PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 300km "uzaktan" bakımı...

guento
01.Ağustos.2011, 17:24
bugün 300km bakımı yaptırdım..
Yağ değişimi 70tl (içine yanlışlıkla "1bardak" kadar "2 zamanlılar içinmiş" su gibi motor yağı döktü.. üstünüde Mobil marka motor yağıyla tamamladı) umarım bi sorun olmaz...
Zincir yağlama 10tl ben söylemesem bakacağı yoktu.. sprey sıktı geçti...
Km Kadran iç aydınlatmasından bi ampül yanmıodu...(bi saat uğraştı yapamadı) sonra elektronikçiye götür dedi..
İşçilik 20tl

başka hiçbirşeyini kontrol etmedi.. sıkıştırmadı.. v.b... 100tl

Gerçekten 300km "uzaktan" bakımı oldu..
tavsiye izmirde motor bakım yeri aranıyor...

CELİL
01.Ağustos.2011, 17:47
bugün 300km bakımı yaptırdım..
Yağ değişimi 70tl (içine yanlışlıkla "1bardak" kadar "2 zamanlılar içinmiş" su gibi motor yağı döktü.. üstünüde Mobil marka motor yağıyla tamamladı) umarım bi sorun olmaz...
Zincir yağlama 10tl ben söylemesem bakacağı yoktu.. sprey sıktı geçti...
Km Kadran iç aydınlatmasından bi ampül yanmıodu...(bi saat uğraştı yapamadı) sonra elektronikçiye götür dedi..
İşçilik 20tl

başka hiçbirşeyini kontrol etmedi.. sıkıştırmadı.. v.b... 100tl

Gerçekten 300km "uzaktan" bakımı oldu..
tavsiye izmirde motor bakım yeri aranıyor...
kötü bir deneyim olmuş bence ustanın iyisini moto kurye arkadaşlar daha iyi biliyor onlara sormak lazım gezmedikleri yer yok işallah sağlam bir usta bulursun daha fazla yaranı deşmeden kısa kesiyorum :(

guento
01.Ağustos.2011, 18:19
eyvalla sağoln.. şu an hatta bi arkadaşım motora bakarken, elçik üstündeki fren tutmak için zırva her neyse....ayarı için bi vidası var...somunu yok.. onu gördü şimdi... şaka gibi :(

ağfndrdm
01.Ağustos.2011, 19:00
kötü olmuş senin için biz 35 tlye yağ değiştirip zincir yapına para dahi vermiyoruz.yerinde olsam arıza çıkarırıdım

guento
01.Ağustos.2011, 22:06
valla başka güvenebileceğim bi yer olsaydı ya da motoru olan bi tanıdığım olsaydı ona güvenip arıza kesin çıkarırdım da... elim mahkumdu malum ilk seferinde... bakalım şimdi biraz araştırıcam ve bi daha mümkün değil gitmem...(alla kimseyi kimseye muhtaç etmesin... amin...:)

kofitürk
02.Ağustos.2011, 02:19
Çankaya Şifa Hastanesi arkasında Mehmet usta ya da Balçova'da Yavuz ustalar oldukça ilgilidirler. Motosikletimi sürekli onlara götürdüm. Çoğu usta kılıklı kişiler gibi kazıklama durumları hiç olmadı. Bakım, yağ değişimi, kablo tamiri gibi ağır tamirat gerektirmeyen şeyler için ücretleri "at birşey" şeklinde olmuştur. Tavsiyemdir.

bozkurt
02.Ağustos.2011, 10:27
Şimdi aynı dükkana gidiyorsun,arızaları ve eksik olan parçaları gösteriyorsun,işlem bittikten sonra ''Eyvallah'' diyorsun.''Para'' derse daha önce aldığına say diyorsun.Nasıl ama?
Böyle ayıp şey olurmu ya?Soyguncumu yoksa tamircimi?
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.
Eğer uzak düşmezse Balıkesir'e gel,yardımcı olurum,en kralından.

