PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çok korktum; ama ucuz atlattık...

Emrehan
11.Haziran.2012, 21:04
Abilerim saygılar,
Bugün ilk defa kaza yapmaya bu kadar yaklaştım.
Akşam işten çıktım, az ileride benzinliğe girdim, benzin aldım, lastik havalarına baktım, yola koyuldum.
Güneş tam gözüme girmekte ve güneş gözlüğüm yok. (Ders 1: Ya güneş gözlüğü ya da güneş vizörüyle kendini güneşten koru.) Az gittim uz gittim, 50 km civarı hızla ve gözlerimi kısarak önümü görmeye çalışarak orta şeritten seyretmekteydim ki; tam Umut Can'ın videosunda (http://www.youtube.com/watch?v=iiUOeqYlPFM) 3:35 civarı girdiği tatlı mı tatlı viraja girmiş bulundum. virajın sonu kırmızı ışık(mış); öndekiler haklı olarak yavaşladılar, hatta durdular. Ben de son anda güneşten kurtulup durumu farkettim, fren yaptım ama virajın da içindeydim, hafif yanladı makina, bi soğukkanlılık geldi; takip mesafesini yüksek tutmuş olmam da çok işe yaradı tabii. (Ders 2: takip mesafesine dikkat) Freni bıraktım, toparlandım, bu arada sol şeride geçmiştim bile farketmeden. Freni pompalayarak öndeki arabanın da soluna attım kendimi ve son noktada ön frenle durabildim.8)
Bu tamamen tecrübesizliğimden (ve belki biraz da makinada orijinal lastiklerinin olmasından) kaynaklanan bir durum oldu, ama ciddi anlamda kulağıma küpe oldu. En azından makinayı kaydırmamak için nasıl davranmam gerektiğini biraz öğrenmiş oldum.8)
Umut Can; kardeş çok dikkat et o viraja; tehlikeli. :p
Esenlikler dilerim.

CELİL
11.Haziran.2012, 21:19
Emrehan çok geçmiş olsun allah korumuş bu sana sağlam bir tecrübe oldu alllah tekrarından sakınsın bununla geçmiş olsun :D

DIESEL
11.Haziran.2012, 21:23
ders3. arka fren motoru sadece yavaşlatır, durdurmaz.ön firen durma mesafecini 3 hatta 4 kat arttırır.once arka ve hemen beraberınde yarı yarıya ıkısı bırden sıkılır :D
gozluk şart buarada harbıden. bıde sınek bulutuna fln dalıyosun arada farketmeden. durmak ıcın bıle acamazsın gozunu busefer.
hadı geçmış olsun Allah yaşatmasın bidaha...

ağfndrdm
11.Haziran.2012, 21:25
geçmiş olsun dostum
anladığım kadarıyla sorun yolu görememenden kaynaklarnıyor

takip mesafesini koruman ve lastikleri kaydırmadan durabilimen olası bir talihsizliği önlemiş

bu gibi durumlar için bir tavsiye benden
böylesi virajlı yollarda öndeki araçların kör noktalarına girmemeye gayret edilmeli,mecbur girmek zorunda kaldıysak araçın önünü görebilmeli ve olası durumlarda kaçış noktaları tespit edilmeli

tabi yazarken uaun tuttu ama seyir halindeyken bunu anlık yapabiliriz,tecrubelendeiktenbelli bir süre sonra istemsiz yapmaya başlarız

Emrehan
11.Haziran.2012, 21:25
Emrehan çok geçmiş olsun allah korumuş bu sana sağlam bir tecrübe oldu alllah tekrarından sakınsın bununla geçmiş olsun :D

Abi teşekkür ederim. Hakikaten Allah korudu. Allah hepimizi kazadan beladan korusun. nazar

Emrehan
11.Haziran.2012, 21:42
ders3. arka fren motoru sadece yavaşlatır, durdurmaz.ön firen durma mesafecini 3 hatta 4 kat arttırır.once arka ve hemen beraberınde yarı yarıya ıkısı bırden sıkılır :D
gozluk şart buarada harbıden. bıde sınek bulutuna fln dalıyosun arada farketmeden. durmak ıcın bıle acamazsın gozunu busefer.
hadı geçmış olsun Allah yaşatmasın bidaha...

Çok teşekkür ederim.
Allah hiçbirimize yaşatmasın bu tür şeyler.
Frenleri dediğin gibi kullanmaya çalışacağım bundan sonra.

Emrehan
11.Haziran.2012, 21:46
geçmiş olsun dostum
anladığım kadarıyla sorun yolu görememenden kaynaklarnıyor

takip mesafesini koruman ve lastikleri kaydırmadan durabilimen olası bir talihsizliği önlemiş

bu gibi durumlar için bir tavsiye benden
böylesi virajlı yollarda öndeki araçların kör noktalarına girmemeye gayret edilmeli,mecbur girmek zorunda kaldıysak araçın önünü görebilmeli ve olası durumlarda kaçış noktaları tespit edilmeli

tabi yazarken uaun tuttu ama seyir halindeyken bunu anlık yapabiliriz,tecrubelendeiktenbelli bir süre sonra istemsiz yapmaya başlarız

