PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kask seçimi

Umut can
15.Ocak.2012, 17:27
merhabalar,
bugün ankara çankayadaki motomaxa gittim kask almak için.çeşitli bedenlerde nitro marka ürünlerden denedim. hepsinin burun kısmındaki buğu önleyici çıkıntı benim burnuma değdi rahatsız etti.içime sinmedi bu durum bende almadım..onlar tak çıkart oluyormuş galiba çıkartırsam çok buğulanma olur mu? buğu önleyiciyi çıkartıp öyle kullansam bilemedim...onun dışında ls2 ürünlerini araştırmıştım orda satmıyorlarmış onlarda da bu durum olur mu bilemedim. ankarada ls2 satan neresi var bilen var mı.internetten sipariş vermek istemiyorum çünkü denemeden almış olacam sonradan sıkıntı olmasın.

serdarozgec
15.Ocak.2012, 18:49
ben Tokat'ta oturuyorum. Ankara motomax dan nitro aikido kask aldım. sırf o kaskı almak için Konya'dan Tokat'a gelmek yerine önce Ankara'ya gittim. nedeni de şu. sharp helmet testlerinden 5 yıldız almış en ucuz kasklardan bir tanesi. hatta başka bulamadım diyebilirim o fiyata. kask dolayısıyla çok sağlam. Ls2 dediğin kask onun yanına bile yaklaşamaz emin ol. bahsettiğin burunluğu ben hiç kullanmıyorum hatta denemedim bile. evet buğu yapıyor kask. fakat konuya kıyasla başladıysak bahsettiğin sharpta adı bile olmayan Ls2 kask ta buğu yapıyor. buğu yapmasını engellemek için başka yollar var. onları dene bence. Nitro Aikido buğu da yapıyor, içine ses te alıyor. fakat kendimi güvende hissediyorum. kaskın amacıda o değilmi? buğu yapmayan ve içeri ses almayan kask düşünüyorsan 1000 liraya da kask var. bence aikidoyu değerlendir.

Umut can
15.Ocak.2012, 19:26
ben o parçayı hiç kullanmıyorum dediğine göre çıkan bir parça dimi.benim asıl sorunum o parçanın burnuma değip acıtması rahatsız etmesiydi.buğu önemli değil hallederim.senin yorumun beni biraz daha bu kaska yöneltti açıkçası.. az öncede bir koşu yiba çarşısına gittim =) orda da venom kask denedim bu marka nasıldır.bir de airbagli falan dedi.bu markaya ve airbagli olmasına ne dersiniz.

serdarozgec
15.Ocak.2012, 22:24
Acikcasi su anda bir kaska cok para verebilecek durumda degilim. O yuzden benim icin guvenlik on planda. Sharpin testlerine gore kask tercihimi yaptim yine oyle yaparim. Venoma bakmistim fakat kullanmadim. Nitroyu gorunce diger alternatifleri sildim. Google a sharp helmet test yaz. Cikan sayfada test yapilmis cok kask var. Ve guvenilirligine gore kac yildiz aldiklari... Benim gibi dusunuyorsan internette gordugun kasklari ve modellerini buradan karsilastir. Guvenilirlik kwrarini verdikten sonra fiyat kararini ver ve sonucta bir kac alternatifin arasinda kalirsan forumlardan konfor tercihini yap. Sona kalan senin olsun.

Umut can
15.Ocak.2012, 23:20
benim de kafamda nitro marka kask oluştu.6-7 model belirledim motomax sitesinden yarın tekrar gidip deneyeceğim.o burunluğu çıkartıp tekrar denediğimde tam olursa nitro alcam sanırım..

falldown
16.Ocak.2012, 11:52
ls2 ile nitro yu karşılaştırcaksak sadece aikido modeli için açıkara ewt derim. ancak bu kask ile yazın sıcaktan bunalırsın. kışın ise buğu yaptığından görüşün azalır ama buğu spreyleri vs. ürünler var kullanırım dersen veya en basitinden vizöre pril sıkmak :p varmış ama denemedim ben.
kask seçimine gelince şunu belirtmek isterim. önemli olan yapı materyali gerisi hikayedir. pahalı bi kask iyi olcak diye bi kural yoktur. fiyatı artıran konfor koşullarıdır.ancak bu sadece belli başlı testlerden geçirilmiş kendini kanıtlamış markalar için geçerlidir. tutupta çin malı dandik bi kask alırsanda kafan patlar. youtube da senin benim gibi adamların çekiçle yaptığı kişisel test videolarını izleyebilirisn

** başlangıçta sadece bir kaskın olabilr ama zamanlaa 2 3 kaskın olucak en az.en basitinden artçın içinde bi kask lazım olucak. o yüzden sanki evladiyelik alcakmış gibi çokda ayrıntılarda kaybolma bence..

