PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SONUNDA ZIRILTIYI ÇÖZDÜM

ilkerkoparal
31.Mayıs.2007, 10:39
Hepimizin müzdarip derdi olan eksozdan gelen zırıltı olayını çözdüm arkadaşlar. Benim motorda kesik tip eksoz var(Resimdeki değil) ve yüksek devirde beynimi kemiren bir zırıltı geliyordu(alt kısımdan). Çok uzun süredir bunun peşindeydim ve sonunda keşfettim. (umarım daha önce fark eden yokturda ilk ben keşfetmişimdir :D ). İşe girişmeden önce bir çok servisi aradım konuştum. Sarıkayaları aradım konuştum. Hepsi yapacağın işlem herhangi bir sorun yaratmaz aksine daha iyi sonuç alırsın dediler. Birtek sarıkayalar eksoz garanti dışı kalır ama sonuç iyi olur dediler. Karbüratör yada sübab ayarı gerektirmiyor. Bir ihtimal yakıt tüketimi artabilirmiş ama o zırıltı için değer dedim ve giriştim.

http://upload8.postimage.org/598400/Sunu1.jpg (http://upload8.postimage.org/598400/photo_hosting.html)

1: Öncelikle iyi bir eksoz ustası bulun
2: Kesinlikle eksozu kendiniz sökün. Çünkü bu ustalar daha çok otomobil eksozcusu olduğundan elleri pek narin olmayabiliyor.
3: Eksozun her birinin 2 adet motor bloğunda, 2 adette artçının ayağını koydu panelin arka kısmındaki somunları sökün( 12 numara anahtarla)
4: Eksozu resimdeki işaretli olan ara boruyu jet makinasıyla dibinden kesip ATIN!!!( Bırakın bunu usta yapsın)
5: Şu durumda iki adet eksozunuz olacak birbirinden bağımsız.
6: Sonra kesilen parçaların yerinde oluşan delikleri ustaya kaynakla kapattırın.
7: Kaynakla kaptılan yerlere ilerde paslanmaması için krom rengi sprey boya ile boyayın ( Korkmayın altta iç kısıma geldiğinden asla gözüken pis bir
görüntü çıkmıyor)
8: Eksozları sırayla yerine SİZ monte edin.

Sonuç; çok mükemmel bir chopper sesi, ortadan kalkan zırıltı, ciddi bir çekiş gücü artışı, motorunuza biraz daha fazla aşık olmanıza neden olacak sürüş keyfi. E daha ne diyeyim karar sizin...

emrahkucukgirgin
31.Mayıs.2007, 10:52
Tebrikler İlker baba... Güle güle kullan...

inci
31.Mayıs.2007, 10:56
bunu becerbilmek bir ustalık ve beceri işi tebrik ederim falla :cheesy: :cheesy: :D

okan
31.Mayıs.2007, 11:00
ilkerim rakı dublelim....fayda gördüysen bende yapiim yaffff....kolay bi işe benziyo.... :cheesy:ama çekiş niye artıyo onu anlamadım...bayaa fark ettimi barii....

inci
31.Mayıs.2007, 11:02
benim sanırım egzosları tümden değiştirmem gerekecek :( :cry: .. bu sabah evden çıkarken pencerelerden başlar çıktı :( ...yakındır bir-iki gün sonra şikayet gelir :cry:

okan
31.Mayıs.2007, 11:07
benim sanırım egzosları tümden değiştirmem gerekecek :( :cry: .. bu sabah evden çıkarken pencerelerden başlar çıktı :( ...yakındır bir-iki gün sonra şikayet gelir :cry:asi motopiskilletli örtmenimissss.. size bişi diyen olursa bi ıslık çalın hemen gelelim.. mahalleyi ayağa kaldıralım....ehehheheh... :cheesy:

iakyurek
31.Mayıs.2007, 11:12
İlker baba sen çözmüşsün olayı yavv. kapıdağında bakalım hele şu olaya.kafama yatarsa yapmayı düşünüyorum.
Yardım eder misin üstad yapmaya karar verirsem ?

cemcem
31.Mayıs.2007, 11:28
ilkerim rakı dublelim....fayda gördüysen bende yapiim yaffff....kolay bi işe benziyo.... :cheesy:ama çekiş niye artıyo onu anlamadım...bayaa fark ettimi barii....

