PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü Kutup Bağlantı Yerleri

Topuz
31.Mayıs.2007, 17:00
Arkadaşlar,

bir gün motora bindim, marştan sonra hareket etmeden önce akünün olduğu sağ taraftan duman çıktığını gördüm. derhal motoru stop edip, kapağı sökünce ne olduğunu anladım.

aküyü sarsılmasından koruyan lastik banda ait çelik telin bir ucu, + kutup başına değerek ark yapmasına neden olmuş. ark o kadar güçlü olmuş ki, çelik tel eriyerek kopmuş. bu arada kutup başlarını örten kauçuk koruma da erimiş. az daha motoru yakıyorduk. ya o şekilde hareket etse idim, yolda kimbilir neler olurdu.

sizlere tavsiyem, akünün bulunduğu kapağı sökerek, bağlantı yerlerini kontrol edin, her hangi bir yerden temas vb. var mı diye. ayrıca, akü ye bağlanan kabloların vidalarını da ara ara sıkınız.

http://img296.imageshack.us/img296/827/akbassm3.th.jpg (http://img296.imageshack.us/my.php?image=akbassm3.jpg)

okan
31.Mayıs.2007, 18:09
geçmiş olsun kardeşim.. gerçekten büyük bi olay atlatmışsın....büyük hasar verebilirdin motora...

yenikoylu_ua
31.Mayıs.2007, 20:07
Geçmiş olsun kardeşim birdaha karşılaşmaman dileğiyle

Macgyver
03.Haziran.2007, 01:43
Geçmiş olsun!!
Buarada bilgilendirme amaçlı söylüyorum,
Benim motorun aküsü 1 yıl 5 ay ve 13500 km sonra artık görevini yitirdi. yeni akü aldım ve zamanla azalan ön far ışıklarımın sebebinide bulmuş oldum. 45 ytl ye on numara akü şarz ön hazırlık istemiyor asiti dolduruyor taıyor hemen yolunuza gidiyorsunuz :lol:

RızaHoşgör
03.Haziran.2007, 01:48
büyük geçmiş olsun.bilginlendirme için teşekkürler

okan
03.Haziran.2007, 01:54
Geçmiş olsun!!
Benim motorun aküsü 1 yıl 5 ay ve 13500 km sonra artık görevini yitirdi. yeni akü aldım ve zamanla azalan ön far ışıklarımın sebebinide bulmuş oldum. 45 ytl ye on numara akü şarz ön hazırlık istemiyor asiti dolduruyor taıyor hemen yolunuza gidiyorsunuz :lol:keşke kuru akü alsaydın be makgayvırım...taşma felan yapıyo sulu aküler ben eksozun birini yedim bu yüsden...

Macgyver
04.Haziran.2007, 23:16
Geçmiş olsun!!
Benim motorun aküsü 1 yıl 5 ay ve 13500 km sonra artık görevini yitirdi. yeni akü aldım ve zamanla azalan ön far ışıklarımın sebebinide bulmuş oldum. 45 ytl ye on numara akü şarz ön hazırlık istemiyor asiti dolduruyor taıyor hemen yolunuza gidiyorsunuz :lol:keşke kuru akü alsaydın be makgayvırım...taşma felan yapıyo sulu aküler ben eksozun birini yedim bu yüsden...
Evet sulu akülerin asiti motoru bile yakabilir topuz kardeşimizde olduğu gibi ancak bildiğim kadarıyla kuru akülerin ömrü ve verimliliği sulu aküler kadar olmuyor. Birde ayda birde olsa akü bakımı yapmak bir sorunu muakkak önceden önlememize yardımcı olabilir.

