PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünyanın ilk elektrikli 'chopper'ı

aidikurt
23.Kasım.2011, 14:16
http://www.motohaber.com/images/stories/haberler100/motogpagustos/elektriklimotosiklet3.jpg

Dünyanın ilk elektrikli chopper'ı, "Simens" ve Discovery Channel izleyicilerinin yakından tanıdığı "Orange County Choppers" işbirliğiyle tasarlandı. Simens'in geliştirdiği elektronik parçalarla OCC'nin tasarımı birleşince, ortaya sıra dışı bir motosiklet çıktı.

26 beygir güç üreten elektrik motorlu 160 kilogram ağırlığındaki chopper saatte maksimum 160 kilometre hıza ulaşıyor. 100 kilometre menzilli motosiklet, 110 volt ile şarjını 5 saatte tamamlıyor. Türünün tek örneği olan bu sıra dışı chopper, 12 ay boyunca Amerika'yı gezdikten sonra hayır işlerine bağışlanmak üzere satılacak.

Alıntı:Motohaber

falldown
23.Kasım.2011, 15:21
burdan sapancaya gidiosunuz siz mangalınızı yapıp yerken (5 saat boyunca mecburi :p) ormanda bulabiliyosanız şarj ediyosunuz ve eve geri dönüyosunuz.yapılabilcek maksimum gezi :D yada her 100 km de bi 5 saatlik mecburi mangal molası verceksiniz :D
şaka bi yana ister su ister çöp ile çalışanını yapsınlar o gök gürültüsü gibi motor sesi yerine elektrik süpürgesi sesi çıkaran motoru napayım ben :p
not: gece yokuş çıkarken motor çekişten düşmesin diye farlarınızı kapatın :p kamikaze gibi ilerleyin:p

ağfndrdm
25.Kasım.2011, 02:53
bu motoru hakkında ilk bilgiyi "two-wheel tonga" vermişti önceki konularda ,hafızam beni yanıltmıyorsa.üsütüne hoş bi tartışma olmuştu farklı fikirler çıkmıştı ;ilk çıkan dijital dslr makinaların dışlanmasından tutunda yapay sesin tatmin edebileceğine inanmıyana kadar. falldown amaçım asla muhalefet etmek değil :) .ben bu olaya olumlu bakıyorum , çünkü biz motorculara motor tutkusunu aşılayan dolaylı yoldanda olsa doğadır ,ormandır ,ee haliyle elleklitirkli motorlarda çevreci....varsın seside olasın tıızzzzt diye ses gelsin ,bunada bi çözüm bluruz elbet ya gaz koluna amfi bağlarız gaz vedikce sesi açar kestikçe kapatır,:cheesy: susturucu takarızı ,kulağımıza tıpa küpe takarız bi şekilde kabulleniriz:)

TWO-WHEEL TANGO
25.Kasım.2011, 10:52
Elektrikli araçlardan ilk bahsedilen dönemlerde bu araçların hareket halinde iken kendi elektriğini üretebileceği, depolayabileceğinden sözedildiğini hatırlıyorum. Elektrikten pek anlamam ancak hareket halindeki aracın 'harcadığı enerji=üretip depolayabildiği enerji' ya mümkün değil, veya bir şekilde işlerine gelmiyor. Eğer bu eşitlik sağlanabilse içten yanmalı motorlara-en azından otomobil-motosiklet gibi hafif araçlar için-elveda.

TWO-WHEEL TANGO
25.Kasım.2011, 11:16
şaka bi yana ister su ister çöp ile çalışanını yapsınlar o gök gürültüsü gibi motor sesi yerine elektrik süpürgesi sesi çıkaran motoru napayım ben :p
:p

Postmodern cruiser'ci şeklinde bir akım başlatırız biz de :mrgreen:. Bazı firmalar dış görünüm, dizayn olarak da arayış içerisindeler. Honda'nın dn 01 modeline dikkat et, makinenin teknik özellikleri(beygir gücü, ağırlığı), dizaynı, sürücünün konumu cruiser'in özelliklerini yansıtıyor.
Ancak bu makinelerin klasik oluşu ve son 60 yılda geçirdiği 'aslına sadık' evrime bakarsan elektrikli motor bu evrimde çok ciddi bir kırılma noktası olacak.(dediğin gibi ses yok, ekzost sesi yok, ekzost yok, insanlarda kromlu çekici görüntü ve gürleme dolayısı ile irkilmenin kombinasyonunun oluşturduğu hayranlık ve saygı hissi olmayacak) Kabullenmeli mi? Şimdiden söylemek güç, zaman gösterecek.8)