Okan, bence de performans ve cekis artmistir cunku 4 zamanli motorlarda ekzost en onemli zamanlardan birisi, o iki ekzosun arasindaki baglanti atilan dumanin yeterli miktarda atilmasina engel oluyor bu da motoru bir anlamda bogarak performansini dusuruyor, hatta biraz arastirirsaniz kisa eksoz lu motorlarin cekis gucunun ayni beygirdeki ayni motorlarda bileoldukca fark ettigini gorebilirsiniz, yani kucuklugumuzdeki komur sobalarini dusunun bacalar ne kadar iyi cekerse soba o kadar daha iyi yanar ve isitir motorda da ayni, motorun bacasini acarsan motor daha iyi calisir

saygilar sunuyorum...

inci
31.Mayıs.2007, 11:43
benim sanırım egzosları tümden değiştirmem gerekecek :( :cry: .. bu sabah evden çıkarken pencerelerden başlar çıktı :( ...yakındır bir-iki gün sonra şikayet gelir :cry:asi motopiskilletli örtmenimissss.. size bişi diyen olursa bi ıslık çalın hemen gelelim.. mahalleyi ayağa kaldıralım....ehehheheh... :cheesy:

hehehehe :mrgreen: :mrgreen: .... yahu bişey değil de hasta , bebek, gece çalışan gündüz uyuyan olur, ayıp olur diye üzülüyorum.... :(

ilkerkoparal
31.Mayıs.2007, 11:56
İSMAİLİM CİDDEN ÇOK BASİT BİR İŞLEM. ELBETTE YARDIM EDERİM. HELE SEN CTESİ SESİNİ BİR DUY MAKİNANIN ONDAN SONRA BAK NASIL KOŞTURUYORSUN EN YAKIN EKSOZCUYA. BU ARADA 15 YILLIK EKSOZ USTASI BİLE BU ARA BORUNUN MANTIĞINI ANLAYAMADI

iakyurek
31.Mayıs.2007, 12:24
İSMAİLİM CİDDEN ÇOK BASİT BİR İŞLEM. ELBETTE YARDIM EDERİM. HELE SEN CTESİ SESİNİ BİR DUY MAKİNANIN ONDAN SONRA BAK NASIL KOŞTURUYORSUN EN YAKIN EKSOZCUYA. BU ARADA 15 YILLIK EKSOZ USTASI BİLE BU ARA BORUNUN MANTIĞINI ANLAYAMADI

Ok dir adamım. cumartesi bi görelim bakalım senin şu canavarı..

moonchild
31.Mayıs.2007, 12:31
Yawww ben de isteyebilirim böyle bir işlemi!! Kulağa hoş geliyor sonuçlar :D

Kino
31.Mayıs.2007, 12:58
ilker benim anlıyamadığım olay
aradaki o boru egsozun içindeki havayı birinden diğerine aktarıyormu?
yoksa sadece boru 2 egsozun sallanmasına engel olacak bir destekmidir.
ya ben egsozlarımı değiştirmiştim ama o aradaki boruya bakmadım ben sadece onun 2 egsozun sallanmasına mani olacak sabitleştirici bir boru olarak görüyordum
herhalde ara boruyu kestirirken egsozla sıfır kestiriyorsun borudan bir parça kalmıyor dimi yoksa orada borudan kalan parca bir oda yaratır herhalde ve sıfır kesip kapatıyorsun değilmi?