Teşekkür ederim Ağa.
Evet büyük ölçüde yolu göremememden kaynaklandı, yoksa dediğim gibi, yakın değildim öndekilere. Durumu zamanında farketsem sakin sakin duracak kadar mesafem vardı. Güneş gözlüğü sosis çantada sabit bundan sonra, başka yolu yok.:mrgreen:
Tavsiyelerine uymaya çalışacağım, tekrar teşekkür ederim.8)

Umut can
11.Haziran.2012, 21:51
Geçmiş olsun Emrehan.kaza bela gelmeden atlatmışsın.güneş gözlüğü ya da güneş vizörlü kask çok işine yarar.devamlı gittiğin yolları ezberlemek neresinde ne tehlike var iyi bilmek gerekiyor.o virajdan biraz önceki dört yol -galerilerin orası yani- orası da sakat aniden çıkanlar oluyor. yavaş geçmek gerekli. kör noktası çok onlarda görmüyor biz de görmüyoruz.oraya da dikkat et.

Bahsettiğin yerin tam zıt istikametinden yani subay evlerinden gelip aydınlığa girerken ışıklar var orada. sağa dönenleri engellemeyecek şekilde mümkün olduğunca sağ tarafta bekle ve öyle yola çık, ikinci etapta aydınlığa girerken de sağa doğru manevra yapacağın için sağ tarafına araba alma. Çünkü bizim 3 kere sıkıntı oldu. Sağ tarafında araba olursa düz gitme eğilimleri oluyor, arabaların bile içine dalan sürücüler oluyor. Bir keresinde dolmuş bildiğin o dik yola paralel düz devam etti. Ben aydınlığa giremedim, düz devam etmek zorunda kaldım. o derece yani.

Keyifli sürüşler dilerim..8)

Emrehan
11.Haziran.2012, 22:18
Geçmiş olsun Emrehan.kaza bela gelmeden atlatmışsın.güneş gözlüğü ya da güneş vizörlü kask çok işine yarar.devamlı gittiğin yolları ezberlemek neresinde ne tehlike var iyi bilmek gerekiyor.o virajdan biraz önceki dört yol -galerilerin orası yani- orası da sakat aniden çıkanlar oluyor. yavaş geçmek gerekli. kör noktası çok onlarda görmüyor biz de görmüyoruz.oraya da dikkat et.

Bahsettiğin yerin tam zıt istikametinden yani subay evlerinden gelip aydınlığa girerken ışıklar var orada. sağa dönenleri engellemeyecek şekilde mümkün olduğunca sağ tarafta bekle ve öyle yola çık, ikinci etapta aydınlığa girerken de sağa doğru manevra yapacağın için sağ tarafına araba alma. Çünkü bizim 3 kere sıkıntı oldu. Sağ tarafında araba olursa düz gitme eğilimleri oluyor, arabaların bile içine dalan sürücüler oluyor. Bir keresinde dolmuş bildiğin o dik yola paralel düz devam etti. Ben aydınlığa giremedim, düz devam etmek zorunda kaldım. o derece yani.

Keyifli sürüşler dilerim..8)
Teşekkür ederim kardeş, haklısın galerilerin orası da, dediğin gibi ışıklardan karşıya geçip Aydınlık'a geçiş de sıkıntılı. Özellikle Aydınlık'a geçerkenki ışıklarda tam dediğin taktiği uyguluyorum her sabah. Zaten sabah sabah herkes iş telaşında, uykulu, dikkatsiz; kendimizi sağlama almamız lazım. 8)

mrtglc
11.Haziran.2012, 23:06
çok geçmiş olsun ucuz atlatmışsın ve paha biçilmez bir tecrübe kazanmışsın. benden tavsiye; beyninin, 5 saniye sonrasına gitmediği yere motorunu sürme.

av. Cevdet Yılmaz
11.Haziran.2012, 23:18
Emrehan gecmiş olsun kardeşim aslında sen hatanın nerede ne oldugunu gayet guzel kavranmıssın,kaza olmayan bu ufak tecrubeler farkında olmasak da hayat kurtarır belkide.
Bende 3 gun once dalgınken arka frene yuklenınce arka teker kıtlendi zar zor ne pompalama ıle fren yapmaya calısıp zor kurtadım ondekı arabaya girmeden.Şimdi frene basarken 3 kez dusunuyorum:?

ozguralic
12.Haziran.2012, 00:37
Geçmiş olsun.

Emrehan
12.Haziran.2012, 10:09
Teşekkür ederim arkadaşlar.
Umarım hiçbirimizin bu tür tecrübelere ihtiyacı olmaz; ama tecrübe tecrübedir, her zaman kıymetlidir.
Saygılar.

kimyaci_84
12.Haziran.2012, 16:06
geçmmiş olsun her hata bize bir ders veriyor. tekeriniz düz bassın...

Emix
12.Haziran.2012, 17:22
aman Tanis hocam dikkat edin gerçekten güneş tamemen dikkati dağıtabiliyor

bahsedilen yolu ismen bilmiyorum illaki geçmişimdir var kötü yollar onu biliyorum ama

çok geçmiş olsun

kaanka
12.Haziran.2012, 18:03
Çok geçmiş olsun, motorla yaşadığın ve yaşayacağın en büyük sıkıntın bu olsun...8)

Emre
12.Haziran.2012, 18:09
Çok geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın. nazar