PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : elektrik problemi

tan21
17.Mayıs.2007, 00:28
öncelerden beri konuyu araştırıyorum ama bir türlü sonuca varamadım elektrikle ilgili problemim var mutlu akü 12 volt 6 amper sulu akü kullanıyorum ... konjektörümü yeni değiştirdim ve tüm aksam ii gibi gözüküyor motor çalıştırıyorum ölçüm yapıyorum ölçümlerde normal gözüküyor şarj hatta 13 volt seviyesinde duruyor diyebilirim ampül veya korna veya fan çalıştığında bir süre sonra akü boşalmaya başlıyor sizce problem ne aküyü değiştireyimmi ? aküyü değiştirdiğimde 12 volt 9 amper almayı düşünüyorum büyük ihtimal aküde diyorum ama sizin fikriniz ne akü şarj ediliyor ama şarj tutmuyor olabilirmi?

yada ampülüm mü fazla çekiyor ?
yada elektrik kaçağımı var ? ki ben kontrol ettirdim yok ....
akünün amperimi yeterli gelmiyor ?
konjektör bozuk mu sıfır ve yeni takıldı sizce bozuk olabilirmi? nasıl anlıyacağım _ ?
ayrıca sulu akü tavsiyeniz?

okan
17.Mayıs.2007, 00:31
akü ve konjektör kaynaklı olacağını tahmin ediyorum.. yenide değişmiş olsan arızalı çıkmış olabilir konjektör...akünde ömrünü doldurmuş olabilir..biras deneme yanılma yoluyla bulunacak bi arıza..

Tayfun
17.Mayıs.2007, 00:32
Dostum sen 12 volt 6 amper kullanıyorsun, üzerindeki aküler 12 volt 9 amper bence sorunu burda yaşıyorsun amperin düşük olduğu için şarjın çabuk gidiyor, 12 ye 9 yap hemen...

tan21
17.Mayıs.2007, 00:46
ok beyler saolun aküyü yeni aldım mutlu akü ama kesinlikle tavsiye etmiyorum mutlu aküyü hiç memnun kalmadım bakalım başkaları neler diyecek

agresus
17.Mayıs.2007, 05:04
tanım 21im... ben de mutlu kullanıyorum 3-4 ay oldu sanıyorum... hala tık demedi... ama ben de ne sis var ne de extra bi elektrikli aksesuar... belki aküyü iyi sarj etmeden takmışlardır... bu da akünün ömrünü kısaltıp bitirmiş olabilir... yada sarj dinomonda bi sorun olabilir... ama mutlu iyi bi aküdür...

kaldera
17.Mayıs.2007, 09:40
mutlunun motosiklet aküleri uzakdoğu mallarıdır.
kendi imalatı değil.
sektörün içinde olduğum için iyi biliyorum.TAYFUN un dediği doğru bu arada..

tan21
17.Mayıs.2007, 09:50
ya ne sis farım var nede ayrıca olan bir zımbırtı bu şarj dinomosu bozuk olduğunu nasıl anlıcaz yeni akü takıcaz oda şarj olmuyosa öle öğrenicez yine bize patlıcak problemin kökü yaw oto elektrikçiye gidiyorum o bile bulamıyor sorunu ne iştir çözemedim

tan21
18.Mayıs.2007, 12:43
sorun hallodu dün yamaha servisine gittim saolsun kahramanlarda burak 21 benim çok ii dostumdur bana yardımcı oldular ölçümler yapıdı ve sorun bir kablo ile ilgiliymiş bir kablo sıcak yüzünden erimiş kopmuş ve şaseye deyimp akım çekiyomuş onu yaptık voltajı 14 lerde :D

kaldera
18.Mayıs.2007, 13:49
hadi bakalım geçmiş olsun.
el elden üstünmüş bak..biri için imkansız olan bişey diğeri için çok basitmiş.
bir kablo kopukluğu nasıl bulunmaz. :P her şey ortalıkta üstelik .. :P
her yeri kapalı bir model olsa yanacak sonunda demekki :P

Tayfun
20.Mayıs.2007, 01:27
Bizim motorların kabloları malesef dandik ya, uzun yolda böyle birşey olsa al başına belayı işte :(