PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kar/Kış Zorlu Hava Koşullarında Motorsiklet Kullanmak.

Emix
24.Ocak.2012, 22:46
Merhabalar

Karlı ve buzlu hava koşullarında hiç deneyimim olmadı.

bugün 10 km yapabildim iş ev arası

Yoğun Tipi Başladı

Dışarısı Soğuk ( Üşümüyorum ) Kaskın içi sıcak cam'lar vs buğu oluyor. Camı kaldırıyorum. Karşıdan Gelen Yoğun Tipi Gözlerime Giriyor görmek zorlaşıyor..

varmı bir çözüm bunun için? ( Yüz maskesi olduğu içinmi yapıyor? ağız burun arası bir maske var nefes daha bir sıcak çıkıyor yoğun ve buğu yapıyor illaki maskemi çıkartmak gerek?

buzlu ve soğuk kış havalarında hangi marka model lastik önerirsiniz?

Armode Motorsiklet eldiveni aldım.
bildiğiniz kar kış kayak eldiveninden farklı değil manevra kabiliyeti çok az tuşları hissedemiyorum. parmaklarım rahatsız oluyor.

özellikle ayar olduğum nokta

dik bir yoldan inerken ve çıkarken inanılmaz zorlanıyorum frenlerde hiç boşluk yok dokununca hemen tutuyorlar. ve aslında yaz ayları için avantaj gibide kış aylarında ne gibi artısı eksisi var bilmiyorum freni hissederek kontrol edemiyorum.
yokuş çıkarkende yokuşun sonunda veya herhangibir yerinde durduğum zaman ölümüne pati çekiyorum :D milim ilerlemiyor mecburi motorsikletten iniyorum. yarım debriyaj motorun kendi ağırlığında yukarı kadar çıkıyorum sakin sakin. başka türlü olmuyor

ne tür lastik kullaniyim? Vakumlu?,Dişli,Ultra Dişli( Kross ) :D vsvs?

Gerçekten Çıkılmayacak havalarda çıkmayı düşünmüyorum ancak çıkılacak havalardada hava güzel ve yerler ıslak taze buzlu oluyor tam kaymaya meyilli oluyor :)

gündüz hava çok güzeldi öğlen güneşliydi. terledim diyebilirim. akşam tipi başladı çok garip havası var buranın.c.tesi kar yağmaz ise ilçe ilçe gezmeyi düşünüyorum umarım kaybolmam :P :)

CELİL
25.Ocak.2012, 10:57
emil öncelikle ben o şartlarda hayatta makinayı çıkarmam :mrgreen: o yüzden konuyla ilğili tecrübem yok ama çıkaranlar varsa sana bilği versin
kask buhu konusunda hazır spreyler var veya pratik yöntem olarak sıvı sabunu ıslak beze yedir suyunu sık kaskın camını içten sil sabunlu bırak buhuyu uzun süre engeller 8)
lastik konusundada ankarada kurye motorlara danış en iyisini onlar bilir ( tabi ankarada kurye motorlar varmı bilmiyorum) 8)

falldown
25.Ocak.2012, 14:37
buğu için pril diye duymuştum ama denemedim. kaskın kapalı ise hava alma yerleri açık olsun ayrıca burunla göz arasına giren plastik bi aparat oluyo takılıp sökülebilen onu kullan.bunlarla buğu daha az oluyo ancak tamamen gitmiyo(en azından bende gitmedi tamamen) nefesini direk cama vermeyi engelliyo. ancak bence en güzel çözüm kışları açık kask+maske kullanmak :D ben öyle yapıyorum.buğu derdin olmuyo :mrgreen:
eldivene gelince ben texin deri bi eldiveni var onu kullanıyorum diğer kışlık eldivenlere mesela boldora göre daha rahat hareket ediliyo.tabikide parmaksız eldivenin konforunu bekleme :D
frene gelince lastikle asfalt arasında su buz vb. olduğundan sürtünme azalıyo böylelikle frene az bişe bile dokunsan kitleme yapıyo. bu yüzden ani duruşları unut ona göre tıntın sürmeni tavisye ederim. ancak lastik markası hakkında bişe diyemem ben hala kenda( the fatality) kullanmaya devam ediyorum :D
öyle full+full karda motorda deneyimim yok benim ancak arabada patinaja düştüğünde yarım debriyaj kavrama+bi yüksek viteste araba kurtulduğuna göre motordada mantık aynıdır stop ettirmeden dişli zorlamadan torku minimuma düşürmek.ancak motorda denemedim belirteyim.
sorularına göre bunlar benim deneyimlerim umarım yardımcı olabilmişimdir.

