PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ben artık dayanamıyorum

tunaypsr
10.Ocak.2012, 22:18
arkadaşlar herkeze selamlar ben ankaradan Tunay
5 yıl önce çok sevdiğim motorum çalınmıştı o yüzden sitelere dahi giremiyordum yaklaşık 1 hafta önce regalime 250 e 9 uma kavuştum satışı bugün bitirdik ama daha keratayı eve getiremedim aldığım arkadaşta duruyor malum yağışlardan dolayı ama çok sabırsızlanıyorum şimdi sorum ustalara ben buna kışın binsem ne gibi tehlikelerle karşılaşırım üşüme hariç, onun önlemini iyi aldım malum bu kerataları kışın kullanan arkadaşlar vardır hepinize güzel maceralar dileğiyle

CELİL
10.Ocak.2012, 23:11
merhaba tunay aramıza hoş geldin yeni makinan hayırlı olsun allah kazasız belasız keyifle binmek nasip etsin nazar
kışın kullanmanın tehlikeli yanı makinanın giderken ve frende çok kaymasıdır ama lastikleri kaliteli bir markayla değiştirirsen bu tehlike çok aza iner ama faturası kabarık olur şu an üzerindeki lastikler kenda ise hiç güvenme duro ise orta kalitedir 8)

MaRCoS
10.Ocak.2012, 23:53
hoşgeldin, hayırlı olsun allah kaza bela vermesin.

tunaypsr
11.Ocak.2012, 00:39
arkadaşlar teşekür ederim yalnız tam anlamıyla öğrenmek istediğim diğer modellere göre dahamı fazla kayıyor yapı itibariyle çünkü aldığım şahış bu yaz motoru kışın binilmez dedi ama bana mantık olarak tüm yük arkaya bindiği için konturolu daha kolaymış gibi geliyor yanılıyormuyum bilmiyorum şöyle 1 saat gezebilseydim düşe kalka biraz öğrenirdim ama daha kerataya kavuşamadık

falldown
11.Ocak.2012, 12:29
kenda (fatality) :p
arka frene biraz dokunman ( iyi ayarlanmış ise) tekerleği anında kitler. bunun nedeni kuru zeminde lastik dönerken motorun ağırlığından dolayı asfalta basınc uygular ve motor gittikçe lastik dönmeye kampana ise tekerin dönmesini durdurmaya çalışır. zemin ıslak olunca yani lastik ve asfaltın arasında su olunca sürtünme azalır ve kampana görevini tam yerine getirir ve tekeri durdurur. o hızda duran teker sürtünme az olduğundan dolayı kayarak devam eder.
kaliteli lastikte ise bu sürtünme katsayısı artar. bu yüzden belli markalar çabuk erir ama ıslakda veya karda daha iyi durur...
bütün bu tekniği bi kenara bırakırsak... sonuç :

geçtiğimiz cumartesi 2 kere araba altına girmekten kurtulmam motorun yan yatarken ve arkası lastik benim hizamdayken botumla ayakta asfaltta paten yapmam :p yengeç staylaaaaaaaaaa :petrafıma toplanan insanlar geçmiş olsunlar verilmiş sadakan varmış demeler araba şöförlerine küfürler yakalasam kesin döverdim demeler vs..vs..

not: küçük yaşlardan beri profesyonel olarak kaymam ve denge yeteneğim sayesinde bütün kayma araçlarını taktığım gibi kullanabilmem kar-buz asfalt su.. ve bu sayede refleks olarak nasıl düşceğimi ve koruncağımı bilmemden dolayı atlattığım kazadır. vede birazda şans...bunları hava civa olsun diye söylemiyorum inanın kaza gerçektende ağır sonuçlanabilirdi yada kazayı abarttığımı düşünenler olabilir diye belirtmek istedim.

