PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mobil 1 Racing 4T 15W-50

guento
09.Aralık.2011, 16:59
Motor yağını Mobil 1 Racing 4T 15W-50 ile değiştirdim ve vites geçişleri falan çok rahatladı..hatta motor çok rahatladı... "Fully synthetic" olmasının bi zararı ya da yararı varmıdır? kısacası bu yağ hakkında fikri olan varmı? :? :mrgreen:

falldown
09.Aralık.2011, 18:21
arkadaşım eskiden 10w40 kullandığını varsayarak;
4T 4 zamanlı motor için olduğunu 15W kışın 10W den daha kalın ve daha az akıcı olduğunu 50 ise yazın 40 dan daha az akıcı ve daha kalın bi yağ olduğunu gösterir.yağını incelt motorun yeni ise.motor eskidikçe yağı kalınlaştır. ancak daha önceden kullanmış olduğun yağlar tahminimce ya yarı sentetik ya da mineral yağdır.sentetik yağlar minerallere göre basınca ve ısıya daha fazla dayanıklı olduğundan oluşturduğu çeper daha güçlüdür. bu yüzden sendeki yağ daha kalın olmasına ragmen vites geçişlerin daha rahat olmuştur diye düşünüyorum. ancak bizim motorlar için çokda bi fark yapmaz bizim motorlarda superbike lar gibi 15 16 bin devir yok. hele hele gerçek race motorlardaki gibi 23bin devir falan hiç yok.ben bizim regalleri max11 bin diye biliorum

guento
09.Aralık.2011, 18:44
motorumun yağını 300km-500km-1000km ve şu an 1600km de değiştirdim... her 500 km de değiştirmeyi düşünüyorum... bi zararı yoksa, sorun da yok o zaman ;) cvp için teşekkürler.. 8)

falldown
09.Aralık.2011, 19:00
zırt pırt değiştirmenin bi zararı yok maddiyat haricinde ama o kadar erken değiştirmene gerek yok 2bin km de bir değiştirsen yeter oda garanti dışı kalmasın diye serviste değiştirip kaşeletmende fayda var garanti süresi dolana kadar

guento
09.Aralık.2011, 19:10
Bi kaç yazı buldum bu konu hakkında paylamak istedim...

Motorsikletlerde , üretici firma karşı çıkmadığı sürece, güvenle tam
sentetik yağlar kullanılabilir. bir çok motorsiklet
servisine tam sentetiki motor ve şanzıman yağları kullanılmaktadır. Bugüne
kadar rapor edilmiş bir sentetik yağ kaynaklı arıza yoktur.
Eğer üretici firma kataloğu karşı çıkmıyorsa motorsikletinizde güvenle
sentetik yağ kullanılabilir. Sentetik yağlar, diğer bütün yağlar gibi,
ekipmanı korumak için formüle edilirler. Zarar vermek için içerisinde
katık yoktur

Sentetik yağlar aşındırmaları en aza indirmek için formüle
edilmiştirler. Aşınma arttırıcı özellikleri yoktur.

Senteti yağlar dünyanın her iklim şartında çalışır. -50 derecede
akabiliyor olması, Türkiye şartlarına uygun olmadığı anlamına gelmez.
Mineral SAE 20W-50 motoru tam sentetik 0W-40 bir yağa göre yaklaşık 1,5
kat daha yavaş yağlar sabah ilk çalıştırmada. Bu da uzun vadede
aşınmaların artmasına sebep olur. Motorunuzdaki aşınmaların en önemli
kaynağı ilk çalıştırma anındaki yağlama hızıdır. Ancak tam sentetik
yağlar motoru hızla yağlar ilk çalıştırma anında

Sentetik yağlar hem düşük devirli hem yüksek devirli araçlar ve motosikletler için
uygundur.

Aracınız uzun süre çalıştırılmadıysa motor yağının değiştirilmesi uygun
olur. Genel olarak ya motor üreticisinin belirttiği kilometrede, eğer o
kilometreye ulaşılmadıysa 1 senede yağın değiştirilmesi gerekir.

Emix
11.Aralık.2011, 22:06
motorumun yağını 300km-500km-1000km ve şu an 1600km de değiştirdim... her 500 km de değiştirmeyi düşünüyorum... bi zararı yoksa, sorun da yok o zaman ;) cvp için teşekkürler.. 8)

tam benim kafadansın yeni motoru daima periyodik olarak 500'de bir yağını değiştiririm.

motor tam açılana kadarda böyle gider inanın çok iyi oluyor ;)