Emre
25.Ocak.2012, 15:35
Emix eldiven noktasında bende yazmak istedim. Bende kışlık motosiklet eldiveni kullanıyorum. Elin üzerinde ki kemik koruması olan. İlk kez taktığımda hiç kullanamayacağımı zannetmiştim motoru. Hatta çıkarttım kaza yapmamak için. Ama 3. kez falan taktığımda çok rahat ettim. Sanırım alışma süreci bu. Ben kışın motoru kullanmaya devam ediyorum ve eldivensiz hiç binmiyorum.

Şu an elimde yokmuş gibi kullanabiliyorum diyebilirim. Ama kar eldivenleri nasıl olur bilmiyorum.

synapse333
25.Ocak.2012, 17:09
arkadaşlar bu buğu işi için dalıştan tecrübeliyim, bildiğimiz camsil ile silersen binmeden buğu yapmaz, patates kesip sürebilirsin o da önler, ama en etkilisi ve kolay bulunanı cama tükür öyle sil, dalga geçmiyorum ciddiyim, biz dalmadan önce cama tükürür sonra deniz suyuyla yıkardık, kesin çözümdür :)

Emix
25.Ocak.2012, 18:01
Emix eldiven noktasında bende yazmak istedim. Bende kışlık motosiklet eldiveni kullanıyorum. Elin üzerinde ki kemik koruması olan. İlk kez taktığımda hiç kullanamayacağımı zannetmiştim motoru. Hatta çıkarttım kaza yapmamak için. Ama 3. kez falan taktığımda çok rahat ettim. Sanırım alışma süreci bu. Ben kışın motoru kullanmaya devam ediyorum ve eldivensiz hiç binmiyorum.

Şu an elimde yokmuş gibi kullanabiliyorum diyebilirim. Ama kar eldivenleri nasıl olur bilmiyorum.

Kar Eldiveni değil oldukça kalın bir eldiven motorsiklet eldiveni korumalı filan. ama ciddi kalın olduğu için ne parmaklarımı nede hiçbirşey şeyi hissedemiyorum doğru düzgün hareket edemiyorum siyal vermekte zorluk çekiyorum yollar zaten kötü 4'lüleri yakıp gidiyorum.

arkadaşlar bu buğu işi için dalıştan tecrübeliyim, bildiğimiz camsil ile silersen binmeden buğu yapmaz, patates kesip sürebilirsin o da önler, ama en etkilisi ve kolay bulunanı cama tükür öyle sil, dalga geçmiyorum ciddiyim, biz dalmadan önce cama tükürür sonra deniz suyuyla yıkardık, kesin çözümdür :)

bak bunu deniyeceğim emin ol çok sağlam tükereceğim :D

tunaypsr
25.Ocak.2012, 19:38
arkadaşlar ben kar eldiveni kullanıyorum belli bi zaman sonra alışıyor içide sıcacık oluyor buğlanma olayına gelince ben camı acıyorum gözüme kar yağmur çarpa çarpa gidiyorum lastik vala bana göre ne takarsan tak ama konturolu git benim kerata 2006 model pek kaliteli bi lastik deyil 14 km boyunca yokuş cıkıp iniyorum bitek kar yığıntısında zorluk çekiyorum onada yapacak bişey yok yalnız aklında olsun kar yığıntısına süratli girme ben dün az kalsın asvalta yapışacaktım 50 felan akan trafikte kar yıgınına daldım çok kötü savruldum allahtan yıkılmadım hemen kenara kaçtım yoksa arkadaki arabalarında durma şansı yoktu bilgin olsun firenleri biraz gevşet başına iş açar bende motor fireniyle bile yamularak kayıyo dikkat et aslında en güzeli yağmur neysede karda binmemek ama bazen mecbur kalıyoruz.

Emre
26.Ocak.2012, 13:10
Kar Eldiveni değil oldukça kalın bir eldiven motorsiklet eldiveni korumalı filan. ama ciddi kalın olduğu için ne parmaklarımı nede hiçbirşey şeyi hissedemiyorum doğru düzgün hareket edemiyorum siyal vermekte zorluk çekiyorum yollar zaten kötü 4'lüleri yakıp gidiyorum.

Emix hissettiklerini anlayabiliyorum. Bende kornaya bile basamıyordum, çok zor gelmişti ama emin ol 1 hafta içinde alışacaksın. Varlığı yokluğu arasında fark olmayacak. Sanırım eldivende elin şeklini alıyor bu süreçte. Şu an hiç bir sıkıntı yaşamadan kullanabiliyorum.