PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : benim çocuk yağ damlatıyor

moonchild
31.Mayıs.2007, 23:25
Motoru parkedip de terketmeden önce ve geri dönüşte motora binmeden önce altında herhangi bir damlatma emaresi var mı diye kontrol etmek bir saplantı haline geldi!! Ama nedense bu saplantımı hiç boşa çıkarmıyor canım motorum!! Dün kıllanmıştım, bugün emin oldum ki motor yeterince ısındıktan sonra yağ damlatıyor... Yani öyle karalar bağlayacak kadar büyük bir damlatma yok... 1, 2 bilemedin 3 damla bırakıyo, oh rahatlıyo çocuk! :)

Dikkatli bakılınca yağın kaynağı motor bloklarının arası gibi gözüküyo... Sanırım aradaki conta olduğunu tahmin ettiğim zamazingoda bi enayilik var! Yağı kontrol ediyorum kayda değer bi eksilme yok ama cumartesi günü Kapıdağ'a doğru yola çıkacağımız için endişeliyim... Benim gibi acemi, cahil bir tatlı su motorcusuna akıl verecek gönüllüler arıyorum... Yola çıkarken yanıma bir miktar yağ alsam rahat rahat gider gelirim dimi? Döndükten sonra da -eğer gerekirse- garanti kapsamında müdahale edebilecek yetkili servislerimizden birine emanet edeceğim sanırım çocuğu!

Canım sıkıldı yaaa.. Akşam akşam, yolculuk öncesi tadım kaçtı!

aidikurt
01.Haziran.2007, 01:18
Kardeşim 2-3 damladan bişey olmaz ama tabi bakmak lazım kapıdağına giderken bol bol bakarız merak etme sen :)
Rahat ol baktık çok gerekirse bir istasyonda durur yag alırız seninkide dertmi

emrahkucukgirgin
01.Haziran.2007, 10:21
Damlayan yağdan kayıp düşmeyesin...

Topuz
01.Haziran.2007, 15:48
yağ damlatması ile ilgili iki husus:

- motor yağı değiştirmede fazla yağ konulursa damlatma olur. dd 250 e motor 1,5 litre civarı yağ alıyor. ne kadar yağ konulacağı, yağ konulan kısımdaki kapak ölçüsünden de kontrol ediliebilir. motor dik konumda iken (tabi bu iki kişi ile oluyor), biraz yağ koyarsıız. sonra ölçersiniz. eksik ise tamamlarsınız. yağın hepsisni birden doldurmaya kalkışmayınız. izah edildiği şekilde deneyerek doldurunuz. fazla yağ konulursa, yağ koyduğunuz yerden, bir enjektör yardımı ile geri çekerek boşaltınız.

- motorun sürücü oturma yerinin hizasında bir yerde ama en altta, eğilip bakıldığında ince bir hortum olacak. o hortumun ucundan da yağ damlatması olabiliyor. bu damlatma bir-iki damla şeklinde tabi. özellikle motor çalışır ve boşta iken yüksek gaz verip bırakınca, yağ izleri görülebilir.

sonuç: bu iki durum normal. normal olmayan durum, motorun blokları arasında yağ kaçırma olması.. keçelerin deforme olması gibi durumlardır.

kaldera
01.Haziran.2007, 15:53
yağ damlatması ile ilgili iki husus:

- motor yağı değiştirmede fazla yağ konulursa damlatma olur. dd 250 e motor 1,5 litre civarı yağ alıyor. .
karambanın kuyruğu .!
her iki beygirdede yapı farklılığı yok.her ikiside 2 lt yağ alır.motor ve şanzıman yağı aynı işkembede mevcuttur amigos...

Topuz
01.Haziran.2007, 16:29
yes.. amigos.. adiyos.. kaldera, karambanın kuyruğu da ne?

2 litre yağ alır. doğru. ama pratikte 2 litreyi zorla sokuşturacam diye uğraşırsan.. o mtor çalıştıkça sağından ve solundan yağ damlatır. bu da doğrudur herhalde. iki litre yağı nasıl doldurabiliriz. motorun eski yağından eser kalmayacak kadar boşaltabilirsek ancak. bu da pratikte o kadar kolay olmuyor.

tam tamına 2 litre yağ konulduğunu gören var mı arkadaşlar. ben de bunu sormalıyım. ben yağı değişmeden önce servise sordum. tam olarak 2 litre almıyor dedi. benim motorun yağ değişiminde 2 litre civarı eski yağ döküldü. ama 1,5 litre yağ geri koyabildik. sıkıntı ne o zaman. eksik yağ mı. eğer eksik ise, biz niye yağ seviyesinden anlayamıyıoruz.

250 e 'yi bidiğim için onu yazdım. ötekini bilmiyorum. isteyen deneyebilir.

okan
01.Haziran.2007, 16:35
bende her zaman 1,7 gibi koyuyorum..1,5 az geliyor.....2 litrede çok gelebilir...kitapçığında 1,5 litre yazıyor....

kaldera
02.Haziran.2007, 10:40
2 litre yağ alır. doğru. ama pratikte 2 litreyi zorla sokuşturacam diye uğraşırsan.. o mtor çalıştıkça sağından ve solundan yağ damlatır. bu da doğrudur herhalde. iki litre yağı nasıl doldurabiliriz. motorun eski yağından eser kalmayacak kadar boşaltabilirsek ancak. bu da pratikte o kadar kolay olmuyor.

enteresan..
yağı boşaltmak neden o kadar kolay olmuyormuş çok garip.
açarsınız alttaki yağ tapasını, beklersiniz bir müddet.motorun konumunu da ona göre ayarlayıp gerekli eğiminide veririniz.içinde hiç yağ kalmaz.
öyle 2 litreyide sokuşturacam diye de bir çabada yok.
sağından solundan yağda kaçırmaz.. senin tabirinle inat edersen daha fazlada alır..ben 2 lt yağ koyuyorum.yağ çubuğunda tam işarette.
siz bildiğiniz ölçüde devam edin.

sana önerim diyorsunya pratik,pratik.....
ilk yağ değişiminde servise gitme,, gerçekten pratik yap kendin değiştir yağını ..2 lt zorla sokuşturacakmısın bir bak..

