PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RR150 için Bir Kaç Soru...

Bahar
12.Ekim.2011, 22:47
Herkese Merhaba,
Ben aranıza yeni katıldım. Uzun arayışlardan sonra üstünde kendimi rahat ve güvenli hissettim, gözümü korkutacak kadar da büyük olmayan uygun modelin R R 150 olduğuna karar verip motoromu aldım. Uzun zamandır istediğim bir şeydi. Motorun yeni olması ve benim de acemi olmam nedeniyle şu aralar birbirimize alışmaya çalışıyoruz. Ehliyetimi almam için biraz beklemem gerekiyor ama yine de her fırsatta motorumla dolaşmaya çıkmaktan kendimi alamıyorum. Tabii E-5 ten şimdilik uzak duruyorum :)
Her ne kadar yıllardır vitesli araba kullanıyor olsam da motorumun viteslerinde ve diğer aksamlarında neyin makul, neyin ayar gerektiren bir durum olduğunu pek anlayamıyorum. Şimdiye kadar gözlemlediğim ve normal olup olmadığını bilemediğim durumları aşağıda sıraladım. Tecrübeli arkadaşlardan bu konularla ilgili görüşlerini ve yönlendirmelerini rica ediyorum.
1. Motoru ilk çalıştırdığımda debriyaj sonuna kadar sıkılı olduğu halde çalıştırdığımda öne doru çok kuvvetli olmayan bir hareket oluyor. Bu normal midir? Yoksa debriyajla ilgili bir sorun mu var?
2. Motor tamamen durduğunda vites boşa geçmiyor. Motoru aldığım firma, durunca boşa alamayacağımı söylüyor. Ancak tam durmadan vitesleri küçülterek boşa geçebiliyorum.
3. Hareket halinde vites değiştirirken geçişler yumuşak olmuyor.Vitesi yükseltebilmek için biraz kuvvet uygulamam gerekiyor. Bu normal midir?
4. 40km hıza çıktığımda 5.vitese geçiyorum. Ancak 50-60km civarında motor titreşim yapıyor ve motor sesi bana göre (çok emin değilim) zorlanıyormuş gibi yükseliyor. Henüz yalnızca 130km de olduğundan 60km nin üstüne çıkmak motoru zorlar mı?
5. Jigleyi nasıl en uygun şekilde kullanabilirim? Sanıyorum 3 kademesi var. İlk çalıştırdıktan sonra ne zaman jigleyi kapamalıyım?
Kazasız keyifli sürüşler dilerim..

DIESEL
13.Ekim.2011, 00:44
hoşgeldın aramıza bahar.
öncelikle şunu söyleyeyim regalin vites aksamı hemen hemen bütün bu tip motorlarda aynıdır...
senın motorun daha 0 oldugundan debriyajın henüz yeterınce oturmuyor yerıne. yani hafif debriyaj kaçırıyo. bu normal. zamanla oturacaktır. 0 km lerın ve debrıyaj balatalarını yenıleyenlerın hemen hemen hepsınde olur bu.

5. vitese zorlanma problemın ıse vıtes ayagının fazla yukarıda olmasından kaynaklanıyodur tahmınımce. vıtes ayagının sagındakı ufak çift yonlu vidadan ayağına göre ayarlamalısın.

ilk çalıstırmada kı ılerı atma da debrıyaz kacırmasından kaynaklı kanımca. sen motorunu boş ta iken stop ettır boşta iken çalıştır. en azından debrıyaj balatası tam yerıne oturana kadar.

viteslerini devrinden önce atma. zorlanmada ordan kaynaklanıyo. 40-50 km 5. vites için çok erken bence. bırak motor devrini alsın. daha rodaj da nası olsa.

jigleye gelince. motoru ilk çalıştırdığında (motor gerçekten soğuksa) senın 2. seviye dedıgın seviyeye yanı aşşğı doğru ındır. motor hafif ısındıgında tamamen tukarı doğru çek. jiglenın kapalı oldugu konum yukarı dogru çektiğin konumdur. senın 3. seviye dedıgın sevıyede ( yanı en aşşağıda ) motor zaten çalışmaz boğulur iyice. yolda gıderkende kapalı olmasına dıkkat et. motorunun boğulma gıtmeme sebebı bu da olabılır.