ilginç bir olaya parmak basmışsın ilker teşekürler bu araştırman ve acıklamaların paylaşımın için

http://upload8.postimage.org/599642/36_1_11_1_.gif (http://upload8.postimage.org/599642/photo_hosting.html)http://upload8.postimage.org/599642/36_1_11_1_.gif (http://upload8.postimage.org/599642/photo_hosting.html)http://upload8.postimage.org/599642/36_1_11_1_.gif (http://upload8.postimage.org/599642/photo_hosting.html)

ilkerkoparal
31.Mayıs.2007, 13:19
ABİCİM BORUYU DİBİNDEN KESTİK. VE DELİĞİ KAYNAKLA KAPATTIK. BU BORUNUN AMACI TEK MANTIKLI AÇIKLANMASI 2 EKSOZU BİRBİRİNE SAĞLAMLIK İÇİN BAĞLAMAK. AMA İÇİNDEN HAVA GEÇİŞİDE VAR. VE ASLINDA SABİT BİR BORU DEĞİL . BİRBİRİNE TAM ORTADA GEÇME VE BİR KELEPÇE TUTUYOR . ARADAKİ 1 MİKRONLUK BOŞLUK BİLE YÜKSEK DEVİRDEB TİTREŞİM YAPIYOR. DEDİĞİM GİBİ 15 YILLIK EKSOZ USTASI BİLE VARLIĞINA BİR ANLAM VEREMEDİ.

AMA EN ÖNEMLİSİ 2007 MODELLERDE BU ARA BORU YOK!!!

cemcem
31.Mayıs.2007, 13:23
Evet iste arkadaslar dedigim gibi, normalde aslinda o ara boru motorun cekis gucunu gercekten cok etkiliyor olmali, yani en azindan fizik kurallari bunu soyluyor...

okan
31.Mayıs.2007, 13:43
Peki ne amaçla konulmuş olabilir....bi işe yaramasa koymazlardı diye düşünüyorum....

Kino
31.Mayıs.2007, 13:46
ilker olay anlaşıldı abicim

aynen ilk iş o boru imha edilecektir. hemide dibinden

okan zaten biişe yaramadığını adamlarda anlamış 2007 de modellere koymamışlar :lol: :lol:

ilkerkoparal
31.Mayıs.2007, 13:51
okanım bizim eksozlarda 2 adet susturucudan bahsedilir. İlki eksozun çıkışında ve vidalı olan parça. İkinciside muhtemelen bu olmalı. Çünkü ilkini zaten sökmüştüm ve ses artmıştı. Şimdi bunu kesince ses bir kat daha arttı ve güzelleşti. Bence 2. susturucu bu parça. Ama susturmaktan çok zırıldıyor.

okan
31.Mayıs.2007, 13:54
ewet anladım ilkerim...bende bi gidip araştıriim diyorum..

kino baba sende haklısın yenilerde yoksa eskilere boşuna koydular fikri çıkıyo ortaya ama....bi de şöyle düşün ... maliyet hesabi olabilirmi????

şu anda motojunior da on line onada bi danışsak bi fikir verse...????

MotoJunior
31.Mayıs.2007, 14:32
arkadaşlar bu eksoz arasındaki bağlantı cıkışlardaki dengelemeyi sağlamak için yapılmuştır. dolayısıyle kompresore bindiğinde patlatmayı önlüyor. fakat kesildiği zaman karbüratör ayarları yniden yapılması gerekir ve kesilen yerin iyice kapatılması lazım. kesilmesinde bi mahsur yok. zaten bazı partide bu bağlantı yok.

Kino
31.Mayıs.2007, 14:44
okan maliyet hesabına ne bakıyorsun abicim

adamlar gecirip durur ne farkeder ki ha 5.300 ha 5.400

hem 2 arada 1 derede duran borunun maliyeti ne olacak ki hem baksan yenileri eskilerine göre daha pahalı

yani hem malzemeden alacaklar hemde fiatları artıracaklar

yok be okanım o kadar vicdansız olmazlar be en azından sert bir bakalit koyarlardı yerine

ilkerkoparal
31.Mayıs.2007, 14:47
ABİ USTAYA DEDİM BORCUM NEDİR GÖNLÜNDEN NE KOPARSA DEDİ. VALLA 30 YTL VERDİM 10YTL GERİ VERDİ İŞ HALLOLDU