CELİL
11.Ocak.2012, 13:00
kenda (fatality) :p
arka frene biraz dokunman ( iyi ayarlanmış ise) tekerleği anında kitler. bunun nedeni kuru zeminde lastik dönerken motorun ağırlığından dolayı asfalta basınc uygular ve motor gittikçe lastik dönmeye kampana ise tekerin dönmesini durdurmaya çalışır. zemin ıslak olunca yani lastik ve asfaltın arasında su olunca sürtünme azalır ve kampana görevini tam yerine getirir ve tekeri durdurur. o hızda duran teker sürtünme az olduğundan dolayı kayarak devam eder.
kaliteli lastikte ise bu sürtünme katsayısı artar. bu yüzden belli markalar çabuk erir ama ıslakda veya karda daha iyi durur...
bütün bu tekniği bi kenara bırakırsak... sonuç :

geçtiğimiz cumartesi 2 kere araba altına girmekten kurtulmam motorun yan yatarken ve arkası lastik benim hizamdayken botumla ayakta asfaltta paten yapmam :p yengeç staylaaaaaaaaaa :petrafıma toplanan insanlar geçmiş olsunlar verilmiş sadakan varmış demeler araba şöförlerine küfürler yakalasam kesin döverdim demeler vs..vs..

not: küçük yaşlardan beri profesyonel olarak kaymam ve denge yeteneğim sayesinde bütün kayma araçlarını taktığım gibi kullanabilmem kar-buz asfalt su.. ve bu sayede refleks olarak nasıl düşceğimi ve koruncağımı bilmemden dolayı atlattığım kazadır. vede birazda şans...bunları hava civa olsun diye söylemiyorum inanın kaza gerçektende ağır sonuçlanabilirdi yada kazayı abarttığımı düşünenler olabilir diye belirtmek istedim.
kaan çok geçmiş olsun kışın bu durumlarla daha fazla karşılaşıyoruz örnegin ben yagmurda hayatta makinayı çıkarmam :)

CELİL
11.Ocak.2012, 13:03
arkadaşlar teşekür ederim yalnız tam anlamıyla öğrenmek istediğim diğer modellere göre dahamı fazla kayıyor yapı itibariyle çünkü aldığım şahış bu yaz motoru kışın binilmez dedi ama bana mantık olarak tüm yük arkaya bindiği için konturolu daha kolaymış gibi geliyor yanılıyormuyum bilmiyorum şöyle 1 saat gezebilseydim düşe kalka biraz öğrenirdim ama daha kerataya kavuşamadık
tunay RR diğer makinalara göre çok daha dengeli agırlık merkazi yere yakın oldu içinde kayma eğilimi daha azdır en önemli sebep lastik kalitesidir 8)

turq
11.Ocak.2012, 13:05
Gecmis olsun

Galiba en temizi nefsi biraz terbiye edip yagisli havada binmemek

falldown
11.Ocak.2012, 13:32
tşk ederim arkadaşlar
arkadaşlar yağmurda da binin. ama "lastikleriniz" iyi olsun korumanız tam olsun ayrıca hızlı gitmeyin yol agızlarında dahada dikkatli olun iyice yavaşlayın ve önünüzdeki aracla takip mesafesini yağmurda araba kullanıyomuş gibi değilde dahada çok bırakın.varsın sizi geçsinler araya girsinler arabalar. tekrar mesafe bırakın.
ama ani bi durumda kenda ile belli bi süratte kısıtlı mesafede motoru yavaşlatmayı(durdurmak demiyorum bile) ve ani manevra yapmayı unutun. kısaca şahsi düşüncem kenda lastik ile ıslak zeminde binmeyin.

tunaypsr
11.Ocak.2012, 14:53
arkadaşlar nasıl olacak bilmiyorum daha önce belirtmiştim 5 yıldır kullanmıyorum * curuiser hiç kullanmadım *ankara yağmurlu deyil karlı gerci bugun yağmıyor* ben ankara bağlumdayım nerdeyse ankaranın dışında ve sürekli yükselen 10 km inişli çikışlı cok zor bi arazi *ankaradan çok yüksek olduğu için hem 6 7 derece daha soğuk ve muhtemelen yerler de kar vardır motoru öceki sahibinden saat akşam 7 de alacam bukadar sıkıntıya eğer ölmezde sa ğ ve sağlam kalırsam size karda nasıl düşülür nasıl düşülmez tercübe ederim çünkü buna yeterince imkanım olacak tek teselim şu anda kar yağmaması ama dün felaketti ankaralılar bilir dua edin arkadaşlar biraz abartım farkındayım ama korkmuyorum desem yalan olur ama sürme arzusu okadar yükseki cumayı bekleyemedim

