PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : regalin çin motoru olduğuna inanmak zor...

serdarozgec
17.Eylül.2011, 21:38
bugun Tokat - Amasya arası küçük bir gezi yaptım. motorumu geçen hafta almıştım. motordan da çok anladığım söylenemez. bu küçük gezim de ilk uzun yolum oldu açıkçası. gayet eğlenceliydi. motorumu almadan önce motor dan anlayan arkadaşlarımdan bilgi aldım. hepsi de çin motorlarını yerden yere vurdu. yok servisten çıkamazsın, yok şöyle titrer hiçbiryere gidemezsin, yok çok yakar, 100 km hızı geçemezsin gibi söylentiler. regal dışındaki tüm çin motorları için bu söyledikleri tamamen gerçek olabilir. fakat regal beni performansıyla şaşırttı. gerçi ilk motorum olduğu için kıyas yaptığım şeyler söylentiler. başka bir motorla kıyas yapamıyorum. servisten çıkamazsın konusunda, benden önce kullanan arkadaş 1 yıl boyunca ne yağına bakmış ne suyuna. motoru o şekilde kullanmış. hiç bir sorun yaşamadan. ben aldığımda bakımını yaptırdım ve tıkır tıkır çalışıyor. vibrasyon konusun da 100 km hız da kadar hiç vibrasyon hissedilmiyor. 100 km hızı geçtikten sonra hissedilebilen bir vibrasyon var, bunu da şununla kıyaslıyorum. bir arkadaşım bir çin motoruyla 500 km lik bir yoldan gelirken vibrasyona dayanamayıp seleye havlusunu koymuş. regal de sadece ayakta hissedilen küçük bir sarsıntı diyebiliriz. bakımsızlıktan ilk başta çok yakan motorum bakım yapıldıktan sonra uzun yolda tam olarak 163 kuruş yaktı. bu da 3.7 litre yapar. ortalama hızım 110 falandı. sanıyorum bu uygun bir rakam? hızımı dusurseydim biraz daha düşerdi sanırım. bu arada ölçümü 220 km Lik bir yolda yaptım. bunun en fazla 30 km si şehir içidir. artıları diğer çin motorlarına göre çok fazla. beni rahatsız eden bir kaç tarafı var. onlar da; 1.80 boyundayım. ayaklarımı bastığım yerle oturduğum yer birbirine çok yakın. sürekli ayaklarım dizlerimden bükük olarak durmaktan hissettiğim ağrıdan dolayı bazen arka koltuğa oturmak zorunda kaldım. 3 - 4 kere 5 er dakika oturmuşumdur. diğeri ise direksiyon veya artik gidon mu diyorlardı... t gidon olsaydı belki de sağ bileğim bukadar ağrımazdı. gerçi çok ta önemli şeyler değil. bir şekilde çözülüyor. ennihayetinde güzel, zevkli ve eğlenceli bir yolculuktu...

guento
17.Eylül.2011, 22:50
Bende Daytona 350cc ("tek kapı" diyesim geliyor nedense) :) aldım; 1000km yi devirdim.. nazar gayet keyifli ve zaman geçtikçe motor daha seri olmaya başladı. Sorunum yok. Umarım olmaz da.... Sadece zevk için egzoz, sinyal v.b. değiştiresim var şu ara o kadar... (Tabi bu arada motoru sürekli temiz tutmak, silmek, jantlarına kadar parlatmak benim için ayrı bir keyif...)
Günde en az 3-4 kişi, motor hakkında, neredeyse aynı sırayla şu soruları ve muhabbeti yapıyolar...

1. "Çok güzel motorun! özel yapım mı oluyo bu şimdi? Harley Davidson mu bu?" (fix soru)
2. "Ne kadara aldın?" (Fiyat "ucuz" gelince ardından fix.2)
3. "Çin mi?"
Evet (sessizlik oluşuyo)
- "Vay be adamlar Harleyin aynısını yapmış..".
(-ki bu adamların hayatlarında harleyi yakından gördüklerinden çoook şüpheliyim) her sakallıyı dedeleri sanıyolarr o kadar! ;)

serdarozgec
17.Eylül.2011, 22:57
:)) güzel motor. nazar değmesin. çin motoru anlayışı aslına bakarsan herkeste aynı. çünkü söyledikleri çok doğru. o motorlar insanın ömrünü yer. fakat çin motorlarını ikiye ayırabiliriz. Regal ve diğerleri olarak. umarım Regali bukadar övdükten sonra yarın birgün başıma iş açmaz :)

guento
17.Eylül.2011, 23:02
İş açması sorun değil aslında,:)(tabi kimseye nazar deymesin) ama ne yazık ki mekanik ya da elektronik herşey sorun yaratabiliyor... Özellikle ülkemizde bu işlerle uğraşanların "genelinin" amacı hizmetten çok "düdükleme" olduğu için...Büyük sorun...
İşi bildiğini söyleyen çok, ama iş bilen yok...
Kısaca, sorun olsa da bi kere çıkar tamir ettirirsin geçersin.... Ama ülkemizde. Sağlam motoru bakımda bozabilirler malesef, o derece...

serdarozgec
17.Eylül.2011, 23:10
tamamen haklısın :) büyük şehirlerde doğru usta da çoktur, düdükleyici ustada. ben tokatta yaşıyorum. açıkçası cok fazla alternatifim yok. en güzeli garajın olacak, boza yapa öğreneceksin.

CELİL
19.Eylül.2011, 09:40
Serdar motorun hayırlı olsun kazasız belasız keyifle kullan 8)
regal raptor hakkında çok doğru tespitlerin olmuş çin makinalarının içinde parça üretminin nerdeyse tamamını kendi fabrikalarında üreten tek markadır bu yüzden diğer çin makinalarından farklıdır en düzgün makinadır
bilek agrısı için gidonun ayarı var gidonu tutan vidaları gevşetince elcikleri yukarı aşagı alabilir bilegine uygun duruma getirebilirsin keyifli sürüşler 8)

serdarozgec
19.Eylül.2011, 15:20
teşekkür ederim Celil abi. uzun süredir motorsiklet hevesi vardı. ehliyetimi alır almaz motoruda aldım. sadece biraz zamansız aldım sanırım. işimden dolayı sadece hafta sonları binebiliyorum. havalar da soğumaya başladı. o geziden sonra nezle oldum :) olsun. yine de çok zevkliydi. hepimiz kazasız belasız bineriz inşallah...