iakyurek
31.Mayıs.2007, 15:06
ABİ USTAYA DEDİM BORCUM NEDİR GÖNLÜNDEN NE KOPARSA DEDİ. VALLA 30 YTL VERDİM 10YTL GERİ VERDİ İŞ HALLOLDU

yok yok yaptırmak farz oldu ilkerim ... :mrgreen: :mrgreen:

okan
31.Mayıs.2007, 15:46
arkadaşlar bu eksoz arasındaki bağlantı cıkışlardaki dengelemeyi sağlamak için yapılmuştır. dolayısıyle kompresore bindiğinde patlatmayı önlüyor. fakat kesildiği zaman karbüratör ayarları yniden yapılması gerekir ve kesilen yerin iyice kapatılması lazım. kesilmesinde bi mahsur yok. zaten bazı partide bu bağlantı yok.Demiştim ya illaki bi işe yarıyordur diye...demekki patlatmayı önlemek içinmiş..

ilkerkoparal
31.Mayıs.2007, 15:54
OKANIM CHOPPER DEDİĞİN PATLAR PATLAMALI. ZATEN İLK SUSTURUCUYU SÖKTÜĞÜNDE PATLIYOR SES. HEM MADEM PATLAMAYI KESİYOR YENİ PARTİDE NEDEN YOK O ZAMAN??

okan
31.Mayıs.2007, 15:55
valla sende haklısın.... :lol:

moonchild
31.Mayıs.2007, 16:03
Yahu ben diil egzosta, motorun hiçbiyerine dokunmadım daha... Benimki kendinden patlamalı model demek ki :) Ara sıra pat pat ediyo benim alet, gazı bırakınca... Madem halihazırda patlatıyorum, ben de kestireyim o boruyu!! Bi de en sondaki susturucuyu sökme mevzuu var, onu mu yapsam önce? Sanırım biraz ses istiyorum ben... Bu susturucuyu sökme başlığını okudum ben ama bi neticeye bağlanmadan bitmiş mesajlar... Ne dersiniz arkadaşlar, çıkarsam mı o susturucuyu? Bi de bu patlatma işinin bi sakıncası var mıdır?

ilkerkoparal
31.Mayıs.2007, 16:11
MOON BEN BİR SENEDİR SÖKÜK KULLANIYORUM VE BİR ŞİKAYETİM OLMADI GÜZEL BİR SES İÇİN SÖK DERİM

moonchild
31.Mayıs.2007, 16:12
MOON BEN BİR SENEDİR SÖKÜK KULLANIYORUM VE BİR ŞİKAYETİM OLMADI GÜZEL BİR SES İÇİN SÖK DERİM

Eyvallah hocam!! Sanırım çok da kolay bişey dimi susturucuyu sökmek? Hemen bu akşam bile sökebilirim, hazır motor soğukken!!

ilkerkoparal
31.Mayıs.2007, 16:20
KARDEŞİM KULLANDIKÇA PARÇALAR BİRBİRİNE KAYNIYOR VE ÇIKMASI ZORLAŞIYOR. ALTTA ALYAN BAŞLI VİDAYI SÖK VE PENSEYLE ÇEK ÇIKAR UMARIM ZORLANMAZSIN

FATİH
31.Mayıs.2007, 16:23
İlker helal olsun üstadım o dediğin zırıltıyı belli devirlerde çok aradım ama bulamadım..Eğer dediğin gibi egzost dansa hiç şansı yok iki parça edeyim o egzost'u da aklı başına gelsin :evil:
Teşekkürler :D