CELİL
11.Ocak.2012, 15:07
arkadaşlar nasıl olacak bilmiyorum daha önce belirtmiştim 5 yıldır kullanmıyorum * curuiser hiç kullanmadım *ankara yağmurlu deyil karlı gerci bugun yağmıyor* ben ankara bağlumdayım nerdeyse ankaranın dışında ve sürekli yükselen 10 km inişli çikışlı cok zor bi arazi *ankaradan çok yüksek olduğu için hem 6 7 derece daha soğuk ve muhtemelen yerler de kar vardır motoru öceki sahibinden saat akşam 7 de alacam bukadar sıkıntıya eğer ölmezde sa ğ ve sağlam kalırsam size karda nasıl düşülür nasıl düşülmez tercübe ederim çünkü buna yeterince imkanım olacak tek teselim şu anda kar yağmaması ama dün felaketti ankaralılar bilir dua edin arkadaşlar biraz abartım farkındayım ama korkmuyorum desem yalan olur ama sürme arzusu okadar yükseki cumayı bekleyemedim
tunay makinayı aldıgın arkadaşa rica etsen o makinayı kullansa seni eve bıraksa daha sağlık olurdu bence aman kendini riske atma kar var çıkışta neysede inişte motoru zaptedemezsin allah korusun sabret 8)

Rona
11.Ocak.2012, 15:11
motorun lastikleri orijinalse biraz sabret arkadaşım o kadar yol yapacaksın canına mı kastın var bile bile niye lades yapıyorsun ki bırak hava iyileşince güvenli bir şekilde getirirsin evine motor kaçmıyor ki.

Kış şartlarında lastik seçimi yapacak olursanda en iyisi Metzeller'in kışlık lastikleridir normal lastiklerden daha ince yüzeylidir(yüzey kalınlaştıkça sürtünme kat sayısı artar)komik durur ama sonuç mükemmeldir

Rona
11.Ocak.2012, 15:15
tunay makinayı aldıgın arkadaşa rica etsen o makinayı kullansa seni eve bıraksa daha sağlık olurdu bence aman kendini riske atma kar var çıkışta neysede inişte motoru zaptedemezsin allah korusun sabret 8)
Celil'ciğim çıkışta da acemilik varsa ki var görünüyo gaza fazla yüklenince motorun arkası atar sonuç yine asfalt.:mrgreen:

falldown
11.Ocak.2012, 15:16

arkadaşım dikkatli kullanırsın.ani fren manevra veya hız yapmadıkca bi sorun olmaz çünkü şehir dışında olduğundan çokda bi trafik olcağını sanmıyorum etrafta çok araç olmadıkçada sorun olmaz tıntın yavaş yavaş getirirsin motoru. anayolları belediye tuzlamıştır karda olmaz mahallene girdiğin sokak ve tali yollarda dahada yavaş gidersin karda. olur biter. zaten üstünde duro lastik varmış yanlış hatırlamıosam ve duroya kendaya göre iyi diyolar kullananlar bu da bi +
düşmeyi kalkmayı aklından çıkar o korkuyla sürme bence

Rona
11.Ocak.2012, 15:29
arkadaşım dikkatli kullanırsın.ani fren manevra veya hız yapmadıkca bi sorun olmaz çünkü şehir dışında olduğundan çokda bi trafik olcağını sanmıyorum etrafta çok araç olmadıkçada sorun olmaz tıntın yavaş yavaş getirirsin motoru. anayolları belediye tuzlamıştır karda olmaz mahallene girdiğin sokak ve tali yollarda dahada yavaş gidersin karda. olur biter. zaten üstünde duro lastik varmış yanlış hatırlamıosam ve duroya kendaya göre iyi diyolar kullananlar bu da bi +
düşmeyi kalkmayı aklından çıkar o korkuyla sürme bence
Kaan iyi diyorsunda arkadaş 5 yıl sonra ilk defa motor sürecek bence daha uygun bir hava koşulunda sürse sağlığı açısından çok daha uygun olur8)

