PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KM göstergesi...

guento
01.Kasım.2011, 15:59
KM saati nasıl sökülür :)? tüm vidaları çıkarttım ama içini açamadım bi türlü...:mrgreen::cry:

Rona
01.Kasım.2011, 16:20
KM saati nasıl sökülür :)? tüm vidaları çıkarttım ama içini açamadım bi türlü...:mrgreen::cry:
benim de açmam lazım göstergenin içi tozlanmış temizlemek gerekiyor.Ama şöyle bir dıştan baktım kabaca sökecek bir yer göremedim .Vardır muhakkak bir pundu sonuçta onuda insan montajladı.Km değeriyle oynanmasın diye kolay sökülemez şekilde üretiyorlar km saatlerini .Tamamen söktükten sonra anlaşılır.

CELİL
01.Kasım.2011, 16:48
bak bilmediğim birşey daha önce hiç sökmedim :x

Rona
01.Kasım.2011, 17:13
bak bilmediğim birşey daha önce hiç sökmedim :x
Valla bu hafta sonu yelteneceğim saatin içindeki tozlu görüntü kafamı bozuyor.Resim falan demeyin o durumda açmaya odaklanacağım için aklımın ucuna bile gelmez resim çekmek.

guento
01.Kasım.2011, 18:00
söktüm arkadaşlar:) şöyle diyim kolay değil,
ama çoooook zor da değil kısacası akşama evden yazarım artık ;)

slamdunk_tr
01.Kasım.2011, 18:44
Valla bu hafta sonu yelteneceğim saatin içindeki tozlu görüntü kafamı bozuyor.Resim falan demeyin o durumda açmaya odaklanacağım için aklımın ucuna bile gelmez resim çekmek.

helal.. :) :)

DIESEL
01.Kasım.2011, 22:42
hiç sökme gereği duymadığım bişi :D merak ettım şımdı nasıl sökülüyo diye. anlat quento merakla beklıyorum

TWO-WHEEL TANGO
01.Kasım.2011, 23:42
Arkadaşlar toz nereden giriyor??? Saatin çevresinde o-ring var. Tozun girdiği yer her neresiyse o yerden yağmur da girmez mi?

guento
02.Kasım.2011, 00:04
Selam arkadaşlar,
KM göstergesi sökmeyi fotoğrafsız anlatmak biraz zor olacak ama merak eden arkadaşlar için anlatmaya çalışıcam; umarım anlaşılır yazabilirim :)ve az da olsa yardımım dokunur ;)

1- Önce Km teli kablosu (km göstergesinin altında, ortadan bağlı, kalın kablo) pense ile çevrilip yerinden çıkartılır.
2- Sonra Km göstergesini motora sabitleyen 2 vida çıkartılır.
3- Km göstergesinin yanındaki (saat sıfırlayıcı) ters yöne (yani km saatinin hareket etmediği yöne) kendine doğru, biraz çekip döndürülerek, yerinden çıkartılır. (içine su girmemesi için su yalıtım plastiğinden dolayı birazcık zorlamak gerekebiliyor. )
4- Km göstergesinin altındaki, motora sabitleyen "demir askılık" ın 2 vidası yerinden çıkartılır. Vida çıkarılsa da "askılık" siyah gövdeden dolayı çıkartılamaz; bunun için önce
5- Göstergenin siyah gövdesi sağ-sol oynatılıp "hafif zorlanarak" çekip yerinden çıkartılır.
6- Siyah gövde çıkartıldıktan sonra, şimdi vidasını daha önceden sökmüş olduğunuz "demir askılık" ta çekilerek yerinden çıkartılabilir.
7- Km saatini iç gövdeye sabitleyen iki küçük vida çıkartılır.
Bu kısma kadar en fazla 5 dknızı alır. (Bakmayın uzun yazı olduğuna) :)

ve geldik asıl uğraştıran kısma,

8- Km göstergesinin krom çerçevesi "preslenerek kapatılmış çerçeve"
çerçevenin görünmeyen arka tarafından, konserve açar gibi hafifçe, tüm etrafı "kanırtılarak" sakin ve sabırlı bi şekilde yaklaşık 5-10dk da açılır (çerçeve tersinden esnetilir)

Bu arada sözde "krom çerçeve", krom gibi görünse de aslında ince esnek bir parça (çerçeve)...

