PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön freni sıkınca gacır gucur ses?

semocan
31.Temmuz.2011, 00:59
Ön freni sıkınca gacır gucur ses geliyodu diskleri ve balataları yağladım ses kesildi ancak şimdide fren tutmuyo doğru dürüst!!! Yağladığım bölgeyi yağ çıkarıcıyla çıkarttım basınçlı suyla temizledim fren tutuyo ama ses yine devam. Fikri olan. Regal raptor motosiklet 6 ayllık.

kofitürk
31.Temmuz.2011, 01:35
balatalar yağlanmaz, balataları iten pistonları yağlaman gerekir di.

mslmchc
31.Temmuz.2011, 01:35
aynı sorun bende de var arkadslar bir yardım lutfen

semocan
31.Temmuz.2011, 02:07
balatalar yağlanmaz, balataları iten pistonları yağlaman gerekir di.

Balataları iten piston neresi? nereyi yağlamam gerekir? Bir resimle işaretliyerek gösterebilen olursa çok memnun olurum.

TWO-WHEEL TANGO
31.Temmuz.2011, 02:25
Ön freni sıkınca gacır gucur ses geliyodu diskleri ve balataları yağladım ses kesildi ancak şimdide fren tutmuyo doğru dürüst!!! Yağladığım bölgeyi yağ çıkarıcıyla çıkarttım basınçlı suyla temizledim fren tutuyo ama ses yine devam. Fikri olan. Regal raptor motosiklet 6 ayllık.
Balata ötme sesi balatayı sıkan kaliper vs.. mekanizmadan gelmiyordur. Dolayısıyla yağlamak çözüm olmadığı gibi fren de tutmaz. Balatalar bir müddet sonra ne yazık ki ötmeye başlıyor. Kaliteli değil. Balata spreyi de çözüm değil.Ya çıkarıp zımparalayacaksın(forumdaki arkadaşların tavsiyesi) , ya da muadili olan iyi bir balata bulacaksın(kalıcı çözüm). Bende ve forumdaki birkaç arkadaşta aynı sorun var.

ağfndrdm
31.Temmuz.2011, 14:59
abi batata yağlanımı yauv hem ses yapar ayrıca firende tutumaz tavsiyem balatardaki yağı sökmen için hafik sıcak suyla yıkaman

kofitürk
31.Temmuz.2011, 20:27
Spyder motosikletleri sanırım ortak sorunu bu. Aldığımdan beri balatalardan ses gelmekte. İyi balata takmama ve temizleme rahmen bir ay kadar sornra gene ötme sesi geliyor. Diske bağlı sistemi 12 lik anahtarla açacağın iki vida tutmakta. önce onları sökünce balata takımı direk eline gelir. Sonra uygun alyanla da balataları merkezden çıkarman gerekecek. Sonra dediğim iki küçük pistonu göreceksin. Bunlar frene bastığında hidroliğin pistona baskı yapması sebebiyle balataları iter ve diski sıkıştırıp durmayı sağlar. Yağlayacağın kısım burası. Ama bu kalıcı bir çözüm değil. Zaten kalıcı olsaydı belli aralıklarla motosikletin bir takım ayarlarını yapmamamız gerekir di.

CELİL
01.Ağustos.2011, 10:36
arkadaşlarında dediği gibi kesinlikle balataya yağ değirmeyin pistonu yağlamakta çözüm değil ötmenin tek sebibi balatanın sertleşmesinden kaynaklanıyor kaliteli bir balata ötme sorununu çözer 8)

onki
14.Ağustos.2011, 14:34
Dostlar kesin çözümü buldum. Baya uzun uğraşlar sonucu , normalde balataları açan bir mekanizma var orda yay görevi gören , yalnız normal araçlarda bu olay bi tek balatayı açar ve kapar , diğer taraftaki balata ise sabittir, yer,inden oyanamz. Bizim motrlarda ise iki tarafta sabit olmadığından bir iki ön fren sıktıktan sonra balata diske yaklaşıyor. ve malum ses cırt cırt cırt....:) Bunu çözmek için önce ben o parçayı ordan çıkardım, balata direklerinin üstüne göre bir yay buldum , taktım fakat sonuç tine hüsran. DAha sonra ise eski parçasını yerine taktım ve bir taraftaki balatayı(sabit kalacak olan aman dikkat edin de oynayan parçayı sabitlemeyin:)) bali ile sabitledim. Artık ne ses , ne bir şey frenlerde gayet iyi tutmakta. Foruma fazla giremiyorum, girdikçe sorusu olanlara cevap verebilirim.