moonchild
31.Mayıs.2007, 16:23
Tamamdır! Bi bakalım!! :D

lunatic
31.Mayıs.2007, 22:13
Ortadaki boru aslında her bir silindir için bir değil iki eksoz (1.5 diyelim) oluşturmak içindir. Yani diğer silindir eksoz konumunda değilken eksoz konumundaki silindir diğerinin elsozu da kullanmış oluyor çıkış için. Aslında bu performansı artırıp sesi azaltıyor olmalı (zırıltı hariç). Dolayısıyla kesince aynı eksozu tek çıkıştan zorlamış oluyorsunuz. Performansı düşürmeli yada ayar çekilmeli derim ben. Zırıltının eksozdan çıktığını bende farekettim. Sogukken çalıştırıp gazlayınca acayip zırlıyordu. Elimi (hala soğukken) eksoza bastırınca kesiliyordu. Bu arada bir zırıltı kaynağı da benden. Geçen Aksu abimle gezerken 50'lerde bi zırıldı bi zırıltı. Soldan soldan geliyorlar. Zincir midir şumudur derken durdurdum boşa altım, indim aşağı bi gaz verdim. Yandaki çantanın mandalı bi zırıldıyor ki görmeyin. Ayarı sonda daha da sıkışmıyor ama arada hala boşluk var. Mandal da zaten gevşek. Arkadaki € rondelayı söküp pulu çıkardım ve kalın bir pul bulamadığım için jonta koydum. Şimdilik iyi ama sağlam olmadı. Kalın bir pul istiyor.

Kino
05.Haziran.2007, 13:08
ilker
abicim beni koparıp aldın gittin walla ilerde ne olur bilmem şimdilik teşekürler ilker :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

arkadaşlar ilkerin dediğini yapan başka kimse varmı YOKKKK ben hariççç

ilker senin yüzünden motor km göstergesi kırmızıyı vurdu yaaa ( 80 geçtim 90 km :scared: :scared: ) biraz gaz verdim o neee motor aldı başını gidiyor dur durak yokk manyak mıdır nedir. sanki oldu bir racing motor

benim motor ilker'in sayende rahatladı ve ben kendim yaptım söktüp egsozları aldım gittim demirciye (arkadaşım tabii) kes abicim şu boruları yap bir kaynak gaz altı falan dedim kapat delikleri aynen getirip taktım daha ayar mayar yapılmadı haa
MOTOR altımdan kayıp gidecek gibi yol alıyor

o boru motoru kasıyormuş abicim
ses olayına gelince o kadar cok ürkütücü korkutucu değişiklik yok gibi ben üstündeyken böyleydi. varsa da iyi gibi

okan
05.Haziran.2007, 15:23
yaavv şimdi bisdemi yapalım aynısını kino baba... iş açıcaanıs başımısa yavv....

Kino
05.Haziran.2007, 15:54
Okan' ım , Samsun' lum , Karadenizin yiğidi ,

yapma kıyma boruyaaaaa :scared: :scared: :scared:

neee kestirdin mi ahanda şimdi hapı yuttunnnn getttiiii boru :cry: :cry: :cry:

İLKER
bak kanımıza giriyon wallahi billahi sebebimiz sensinn
eğer ileride bir şey olursa Eskişehir'de buluşuruz :wink: :wink: :wink:

okan nasıl olduuu :? :? :? :+1: :+1: :+1:

hadi yorumunu bekliyorum.

iakyurek
05.Haziran.2007, 16:07
valla ben ilkerin motorun sesini kapıdağı gezisinde bol bol duydum. oldukça güssel ses geliyo motordan.
bende bu hafta için yaptırmayı düşünüyorum bakalım...

okan
05.Haziran.2007, 18:33
Valla kino baba seni aradıktan soora gittim sanayiyi kes dedim ustaya ucundan accuk... :lol: :lol: :lol:

o da ahan bööle kesti...
ÖNCE YIKAYIP SOĞUTTUK.. Kİ LEKE OLMASIN DİYE.. İÇİNİDE SU DOLDURDUK...
http://upload8.postimage.org/687305/eksozyA_kama.jpg (http://upload8.postimage.org/687305/photo_hosting.html)

SOORA ARA BORUYU KESTİRDİM...VE KAPATTIRDIM. PIISSTT Bİ DE BOYA.....
http://upload8.postimage.org/687325/EKSOZKESA_LDA_.jpg (http://upload8.postimage.org/687325/photo_hosting.html)

SOORA DEDİM İÇİNİDE BOŞALTALIMDA BİRAS GÜRLESİN....İLK 2 SUSTURUCUYU KAYNAKLA ÇIKARDIK....İÇİNDEKİ SU BURDA İŞE YARADI...DIŞINA LEKE YAPMADI KAYNAK.....