falldown
11.Ocak.2012, 15:39
Kaan iyi diyorsunda arkadaş 5 yıl sonra ilk defa motor sürecek bence daha uygun bir hava koşulunda sürse sağlığı açısından çok daha uygun olur8)

haklısın abi hatta celil abinin dediği gibi satan elemandan yardım alması dahada hoş olur ancak bu işi tek yapıcaksa ertelemenin anlamı yok bende ankarada oturdum trt nin orda :D siz tahmin edin yüksekliği vericiden :D 90lı yıllarda bazı yerlerde karın içini oyar magara yapar içine girerdik ısınmak için rüzgarı keserdi.nisan ayında bile gölgede kalan yerlerde kar oluyodu.yani belli yerlerde kış sert ve uzun geçiyo ankarada. çocukluğumdan bilirim :D kızılaya indiğimizde dağdan gelmiş gibi(gibisi fazla) üzerimizde mont atkı bere olurdu kızılay günlük güneşlik... demek istediğim böyle bi yerse bayaı bi beklemek lazım düzelmesi için....

tunaypsr
11.Ocak.2012, 15:45
arkadaşlar bu arada merkezle bağlum 14 km iş evet biraz acemilik var 5 yıl önce olsa teredüt bile etmezdim bi honda titanım vardı yaz kış kar kıyamet hep binerdim ek iş olarak 3 bölgenin gazete dağıtımını almıştım da gece 4 de kalkar yerler catır catır buz dağıtırdım gazeteleri günlük 60 km ye yakındı aldığım mesafe 2 defa düştüm biri durduğum yerde nasıl oldu anlamadım durmuş haldeyken tekirim kaydı motoru tartamadım dengesiz yakalandım devrildi 2 ciside gazteleri dağıtım eve geldim motoru garaja koyacaktım benim garaja iniş bayağı diktir garaj rampasına kül dökmüşler altındaki buzu ince bi örtü ile örtmüş bende kül vardiye buzu hesapetmedim ön tekerin kaymasıyla ttaaa garaja kadar sürüklendim başkada kazam yok normaldede hız yapmam sakin sürmeyi seven birisiyim 5 aradan sonra bi heycan olur herhalde diye düşünüyorum celil abi bu arada kendimede yediremiyorum beni eve bırak demeye arkadaşa sonra cocuk nasıl eve dönecek onun evde sehrin diyer bi ucunda eryamanda hayırlısı aslında buyutulecek bişey yok gibi 10 dakka sonra alışırım kerataya zaten tenhada bi yerde iyice prova yapacam

CELİL
11.Ocak.2012, 15:54
arkadaşlar bu arada merkezle bağlum 14 km iş evet biraz acemilik var 5 yıl önce olsa teredüt bile etmezdim bi honda titanım vardı yaz kış kar kıyamet hep binerdim ek iş olarak 3 bölgenin gazete dağıtımını almıştım da gece 4 de kalkar yerler catır catır buz dağıtırdım gazeteleri günlük 60 km ye yakındı aldığım mesafe 2 defa düştüm biri durduğum yerde nasıl oldu anlamadım durmuş haldeyken tekirim kaydı motoru tartamadım dengesiz yakalandım devrildi 2 ciside gazteleri dağıtım eve geldim motoru garaja koyacaktım benim garaja iniş bayağı diktir garaj rampasına kül dökmüşler altındaki buzu ince bi örtü ile örtmüş bende kül vardiye buzu hesapetmedim ön tekerin kaymasıyla ttaaa garaja kadar sürüklendim başkada kazam yok normaldede hız yapmam sakin sürmeyi seven birisiyim 5 aradan sonra bi heycan olur herhalde diye düşünüyorum celil abi bu arada kendimede yediremiyorum beni eve bırak demeye arkadaşa sonra cocuk nasıl eve dönecek onun evde sehrin diyer bi ucunda eryamanda hayırlısı aslında buyutulecek bişey yok gibi 10 dakka sonra alışırım kerataya zaten tenhada bi yerde iyice prova yapacam
daha önceki buzlu yol tecrübelerini okuduktan sonra biraz rahatladım işallah kazasız belasız keyifle eve gidersin kolay gelsin 8)