CELİL
25.Kasım.2011, 11:22
Elektrikli araçlardan ilk bahsedilen dönemlerde bu araçların hareket halinde iken kendi elektriğini üretebileceği, depolayabileceğinden sözedildiğini hatırlıyorum. Elektrikten pek anlamam ancak hareket halindeki aracın 'harcadığı enerji=üretip depolayabildiği enerji' ya mümkün değil, veya bir şekilde işlerine gelmiyor. Eğer bu eşitlik sağlanabilse içten yanmalı motorlara-en azından otomobil-motosiklet gibi hafif araçlar için-elveda.
Kendi elektiriğini üretememe konusunda takıntım var dönen her nesleden elektirik üretmek mümkün zaten mevcut sistemlerde bu sistemle elektirik üretiyorlar fakat firmalar bu konuda bizi kekliyorlar elektirik üretmek için sistem kurulursa bu sistemdeki sürtünme oranını arttırdıgından makinanın daha fazla elektik harçamasına ve süratinin düşmesine sebep verdiğinden kullanamıyoruz diyorlar sistemi daha ilerideki modellere saklıyorlar bence 8)

falldown
25.Kasım.2011, 11:50
arkadaşlar kimse yanlış anlamasın amacım polemik yaratmak değil tabikide ama şunu bi düşünün. hiç bi elektrikli motor içten yanmalı bi motor gibi güç elde edemez. bu yüzden yük trenleri her daim yanmalı motor, ulaşım trenleri ise elektrikli motor kullanılır. eğer tek nedeni yük treninin gittiği güzergah üzerinde bazı bölgelerde elektrik hattı olmaması olsaydı şehir içlerine gelindiğinde o ses ile kimse rahatsız olmasın diye elektrikli bir lokomotif hemen şehir girişinde devralırdı vagonları.bilmiyorum aranızda dizel lokomotif sesini yakından duyanlar varmı.
şimdi elinizi vicdanınıza koyun neden hepimiz daha büyük cc li motorlar isteriz ?güç+tork+ses. yoksa kimse egzosunu açmazdı veya daha az benzin yakıp daha az çevreyi kirletsin diye küçük cc li motor alınırdı
neyse uzatmanın veya tartışma ortamı yaratmanın anlamı yok. hep şunu söylerim herkezin zevki aynı olsaydı tek tarz elbise tek tarz ayakkabı vs.. kısaca herkez asker gibi olurdu... elbette bişeyler kimimizin hoşuna giderken kimimiz garipseyecektir.

TWO-WHEEL TANGO
25.Kasım.2011, 12:45
arkadaşlar kimse yanlış anlamasın amacım polemik yaratmak değil tabikide ama şunu bi düşünün. hiç bi elektrikli motor içten yanmalı bi motor gibi güç elde edemez. bu yüzden yük trenleri her daim yanmalı motor, ulaşım trenleri ise elektrikli motor kullanılır. eğer tek nedeni yük treninin gittiği güzergah üzerinde bazı bölgelerde elektrik hattı olmaması olsaydı şehir içlerine gelindiğinde o ses ile kimse rahatsız olmasın diye elektrikli bir lokomotif hemen şehir girişinde devralırdı vagonları.bilmiyorum aranızda dizel lokomotif sesini yakından duyanlar varmı.
şimdi elinizi vicdanınıza koyun neden hepimiz daha büyük cc li motorlar isteriz ?güç+tork+ses. yoksa kimse egzosunu açmazdı veya daha az benzin yakıp daha az çevreyi kirletsin diye küçük cc li motor alınırdı
neyse uzatmanın veya tartışma ortamı yaratmanın anlamı yok. hep şunu söylerim herkezin zevki aynı olsaydı tek tarz elbise tek tarz ayakkabı vs.. kısaca herkez asker gibi olurdu... elbette bişeyler kimimizin hoşuna giderken kimimiz garipseyecektir.