Emix
02.Ağustos.2011, 14:37
Çok Para çok.. 70 tl yağmı olur 5 LT Diesel araçların yağları o kadar neredeyse PO'da 50 TL'ye bile var :)

bozkurt bey ile aynı fikirdeyim ;)

ben Antalya'da sadece yağ parası veriyorum zincir gibi ufak tefek şeylere zaten para almıyorlar işçilikte gönlümden ne koparsa normalde gittiğim yerler belli vede onlar almıyorlar benden yaptığı iş'de temiz olunca bi helallik atarım

yağ değişimi gibi ufak tefek şeyleri yapmaya alışınız basit şeyler bunlar ;)

guento
03.Ağustos.2011, 00:12
Bu arada depo vanası aşağı doğru olduğunda ana depo, yukarı doğru olduğunda yedek depo dedi "usta" kafam karıştı doğrumudur?

Rona
03.Ağustos.2011, 02:17
[quote=guento;95374]Bu arada depo vanası aşağı doğru olduğunda ana depo, yukarı doğru olduğunda yedek depo dedi "usta" kafam karıştı doğrumudur?[/quo

Arkadaşım yazılanlara bakıyorumda o gittiğin adam usta değil motor katili bir bisiklet tamircisi bile bu kadarını yapmaz yazık motoruna.
motor yağın eğer hala bir kısmı 2t yağ ise git hemen değiştir 2t yağın karakteri farklı 4t yağın karakteri farklı 2 si bir arada bir birlerini bozar olmaz motorda hasar oluşabilir sıkıntısını sen çekersin dizel arabaya benzin koymak gibi birşey.o yağı koyan adama git ve yenisini iste bu senin en doğal hakkın:evil:
KARŞIYAKA MOTOSİKLET 1675 SOKAK NO:167/A-B / KARŞIYAKA - İZMİR 232 372 98 22

MOTO BARBO 65/20 SOKAK NO:4 /İZMİR 232 279 30 39
ve bu yazdığım servislere gidebilirsin bu servisler yetkili servistir 2sini de dene kafana hangisi yatarsa o na git
alternatif olarak ta MOTORPORT RENT A BIKE C.MAH. CANDAN TARHAN BULV. NO:70/A /KUŞADASI - AYDIN 256 614 70 30 burayı deneyebilirsin sağlıcakla iyi sürüşler:cheesy:

Rona
03.Ağustos.2011, 02:38
Bu arada depo vanası aşağı doğru olduğunda ana depo, yukarı doğru olduğunda yedek depo dedi "usta" kafam karıştı doğrumudur?http://i51.tinypic.com/35ml76e.jpg
Adam daha benzin vanasının yönünü söyleyememiş töbeeee
vana kolu üzerindeki ok işareti resimdeki gibi yukarda ise normal depodadır aşşağı bakıyor ise yedek depoyu kullanıyorsun

guento
08.Ağustos.2011, 22:59
"usta" nın dediği şu "1-2 kahve fincanı döktüm 2t den yanlışlıkla... gerisini 4t koydum bişicik olmaz"

Değiştireyim mi? ne dersiniz? Zaten bu bakımdan sonra nedense debriyaj kavraması en yukarda olmaya başladı.. sabah motoru çalıştırmak zaman almaya başladı.... bazen de marşa bastığımda motordan "takk" diye ses geliyo" bakımdan önce daha iyiydi yahuu..:(

Biliyorum daha önceden çok konuşuldu ama bana daytona350cc kullananlar varsa, hangi marka yağı ve bujiyi kullandıklarını söylerlerse sevinirim... Olmadı ben değiştirivereyim yağını bujisini napiim....

Bu arada bakımda "bujiler çinse dandikse onlarıda değiştirmek gerekir mi? diye sordum..(sormaz olaydım:) hemen değiştirelim NGK takalım dedi...sonra çıkarttı baktı, bujiler NGK mış zaten en iyisi bu dedi... buji başlarını temizledi yerine taktı... acaba sorun bundan mı kaynaklanıyor.?

Emix
09.Ağustos.2011, 03:47
o yağ benim kanaitim bujilerinede zarar verecektir.

diğer mekanik aksamlar yağlanırkende problem oluşturacaktır değiştirmemeniz hata en kısa sürede yağı boşaltıp yenisi ile değişim yapın bunun ile beraber bujileride değiştirin kısa bir süre sonra belirtilmiş hatalar kendini gidermeye başlayacaktır motorunuz çok yeni daha 1000 km'ye bile gelmemiş rodajının yanlış bakım yanlış yağ ile tamamlaması ileride başınıza problem açabilir kullanmayın o halde 2T 'den tamamen farklı bir yapı 4T yazık etmeyin ;)

guento
09.Ağustos.2011, 05:04
Birde tecrübelerinize dayanarak ne marka nasıl bi yağ ve buji tavsiye edersiniz? söylerseniz, en azından bundan sonra "usta" biri birşey taktığında onun kafasına göre değilde, benim doğru bildiğime göre yaptırmaya çalışırım... Bundan sonra "usta"lara güvenmek baya zor olacak malumunuz...

