PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çalıntı motosiklet koruma proğramı

inci
23.Mayıs.2007, 19:03
Çalıntı Motosikletlere çipli Takip
Maliye Bakanlığı, motorlu taşıtlarda "taşıt tanıma sistemini" devreye sokmaya hazırlanıyor. Yeni sistem, mali takibin yanı sıra çalıntı araçların bulunmasında da kullanılacak. Yeni sistem için akaryakıt istasyonlarında taşıt kimlik birimleri kurulacak. Oluşturulacak sistemde, motorlu kara taşıtlarına monte edilen ve hafızasında taşıta ait çeşitli bilgileri muhafaza eden elekronik cihazlar, akaryakıt alımı sırasında bu bilgileri otomatik olarak pompalara bağlı yazar kasalara iletecek.

Sistem, akaryakıt alımı sırasında, pompa tabancasının taşıtın yakıt deposunun girişine yaklaştırılmasıyla çalışmaya başlayacak ve taşıt kimlik birimindeki programlı bilgiler, taşıt ve pompadaki cihaz vasıtasıyla yazar kasaya aktarılacak.

Taşıt kimlik biriminde, öncelikle taşıtın plaka bilgisi ile motor ve şasi numarası bulunacak. Her taşıt kimlik birimi, yurt genelinde bütün ödeme kaydedici cihazlarla iletişimi sağlayacak özelliklere sahip bulunacak.

Bu taşıtlara takılacak kimlik birimleri ile bunlarla iletişimi sağlayacak cihazların üretim, ithalat, montaj, programlama ve servislik hizmetleri, Maliye Bakanlığından onay alacak üretici veya ithalatçı kuruluşlar tarafından yerine getirilecek.

Taşıtların satılması ya da plaka değişikliği durumunda, taşıt kimlik biriminde yapılacak güncelleme de, üretici veya ithalatçı kuruluşlarca gerçekleştirilecek. Taşıt kimlik sistemi, ilk aşamada trafiğe yeni çıkacak araçlar için devreye girecek. Halen trafikte olan araçlara da, yeni sisteme uyum sağlamaları için 1 yıllık bir süre verilecek.

Yeni sistemin akaryakıt istasyonlarına ortalama maliyeti 1.500 dolar olacak. Çip maliyeti ise 2 doları aşmayacak.

arkadaşlar bir int sitesinde okuduğum bu haberi sizlerle paylaşmak istedim :)

okan
23.Mayıs.2007, 19:14
çok iyi bişi bu inci örtmenim....artıkın anahtarlarını bilem üstünde bırakabiliris motorun... :scared:

iakyurek
23.Mayıs.2007, 19:18
örtmeniim bu süper haber yavvv . :cheesy:
bir an önce iiiiiişallahh...

yenikoylu_ua
23.Mayıs.2007, 20:08
Süper bi haber hocam inşallah biran evvel uygulamaya geçerler.
:cheesy: :cheesy: :cheesy:
Okan kardeş sen genede anahtarı üstünde birakma bulunur bulunmasınada o şeref.....ler hırs yapıp sağını solunu kırıp bırakırlar benzin bitince

lunatic
23.Mayıs.2007, 20:21
Festivalinize yağmur olmak istemem ancak motosikletler için çok da sevindirici olduğunu düşünmüyorum. Plastik bir bidonu doldurduğu gibi 1 ay benzinciye bile uğraması gerekmez. Zaten bidonla aldığı müddetçe bir problem de yaşamaz. Ayrıca parçalanıp satılma riski de yüksek. Bunun yanısıra adam aldığı gibi garajına götürüp çipini mipini rahatlıkla sökebilir. Bir motorda çok gizli, ulaşılması zor biryer yok. Anlayacağınız kililere devam. Anahtarı üstünde bırakmaya ise kesinlikle :hayir:

yenikoylu_ua
23.Mayıs.2007, 20:39
Evet haklısın ama bu söylediğin ilk yıl için geçerli süre bitipte bütün araçlara takıldıktan sonra çipsiz araca ve bidona benzin verilmeyecek çünkü pompalar çalışmayacak.Vergi borcu olan üstünde çip olmayan çalıntı kaydı olan araç geldiginde pompayı bidona soktuğunda pompa çalışmayacak ancak temiz bir araçla alıp ondaki benzini hortumla çekip doldura bilecekler.Yani uğraşacaklar biraz gerçi bu bizede sorun yaratacak biyerde benzinimiz biterse benzinciye kadar ya itecez ya çektirecez

lunatic
23.Mayıs.2007, 20:47
Hahahah. İster misin bu sefer yeni bir meslek çıksın. Yaşı yetenler haıtrlarlar buna benzer birşeyi "Motorcuya 95 var 98 var. 95 var 98 var." Köşe başlarında artık duyar gibi oluyorum.

yenikoylu_ua
23.Mayıs.2007, 20:50
benim halkım işini bilir

okan
23.Mayıs.2007, 23:49
Süper bi haber hocam inşallah biran evvel uygulamaya geçerler.
:cheesy: :cheesy: :cheesy:
Okan kardeş sen genede anahtarı üstünde birakma bulunur bulunmasınada o şeref.....ler hırs yapıp sağını solunu kırıp bırakırlar benzin bitincevalla benim motorun anahtarı akşam kadar üzerinde...arabamında öle işyerine gelince kimse anahtarları üzerinden almaz..sokağın yapısı sebebiyle..herkes birbirine yol veriri akşama kadar .....

birasda şehir farkı var tabii.. istanbulda olsa anında götürürler... :P :P

yenikoylu_ua
24.Mayıs.2007, 00:11
Valla burda affetmezler benzincide bile anahtarı üstünde bırakamıyoruz bırak onu içinde hanım çocuk varken bile alıyorum anahtarı adamların korkusu yok toptan götürüyolar

acayüp
24.Mayıs.2007, 01:26
Geçen yıllarda mahallemizden bir esnaf arabasını yıkarken elinde fırçayla kala kalmıştı,adam arabaya atladığı gibi topuk..taksiyle yetişememişlerdi.Arkadaşlar bildiğim kadarıyla turkcell in buna benzer bir araç takip sistemi var yanlış hatırlamıyorsam aylık 20$ gibi bir ücretlendirmesi vardı.