PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj Ömrü

Emre
08.Aralık.2011, 16:34
Merhaba arkadaşlar,

Debriyaj ömrü kaç km.' dir ve debriyajın bitmeye başladığını nasıl anlarız? Birden aklıma geldide size danışmak istedim :) Biterse ortalama olarak kaç liraya değiştirilir, nasıl kontrol etmek gerekir vs..

Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan fikir bekliyorum. Cahil kalmayayım birden bire debriyaj bitiyor bizim motorlarda gibi şeyler duymuştum onun için öğrenmekte faydfa var diye düşündüm :)

synapse333
08.Aralık.2011, 16:45
çok tecrübeli değilim ancak kullanıma göre 15-20 bin bazen 25 bin gidiyor diye duymuştum, birden bitiyormuş, ybr 125 balatası uygun olup kullananlar memnunmuş.

Emix
09.Aralık.2011, 00:42
Tamamen kullanıcının elinde

benimkisi 50.000'de bitti

ancak ben 15 binde bir debriyaj set ve telini değiştirip ayarını yaptırırım ( Normalde ( regalim için söylemiyorum )

bi ara Debriyaj Set 110 TL idi şuanda ne durumda bilemiyorum max 150 TL'dir diye düşünüyorum

dediğim gibi kullanıcıya bağlı tamamen. kimisi 10.binde kimisi 30 kimiside 50'de bitirebiliyor.

slamdunk_tr
09.Aralık.2011, 03:06
şehir dışına çıkmayacaksan dert etme hocam, istanbulun neresinde kalırsan kal, buralardan biri gelir seni yolda bırakmaz.. :)
Uzun yol yapacaksan eğer +1000km gibi, değiştir çık yola, kafan rahat olsun 2 sene daha...

Emre
09.Aralık.2011, 12:46
şehir dışına çıkmayacaksan dert etme hocam, istanbulun neresinde kalırsan kal, buralardan biri gelir seni yolda bırakmaz.. :)
Uzun yol yapacaksan eğer +1000km gibi, değiştir çık yola, kafan rahat olsun 2 sene daha...

Eyvallah kardeşim, zaten bende de öyle bir güven var. İstanbul içinde en kötü siteden birini çağırırım diye :)

Emix kardeş sende çok iyi kullanmışsın maşallah 50.000 km :) Benim motor daha 13000' de de bitmek üzere olduğunu nasıl anlarım onu merak ediyorum aslında. Şimdilik bir şikayetim yok yani ama bilgim olsun istiyorum. Mesala giderken birden bire kilitleme mi yapar yoksa yavaş yavaş kaçırma yaptığında mı bitmek üzere olduğunu anlıyorsun gibi sorularım var.

Dediğiniz gibi şehir içinde sıkıntı olmaz ama uzun yola çıkma kararı verirsem hazırlıklı olayım.

Bu arada cevaplar için teşekkürler.

falldown
09.Aralık.2011, 13:14
Eyvallah kardeşim, zaten bende de öyle bir güven var. İstanbul içinde en kötü siteden birini çağırırım diye :)

Emix kardeş sende çok iyi kullanmışsın maşallah 50.000 km :) Benim motor daha 13000' de de bitmek üzere olduğunu nasıl anlarım onu merak ediyorum aslında. Şimdilik bir şikayetim yok yani ama bilgim olsun istiyorum. Mesala giderken birden bire kilitleme mi yapar yoksa yavaş yavaş kaçırma yaptığında mı bitmek üzere olduğunu anlıyorsun gibi sorularım var.

Dediğiniz gibi şehir içinde sıkıntı olmaz ama uzun yola çıkma kararı verirsem hazırlıklı olayım.

ben anlamam ama mantıken debriyaj dediğimiz şey dişlileri biribirinden ayırıp diğerine oturtmaya yarayan bişe .dolayısıyla bittiginde tekerin falan kitlenmez dişliler dönmeye devam eder ancak farklı bi dişliye geçiş yapamazsın örnegin 4 viteste iyice yavaşlayıncada motor stop eder o kadar aynen benzinin bitmiş gibi ilerlemeye devam edersin ve durursun diye düşünüyorum. için rahat olsun.yanlılıyorsamda yapcak bişey yok zaten:p çok hızlı kelimeişahadet getirmen lazım sanırım

Emre
09.Aralık.2011, 15:16
İnşallah yanılmıyorsundur falldown, yanılma ihtimaline karşılıkta ben kelime-i şehadet antremanlarına başlayayım :) :)

falldown
09.Aralık.2011, 15:27
İnşallah yanılmıyorsundur falldown, yanılma ihtimaline karşılıkta ben kelime-i şehadet antremanlarına başlayayım :) :)
antremana gerek yok ya :p yakında başına gelmiş biri yazar buraya bizde doğrusunu öğreniriz .2 secenek var zaten ya gelir yazar yada yazacak eli kolu kalmamıştır:mrgreen:
şaka bi yana için rahat olsun ya bişe olmaz...

