazılarak kayıt ve tescil işlemi sonuçlandırılır. Ruhsat onaylanarak alıcıya verilir.

Trafik Şube veya Bürosu�nca kayıt ve tescili yapılan taşıta ilişkin Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyetinin başlatılması için Tescil Formlarının bir örneği Motorlu Taşıtlar ve Taşıt Alım Vergisi işlemlerini yürüten vergi dairesine gönderilir.

7.Plakasız( 0 Kilometre ) Taşıtların Alımında Motorlu Taşıtlar Vergisi

Trafik Şube veya Bürolarına kayıt ve tescil işleminin yapıldığı tarihten itibaren taşıt sahibinin Motorlu Taşıtlar Vergisi Mükellefiyeti başlar. Ayrıca beyanname verilmesi gerekmez.

a)Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir ?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte, ödenir.

Taşıt, takvim yılının başında alınmış ise birinci taksit Ocak ayında, ikinci taksit Temmuz ayında ödenir.

Taşıt, takvim yılının ilk altı aylık döneminde (Ocak-Temmuz) ve birinci taksitin ödenme süresi geçtikten sonra alınmış ise, birinci taksit bir ay içinde, ikinci taksit ise Temmuz ayında ödenir.

Taşıt, takvim yılının son altı aylık döneminde (Temmuz-Aralık) ve ikinci taksitin ödenme süresi geçtikten sonra alınmış ise ikinci taksit bir ay içinde ödenir. Birinci taksit ise ödenmez.

b)Ödeme Nerelere Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, kayıt ve tescilin yapıldığı (ikamet edilen) yerdeki Motorlu Taşıtlar ve Taşıt Alım Vergisi İşlemlerini yürüten vergi dairesine veya anlaşmalı bankalara ödenir.

Ancak, ödeme yapacak kişi belediye sınırları dışında ise, Motorlu Taşıtlar Vergisini bulunulan yerdeki vergi dairelerine de yatırılabilir.

MaRCoS
20.Temmuz.2011, 18:07
SON DAKİKA; Motorland ismail abiyle görüştüm 1 ve 2 ci MTV ödemeleri müşteriye aittir. Haydi Hayırlı olsun !!

ağfndrdm
20.Temmuz.2011, 18:15
kim bilir bu konu hakkında kaç kere yazdım ve davam edecem artık parmaklar nasır tuttu yertirin
ilk olarak
motoru ocaktaq dahi alsan 2 taksit mtv ödenir bu kesindir ama.temmuz dan sonra alırsan istersen 31 arakılta al bu kez tek taksit ödenir nasıl olsa bi sonraki sene 2 taksit ödeyeceksin kanun koyucu kısmen böle diyo
ikinci olarkta mtv 1i taksidini kim yatırır
satıcı motoru sattığında kdv ve ötvsini vergi dairesine sorumlu sıfatıyla yaptırır du demek oluyorki mükellef biziz ve bu yüzden bu giderleri fiyata yansıtır .motor faturası kesildikten sonra tescil olduğu için hem ötv hem mtv birlikte yatırılamaz bu imkansızdır 0 araclar için
satıcı şahsın 1 taksidi yatıracağına ilişkin hiç bi mevzuatta belirtilmiyor .ama siz o yatırsınistersen motoru almadan önce pazarlığını yaparsınız mtv tutarınız ne kadar ise onu parayı verirken düşersiniz .ha şimdi bayiye gidip benim mtvyi yatır demekte saçma olur öküz ölmüş ortaklık btmiş tüm bunlar pazarlık esnasında olan şeyler yani kimsenin kazıklanma gibi bi durumu yok şimdi gidin paşaş paşa paranızı yatırın yada sene sonuna kadar bekleyin max. gecikme zammı 10 tl yi aşmaz 80 tl değerinde vergi için
hadi hayırlı traşlar :D

ağfndrdm
20.Temmuz.2011, 18:20
ayrıca özel istekle mtv borcunuzu ve cezanızı sorgulyabilirm bi özel mşj la plakanızı atmanız yeterli:)

CELİL
21.Temmuz.2011, 09:12
Evet konu netlige kavuştu sahsen ben bu şurada yanılgıya düştügümü buldum
ruhsat işlemlerini muameleci yaparken mtv yi yatırıp bedelini masraf listesine koyup ruhsat çıkartma bedelinin içinde alıcıdan parasını alıyor işlemi yapan muamelecilerde bir sıkıntı var yada hiç yatırmadı hesabı ona göre çıkarttı yada ....8)