KM göstergesi iç aydınlatması LED ışık, uyarılar ise devreli ampüller (lehimlenmiş ampüller.)

Sonuç olarak,
Ya da bir servise götürün, bununla uğraşacak varsa uğraşır, ama ben bunu yapmadan önce 5-6 yere sordum. Hepsi ya "yeni al" dedi ya da "biz yapamayız bunu" diyince bu işe kalkıştım. Çok şükür ki bir sorun yaşamadım. Kendi işini kedin halledeceksin Volume 134.... 8)

Kısacası km göstergesinin ışığının değişmesi 2dk lık iş değilmiş ;):p:cheesy:

Saygılar sevgiler...

CELİL
02.Kasım.2011, 10:43
enes kazasız belasız halletmişsin geçmiş olsun bence en zor ve dikkat edilmesi gereken 8 .inci sıradaki işlem 8)

Rona
02.Kasım.2011, 11:04
Arkadaşlar toz nereden giriyor??? Saatin çevresinde o-ring var. Tozun girdiği yer her neresiyse o yerden yağmur da girmez mi?
Evet yağmurda giriyor zaten açmak istememin en büyük nedeni o temizleyip slikonla izole edeceğim

DIESEL
02.Kasım.2011, 11:06
quento tmm bende pek sağlıklı sayılmam beya ama deli işi bu kardeşim :mrgreen: km camım fln kırırlmadan hayatta acmam onu :D

guento
02.Kasım.2011, 13:12
İş başa düşünce bi şekilde uğraştım yaptım; ama öyle uzun yazıldığına bakmayın.... 8. bölüm hariç zaten önünüze gelen vidayı (toplam 6 yada 8 vida diye hatırlıyorum) açıp, parçayı söküp çıkartıyorsunuz o kadar 8)

Bu arada tertemiz baktığım motoruma keyifle binerken, gözümün tam önünde duran km göstergesinin iç aydınlatma ışıklarının bi tarafının yanmaması, diğer tarafının sürekli yanıp sönmesi beni deli ettiğinden kalkıştım bu işe... :cheesy:

bu arada küçük bir dipnot: regallerde tüm km göstergeleri aynımıdır bilmem ama bu anlattığım Daytona 350cc KM göstergesidir. :|

DIESEL
02.Kasım.2011, 13:25
İş başa düşünce bi şekilde uğraştım yaptım; ama öyle uzun yazıldığına bakmayın.... 8. bölüm hariç zaten önünüze gelen vidayı (toplam 6 yada 8 vida diye hatırlıyorum) açıp, parçayı söküp çıkartıyorsunuz o kadar 8)

Bu arada tertemiz baktığım motoruma keyifle binerken, gözümün tam önünde duran km göstergesinin iç aydınlatma ışıklarının bi tarafının yanmaması, diğer tarafının sürekli yanıp sönmesi beni deli ettiğinden kalkıştım bu işe... :cheesy:

bu arada küçük bir dipnot: regallerde tüm km göstergeleri aynımıdır bilmem ama bu anlattığım Daytona 350cc KM göstergesidir. :|

aynı göstergeyı kullanıyolar. senın bu yazın literatürde bi ilk. 8) baya kişinin işine yarar sanırım

guento
02.Kasım.2011, 17:07
aynı göstergeyı kullanıyolar. senın bu yazın literatürde bi ilk. 8) baya kişinin işine yarar sanırım

:mrgreen: Allah bi daha "literatürde" ilk olan yazıları yazmak zorunda bırakmasın inşalla nazar 8)

Emre
04.Kasım.2011, 17:02
Bende ki 250e-9' un göstergeninde ki ışık çalışmadığı için, sökme işlemini yazın guento' nun anlattığı şekilde halletmiştim. Foruma bir kaç gündür giremediğim için yardımcı olamadım kusura bakmayın. Km saatini açmak guento' nun dediği gibi sabırla 20 dakka harcamaya bakıyor :)