TWO-WHEEL TANGO
09.Aralık.2011, 15:36
Regallerde çoğu motorda olduğu gibi 'çoklu debriyaj' olması gerek. Yılların motorcusu değilim ancak arabadan yola çıkarak şunları söyleyebilirim. Balata bittiğinde yukarıda kavrama yapar (elcikteki kavrama mesafesinden anlaşılır). Eğer ayar bozukluğu gibi farklı bir sorun yoksa balata bitmeye yakınken gaza yüklendiğinde makine depara kalkmaz, koku da yapar. Yani şak diye ben bittim demez. Sürücüye hissettirir biteceğini. Baskı bozuksa balatanın ömrünü kısaltır (Emil'in 15.000 de bir değiştirmekte hakkı var). İstanbul trafiğinde dur kalk, sürekli yarım debriyaj (sürücü hatası faktörünü sabit varsayarsak) balatayı trafiğin daha serbest olduğu bir ortamda olduğundan daha erken bitirecektir. Kranktan gelen gücü şanzımana aktaran parça debriyajdır. Biten balatada 'ayıramama' sorunu değil 'kavrayamama' sorunu olacaktır. Eğer başka nedenden ötürü debriyaj 'ayırmıyorsa' (örneğin durup duruken baskı birden arıza yapar mı bilemem) vites değiştiremezsin (Allah korusun bu noktada ne yapılır, fren yapılır:mrgreen: ama frenle beraber yavaşlama+stop etme+ durma gibi şanslı bir durum olur mu ben de bilmiyorum), 'kavramama' sözkonusu ise vites rahatlıkla geçer. Kullanıcı hatası ile ilgili olarak ise :Usta ile konuştuğumda söylemişti. Yeni motor alan bir acemi sürücü 50 km de balatayı yemiş. Bu da 'kullanıcı faktörüne' bir örnek olsun8)

Emix
11.Aralık.2011, 22:15

Antalya için örnek vereceğim.

Yaz sıcağı. yanıyor etraf radyatör fanı hiç durmuyor öyle bir trafik varki felç sürekli dur kalk dur kalk en sonda motorun sesindede değişme oluyor.
Debriyaj resmen iptal oluyor.

Kalkıyorsun duracakken debriyaja basıyorsun a.aa debriyaj iptal vites düşmüşyor tam duracaksın debrj. basacaksın basamadığın için tekliye tekliye stop ediyor zoraki olarak bir yere çekip mümkünse gölgede soğutmak gerekiyor 1 saat civarı.

Regallerde çoğu motorda olduğu gibi 'çoklu debriyaj' olması gerek. Yılların motorcusu değilim ancak arabadan yola çıkarak şunları söyleyebilirim. Balata bittiğinde yukarıda kavrama yapar (elcikteki kavrama mesafesinden anlaşılır). Eğer ayar bozukluğu gibi farklı bir sorun yoksa balata bitmeye yakınken gaza yüklendiğinde makine depara kalkmaz, koku da yapar. Yani şak diye ben bittim demez. Sürücüye hissettirir biteceğini. Baskı bozuksa balatanın ömrünü kısaltır (Emil'in 15.000 de bir değiştirmekte hakkı var). İstanbul trafiğinde dur kalk, sürekli yarım debriyaj (sürücü hatası faktörünü sabit varsayarsak) balatayı trafiğin daha serbest olduğu bir ortamda olduğundan daha erken bitirecektir. Kranktan gelen gücü şanzımana aktaran parça debriyajdır. Biten balatada 'ayıramama' sorunu değil 'kavrayamama' sorunu olacaktır. Eğer başka nedenden ötürü debriyaj 'ayırmıyorsa' (örneğin durup duruken baskı birden arıza yapar mı bilemem) vites değiştiremezsin (Allah korusun bu noktada ne yapılır, fren yapılır:mrgreen: ama frenle beraber yavaşlama+stop etme+ durma gibi şanslı bir durum olur mu ben de bilmiyorum), 'kavramama' sözkonusu ise vites rahatlıkla geçer. Kullanıcı hatası ile ilgili olarak ise :Usta ile konuştuğumda söylemişti. Yeni motor alan bir acemi sürücü 50 km de balatayı yemiş. Bu da 'kullanıcı faktörüne' bir örnek olsun8)

aynen dostum yukarıdada yazdım zaten. debrj bitti biteceği zaman manet resmen iptal oluyor ne kavrama ne ayırma yapıyor

(Hilaller,Debrj Set ve Zincir Dişli(Aktarma) )

Benim için ömürleri.