Rona
09.Ağustos.2011, 06:17
Birde tecrübelerinize dayanarak ne marka nasıl bi yağ ve buji tavsiye edersiniz? söylerseniz, en azından bundan sonra "usta" biri birşey taktığında onun kafasına göre değilde, benim doğru bildiğime göre yaptırmaya çalışırım... Bundan sonra "usta"lara güvenmek baya zor olacak malumunuz...
Evet arkadaşım usta bulmak zor bir iştir 15 seneden bu yana bulduğum iyi usta sayısı 3 ü geçmez ne yazık ki.
Motor yağı olarak 10/40-15/40 IPONE yada Castrol 4T motorsiklet yağı kullanabilirsin buji olarakta kış mevsimi NGK CR5HSA yaz mevsimi NGK CR7HSA model bujikullanabilirsin fakat Ngk nın çakması çok olduğu için dikkat et RR Daytonanın Fabrikasyon bujileri Çin malı NGK ben ilk 1000 km kullandım sorun çıkarmadılar ama değiştirdim racing tamircilerinde en sağlam bujileri bulabilirsin enazından çakma olmaz onlarda.
NGK yerine aynı model BOSH veya CHAMPION da kullanabilirsin8)

guento
10.Ağustos.2011, 22:40
aynı yere gittim (biraz caz yapınca) yağı tamamen boşalttı, basınçlı havayla temizleyip, yağı ücretsiz değiştirdi... bu sefer Castrol 4T 20-40 yazıyodu yağın üstünde...(umarım doğrudur bu sefer ki)?

Birde başka yere CHAMPION, BOSCH marka bujileri sordum ne kadar diye 5-6TL dedi..Çin işimidir? Şüphelenmelimiyim? yoksa normal fiyatları o kadar mı?

bu arada motoru sabah ilk olarak jikleyi kaldırıp çalıştırabiliodum. Şimdi jikle kaldırdığımda imkanı yok çalışmıyor nedendir? yine bir sorun mu var?. Ancak jikleyi kaldırmadan, biraz uğraşıp öyle çalıştırabiliyorum motoru... bu normal midir?

Rona
10.Ağustos.2011, 23:02
aynı yere gittim (biraz caz yapınca) yağı tamamen boşalttı, basınçlı havayla temizleyip, yağı ücretsiz değiştirdi... bu sefer Castrol 4T 20-40 yazıyodu yağın üstünde...(umarım doğrudur bu sefer ki)?

Birde başka yere CHAMPION, BOSCH marka bujileri sordum ne kadar diye 5-6TL dedi..Çin işimidir? Şüphelenmelimiyim? yoksa normal fiyatları o kadar mı?

bu arada motoru sabah ilk olarak jikleyi kaldırıp çalıştırabiliodum. Şimdi jikle kaldırdığımda imkanı yok çalışmıyor nedendir? yine bir sorun mu var?. Ancak jikleyi kaldırmadan, biraz uğraşıp öyle çalıştırabiliyorum motoru... bu normal midir?
yaz mevsimi için 20/40 yağ iyidir jikleyle çalıştırma konusundada ateşleme veya hava almada sıkıntı olabilir bujileri (orijinal bujileri temizleyip takılmıştı demiştin hemen değiştir)ve hava filtresini kontrol et yada yag biraz kalın olduğundan ısınana kadar problem yapabilir.
kolay gelsin

CELİL
11.Ağustos.2011, 08:52

enes yağı değişmen iyi olmuş konması gereken yağ 10-40 fakat yazın sıcaktan yağ extra inceliyor o yüzden yaz için 20-40 yağ iyidir bir çok motorcu yazın 20-40 kullanır ama kışın 10-40 kullan
bujilerin orjinalinin fiatı 15 tl civarından başlar yukarı doğru gider 5-6 tl lik buji çindir
çalışmada zorluk bujilerden olabilir birde karbiratör ayarından olabilir işallah tamirci karbiratörle oynamamıştır sen öncelikle bujilerini orjinal bir buji ile değiştir sonrasına bakarsın kolay gelsin 8)