PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Herkese merhabalar

desert
21.Aralık.2011, 11:41
ben sitenize yeni üye oldum. ilk motorum olarak regal raptor dd250-e10 spyder aldım. zonguldak ereğlide yaşıyorum. makina yüksek mühendisiyim. demir çelik fabrikasında çalışıyorum.
aslında bu şekilde bir sorunla siteye kendimi tanıtmak istemezdim ancak, siz değerli adminlerin ve üyelerin tecrübe ve bilgi birikimine dayanarak bir soru yöneltmek istiyorum. motorumu sıfır aldım. ankara daki redline motor dan. ancak çalışması konusunda sorun yaşıyorum. ilk başlarda (birkaç gün öncesine kadar) çalışıyordu ancak sürekli gaz vermek gerekiyordu. gaz kolunu bırakrığınızda stop ediyordu motor. dün akşam tekrar çalıştırmak istedim ancak motor 3 kez denememe rağmen çalışmadı. forumda birkaç kişi daha benzer sorunla karşılaşmış okuduklarımdan anladığım kadarıyla, orada genel olarak buji sıkıntısı, akü sorunu ve jigle ile çalıştırmaktan bahsedilmiş. jigle (choke valve) tam olarak nerde bulunuyor? bir de o şekilde çalıştırmayı deneyeceğim.

mslmchc
21.Aralık.2011, 11:52
jigle sol tarafta motorun yaninda siyah bir cubuk halindedir ucu yukarı dogru jiglede assagı dogru normal konumdadır.

CELİL
21.Aralık.2011, 12:57
Merhaba bora aramıza hoş geldin 8)
yeni makinan hayırlı olsun allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin nazar
havalar sogudugundan makinalar çalışırken jikle ihtiyacı duyar bu yüzden jikle kullanmak gerekir
rahat çalışması için
1-kontagı aç
2-gaz kolundan iki kere yarım gaz ver
3-deponun solunda altta karbiratörün üstünde siyak küçük yassı bir kol var ( jikle) iki kademede açılıyor birinci kademeye getir
4-makinanın ayagını kapat
5-kırmızı stop düğmesini aç
6-çok az gaz vererek marşa baş rahat çalışır
çok detaylı verdim herkez rahat anlasın diye kolay gelsin 8)
NOT: Jikleyi makina ısınınca kapatmayı unutma

desert
21.Aralık.2011, 16:48
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, ayrıca iyi dilekleriniz için de:))
deniycem söylediklerinizi.

falldown
21.Aralık.2011, 17:19
aramıza hoşgeldin arkadaşım nazar
ereğli olunca dikkatimi çekti :D
önümüzdeki yaza(4 5 ay var daha offf:cry:) cehennem ağzı mağaralarından kaldığımız yerden devam etmeyi düşünüyoruz bi arkadaşım ile. haberleşir bi buluşma ayarlarız artık

desert
22.Aralık.2011, 10:06
güz<el olur gerçekten beklerim mutlaka.
ereğlide malesef pek bu şekilde motor grupları yok, bisiklet derneği var:)
dün sizlerin söylemiş olduğunuz jigleyi buldum onla da denedim ancak motorum çalışmadı. hatta baya moralim bozuldu akşam uyuyamadım. ben sıkıntı yaşamamak adına sıfır motor aldım. motorun çalışmaması gerçekten de olabilecek en kötü durum bence. burada ereğlide bir motorsiklet tamircisi var olmazsa cumartesi günü ya onu getircem benim evin oraya baktırcam yada bi pikaba atıp götürcem umarım çalıştırabiliriz.

CELİL
22.Aralık.2011, 11:20
bora bendede 15 günlük sıfır 250 spyder var 10 gün yattı ve tek marşta çalıştı senin makinada bir terslik var bujiye elektrik geliyorsa benzinde varsa çalışması lazım çalışmıyorsa bujiden olabilir belki bujisi patlatmış olabilir
birde hepimizin zaman zaman dalıp unuttugumuz şeyler olabiliyor
örnegin
Benzinin bitmesi benzin anahtarının kapalı olması veya içinde benzin az
kaldıgında benzin anahtarını yedek depoya çevirmemek
Kırmızı stop düğmesini stop konumunda unutmak
Motorun ayagını kapatmayı unutmak çünki ayakta sensör var açık kalınca makina çalışmıyor
olmadı yakındaki herhangi bir motorcuya baktırırsın ama önemli sorun oldugunu düşünmüyorum kolay gelsin 8)

falldown
22.Aralık.2011, 15:24
ancak çalışması konusunda sorun yaşıyorum. ilk başlarda (birkaç gün öncesine kadar) çalışıyordu ancak sürekli gaz vermek gerekiyordu. gaz kolunu bırakrığınızda stop ediyordu motor. dün akşam tekrar çalıştırmak istedim ancak motor 3 kez denememe rağmen çalışmadı.

rölantin düşük olabilir. karbüratör üzerinde bi vida var ordan ayarlanıyor. aç ama asıl ayarını motor sıcakken ver.