Umut can
16.Ocak.2012, 12:41
ls2 ile nitro yu karşılaştırcaksak sadece aikido modeli için açıkara ewt derim. ancak bu kask ile yazın sıcaktan bunalırsın. kışın ise buğu yaptığından görüşün azalır ama buğu spreyleri vs. ürünler var kullanırım dersen veya en basitinden vizöre pril sıkmak :p varmış ama denemedim ben.
kask seçimine gelince şunu belirtmek isterim. önemli olan yapı materyali gerisi hikayedir. pahalı bi kask iyi olcak diye bi kural yoktur. fiyatı artıran konfor koşullarıdır.ancak bu sadece belli başlı testlerden geçirilmiş kendini kanıtlamış markalar için geçerlidir. tutupta çin malı dandik bi kask alırsanda kafan patlar. youtube da senin benim gibi adamların çekiçle yaptığı kişisel test videolarını izleyebilirisn

** başlangıçta sadece bir kaskın olabilr ama zamanlaa 2 3 kaskın olucak en az.en basitinden artçın içinde bi kask lazım olucak. o yüzden sanki evladiyelik alcakmış gibi çokda ayrıntılarda kaybolma bence..

fiyat konusunda evet aynen öyleymiş:) ucuz-pahalı farkı sadece konforda farklılık gösteriyormuş o kadar. güvenlik konusunda ucuz-pahalı/marka farkı pek gözetmiyor.
şu an 2 tane kask almayı düşünüyoruz, abim de alacak. onunla bir daha gidip seçim yapacağız. motomaxın sitesinden liste de çıkardık. aikido'dan 2 model, dynamo uno, n-psı pompalı, panther, nsfp uno modelleri arasından 2 tane kask alacağız. 8)

falldown
16.Ocak.2012, 12:55
fiyat konusunda evet aynen öyleymiş:) ucuz-pahalı farkı sadece konforda farklılık gösteriyormuş o kadar. güvenlik konusunda ucuz-pahalı/marka farkı pek gözetmiyor.
şu an 2 tane kask almayı düşünüyoruz, abim de alacak. onunla bir daha gidip seçim yapacağız. motomaxın sitesinden liste de çıkardık. aikido'dan 2 model, dynamo uno, n-psı pompalı, panther, nsfp uno modelleri arasından 2 tane kask alacağız. 8)

kasklardan bir tanesini açık almanı öneririm.kış aylarında neopren yüzlükle kullanırsın veya sadece gözler açık maskeler var onlardan giyersin içine ayrıca açık olduğundan dolayı buğu yapmaz. bahara yaza daha rahat edersin. ixs hx82 şehir içi için gayet ideal bi kask. ancak fiyattan giderim dersen tomcat hem daha ucuz hemde daha pilotvari gözüküyo :D
açılabilir kask önermem.çünkü en az açık kasklar kadar güvensiz cene tarafı ve kenar bağlantıları.
*güvenlik açısından yarım kasklar daha kötü ama inan bana yaz sıcağında kapalı kask hızlı gitmediğin sürece ışıklarda vs.. katlanılmaz :D

Casper
16.Ocak.2012, 13:25
Ya benimde kask almam gerekiyo arkadaşım. Nihayi kararın nedir ne aldın ne kadar verdin onlarıda paylaşırsan banada yol göstermiş olursun. Kışın kapalı kask düşünüyorum ama yazın şu nazi kask dedikleri kasklardan alıcam. Kapalı kaskla yazın darlanırım ben :)

CELİL
16.Ocak.2012, 13:50
nazi kaskı almayı düşünenlere
Bende seneler önce ilk motorumu aldıgımda yazdı ve ilk kaskım safabet miğfer plastik kasktı çokta havalıylı amaaaa
50 km hıla virajda makina kaydı düştüm ve kafam Yere çartı veee kask karpuz gibi patlayıp kenarları jilet gibi arnımı yukarıdan aşagıya yardı şimdi hala o izle dolanıyorum BİLGİNİZE güvenlik testlerinden geçmemiş hiçbir kaskı almayın :cheesy:

Umut can
16.Ocak.2012, 14:07
Sitede yeni olabilirim ancak aylardır motoru, motor aksesuarlarını, sürüş teknikleri.. vs bilgiler araştırıyorum.:) Bu nedenle kapalı kaskta karar kıldım, deneyimlerden edindiğim bilgiler hep kapalı kaskın önemi üzerine oldu. yazın ise kapalı kaskın dezavantajı terletmesi olabilir. onu da mevcut hava kanallarıyla ya da hafif camı kaldırarak halledebilirim gibi. Hava kanalları çok işe yarıyorsa camı kaldırmaya da gerek yok bile.
diğer yazımda da belirttiğim gibi nitro'nun 6 tane modeli arasında karar kıldım. motomaxa tekrar gidip denediğimde hangisi kafama cuk olacaksa onda karar kılacağım. benim bütçem bir kask için 200tl civarı. abim için de kask alacağımız için 400tlyi verebiliriz. o beğendiğim modeller arasında 119tl olan da var ama dediğim gibi hangi kask kafama rahat olursa, içime sinerse, güvenli durursa onda karar kılacağım.. kaskı aldıktan sonra da burada bilgilendirme yaparım zaten 8)

falldown
16.Ocak.2012, 14:14
nazi kaskı almayı düşünenlere
Bende seneler önce ilk motorumu aldıgımda yazdı ve ilk kaskım safebet miğfer plastik kasktı çokta havalıylı amaaaa
50 km hıla virajda makina kaydı düştüm ve kafam Yere çartı veee kask karpuz gibi patlayıp kenarları jilet gibi arnımı yukarıdan aşagıya yardı şimdi hala o izle dolanıyorum BİLGİNİZE güvenlik testlerinden geçmemiş hiçbir kaskı almayın :cheesy:
ewt abi o kasklar sadece polisten koruyo :D ceza yemiosun o kadar. fiziksel koruma tırt..
ancak sendekinin markası neydi bu arada ? söyleki ondan uzak duralım :D piyasada farklı materyallerden yapılmış nazi tarzı kask var ve bazıları gerek kilit+koruma gerekse konfor bakımından diğerlerinden daha iyi..

Umut can
16.Ocak.2012, 14:26
http://www.motomaxonlineshop.com/main/nitro_aikido_kapali_kask-pmu1440.html
http://www.motomaxonlineshop.com/main/nitro_aikido_kapali_kask-pmu1442.html
http://www.motomaxonlineshop.com/main/nitro_dynamo_uno_kask_mat_siyah-pmu1267.html
http://www.motomaxonlineshop.com/main/nitro_npsi_pompali_kapali_kask-pmu1436.html
http://www.motomaxonlineshop.com/main/nitro_panther_kapali_kask-pmu1434.html
http://www.motomaxonlineshop.com/main/nsfp_uno_kask_mat_siyah-pmu1749.html

Aralarında kaldığım modeller bunlar.. kimisinde 'ECE22.05 onaylı' diyor ama kimisinde de bir şey demiyor. sharp'ın sitesinden baktığım kadarıyla da sadece aikido güvenlik testinden geçmiş benim beğendim modeller arasında..

Casper
16.Ocak.2012, 14:27
Celil abi deneyimin ürpertti yahu. Ben hem kapalı hem nazi alıp yazın fazla sıcaklarda naziyi giyerim diyodum. Ama senin durumu şöle gözümde canlandırınca inceden yusufladım :(

falldown
16.Ocak.2012, 14:40
Aralarında kaldığım modeller bunlar.. kimisinde 'ECE22.05 onaylı' diyor ama kimisinde de bir şey demiyor. sharp'ın sitesinden baktığım kadarıyla da sadece aikido güvenlik testinden geçmiş benim beğendim modeller arasında..

websitesinde belki açıklamalarda yazmıyo olabilir. en güseli maxe gidip elinle gözünle incelemen olucaktır.ancak bencede aikido al en azından testte 5 yıldızlanmış

falldown
16.Ocak.2012, 14:54
Celil abi deneyimin ürpertti yahu. Ben hem kapalı hem nazi alıp yazın fazla sıcaklarda naziyi giyerim diyodum. Ama senin durumu şöle gözümde canlandırınca inceden yusufladım :(

:p kafan rahat olsun bişe olmaz. nasıl kapalı kaskta dandik olan kırılıyosa nazidede aynı.

http://www.mupefun.com/index.php?cPath=249_270_291

ama bence o kadar para etmezler :mrgreen:

**yinede koruma yönünden aynı yapı materyali ve kalitesinde olan kasklardan fullface dedikleri kapalı modeller en güvenilir olanları.. ama yeri geliyo açıkta kullanıyoz işte :D

CELİL
16.Ocak.2012, 16:40
ewt abi o kasklar sadece polisten koruyo :D ceza yemiosun o kadar. fiziksel koruma tırt..
ancak sendekinin markası neydi bu arada ? söyleki ondan uzak duralım :D piyasada farklı materyallerden yapılmış nazi tarzı kask var ve bazıları gerek kilit+koruma gerekse konfor bakımından diğerlerinden daha iyi..
safabet ve türevleri :)

