PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RR ciler dikkat (zinciri fazla gerdirmeyin masura bilyeniz bozulabilir)

spydx
21.Mayıs.2007, 12:26
Selam arkadaşlar
Geçende maşukiye gezisinden birhafta sonra motoru bakıma götürdüm (Ali ustaya) giderkende motordan garip sesler gelmeye başladı başta ben onları sis lambaları zırıldıyor sandım ama meğersem 5. vitesten geliyormuş. tabii kask kapalı olunca bu sesleri duymak zor oluyor. ali Ustada sordum :? motorda bir ses var diye oda test sürüşüne çıkıp egzost dedi. :? dönerken kaskın çeneliği açık şekilde dönerken kesin olarak sesin 5. vitesten geldiğine kanaat getirdim. :cheesy: Bu yakadaki servislere güvenmeyip (müslümbabaya danışıp)geçen perşembe Altan motora götürdüm. Tabi giderken kafa dalgın olunca bir kere yerle bir olup kenardaki beton korumalara bir öpücük verdim :cry: :cry: sinirim dahada bozularak altan motora gittiğimde Tamer beyle tanıştım motorla bir test sürüşü yaptıktan sonra ilk sorduğu zincirin çok gergin(tabiki bende) niye dedi. Bende onu Anadolu yakasındaki kasaplara sormak gerek dedim oda bana bunun yüzünden tabiri caizse şanzımanın b...ku yemiş masura bilyesi bozulmuştur tabiki açıp bakmak lazım dedi :frown: :cry: :frown: :cry: .. Yani açıkcası avrupa yakasında doğru dürüst yetkili servis tamirci YOK bence......................... :P :P :P :P
Şimdi onların yüzünden en az 2-3 hafta motorsuzum :( :frown: :cry: inşallah en kısa zamandasağlam şanzımanla aranızda olacağım...

Aksu
21.Mayıs.2007, 12:41
Geçmiş olsun, Müslüm o tecrübeyi yaşadığı için sana doğru fikir beyan etmiştir. Yok öyle 2 günde hallolur. Tabii garanti falan uğraşırsan hem çok beklersin hemde belki garantiye de girmeyebilir. Tekrar geçmiş olsun en kısa zamanda onarılması dileğiyle.

spydx
21.Mayıs.2007, 13:00
valla altan motor açınca söyleyecek garantidenmi değilmi diye ama bence garantiden olmalı cünkü bakımlar yetkili serviste yapılıyor kaşeli ve 2 yıl garanti veriyorlar garantiye sokmazlarsa tükedici haklarına baş vuracam ben kendi başıma germem herhalde zinciri... :( bakalım salı çarşamba açacaklar motoru bana haber verecek tamer abi ben hallederim diyor sana gerek kalmaz diyo
az bir parada değil yani 500-600 ytl yi bulur diyorlar bunu niye cebimden ödeyeyim benim suçum olmayan bişeyi hayırlısı bakalım

ilkerkoparal
21.Mayıs.2007, 13:12
kardeşim bu benimde başıma geldi. çanakkale gezisine gittiğimde sorun yaşamıştım. bende ses 1 ve 3. viteste vardı. hızlandıkça artan bir sürtünme sesi. Altan motora götürdüm zor bela garantiden toplattım. 1 ay yattı makina. şimdi sanki ilk zamanki performansı yakalayamıyorum ama sorun yok. sonuna kadar diret çünkü bakımlar yapılmış yetkili servisler ilgilenmiş gerisi onların sorunu. ben en son konuşmamızda tanere " toplama kalsın ben tüketici mahkemesine veriyorum artık servismi hatalı imalatmı hatalı atanacak bilir kişi tespit eder" dedim 1 gün sonra parçalar geldi. benim tüm bakımlar altan motorda yapılmıştı ve arızayı bana yıkmaya çalışıp kullanıcı hatası dendi. bence kabul etme illaki garantiden değişecek. asıl olan rulmanlar dandik. biraz yağ değerini kaybedince ve birazda yüklendikmi (2 kişi yada yüksek devir) rulmanlar dağalıyor. çok geçmiş olsun. ben bu olaylar olurken sefaköydeki özdikmenler ile görüştüğümde bakımları tamamsa getir motoru komple değiştireyim demişti. bu hafta sonu gittim. iyi insanlar bize yakında görüş bir derim. yetkili servisler. fuara katılmışlardı. ist. bölge bayiliğinide almışlar. benim 2 parçam vardı sorunlu 1 günde takıldı yenisi. adam gecikirse burdaki sıfır makinadan söker takarım bekletmem seni diyor. görüş istersen bir.

iakyurek
21.Mayıs.2007, 13:13
geçmiş olsun be üstad. inşallah garanti kapsamında olurda senide sıkıntıya sokmaz. bu arada hafif bi kaza atlatmışsın, bi sıkıntı yok dimi sağlık açısından. aman diiim..

spydx
21.Mayıs.2007, 13:29
Valla sağlık açısından pek sorun yok sadece dizim hafif çizildi birkaç eklemim ağrıyo okadar çok önemli değil ama motorun ön takım biraz yamuldu birde kaskın vizorü bayağı çizildi onu değiştirecem ama kesin tamircilerin hatası bizler yeni başlayanlar kendi başımıza oturupta orasını burasını kurcalamayız vitesleri değiştirmesini bilmesek 4000-5000 km yapamayız alet bozuksa veya kaliteli malzeme kullanımamışsa bunu tüketiciye yükleyemezler bakalım ne olacak sorunumuz....

okan
21.Mayıs.2007, 13:29
bu zincir gerdirme hataları çok yapılıyor...zinciri gerdirirken muhakkak motosikletin üzerinde oturunuz.. hatta artçıyla kullanıyosanız bi kişide arkaya oturtup zinciri öyle gerdiriniz....

şimdi zinciri motor boşken gerdiriyosunuz bide yüken binince dahada çok geriliyo .. o zaman ne rulman kalır ne de bilya..bizim rr lara mahsus bişi diil.. bütün motosikletlerde böyledir......

ayrıca motorunuzu söktürmüşken bence bilyelerini kaliteli başka bilyelerle deiştirin...

spydx
05.Haziran.2007, 22:59
Selam Arkadaşlar dün Regalime kavuşdum şanzımanım yenilendi (birkaç parçası--masura bilyesi vites dişlisi(galiba 3.vites)) hepsi 100ytl tuttu valla garantiden deil dedi ama beniim kafam almadı başka servislerde bana 500-600 ytl yi bulur şanzımana kadar motor komple iniyor sadece işçilik 250-300 demişlerdi ama neyse olduya bilyelerde suzukiden takılmış. buna sevindim biraz vitesler sıkı (sekromençler biraz sıkı oturdu demişti) 1-2 depo benzinden sonra yani 300-600 km den sonra düzelir dedi hayırlısı aldık motorumuzu şimdi binme zamanı............ :cheesy: :cheesy: :cheesy:

agresus
05.Haziran.2007, 23:09
hayırlı olsun kardeşim... geçmiş olsun aynı zamanda... ilk 500 kmye dikkat.. parçalar yeni.. çok zorlama istersen... rodaj gibi düşün... çok devirli ve sert kullanmazsan daha iyi olur....

aidikurt
05.Haziran.2007, 23:11
evet arkadaşar bülent haklı servslerde genellikle zincirleri baya bir geriyorlar bu cok zararlı altan motordaki tamer abide uyarmıştı başka servise götürürsen zinciri cok gerdirme diye zararlı dedi

aidikurt
05.Haziran.2007, 23:15
Selam Arkadaşlar dün Regalime kavuşdum şanzımanım yenilendi (birkaç parçası--masura bilyesi vites dişlisi(galiba 3.vites)) hepsi 100ytl tuttu valla garantiden deil dedi ama beniim kafam almadı başka servislerde bana 500-600 ytl yi bulur şanzımana kadar motor komple iniyor sadece işçilik 250-300 demişlerdi ama neyse olduya bilyelerde suzukiden takılmış. buna sevindim biraz vitesler sıkı (sekromençler biraz sıkı oturdu demişti) 1-2 depo benzinden sonra yani 300-600 km den sonra düzelir dedi hayırlısı aldık motorumuzu şimdi binme zamanı............ :cheesy: :cheesy: :cheesy:
ee bülent hayırlısı olsun motouna kavustun inşalah en kısa zamanda aramızda görürüz seni.

ilkerkoparal
06.Haziran.2007, 10:33
bülentim hayırlı olsun Allah tekrar yaşatmasın ve en kötü problemin bu olsun. 2 depo zorlama makinayı

KIZILELMA
06.Haziran.2007, 16:39
ne yani sen ödedinmi 100 ytl yi.Zinciri senmi germiştin.Yani arızasına senmi sebep oldun.

okan
06.Haziran.2007, 17:48
Selam Arkadaşlar dün Regalime kavuşdum şanzımanım yenilendi (birkaç parçası--masura bilyesi vites dişlisi(galiba 3.vites)) hepsi 100ytl tuttu valla garantiden deil dedi ama beniim kafam almadı başka servislerde bana 500-600 ytl yi bulur şanzımana kadar motor komple iniyor sadece işçilik 250-300 demişlerdi ama neyse olduya bilyelerde suzukiden takılmış. buna sevindim biraz vitesler sıkı (sekromençler biraz sıkı oturdu demişti) 1-2 depo benzinden sonra yani 300-600 km den sonra düzelir dedi hayırlısı aldık motorumuzu şimdi binme zamanı............ :cheesy: :cheesy: :cheesy:Senkromeç dediğin dişliler olmalı heralde.. zira bizim motosiklet şanzımanında senkromeç yok... olsa tadından yenmezdi..... :cheesy:

spydx
06.Haziran.2007, 17:49
Yooooo arızaya ben sebep olmadım ama bazı servisler ...... bunu bize mal ediyor neyse zaten motorum yapıldığı için 100 ytl gözümde kalmadı 80-100ytl zaten gözden çıkmıştı Emre ltd de sorduğumda 200-250 malzeme bi okadarda işçilik yani en az 450-500 ytl yi bulur dedi ben ucuza hallettiğimi düşünüyorum çünkü avrupa yakasındaki servisler ya aslen kamyon servisi yada işin ehli bilgili değiller :P :P benim tahminim altan motorda garantiden yaralandı ama bazı malzemeleri suzukiden kullanmış bence, ben biraz diğer servislere bozuk atınca 100 ytl dedi. normal bakım 40-50 ytl ye çıkarken tüm şanzıman açılıp motor toplanıyor :? 100 ytl ben biraz inanmadım neysee :? :? ...... ama eline koluna sağlık tamer beyin ciddi iyi ilgileniyor ve teknik olarak bilgi veriyor mantıklı konuşuyor. :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Valla aklı olan bakıma Asya Yakası--- Altan motor tercih edilmeli
Avrupa Yakası---- MotoJunior (sarıkayaların motorları için)
----Emre Ltd (Emre ltd den çıkan motorlar için)
Bence yetkili ve güvenilir servisler bunlar bunların dışı tırışkadır bilgisiz elemanlar pek fazla takmıyorlar ne olursa olsun imajları var

Okancım valla tamer abi söyledi sekromençleri sıka diye varmı yokmu ben bilmem sekromenç varmı yokmu ama olmasa herhalde vites geçişlerinde sorun yaşardık diye düşünüyorum şimdiki teknolojilerde hepsinde var diye biliyorum ama kesin konuşmayayım yanlış olabilir

okan
06.Haziran.2007, 18:23
senkromeç yok valla dostum....bi büyük bide küçük dişli sistemi var...çok da nazikler ... :frown:

RızaHoşgör
07.Haziran.2007, 02:26
arkadaşalr burdada anlaşılıyorki servis standardı yok.
elin avrupalısı malını verirken servis e standat koyuyor.bizim emre ve sarıkayalar bize koyuyor anlaşılan

handojoe
07.Haziran.2007, 02:31
arkadaşalr burdada anlaşılıyorki servis standardı yok.
elin avrupalısı malını verirken servis e standat koyuyor.bizim emre ve sarıkayalar bize koyuyor anlaşılan zincir çok gerik olursa motoru kasar ve arkana bi artçı alırsan eh çünkü şasi esneyecek ağırlık binince hapşürecek bu kadar gerik zincir mazallah

spydx
07.Haziran.2007, 08:53
valla bence servislere bir standart getirmeliler ne o bilgileri kıt insanlar servis ve satış yapıyor 'yağ bakarım buji takarım ustam gitmiş ben bakarım' misali olan da bizim gibi masumlara oluyor ama karar verilmiştir karşıya geçersek Altan Mtr avrupada kalırsak MotoJunior derim ben karar sizin

müslüm baba
07.Haziran.2007, 13:57
Ali ustayla ilgili konuştuğum zaman bana kızanlar Bülentin olayı bildiğimiz en son olay, ben diyorum ki eğer Bülent motorunu Ali ustada söktürseydi vay haline olacaktı, ama şimdi Bülent isterse fizana gitsin o motora birşey olmaz, içi rahat bir şekilde gaz basacaktır, alınan paraya gelince ben asla vermezdim. Sarıkayaları arayıp sormak gerek istersen ara sor.

spydx
07.Haziran.2007, 15:35
Yani ben aslında dedimve ödemek istemedim ama altan motor bence gülünç bir rakam söyleyince tartışmanın gereği yok dedim (çünkü altan motora giderken küçük bir düşüş yaşamıştım ben onun tamiri için gerekli olur diye ben o parayı ayırmıştım. neye niyet neye kısmet....) şanzımana direkt bir müdahale yapamayız altan motorun dediği gibi zincirin gerik olması yada motorun yağsız kalması gerekir BENCE ama o illaki dediki kullanıcıdanda farkeder viteis sert geçirmek bozarmış ben sadece sizlere şunu soracam vitesi değiştirirken yapılanlar nelerdir??
1 -- debriyaj kolu sonuna kadar sıkılır
2 -- sol ayak ile vites ya aşağı basılır yada yukarı çekilir
3 -- debriyaj yavaşça bırakılır
bunun dışında nasıl bir müsdahale yaparız bilemiyorum ben debriyajı sıktım vitesin üstünde tepinmedim neyse diyorum yorumu sizlere bırakıyorum ama şanzıman kesinlikle GARANTİ den karşılanmalı bu benim görüşüm. ve kesinlikle USTA gibi ustaya götürülmeli motor....

müslüm baba
07.Haziran.2007, 17:10
Yaw Bülent sen vitesleri böylemi geçiriyorsun, tabiki senin motor garanti dışı kalır, bak şöyle yapacaktın,

1- debriyeji sıkmıyacaksın zaten o ne ki anlamadım,

2- aşağıda vites kolu dedikleri bir şey var onun üzerine yanında taşıdığın 5 kg lık ağır çekiçle vuracaksın kol yukarı kalkacak,

3- Bu arada sağ eldeki gaz kolunu tam gazda tutmayı da unutma, motorun önü havaya kalkıp ileri fırlayınca anlıyacaksın vitese geçtiğini anladınmı kardeşim bundan sonra böyle yap ki garanti dışı kalmasın motorun.

tövbe tövbeeeee

KIZILELMA
07.Haziran.2007, 18:31
Arkadaşım senden beklediğim o parayı vermemendi.Şimdi o ustaya aynı arızadan kim giderse gitsin,seni örnek göstererek bak o ödedi sende ödeyeceksin diyecek.
Sen o parayı ödememeliydin.O usta kimse artık garantide de olsa parasız iş yapmamaya yeltenir.Bir de alıştımı kudurmuştan beter olur.

spydx
07.Haziran.2007, 18:47
zaten daha önce de belirttiğm gibi bu parayı bir ön takımı düzeltmesine(aslında parça değişmedi ama ben değişirse diye gözden çıkartmıştım) birde parçalar çin olmadı suzukiden ayarlamış masura bilyelerini onun için verdim birde tartışmak istemedim özlemişim mtorumu yauv.... 8) 8)
tabii sizlerde haklısınız ama bazen el emeğine veriliyor ben de onun için verdim diye sayıyorum

Aksu
24.Temmuz.2007, 17:03
Regallerin üzerindeki orijinal zincirler çok dandik olduğundan sünmeye başladı ve gerdirdik derken yine uzadı, tekrar gerdirsem dişli aralarına tam denk gelmeyecek ve dişlileri yemeye başlayacak. Bolluktan dolayı zincir koruma sacına vurmaya başlamıştı. Ankara Ostim e gittim toptan zincir ve dişli satan bir firmaya gittim ve oringli Kore malı zinciri 110 baklasını 40 TL. den aldım ve taktık. Motor bayağı toklaştı ve gaz açıp kaparken oluşan boşlukda kayboldu.
Gerçek 106 bakla gidiyor ama ben 110 aldım fazlası kaldı. Sizler oradan 70-75 TL ye alıyorsunuz. Tüm arkadaşların değişmesini tavsiye ederim. İsterseniz bir paket 240 bakla ediyor. Kaç kişi değişecekseniz toptan hesaplayın kaç paket edecekse alın ve servis de 106-107 bakla neyse piminden çıkartın takın, parçaları da yine piminden birleştirin. Size ucuza gelecektir. İstanbul da muhakkak toptan satan yer çoktur.