tunaypsr
11.Ocak.2012, 15:57
saolasın abi

Rona
11.Ocak.2012, 16:13

Daha evvelden kış şartlarında sürüş deneyimin varsa çok iyi .İlk başta sürüş pozisyonuna alışman lazım Titan'la Regal'in oturuş pozisyonu farklı .Şöyle yarım veya 1 saat kadar alıştırma turları at ön freni kullanmadan arka fren pedalına da yumurta varmışçasına yumuşak basarak kompresyonda yavaş yavaş yol alırsın .Kolay gelsin kazasız belasız sürüşün olur inşallah.8)

tunaypsr
11.Ocak.2012, 16:24
Daha evvelden kış şartlarında sürüş deneyimin varsa çok iyi .İlk başta sürüş pozisyonuna alışman lazım Titan'la Regal'in oturuş pozisyonu farklı .Şöyle yarım veya 1 saat kadar alıştırma turları at ön freni kullanmadan arka fren pedalına da yumurta varmışçasına yumuşak basarak kompresyonda yavaş yavaş yol alırsın .Kolay gelsin kazasız belasız sürüşün olur inşallah.8)

tavsiyelerine harfiyen uyacağım teşekürler

ağfndrdm
11.Ocak.2012, 20:09
hoş geldin kardeş aramıza
bir iki kelamda ben ediyim
kış geldi ama ben hergün bahçelievler bakırköy arasını motorla gitmeye devam ediyorum
sakıncalardan ilk alkma gelen
kayma!!
-ani frenyapmaktan kaçın ,keskin virajlarda motoru çok yatırma takip mesafeni ayarla her damim ve kaçış alamı bırak
görüş mesasesi!!
-sağnak yağmurda çıkma derim,kasın camına gelen yağmur damlaları görüş açını 10 metreye kadar düşürüyor camı açınca gözünü açamıyorsun bu sefer
son olarak
-motorunu çalıştırdıktan bi 10 dk sonra yola çık yağın ve motorun ısınmasına izizn ver aksi halde karbiratör benzini emmekte bi hayli zorlanıyor,ve kalkışın ilk 5 dksında yüksek hızlara çıkma hem motor sağlığı için hemde lastikler ısınır kayma riski azalır
kolay gelsin

tunaypsr
11.Ocak.2012, 23:53
şükür geldim hayat süprüzlerle dolu valla ulustan geleyim derken eryamandan gelmek nasip oldu yol tahminimden tam 3 kat artı bide otobanda kayboldum cevre yolunu bilmiyordum hava alanı yoluna gireceğime acayip ısız bi yola düştüm oldu sana 5 kat ayaz cok oduğundan hızlıda gitmedim ara ara 70 felan en son ama. esen rüzgar beni resmen savuruyor gibi oluyordu hem ayazın hemde motorun suratindenkulağıma gelen ses beni ürpertiyordu yalnız firenlerden lastikten cok memnun kaldım ıslak olmasına rağmen hiç sorun çiıkarmadı yalnız anlamadığım şey 50 i geçtikten sonra kerata yandan çarpan rüzgardanmı yodanmı anlayamadım motor beşik gibi salanıyordu titreme değil resmen salantıydı insalah rüzgardandır tahmin etiğim gibi otobandan çıktım bağlum yokuşuna çıkmaya başlayıncayoldaki kar ıslak ıslak kendini göstermeye başladı ama genede motor banamısın demedi yokuşları zorlanmadan bi tank gibi asılıyordu artık 5 yıllık hasret bitti cesaretim yerine geldi artık uzun yollar beni bekler konuya katılan ve bana destek olan bütün arkadaşlarıma sonsuz sevgiler ve saygılar

eddwards
12.Ocak.2012, 00:44
valla helal olsun....
ben sana demedim mi sabaha ancak varırsın diye :)))