boşa geçmeme olayına gelınce. yavaşlarken debrıyajı sıkıp firene basıp yavaşlama, vıtesı kuculte kuculte yavaşla. durdugun yerde boşa geçmıyosa hafıf kıpırdat motoru yerınden debrıyajı hafıf bırak stop ettırmeden tekrar dene.

hepsı bu :)

DIESEL
13.Ekim.2011, 00:48
ha bıde hala devam edıyosa problemlerın aldıgın yere bı baktır tekrar, bınsın adam bı ıkı tur atsın. yanlış montaj da sıkıntı yaratabılır...

CELİL
13.Ekim.2011, 10:07
Merhaba kıymet aramıza hoş geldin yeni motorun hayırlı olsun allah kaza bela vermesin keyifle kullan 8)
sorularına gelince
1-motoru ilk çalıştırdıgında o zıplamayı motor soğukken yapar ısınınca keser sebebi motordaki yağın soğuk olmasından dolayı debriyaj balatasının içindeki tabakalar birbirine yapışır ve ayırmaz ısınınca yapışma ortadan kalkar ayırır motoru boşta çalıştırıp ısındıktan sonra vitese takmak daha iyi olur bunun yanında debriyaj ayarının düzgün olmamasınında bu olaya katkısı olabilir
2-vites durduğundada boşa geçer ama senin motorun daha yeni olduğu için alışıp yer yapıncaya kadar biraz zorlar debriyaj ayarın iyi olması lazım debriyaj tam ayırmazsa boşa geçmez ve ve durduğunda dişliler yükte kalmışsa hafif yerinden ileri geri oynatırsan dişlinin üzerindeki yükü alır boşa geçer
3-hareket halinde vitesler alışma döneminde zorlar alıştıkça yumuşar tabi diğer konularda olduğu gibi debriyaj ayarının iyi olması lazım
4- 40 km 5 . inci viteste makina çekmez o yüzden titreme yapıyor devri düşük kalıyor 40 km de 2.inci vites uygun 50 km de 3 .üncü - 60 km de 4.üncü vites motor yola oturduğundada 5 .inci vitese atarsın tabi bu oranlar rodaj (motorun alışma dönemi) de geçerli rodajda tavsiye edilen 60 km nin üzerine çıkılmamasıdır ani hareket ve frenlerden kaçınmak lazım 300 km sonra rodaj dönemi bitince her vitesde daha yüksek km lere çıkılıyor
5- havalar soğuyunca motor zor çalışmaya başlar o zaman jikle ile rahat çalışır jikleyi kendine doğru çektinmi açılır jikle gaz kolu gibi çalışır çektiğiin kadar makinaya zengin hava karışımlı benzin akışını sağlar çok hafif gaz vererek makina rahat çalışır motor ısınınca kapatılır kapatmak için ileri doğru başlangıç noktasına geri ittirmek gerekir açık kalırsa motor boğulur düzgün gaz yemez stop eder
kazasız keyifli sürüşler 8)

Bahar
13.Ekim.2011, 14:39
Celil ve Diesel, öncelikle zaman ayırıp tüm sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Yeni bir Dünya'ya adım attmış oldum. Gördüğüm kadarıyla öğrenmem gereken çok şey var. :) Forumdan yazılanları takip etmeye başiladım. Çok faydalı olacağından eminim.
Motoru düşük devirde kullandığımı anlamış bulunuyorum. Sanıyorum motorun sesine henüz alışamadım. Bana çok yüksek geliyor. Ayrıca alırken taktırdığım koruma demirinin alt aparatı henüz monte edilmediğinden yüksek hızda egzosta çarptığı için ayrıca ses ve titreşim yapıyor. Debriyaj konusuna gelince alırken biraz yumuşatmalarını istemiştim. Malum benim elim sizinkilere kıyasla biraz daha zayıf :) belki fazla kaçmış olabilir. Bu durumda en iyisi haftasonu Motorland'e uğrayıp kontrol yapmalarını istemek sanırım.

Selamlar,

enginogurlu
14.Ekim.2011, 00:26
acıklanması gerekenleri acıklamışlar hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler