PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Büyük gün salı :D

nshdk
20.Mayıs.2012, 23:21
Abilerim herkese iyi akşamlar. Salı günü büyük gün benim için, siteye üye olduğum ilk gün 24 mayısta alacağım demiştim gerçi ama tarihi öne çektik artık :D anca o güne izin alabildim.Allahım nasip kısmet ederse ben de sizler gibi bir rr sahibi olacağım. İkinci el http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-regal-raptor-sifir-ayarinda-dd250e-9-kacmaz-84803005/detay. Alacağım kişi bakımlarını geçen yaz başında yaptırdığını yaz sonunda da kışlık yatış bakımını yaptırdığını(motoru kışın hiç kullanmamış kapalı garajında kışın yatmış makina) bu yıl lastikler hariç henüz bakıma almadığını söylemişti. Ben makinayı aldığım gün vakit kaybetmeden yazlık bakıma almak istiyorum. Bana tavsiyeniz ne olur neleri değiştirmeli ve dikkate almalıyım ? Cevaplarınızı bekliyorum iyi akşamlar.

DIESEL
21.Mayıs.2012, 01:53
yatan motor herzaman için kullanımdaki motordan daha çok sorun çıkarır bence. hani işleyen demir ışıldar... butun kış yatmış diyosun. içindeki benzin bile kıvamını yitirmiş olabilir 8) bence yaz bakımından ziyade daha kapsamlı bi bakım yaptır. neticede sende yabancısısın makinanın. yağı bujisi elektrik aksamı ve fren debriyaj kabloları(mutlaka) balatalara baktır. bence direk götür bi ustaya, bi check up yapsın normalden biraz daha tutar ama için rahat kafan rahat eder. sonradan ufak tefek şeyler çıkıp seni motordan soğutmasın, önceden öğren 8)

CELİL
21.Mayıs.2012, 09:10
merhaba nasuh makinanın resimleri ve sahibinin anlattıklarına göre makina hırpalanmamış temiz bakılmış sana pek sıkıntı çıkaracagını düşünmüyorum öncelikle makinayı çalıştırıp bir kaç gün dolaş makinanın bir yerinde sorun varmı gör ondan sonra bakıma sok periodik kontrolleri ve bakımları yaptırır keyfini çıkarırsın 8)
nasuh birde alttaki linktekine bak

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-regal-raptor-acill-ihtiyactan-garantili-cok-temiz-uzun-yol-makinasi-86308782/detay

nshdk
21.Mayıs.2012, 23:17
Abilerim ikinize de teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Celil abi ben geçen gittim baktım o ilandaki motora bayağı bir sıkıntısı var ustaya götürdük :( o yüzden vazgeçtim o makinadan. diesel abim ben bu makinayı önceden görmeye gitmiştim zaten o zaman bi ustaya götürmüştüm usta sıkıntısı yok demişti senin de söylediğin gibi elektrik tesisatı dahil her şeyine baktırdım. Fakat ben kendim hiç olmazsa bi yağını bujisini yine de değiştireyim diyorum çünkü içim rahat olmayacak en çok merak ettiğim konuda şu radyatörün su seviyesi nasıl olmalı ve antifriz mi su mu yoksa karışım mı olmalı ? Rayatör suyunu komple değiştirip tekrar doldurmalı mıyım? Bunun belli periyotlarla değişmesi gerekiyor mu ? Tekrar teşekkür ederim iyi akşamlar. :D

kaanka
21.Mayıs.2012, 23:33
Selamlar...
Şimdiden hayırlı olsun diyelim...
Motorun yağını değiştir, bujileri kontrol et değişmesi gerekliyse değiştir.
Radyatör suyunun öyle bir problemi olmaz eksikse tamamlarsın olur biter....

nshdk
22.Mayıs.2012, 01:04
Teşkkürler abi sağolun :D

DIESEL
22.Mayıs.2012, 13:08
radyötörü sırf antifiriz le doldursan daha makbul tabi. eksildikçe eklersin üzerine. komple değiştirmeye kalma bi sıkıntı çıkarmaz sana. bide radyötör kapağından koyma suyu. akü ile nikelaj kapakların arasında bi yer var oradan koy. orası radyötörün ihtiyaç duyduğunda su çektiği depodur. hadi hayırlı ğurlu olsun nazar

Emre
22.Mayıs.2012, 15:10
radyötörü sırf antifiriz le doldursan daha makbul tabi. eksildikçe eklersin üzerine. komple değiştirmeye kalma bi sıkıntı çıkarmaz sana. bide radyötör kapağından koyma suyu. akü ile nikelaj kapakların arasında bi yer var oradan koy. orası radyötörün ihtiyaç duyduğunda su çektiği depodur. hadi hayırlı ğurlu olsun nazar

Radyatörü sırf antifirizle doldurmak doğru değil. Çünkü su ve antifiriz tepkimeye girerek oluşan karışımın donma derecesi daha düşük oluyor. Yani su 0 derecede donmaya başlıyor, antifiriz sallıyorum -40 derecede donmaya başlıyor ama su ve antifiriz karışımı -60 derecede donmaya başlıyor gibi bir durum söz konusu.

Bu sebeple %50 su, %50 antifiriz koymak daha doğru olacaktır.

kaanka
22.Mayıs.2012, 18:17
Radyatörü sırf antifirizle doldurmak doğru değil. Çünkü su ve antifiriz tepkimeye girerek oluşan karışımın donma derecesi daha düşük oluyor. Yani su 0 derecede donmaya başlıyor, antifiriz sallıyorum -40 derecede donmaya başlıyor ama su ve antifiriz karışımı -60 derecede donmaya başlıyor gibi bir durum söz konusu.

Bu sebeple %50 su, %50 antifiriz koymak daha doğru olacaktır.

Doğru tespit 8) %50 %50 olmalıdır, tammına antifiriz koyulmaz...
Radyatör suyunun tamamını boşaltıp yenilerken üsten koyabilirsin, selenin altındakalan pilastik su deposunu da üzerindeki seviye çizgisi kadar doldur ki o radyatörde su azaldıkca yedek depo olduğu için eksik suyunu tamamlar, sende arasıra yedek depoyu kontrol edersin bundan sonraki eksilmeleri oradan tamamlarsın..

ozguralic
22.Mayıs.2012, 19:10
Hayırlı olsun güle güle kullan

DIESEL
23.Mayıs.2012, 02:08
arkadaşlar, abiler yanlış yorumladığınız birşey var. antifriz donma noktası -37 derecedir kaynama noktası ise 163 derecedir. antifriz in donma noktasını arttırmak için su ile karıştırmak doğrudur. örnegin %3O su koyduğunda donma noktasını -60 a çıkarırsın. fakat su ilekarıştırdığında kaynama noktası ise 163 den 108 dereceye düşer. bizim motorlarda önemli olan ise hararet yani kaynama noktasıdır.ülkemizde ankaranın batı kesımlerınde cok nadir hava -5 -10 derecenın altına düşer.o havada ise motor zaten kullanılmaz :( e saf antifriz de -37 derecede donmaya başlıyor ise su ile karıştırmak gereksız. e kaynama noktasını 160 lardan 100 derecelere cekmenınde alemı yok netıcede çabuk ısınır bizim makinalar :D oyuzden saf antifriz daha mantıklı :cheesy: bak bunu çoğu kişi doğru ama eksik bilir işte

Emre
23.Mayıs.2012, 13:11
arkadaşlar, abiler yanlış yorumladığınız birşey var. antifriz donma noktası -37 derecedir kaynama noktası ise 163 derecedir. antifriz in donma noktasını arttırmak için su ile karıştırmak doğrudur. örnegin %3O su koyduğunda donma noktasını -60 a çıkarırsın. fakat su ilekarıştırdığında kaynama noktası ise 163 den 108 dereceye düşer. bizim motorlarda önemli olan ise hararet yani kaynama noktasıdır.ülkemizde ankaranın batı kesımlerınde cok nadir hava -5 -10 derecenın altına düşer.o havada ise motor zaten kullanılmaz :( e saf antifriz de -37 derecede donmaya başlıyor ise su ile karıştırmak gereksız. e kaynama noktasını 160 lardan 100 derecelere cekmenınde alemı yok netıcede çabuk ısınır bizim makinalar :D oyuzden saf antifriz daha mantıklı :cheesy: bak bunu çoğu kişi doğru ama eksik bilir işte

Kaynama noktasını hesaba katmak hiç aklıma gelmemişti valla :) Nedense ben hep donmaya odaklı kalmışım. Tabi su donarsa genleşir sonra radyatörü çatlatır al sana masraf :) Bunu düşündüğümden olsa gerek, kaynama noktası aklımın ucuna bile gelmemişti valla :)

Bu bilgi iyi oldu, teşekkürler DIESEL.

DIESEL
24.Mayıs.2012, 00:28
reca ederim 8)