Kino
15.Eylül.2007, 23:55
ya kusura bakmayın şimdi taaa eski konuyu gündeme getirdim ama bende de akü problem oldu

3 gün motor cadır altında kaldı akü şişti galiba, bitmiş yani ömrünü tamamlamış , bir arkadaşa götürdüm ölçtürdüm maalesef akü ile vedalaşacam

ama şimdi bir şey dikkatimi çekti topuzun mesajında ki resim de akü kutup başları tersmidir nedir br baksanız derim kutup başları motordan içe doğru takılmıi gibi halbuki kutup başları dışa doğru olması gerekmiyormu yoksa ben mi yanlış görüyorum yoksa model model değişiyormu ?

yani kutup başına değmiş ve kısa devre falan yapmış demiş eee tabii kutup başı içeri doğru olursa orada kablolar falan sıkışık oluyor?

yuasa bakımsız akü sordum 12V 9 A ... o ne yaa 136 ytl dedi mersinde ve adam da yok sipariş verecekmiş falan filan (oto aküsü 60 ytl)

birde al orjinal kuru akü ( orjinal dediğim motor çin malı ya aküde çin olursa orjinal oluyor dimi) 45 ytl falan tak gitsin

nedersiniz

Okan dostum telefonda söyledi kuru akü orjinal (çin) alacaksın diye aslında katılıyorumona ama akıl akıldan fikir fikirden üstündür.

sancezz
16.Eylül.2007, 00:03
ya kusura bakmayın şimdi taaa eski konuyu gündeme getirdim ama bende de akü problem oldu

3 gün motor cadır altında kaldı akü şişti galiba, bitmiş yani ömrünü tamamlamış , bir arkadaşa götürdüm ölçtürdüm maalesef akü ile vedalaşacam

ama şimdi bir şey dikkatimi çekti topuzun mesajında ki resim de akü kutup başları tersmidir nedir br baksanız derim kutup başları motordan içe doğru takılmıi gibi halbuki kutup başları dışa doğru olması gerekmiyormu yoksa ben mi yanlış görüyorum yoksa model model değişiyormu ?

yani kutup başına değmiş ve kısa devre falan yapmış demiş eee tabii kutup başı içeri doğru olursa orada kablolar falan sıkışık oluyor?

yuasa bakımsız akü sordum 12V 9 A ... o ne yaa 136 ytl dedi mersinde ve adam da yok sipariş verecekmiş falan filan (oto aküsü 60 ytl)

birde al orjinal kuru akü ( orjinal dediğim motor çin malı ya aküde çin olursa orjinal oluyor dimi) 45 ytl falan tak gitsin

nedersiniz

Okan dostum telefonda söyledi kuru akü orjinal (çin) alacaksın diye aslında katılıyorumona ama akıl akıldan fikir fikirden üstündür.kıno babam guldurdun benı cok haklısın koskoca aku 60 ytl ve onun kat kat kucuk aku 136 ytl bu ıste bır terslık var hadı bakalım :mrgreen: :mrgreen:

aslanburclu
16.Eylül.2007, 00:22
kino aküden yana başın sağolsun .......

evet yuasa aküleri tam bakımsız burdada 135 ytl..... ama harbi akü al tak 5 sene arkanı dönüp bakma ama mutlu ,,yiğit,,inci vs. vs.. bunlarında akü yeri ebadına göre aküleri var ve yerine göre 25 ile 45 ytl..arasında satılıyor bunlarında ömrü max.mum 2 yıl diye öğrendim eh artık takdir senin... performans olarak düşünme al tak bir yerli veya çin akü .....

Kino
16.Eylül.2007, 01:01
harbi den sancezz bende manyak oldum yaaa yuasa nın otomobil aküsü 60 amper 60 ytl motor için 9 amp 136 ytl

bileydim zamanında arabaya da yuasa alırdım

yaşar komutan bilgi için teşekürler demek ki yuasanın fiatları aynıymış neyse bi bakayım duruma halledeyim
acaba mutlu incinin kuruları bakımsızları varmıdır ki internetten de bir bakayım varsa güzel olur

ama orjinalini takmak herzaman için iyidir dimi (yani çin malını ) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

siyahus
22.Eylül.2007, 14:17
valla ben eski arabama mutlu akü takmıştım 3-4 yıl kullandık tık demedi , sonra arabayı sattım daha ne kadar gitti bilmiyorum. Türk malı oldukça kaliteli. ne demişler Türk malı yurdun malı herkes onu kullanmalı !!!!
Bence akü için 130 lira motosiklet için cok fazla , kamyonun varsa uygun :)