mslmchc
14.Ağustos.2011, 16:33
bu dedgiin islemi biz yapabilirmiyiz acaba? yoksa bir ustayamı yaptırsak... gerci ben arka frene alıstım artık 8) on freni fazla kullanmıyorum ama ister istemez elim arada gidiyor ve cıkan ses uyuz ediyor beni:cry:

dokin
14.Ağustos.2011, 17:59
arkadailar merhaba. bende de 250 9b var daha alalı 1 ay olmadı ama bahsettiğiniz o sesi (ince tiz bir ses, çok rahatsız ediyor) bende de var ama normal yolda giderken. anladığım kadarıyla sizlerdeki freni kullandığınızda oluyor ama bendeki ses normal giderken çıkıyor, frene dokunduğumda ses susuyor. ilk başlarda hem çok az ses geliyodu hem nerden geldiğini anlayamıyodum. sonra birgün artçım ''sen sürerken çok ince tiz bir ses geliyor, sanki bir yerleri yağğlaman gerekiyormuş gibi, anladığım kadarıyla ön taraftan geliyor'' dedi. sonra ben düz yolda sürerken her sesi duyduğumda ön freni sıkmaya başladım, freni sıkınca ses kesiliyor, tekerlek her dönmeye başladığında o kulak tırmalayıcı, kafa şişirici sinir ses yeniden başlıyor. o sesi duymak için motoru sürmenize gerek yok, park ettiğim yerden 2metre öteye doğru ellerimle iterken bile artık o sesi duymaya başladım. bu ses beni motordan soğuttu, hafta sonu oldu motoru sürmek bile istemedim. lütfen acil yardım, ne yapmalıyım?

not: motordan sesi ilk duymaya başladığım zamanlar ilk bakımı için sefaköydeki motorland'a götürdüm, uzun boylu zayıf biri vardı sorunu ona anlattım alıp bir tur attı ama ses gelmiyor dedi, bakımdan çıktıktan 2gün sonra o ses sürekli ve çok hissedilir olmaya başladı. ben yeterince dikkatli ve özenli bakım yapıldığını düşünmüyorum. sorunu izah etmeme ramen ses yok dedi.

slamdunk_tr
15.Ağustos.2011, 09:13
arkadailar merhaba. bende de 250 9b var daha alalı 1 ay olmadı ama bahsettiğiniz o sesi (ince tiz bir ses, çok rahatsız ediyor) bende de var ama normal yolda giderken. anladığım kadarıyla sizlerdeki freni kullandığınızda oluyor ama bendeki ses normal giderken çıkıyor, frene dokunduğumda ses susuyor. ilk başlarda hem çok az ses geliyodu hem nerden geldiğini anlayamıyodum. sonra birgün artçım ''sen sürerken çok ince tiz bir ses geliyor, sanki bir yerleri yağğlaman gerekiyormuş gibi, anladığım kadarıyla ön taraftan geliyor'' dedi. sonra ben düz yolda sürerken her sesi duyduğumda ön freni sıkmaya başladım, freni sıkınca ses kesiliyor, tekerlek her dönmeye başladığında o kulak tırmalayıcı, kafa şişirici sinir ses yeniden başlıyor. o sesi duymak için motoru sürmenize gerek yok, park ettiğim yerden 2metre öteye doğru ellerimle iterken bile artık o sesi duymaya başladım. bu ses beni motordan soğuttu, hafta sonu oldu motoru sürmek bile istemedim. lütfen acil yardım, ne yapmalıyım?

not: motordan sesi ilk duymaya başladığım zamanlar ilk bakımı için sefaköydeki motorland'a götürdüm, uzun boylu zayıf biri vardı sorunu ona anlattım alıp bir tur attı ama ses gelmiyor dedi, bakımdan çıktıktan 2gün sonra o ses sürekli ve çok hissedilir olmaya başladı. ben yeterince dikkatli ve özenli bakım yapıldığını düşünmüyorum. sorunu izah etmeme ramen ses yok dedi.

Tekerin merkezindeki mil üzerinde bir lastik parça var. Bendeki ses oradan geliyordu. Sürekli gelen ses balatalardan değil, oradan geliyor olabilir.

İkincisi de; arkadaş herkes yok gıcırtı geliyor, yok egzosundan ses gelmiyor, falan filan, "çok soğudum motordan" diyor :) Ne çabuk soğuyor millet. Motosiklet değil klima mübarek..

CELİL
15.Ağustos.2011, 10:23
arkadaşlar sıfır makinalarda bu tip sorun doğal sayılır çin motorlarının zırıltı türü sesleri bitmez azalır bazılarıda zamanla çözülür bunları kendinize dert etmeyin makinanın yürüründe arıza olmasın önemli olan bu 8)

slamdunk_tr
15.Ağustos.2011, 13:47
arkadaşlar sıfır makinalarda bu tip sorun doğal sayılır çin motorlarının zırıltı türü sesleri bitmez azalır bazılarıda zamanla çözülür bunları kendinize dert etmeyin makinanın yürüründe arıza olmasın önemli olan bu 8)

%100 katıldım gitti.. :)