Falldown ben asıl ışınlama makinesi icat edilirse diye korkuyorum.. Sezen Aksu'nun dediği gibi: ''İşte biz o gün tükeneceğiz''.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

falldown
25.Kasım.2011, 12:57
Falldown ben asıl ışınlama makinesi icat edilirse diye korkuyorum.. Sezen Aksu'nun dediği gibi: ''İşte biz o gün tükeneceğiz''.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

he yaaww motogp yerine beamgp mi olur artık :D kim daha hızlı ışınlancak :p3 büyük japon şirketi 1 itanyana karşı :p

TWO-WHEEL TANGO
25.Kasım.2011, 15:23
Kendi elektiriğini üretememe konusunda takıntım var dönen her nesleden elektirik üretmek mümkün zaten mevcut sistemlerde bu sistemle elektirik üretiyorlar fakat firmalar bu konuda bizi kekliyorlar elektirik üretmek için sistem kurulursa bu sistemdeki sürtünme oranını arttırdıgından makinanın daha fazla elektik harçamasına ve süratinin düşmesine sebep verdiğinden kullanamıyoruz diyorlar sistemi daha ilerideki modellere saklıyorlar bence 8)

Bizim çocukluğumuzda, hatırlarsınız vitessiz bisikletlerimizin arka tekerleğine küçük bir dinamo takardık (hatta yokuş aşağı hızlı inince fazla güç üretir ampulü yakardı). Benim hatırladığım kadarıyla bu dinamo bisikletin hızını önemli ölçüde kesiyor, bisikleti yavaşlatıyordu. Bahsettikleri veya bahane ettikleri sürtünme iptidai, ilkel bir dinamo için doğru, ancak elektrikten daha fazla güç üretilmesi, bu gücün elektriği üretecek aparatı rahatlıkla çevirebilmesi mümkün olursa neden olmasın. Bu arada takıntıyı icada, icadı paraya çevirmek de mümkün :p8) Benzine dünyanın parasını bayılanların hayır duası da extra..

CELİL
25.Kasım.2011, 15:30
Bizim çocukluğumuzda, hatırlarsınız vitessiz bisikletlerimizin arka tekerleğine küçük bir dinamo takardık (hatta yokuş aşağı hızlı inince fazla güç üretir ampulü yakardı). Benim hatırladığım kadarıyla bu dinamo bisikletin hızını önemli ölçüde kesiyor, bisikleti yavaşlatıyordu. Bahsettikleri veya bahane ettikleri sürtünme iptidai, ilkel bir dinamo için doğru, ancak elektrikten daha fazla güç üretilmesi, bu gücün elektriği üretecek aparatı rahatlıkla çevirebilmesi mümkün olursa neden olmasın. Bu arada takıntıyı icada, icadı paraya çevirmek de mümkün :p8) Benzine dünyanın parasını bayılanların hayır duası da extra..
BULDUM BULDUM :mrgreen::mrgreen:
motorun gidonuna 1 sağına 1 soluna rüzgar gülü şeklinde pervaneler bu pervanerin arkasına elektirik üretecek birer dinamo olay tamam işte hadi yapalım :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

TWO-WHEEL TANGO
25.Kasım.2011, 15:33
BULDUM BULDUM :mrgreen::mrgreen:
motorun gidonuna 1 sağına 1 soluna rüzgar gülü şeklinde pervaneler bu pervanerin arkasına elektirik üretecek birer dinamo olay tamam işte hadi yapalım :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Abi takıntının sonucunda ortaya çıkan icat bu diyorsun.. :p:p Dragon's Den diye bir program var biliyorsun, yatırım ortağı buluruz belki :mrgreen::mrgreen:
Bu arada parayı bulursak ne yapacağız? Elektriği melektriği boşver, 6 silindirli 1800 Goldwing alacağız, artık benzin masrafı koymaz :mrgreen:

TWO-WHEEL TANGO
12.Aralık.2011, 21:02
Elektrikli motosikletler hakkında.. Şu markayı ilk defa gördüm, paylaşmak istedim. 'Zeromotorcycles'.
Videoda makinenin gücüne dikkat:
http://www.zeromotorcycles.com/gallery/album.php?album=zero-ds-videos
Street tipi olan şu modelde 120 ila 140 km sürat azımsanacak gibi değil,ağırlık ise 135 kg:
http://www.zeromotorcycles.com/zero-s/specs.php
bu da videosu
http://www.zeromotorcycles.com/gallery/album.php?album=zero-s-videos
Özellikle street tipi olan çok hoşuma gitti ..

Anilgardiyan
23.Ekim.2012, 01:02
burdan sapancaya gidiosunuz siz mangalınızı yapıp yerken (5 saat boyunca mecburi :p) ormanda bulabiliyosanız şarj ediyosunuz ve eve geri dönüyosunuz.yapılabilcek maksimum gezi :D yada her 100 km de bi 5 saatlik mecburi mangal molası verceksiniz :D
not: gece yokuş çıkarken motor çekişten düşmesin diye farlarınızı kapatın :p kamikaze gibi ilerleyin:p
ahhhaha cok iyiydi bu yemin ederim ya :D tam ağzımda sigara vardı gülmeye başlayınca sigrayı düşürdüm ya şljdkgşfg