PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Regal Raptor Yağ değişimi yardım

caDo
16.Ağustos.2011, 01:05
Merhaba arkadaşlar bende regal raptor 250 cc lik bir motor var. Yağını değiştrip yağ filtresinide temizlemek istiyorum. Bunu için servise götürmek istemiyorum Çünkü hem çok yavaş iş yapıyorlar hemde izmirde adam gibi motor tamircisine rastlamadım. Buyüzden kendim yapıcam. Konu hakkında biraz bilgi verirseniz çok iyi olur şimdiden teşekkürler.

CELİL
16.Ağustos.2011, 09:26
merhaba çağdaş yağ değiştirmek biraz sıkıntılı bir iş sebebi motor blogunun sol altıda vites milinin motora girdiği noktanın arkasına doğru kalan yağ boşaltma vidasının orada normal bir anaktarın çalışmaması vitesin yanından anaktarı soksan dar girmiyor aşagıdan taksan yere degiyor çok zor hareket ediyor çalışacak anaktarı bulur vidayı açarsan altına yağı boşaltmak için motorun altına girecek kadar alçak 1,6 lt yağı alacak kadar geniş bir kab bulman lazım kabı altına koy vidayı gevşet yağ boşalır boşaldıktan sonra vidayı sıkar üstten yağ çubugunun deliğinden 10-40w benzincilerde satılıyor motorsiklet yağı koyarsın 8) yağ filitresi bizim makinalarda yok fakat yine vites ayagının civarında bir vidanın altında yağ süzgeçi var o temizlenebilir fakat o çok uzun km ler tıkanmaz ben onu hiç sökmedim tamirci sökmüştü gördüm tam yerini bilmiyorum sana kolay gelsin8)

kofitürk
18.Ağustos.2011, 23:00
17lik YILDIZ anahtar bu iş için idealidir. Celil abimizin dediği gibi sorunludur. Ama çok basit bir işlemdir. Yağ filtresine gelince, bana göre en güzel tarafı motosikletlerimizin yağ filtresi olmayışıdır. İzmir'de isen gereken her türlü yardımı sağlarım. Saygılar.

telkarinn
19.Ağustos.2011, 00:37
İstanbulda bu işi yapan yok mu aranızda bilen. bi gün buluştuğumuzda kısmet olursa gösterebilece ???

CELİL
19.Ağustos.2011, 08:58
İstanbulda bu işi yapan yok mu aranızda bilen. bi gün buluştuğumuzda kısmet olursa gösterebilece ???
büyükçekmeceye geldiğin bir gün haberleşelim ben sana tarifini vereyim 8)

telkarinn
19.Ağustos.2011, 10:23
büyükçekmeceye geldiğin bir gün haberleşelim ben sana tarifini vereyim 8)

eyvallah abim. Kısmet olursa bi gün alayım tarifini :mrgreen:

ozguralic
28.Aralık.2012, 16:01
arkadaşlar ben motorun yağını değiştirmek istiyorum ama bunu yaparken sadece süzüleni değil , eski pis yağı baştan aşağı temizleyip boşaltmak istiyorum. basınçlı hava veya başka bir yöntem aklınıza geliyor mu? yapılmasında sakınca olur mu?

ağfndrdm
28.Aralık.2012, 16:09
arkadaşlar ben motorun yağını değiştirmek istiyorum ama bunu yaparken sadece süzüleni değil , eski pis yağı baştan aşağı temizleyip boşaltmak istiyorum. basınçlı hava veya başka bir yöntem aklınıza geliyor mu? yapılmasında sakınca olur mu?

Ozgur anladigim kadariyla motrun icinde kalan kalintilarida atmak istiyorsun.havanin sökecwğini sanmiyorum
Bi yöntem biliyorum ama hic denwmwdim eray yapmisti bunu
Bu dupple up lar var yag sokucu .
Motorun yagini bosaltiktan sonra yag haznesine bunu koyuyorsun10 dk kadar rolantide calistiriyorsun ve bosaltiyorsun sonrasinda yarim litre yag koyup tekrar rolentide 10 dk calistiriyorsun ve bosaltiyorsun tertememiz oluyor

marlox
28.Aralık.2012, 16:11
biz arabalarda motoru iyice yorum yani otobana çıkıp iyice gazlayıp öyle o işe girerdik böylece yağ ısınınca incelip biraz daha akışkan bir hal alırdı böylelikle alabildiğin kadar yağ aırsın içerden

ama senin niyetin yağ haznesinin içini komple temizlemekse
öncelikle motorun yağ haznesindeki yağın bir kısmını ( %50 ) boşalt
sonra yağ boşlatma vidasını geri tak
ve motoru çalıştırmadan sadece kontak aç yani mazot bir tur dönsün içerde
daha sonra boşaltma vidasını aç ve bütün yağ dan kurtul...