Hilaller: 20-25 BİN KM
Debriyaj Set 15.000 KM
Zincir Dişli Seti 10.000 KM

Bunları dikkatli kontrol etmediğiniz zamanlarda şanzuman anlamında çok ciddi problemler yaşananabilir. ( bin ikibin km değil kafadan en az 10.000 km'de bir değiştirin 10.binde bir çok masraf değil diye düşünüyorum ki problem çıkmasın uzun ömürlü olsun

tunaypsr
16.Ocak.2012, 15:57
Antalya için örnek vereceğim.

Yaz sıcağı. yanıyor etraf radyatör fanı hiç durmuyor öyle bir trafik varki felç sürekli dur kalk dur kalk en sonda motorun sesindede değişme oluyor.
Debriyaj resmen iptal oluyor.

Kalkıyorsun duracakken debriyaja basıyorsun a.aa debriyaj iptal vites düşmüşyor tam duracaksın debrj. basacaksın basamadığın için tekliye tekliye stop ediyor zoraki olarak bir yere çekip mümkünse gölgede soğutmak gerekiyor 1 saat civarı.

aynen dostum yukarıdada yazdım zaten. debrj bitti biteceği zaman manet resmen iptal oluyor ne kavrama ne ayırma yapıyor

(Hilaller,Debrj Set ve Zincir Dişli(Aktarma) )

Benim için ömürleri.

Hilaller: 20-25 BİN KM
Debriyaj Set 15.000 KM
Zincir Dişli Seti 10.000 KM

Bunları dikkatli kontrol etmediğiniz zamanlarda şanzuman anlamında çok ciddi problemler yaşananabilir. ( bin ikibin km değil kafadan en az 10.000 km'de bir değiştirin 10.binde bir çok masraf değil diye düşünüyorum ki problem çıkmasın uzun ömürlü olsun
kardeş bunların toplamı ne kadar tutuyor

Emix
16.Ocak.2012, 17:21
kardeş bunların toplamı ne kadar tutuyor

Debriyaj 110-130 civarı olmalı set
Hilal set 70-80 TL civarı
Ön arka dişli zincir set için birşey diyemeyeceğim çok oynuyor fiyatları.

CELİL
16.Ocak.2012, 17:25
Debriyaj 110-130 civarı olmalı set
Hilal set 70-80 TL civarı
Ön arka dişli zincir set için birşey diyemeyeceğim çok oynuyor fiyatları.
+ ön arka dişlide 50-60 tl gibidir + işçilik 150-180 gibi :)

Emix
16.Ocak.2012, 17:36
+ ön arka dişlide 50-60 tl gibidir + işçilik 150-180 gibi :)

işçiliği kendim yaptığım için yazmadım işçilik illere göre değişiklik gösterebiliyor ben bu işlemlerin 2-3 katı büyüklükteki işleri antalyada 40-50 TL'ye yaptırabiliyorum.

tunaypsr
16.Ocak.2012, 19:00
çok teşekür ederim madem öyle motorla karburatörü de kompile değiştirsek neye mal olur yani motor aksanını sıfırlasak tabi ilerde sizce şimdiki fiyatları nedir:?:

Emix
16.Ocak.2012, 19:27
çok teşekür ederim madem öyle motorla karburatörü de kompile değiştirsek neye mal olur yani motor aksanını sıfırlasak tabi ilerde sizce şimdiki fiyatları nedir:?:

100 TL'ye Karbüratör satabilirim.

bakımlı hatasız. aktif olarak faal durumda.

tunaypsr
16.Ocak.2012, 19:41
100 TL'ye Karbüratör satabilirim.

bakımlı hatasız. aktif olarak faal durumda.
emix güzel kardeşim eğer hiç kulanılmadıysa neden olmasın ama tahminimce seninki kullanılmış ben sıfır motor almak nasip olmadı şimdiye kadar bari aldıktan sonra sıfırlayım aldığım günden beri niyetim bu o yüzden sıfır parçalar peşindeyim

Emix
16.Ocak.2012, 19:57
emix güzel kardeşim eğer hiç kulanılmadıysa neden olmasın ama tahminimce seninki kullanılmış ben sıfır motor almak nasip olmadı şimdiye kadar bari aldıktan sonra sıfırlayım aldığım günden beri niyetim bu o yüzden sıfır parçalar peşindeyim

inanki benim hep gönlüm o fikirden yana oldu ancak.

regal'de sıfır parçayı tavsiye etmem el yakar can yakar :)

herokles
29.Ocak.2014, 06:08
Arkadaşlar hilal set ne demek?

CELİL
29.Ocak.2014, 11:39
Arkadaşlar hilal set ne demek?

Şanzumanın içinde Vites geçişlerini sağlayan 3 adetlik setten oluşan parçadır 8)

Regal Raptor 250 Hilal Takımı

http://www.regalraptor.org/image/cache/data/hilal%2080-500x500-228x228.JPG (http://www.regalraptor.org/image/cache/data/hilal%2080-500x500-500x500.JPG)

Fiyatı: 85.00TL
KDV Hariç: 85.00TL