http://upload8.postimage.org/687352/EKSOZA_A_BO_zALTMA.jpg (http://upload8.postimage.org/687352/photo_hosting.html)

ŞİMDİ DE GÜÜÜRRRRR...İYİ OLDU BEAAA...YANNIZ Bİ HATA ÇIKTI ORTAYA .. ESİT ÇALIŞMIYOMUŞ SİLİNDİRLER.. ARADAKİ BÖLME İPTAL OLUNCA ANLADIKK..YARIN BİDE İNCE AYAR YAPILACAK HERALDE SANIRSAM Bİ İHTİMAL...

Aksu
05.Haziran.2007, 18:49
Okan helal olsun demek sende kestirdin ha.
Cumartesi artçı koltuğu ve eksoz ile uğraşacağım başka da bir işle ilgilenmeyeceğim. Vakit ayırmayınca olmuyor, işler yoğun, motor da orjinalliği dışında işe yarar hiçbir değişiklik yapamadım.
Aradaki bağlantıyı çıkardınız tamam, eksozlar bağımsız çalışıyor o da tama da eksozu şaseye nereden tutturuyorsunuz. onu anlatabilirseniz.Bir ucu manifolda bağlı tamam çıkışa doğru şaseye nerden bağlıyorsunuz.

deep-impact
05.Haziran.2007, 21:59
aksu abi eksozun sonuna doğru bakarsan artçı koltuğunun altında bağlantı var oradan bağlanıyor.Birde şu bahsi gecen eksoz ara bağlantısı benim motorda doğuştan yok ama bağlantının şu işe yaradığını duydum eger sağ veya sol eksozlardan birisi tıkanır ise ki daha önce yaşanmış olay aradaki bağlantı devreye giriyor ve eksoz dumanı sağlam olan eksozdan dışarı atılıyor ve motor tıkanmamış oluyor işte bu ara bağlantının esrarı budur.

Tayfun
05.Haziran.2007, 22:23

O boru orda varsa bir hikmeti vardır bence, benim düşüncem, egzostlardan birinin çıkışı kurum nedeniyle tıkanırsa tıkanmış olan ekzosttaki hava bu boru yardımıyla diğer egzosttan dışarı atılır, bu sayede yanmaktan kurtulursunuz ve motorunuza gelecek büyük zararlardan, yanlışmı düşünüyorum yoksa :!:

Kino
05.Haziran.2007, 23:10
bana göre o boru hikaye
diğer çift egsozlu motorlarda da öylemidir acaba ? yoksa çinliler mi uyanık

aslında okanın da farkına vardığı gibi motorun pistonların ayrı ayrı performanslarını görüyorsun egsozlar ayrı olunca ve hemencik tedbir bakım yapıyorsun

bak okan egsozlar ortakken pistonların birindeki hatayı algılıyamamış egsozları ayırınca ortaya cıktı

hani beyaz kağıt koyup ayarlarına bakıyorduk ya egsozlar ortakken bu kagıt işi yaş abicim ; ahanda şimdik yapabilirsin bu kontrolu

bana göre biraz da motor rahatlıyor gibi geldi okan sen nediyorsun motorun rahatlaması konusunda ? gerçi senin 1 piston da ayarsızlık vardı ama yine de belli olması gerekir

bu arada aksu dostum hakikaten biraz da motoruna bak abicim yani vakit ayır özellikle artçı olayını hallet yengeye ayıp olacak ( yani gezmelerden diyorum ha yanlış anlama )
karayolları halt etmiş abicim senin yanında maaşallah allah nazardan esirgesin senide başımızdan eksik etmesin
senle yol yapmak gerekliymiş valla ( yapamadık ama inşallah yaparız ) ne pusula ne gprs aksu yanında olsun yeter

okan
06.Haziran.2007, 01:10

O boru orda varsa bir hikmeti vardır bence, benim düşüncem, egzostlardan birinin çıkışı kurum nedeniyle tıkanırsa tıkanmış olan ekzosttaki hava bu boru yardımıyla diğer egzosttan dışarı atılır, bu sayede yanmaktan kurtulursunuz ve motorunuza gelecek büyük zararlardan, yanlışmı düşünüyorum yoksa :!: yok olm yok .. bi işe yaramıyo valla..motorun hatasını gizlemek için koymuşlar sanki ...