Casper
16.Ocak.2012, 17:26
Abi şu linkteki kask hoşuma gitti hem görünüş olarak hem fiyat olarak ama nerden kaç yıldız almıştır ne kadar güvenilirdir. Bide içindeki astar sökülüp yıkanabilir bişeymidir bu gibi faktörlerin hiçbiri yok tabi hey allam kask işi zor gidip yerinde beğenmek gerek herhalde. İnternetten seçmek zor iş...

http://www.motomaxonlineshop.com/main/nitro_dynamo_uno_kask_mat_siyah-pmu1267.html

serdarozgec
16.Ocak.2012, 19:09
Sitede yeni olabilirim ancak aylardır motoru, motor aksesuarlarını, sürüş teknikleri.. vs bilgiler araştırıyorum.:) Bu nedenle kapalı kaskta karar kıldım, deneyimlerden edindiğim bilgiler hep kapalı kaskın önemi üzerine oldu. yazın ise kapalı kaskın dezavantajı terletmesi olabilir. onu da mevcut hava kanallarıyla ya da hafif camı kaldırarak halledebilirim gibi. Hava kanalları çok işe yarıyorsa camı kaldırmaya da gerek yok bile.
diğer yazımda da belirttiğim gibi nitro'nun 6 tane modeli arasında karar kıldım. motomaxa tekrar gidip denediğimde hangisi kafama cuk olacaksa onda karar kılacağım. benim bütçem bir kask için 200tl civarı. abim için de kask alacağımız için 400tlyi verebiliriz. o beğendiğim modeller arasında 119tl olan da var ama dediğim gibi hangi kask kafama rahat olursa, içime sinerse, güvenli durursa onda karar kılacağım.. kaskı aldıktan sonra da burada bilgilendirme yaparım zaten 8)

Saa tamamen katiliyorum. Acik kaskta herhangi bir kazada ceneni yere carpma ihtimalin var. Kimse kirik bir ceneye sahip olmak istemez sanirim.

Bir arkadasin imzasinda yazan bir cumle vardi. Kafan nekadar ediyorsa okadarlik kask kullan :)

Umut can
17.Ocak.2012, 00:23
bugün şansımız iyiydi, işlerden vakit bulabildik ve hemen motomaxın yolunu tuttuk :) araştırarak baktığımız kasklardan hemen denedik ve beğendiğimiz nitro'nun 2 modelini aldık. birisi nitro aikido kapalı kask diğeri de nitro panther kapalı kask.. kasklar orada denediğimize göre gayet iyi. :cheesy:

serdarozgec
17.Ocak.2012, 13:10
Hayirli ugurlu olsun. Allah denettirmesin.

Umut can
18.Ocak.2012, 01:22
nitro aikido ve panther kapalı kaskını daha detaylı abimle birlikte denedik. bikaç soru soracağım..:?:

*çene kayışı çenenin bittiği yerle gırtlak arasında mı olmalı? böyle olduğunda başı öne eğince sıkıyor, nefes almayı bir anda kesiyor.
*pantheri çıkartırken yüzümü içindeki kumaşı çiziyor, kızarıklık oluşuyor elmacık kemiğinde. bu kaskın yeni olup sert olduğundan dolayı mı yoksa yanlış bir şekilde mi çıkartıyorum?
*yine panther kaskı, önündeki burunlukla takınca burnuma çok yakın, hatta değiyor. aikido kaskı takınca onun burunluğu çok yakın olmuyor. olması gerektiği gibi duruyor, rahatsız etmiyor. bu kaskın tipinden dolayı mıdır? kaskın burun ve çene yapısından mı yakın uzak oluyor?
kaskı takıp çene bandını bağladıktan sonra çeneden yukarı itince burna kadar *çııkıyor. bu yine bandın tam bağlanamamasından mı?
ikisi de medium olmasına rağmen aikido biraz daha kafayı serbest bırakıyor. ama rahatlığı iyi, çözemedik.

Umut can
18.Ocak.2012, 18:38
arkadaşlar bu arada en önemli şeyi söylemeyi unutmuşum burada :x başka bir konuda arkadaşa yorum yazdım ama burada da herkesle paylaşayayım. aldığım 2 kaskta bana 310 tlye mal oldu. 2. ürüne %30 indirim yaptılar ve gayet iyi bir indirim oranı. aikido 165 tlye, panther de 97 tlye geldi. pather de %30 indirim uygulanmıştır.

kdvde 47 tl :ban:

sorularıma da cevap verirseniz çok memnun olacağım.. :)