tunaypsr
12.Ocak.2012, 02:23
valla helal olsun....
ben sana demedim mi sabaha ancak varırsın diye :)))
eddwards çok saol ama sabah olmadan geldim senin evin ordan 18 30 felandı herhalde 20 00 de evdeydim bir bucuk saatin zaten 30 dakkası kaybolduğum yollardan düze çıkmakta kaybettiğim zaman. ama genede çok zevkliydi eddwards umarım sakıncası yoktur bunu söylemem de. arkadaşlar eddwards benim motorunu aldığım şahıstır tanışalı kısa bi zaman oldu ama zamanımızda nadir bulunan insanlardan sağlam dürüst kaliteli aramızda çok güzel güven dolu bir ticaret yaptık senin gibi biriyle ticaret yaptığım için kendimi şanslı olarak görüyorum yaptıkların için birde burdan teşekür etmek istedim

CELİL
12.Ocak.2012, 09:52
şükür geldim hayat süprüzlerle dolu valla ulustan geleyim derken eryamandan gelmek nasip oldu yol tahminimden tam 3 kat artı bide otobanda kayboldum cevre yolunu bilmiyordum hava alanı yoluna gireceğime acayip ısız bi yola düştüm oldu sana 5 kat ayaz cok oduğundan hızlıda gitmedim ara ara 70 felan en son ama. esen rüzgar beni resmen savuruyor gibi oluyordu hem ayazın hemde motorun suratindenkulağıma gelen ses beni ürpertiyordu yalnız firenlerden lastikten cok memnun kaldım ıslak olmasına rağmen hiç sorun çiıkarmadı yalnız anlamadığım şey 50 i geçtikten sonra kerata yandan çarpan rüzgardanmı yodanmı anlayamadım motor beşik gibi salanıyordu titreme değil resmen salantıydı insalah rüzgardandır tahmin etiğim gibi otobandan çıktım bağlum yokuşuna çıkmaya başlayıncayoldaki kar ıslak ıslak kendini göstermeye başladı ama genede motor banamısın demedi yokuşları zorlanmadan bi tank gibi asılıyordu artık 5 yıllık hasret bitti cesaretim yerine geldi artık uzun yollar beni bekler konuya katılan ve bana destek olan bütün arkadaşlarıma sonsuz sevgiler ve saygılar
geçmiş olsun nazar kazasız belasız keyifli bir sürüş olmuş
rüzgar makinayı sallar bunun yanında arka lastik havasınıda kontrol et oda makinanın arkasının gezmesine sebep olabilir
Ön lastk havası :28
Arka lastik :30

tunaypsr
12.Ocak.2012, 10:48
geçmiş olsun nazar kazasız belasız keyifli bir sürüş olmuş
rüzgar makinayı sallar bunun yanında arka lastik havasınıda kontrol et oda makinanın arkasının gezmesine sebep olabilir
Ön lastk havası :28
Arka lastik :30

abi akşam eve geldikten sonra, ayle dostumuz bir üstümdeki komşu geldi kendi 403 şehirler arası otobüst sürüyor laf arasında durumu ona anlattım o yol benim otobusü bile sallıyo senin motor neyapsın dedi çünkü arazi çok açık rüzgar bol ondanmış

falldown
12.Ocak.2012, 11:22
boşver arkadaşım geç olsun güç olmasın. hem motoru eve getirme değilde motorla ilk ufak gezinti olarak bak buna. çünkü anlattığna göre zaten zorlanmamış aksine keyifli bi yolculuk olmuş senin için :D
eee artık hayırlı olsun motorun deme zamanı geldi nazar

Casper
12.Ocak.2012, 12:46
Motorun hayırlı olsun nazar Allah tezinden banada nasip eğlesin :(

tunaypsr
12.Ocak.2012, 14:40
boşver arkadaşım geç olsun güç olmasın. hem motoru eve getirme değilde motorla ilk ufak gezinti olarak bak buna. çünkü anlattığna göre zaten zorlanmamış aksine keyifli bi yolculuk olmuş senin için :D
eee artık hayırlı olsun motorun deme zamanı geldi nazar
hemde ne keyif teşekür ederim ALLAH CC sanada zorluk göstermesin kardeş

tunaypsr
12.Ocak.2012, 14:41
Motorun hayırlı olsun nazar Allah tezinden banada nasip eğlesin :(

amin kardeşim hayırlıysa olsun