bi defa birsürü motoru inceledim hiç birinde yok bu dalga.. ne hikmetse koymuşlar bizim motorların bazılarına... :?
vala ben söktürdüm ..iyimi oldu kötümü oldu bilemem.. ama hemen motorun hatası çıktı ortaya.. silindirin birinin karışımı bozuktu.. gözle bile görülebilecek derecede hemde....motorda son zamanlarda bi yumulma vardı demekki bu sebeptenmiş.. bizim buralarda senkron menkron ayarından anlayan yok...hatta yılların motor ustaları boş boş bakıyolar senkron kelimesini sööleyince...en sonunda kendim ele alacam zaten deneye yanıla doorusunu bulurus heralde...

Kino
06.Haziran.2007, 01:29
okan baban bilir bu işleri babaya danışşş o hallederr..

bana göre %100 güzel de ayar çeker

okan
06.Haziran.2007, 09:39
okan baban bilir bu işleri babaya danışşş o hallederr..

bana göre %100 güzel de ayar çekeranlamasına anlıyoda .. işine gelmiyo.. muhalefet olduğu için ....(her babanın olduğu gibi)...yannız eksozların sesli olması hoşuma gitti valla....zevkli oluyomuşş.... :lol:

Aksu
06.Haziran.2007, 10:22
Akşam erken kaçtım eve gittim, motoru şöyle adam akıllı bir yıkadım ve eksozu teftiş ettim. Kesilmesi gereken ara parça şaseye tutmuyormuş boştaymış. şaseye tutan yer çıkışa doğru olan yerdeymiş.
Kino Baba artçı koltuğu da halledeceğim inşallah, doğru diyorsun çok rahatsız orijinal hali.
Karayolları meselesi de 1977-1990 arası ek iş sürücülük yaptığım için hemen hemen her yola tekerimiz değdi o yüzdendir. Birde İstanbul Afyon İstanbul Muğla ve Ankara Muğla arasını çocukların okulları nedeniyle bol bol arşınladığım için artık bahsi konu her iki yoluda ezberledim sanki. Ara yollardan çok gittim ama en iyisi, ana yollardır.

ilkerkoparal
06.Haziran.2007, 10:29

O boru orda varsa bir hikmeti vardır bence, benim düşüncem, egzostlardan birinin çıkışı kurum nedeniyle tıkanırsa tıkanmış olan ekzosttaki hava bu boru yardımıyla diğer egzosttan dışarı atılır, bu sayede yanmaktan kurtulursunuz ve motorunuza gelecek büyük zararlardan, yanlışmı düşünüyorum yoksa :!:

ya arkadaşlar zaten bir sonraki sürüm regallerde bu boru yok. Anladığım kadarıyla hatayı farkedip 3. sürümde düzelttiler

yenikoylu_ua
06.Haziran.2007, 11:30
Evet İlker haklısın bende eğilip baktım neresini kesiyorlar diye baktım baktım bişi göremedim bende o boru yok boruyu iptal etmişler ama zırıltıyı iptal etmemişler boruyu iptal edince zırıltıyı başka biyere monte etmişler herhalde

ilkerkoparal
06.Haziran.2007, 11:41
Evet İlker haklısın bende eğilip baktım neresini kesiyorlar diye baktım baktım bişi göremedim bende o boru yok boruyu iptal etmişler ama zırıltıyı iptal etmemişler boruyu iptal edince zırıltıyı başka biyere monte etmişler herhalde

:D :lol: :D :D :D :D

okan
06.Haziran.2007, 14:52
ilkerim rakı dublelim...valla ne diim bu işe ön ayak oldun bizde gittik kestirdik.. susturucuların yarısınıda çıkardık...şu anda çok hoş bi ses oldu.. daha öncede yazdığım gibi motorun arızasıda çıktı ortaya...

kendi adıma teşekkür etmek istiyorum kardeşş.. saolasın ...