bunun dışında son zamanlardaki çalışmama durumu eğer bujide ve gelen elektrikte sorun yoksa benzinin dandik olabilir su püskürmüştür. başıma geldi ordan biliorum hiç çalışmıo motor. atana kadar marşlıcan uzun uzun başka çaresini bilmiorum.
sahile yakın yerlerden benzin almamaya gayret et marka reklamı olmasın ama devamlı aynı yerden al. birde 98 oktan kullanma startta sorun veriyo diyolar.

desert
27.Aralık.2011, 00:29
sorun bujilerden kaynaklanıyormuş. ereğlinin en iyi motor tamircisini getirdim bujilerin ikisi de kesmiş dedi. değiştirdik çalıştı. rölanti ayarını dediğiğniz gibi karbüratör üzerinde ayar vidasından yaptı.
ancak şimdi de farklı bir durum dikkatimi çekti sizlerde de oluyor mu normal birşeymidir merak ediyorum doğrusu.
egzost borularında motordan çıkan headerstan sonraki ara boru var flanşlı 15 cm boyunda bu boru çok ısınıyor kıpkırmı oluyor ve yumuşuyor malzeme tornavida değdirdik içine giriyor nerdeyse:))
bunun nedeni ne olabilir acaba

CELİL
27.Aralık.2011, 09:23
merhaba bora sorunu halletiğine sevindim 15 cm lik o boru eksoz katalizatör ü o derecede kızarması anormal bir durum bir sorun var içi tıkalı olabilir veya mağzemede fabrikasyon bir hata var 8)

desert
30.Aralık.2011, 12:17
valla bu motoru aldım alası sorundan başka bişi yaşamadım. yeterince soğudum motordan. daha doğru düzgün binemeden devam lı sıkıntı yaşıyorum. şimdi de direksiyon kilidi çalışmıyor. ilk zamanlar bir iki kere kilitlemeyi başardım ancak şimdi deniyorum kilitlenmiyor direksiyon. acaba bunun bir esprisi varda ben mi beceremiyorum. motorun çalışması felan mı gerekiyor direksiyonu kilitlemek için. bildiğim kadarıyla gidonu sol tarafa dayayıp anahtarı deliğe sokup çeviriyoruz.

falldown
30.Aralık.2011, 12:44
valla bu motoru aldım alası sorundan başka bişi yaşamadım. yeterince soğudum motordan. daha doğru düzgün binemeden devam lı sıkıntı yaşıyorum. şimdi de direksiyon kilidi çalışmıyor. ilk zamanlar bir iki kere kilitlemeyi başardım ancak şimdi deniyorum kilitlenmiyor direksiyon. acaba bunun bir esprisi varda ben mi beceremiyorum. motorun çalışması felan mı gerekiyor direksiyonu kilitlemek için. bildiğim kadarıyla gidonu sol tarafa dayayıp anahtarı deliğe sokup çeviriyoruz.

direksiyon kilidi olarak adlandırdığmız kilit bildiğimiz kilit mantığındadır. kilit dili yuvaya girer ve gidon dönmez. küçük bi ihtimal ama ilk seferler tam olarak yuvaya oturmadan dili zorladığınızdan dolayı anahtar yuvasını hırpalamış olabilirsiniz. kilit anahtarını çevirirken gidonu çok az sağa sola hareket ettitrseniz dil yuvaya oturacaktır.
*klasik anahtarcılarda yaptıralan anahtarlar depo ve gidon kilidini açmakta zorlanıyo bilginize..

CELİL
30.Aralık.2011, 12:52
merhaba falldown açıklamış bencede sorun yok kilidin yerini bulması için direksiyonu kiliti çevirirken sağa sola hafif oynat deliği denk gelince kitleniyor 8)

desert
05.Ocak.2012, 23:14
pim deliğinden hiç çıkmıyor anahtarı çevirmeme rağmen sanırım ya yuva bozuldu ya da yay var sanrım onu iten yayda problem var.karşı deliğe ulaşması için 5 6 mm çıkması gerek hiç kıpırdamıyor.
ben de zincir aldım biraz komik bidurum ama zincire bağladım motoru.

CELİL
06.Ocak.2012, 10:07
emliyetli olmakta fayda var varsın zincir olsun ama zinciri almadan önce servise kiliti bir gösterseydin belki kolay bir şekilde halledilirdi veya garantiden değişebilirdi 8)

falldown
06.Ocak.2012, 11:26
ewt bencede bi servise göster düzelmiyosa garantiden yaptırmaya çalış.
bu arada komik bi durum yok.için rahat olsun. mahalleden mahalleye değişir bu durum. kimileri hiç kitlemez. kimileri halat kilit kullanır. kimileri disk kilidi.kimisi ikisini birden. alarm taktıran bile var..

Emix
06.Ocak.2012, 20:17
bence direk iade edin motoru başınıza gelmeyen gelmemiş sıfır motorsiklette.

ayıplı mala girer yenisi ile değişimini isteyin. veya test'e girsin arızalı tüm parçalar sıfırı ile garantili olarak değiştirilsin.