KIZILELMA
06.Haziran.2007, 15:28
Arkadaşlar son susturucuyu kaç KM'deyken çıkardınız.Bende çıkarmak istiyorum ve daha 450 km'deyim uygunmudur?

okan
06.Haziran.2007, 15:31
kurum bağlayınca ses daha güzel çıkıyor...şimdi çıkarırsan biraz daha bindikten soora güzel bi ses alabiliyosun...

KIZILELMA
06.Haziran.2007, 15:35
kurum bağlayınca ses daha güzel çıkıyor...şimdi çıkarırsan biraz daha bindikten soora güzel bi ses alabiliyosun...

teşekkürler

nurettin_
23.Temmuz.2007, 01:09
İlkerciğim.,., nasılsın kardeş?
Egzoz boşaltılması kolay da ben asıl birinci susturucudan sonraki içteki susturucudan muzteribim. Şöyle ki sol egzoz iç susturucusu delinmiş olacak ki motor çalışınca teneke sesi geliyor.Ben bunu egzozu gövdeye bağlayan vidaları gevşetip arasına bir demir parçası sokarak çözdüm.Çözdüm ama rolantide. gaz verince yina bu ses geliyor.
Şimdi sorum şu ki : egzozu tamamen boşaltmak tek çözüm gibi görülüyor ancak geri dönüşü yok .Sence bir başka çözüm var mı ve nikelajı bozmadan mümkün mü?
Benim egzozun ara bağlantı borusu yok.

ilkerkoparal
23.Temmuz.2007, 14:40
dostum eksozunun büyük ihtimalle iç yaprakları kopmuş ve maalesef garantiye girmiyorlar. eksozun içini boşaltan birkaç kişi var sitede ve sonuç çok kötü yakıt tüketimleri 180-200 bin liral fiyatlara çıkıyor km de. bence sakın boşaltma derim. hatta yasin subayımla iletişime geç derim . ama ben bıktım ve ille bu işi çözücem diyorsan en sağlıklı yolu iyi bir eksoz ustası yaptırıp sıfır eksoz yaptırmak. istanbul topkapıda motorsikletlere eksoz yapan bir usta var ve işçiliği mükemmel ortalama 200 milyona yapıyor. yaptıran var ses mükemmeldi.

yenikoylu_ua
23.Temmuz.2007, 14:52
Arkadaşlar Tayfunda zırıldayanları komple temizletip sadece son susturucuları takmıştı onun seside güzel çıkıyo denemekte fayda var eğer yenisini yaptırma aşamasına gelindiyse

yeaks
19.Ağustos.2007, 22:42
abilerim ben egsozları değiştiricemde bu topkapıdaki yerin açık adresini verebilirmisiniz bana ??

sancezz
20.Ağustos.2007, 00:32
bende ilkerin buluşunu gerçekleştireyim en kısa zamanda.
Ayrıca anladığım kadarı ile bu boru vibrasyonada yol açıyor.Arada gaz akışı olurken motoru titretiyor.Çünkü gariptir benim motorda egzoslar patlamaya başlayınca vibrasyon çoğalıyor.
OZI ABIM BENDE VIBRASYON OLAYI YOK DENECEK KADAR AZ 4100 DEYIM ILK GUNKU GIBI :cheesy: :cheesy:

Batis
31.Mart.2008, 03:13
Bu başlık harika oldu benim için.Egzost'umun son susturucusunu çıkartayım bir de aradaki boruyu kestireyim en iyisi.

Tayfun
31.Mart.2008, 03:25
Belki aradaki boru yoktur aytekin, her modelde yok çünki o ara bağlantı, sesi arttırmak için biraz daha uğraşman gerekebilir ;)

Batis
31.Mart.2008, 03:35
O aradaki boru bende de var Tayfun.Gördüm o şerefsizi , mutlaka kestirecem. :x