- motorun sürücü oturma yerinin hizasında bir yerde ama en altta, eğilip bakıldığında ince bir hortum olacak. o hortumun ucundan da yağ damlatması olabiliyor. bu damlatma bir-iki damla şeklinde tabi. özellikle motor çalışır ve boşta iken yüksek gaz verip bırakınca, yağ izleri görülebilir.

sonuç: bu iki durum normal. normal olmayan durum, motorun blokları arasında yağ kaçırma olması.. keçelerin deforme olması gibi durumlardır.
buda yanlış o hortumu bir takip ediver nereye gidiyor..?
oradan gelen yağ değil sudur..su tahliye yani..
haznedeki miktardan fazlasını atması için..

doğan
02.Haziran.2007, 16:07
dostum moonchıld, bence damlatan yerin altına deterjan kutusunu bir parça telle tuttur. biz eskiden soba borusu kurum damlatınca öyle yapardık heheeueheee :lol: :lol:

Macgyver
03.Haziran.2007, 00:42
Yağ damlatması 2 husutan olabilir.

1) Zincirini çok yoğun olarak yağladıysan belli bir sürüşten sonra ısınan yağ incelerek zincirdeki dönme devri yüksekliğine bağlı olarak zincir koruma demirine savrulur ve bir yerde mola verdiğinizde bu zincir koruma demirindeki yağ aşağı süzülerek damlar ve yerde yağ damlası izleri gözükebilir.
Ancak bu sorun yoğun yağlanan zincirde bir süre sonra sona erer çünkü zincirdeki yağ yoğunluğu bu yolla düşer ve bir süre sonra bu sorun ortadan kalkar. Buda bir sorun olduğunu göstermez. Eğer sürekli yaparsa sorun ciddidir!!

2) Eğer uzun süredir yağ damlatıyorsa başın dertte demektir aslında senin sorununu okurken bir eyrıntı dikkatimi çekti motor bloğunun altı komple yağlanmış gibi bir şey demişsin. Eğer yakın bir zamanda bir yağ deişimi yaptıysan ve bu deişimden sonra bu tarz bir sorunu tespit ettiğsen asıl sorun şudur.
Motora koyulan yağ miktarı bellidir ancak eğerki yağ deişiminde fazla konulursa motor çalışınca içerdeki basınç korkunç derece artar ve buda motorun bir zayıf nıktasından çıkar eğer çıkmazsa motorun maf olur. Muhtemelen senin motorda olanda budur. Motorun en zayıf basınc tahliye edebilecek noktası zincir dişlisinin motordan çıkan yerindeki keçedir bu keçe zarar görmüştür ve yağ sızdırıyordu bu yağda zamanla motor bloğunun bütün altına yayılır. Çok yavaş ama sürekli bir yağ kaybetmen söz konusu olur.

Topuz
07.Haziran.2007, 18:54
kaldera, ben yanlış bilgi vermek istemem. öğreniyor olabiliriz. ancak, üslubunuz beni azarlar gibi duruyor. lütfen efendim.. istirham ediyorum.

üç sorum olacak,

- benim motora 1,5 lt civarı yağ koyduk. neden acaba? cidden merak ediyorum. 2 lt yağ alıyorsa, benimki niye böyle aldı. bugün kontrol ettim, halen dahi o doldurduğum yağ için, yağ çubuğu max gösteriyor.

- motorun altındaki hortumun su tahliye hortumu olduğunu yazdınız. orda iki tane böyle hortum var. birinin ağzı açık. birinin ağzında kelepçe gibi bir şey var. ben bu kelepçe gibi olan borudan bahsettim. o borunun ucunu ne zaman ellesem, elim yağlı yağlı oluyor. acaba sizin bahsettiğiniz boru da bu boru mu. eğer aynı boru ise, benim motorda hep antifiriz olduğundan, ben onu yağ gibi mi algılamış oluyorum. eğer bu boru ise, ağzı açık olan boru ne işe yarıyor.

ayrıca, motor sizin bahsettiğiniz borudan su atıyorsa .. niye fazla suyu atıyor. halbuki bu hortumun arkasında bir plastik kutu daha var. o kutunun ne işe yaradığını sormuştum. o kutuda fazla suyun depolandığını, motorun gerektiğinde ordan su çektiğini söylemişlerdi. o kutuda su niye durmuyor da dışarı atılıyor.

- yağ konusu ile ilgili değil, yaz ayındayız. benim motorun radyatörü hep antifiriz dolu. yani hiç su yok. gittiğim usta, bunun sakıncalı olduğunu, motorun sık sık hararet yapacağını, yarı antifiriz yarı su konulsa daha iyi olacağını söyledi. ben su koymak istemiyorum, paslanmaya neden olmasın diye. sizin görüşleriniz nasıldır? hangisi doğrudur.

moonchild
07.Haziran.2007, 21:20
Yağ damlatması 2 husutan olabilir.

1) Zincirini çok yoğun olarak yağladıysan belli bir sürüşten sonra ısınan yağ incelerek zincirdeki dönme devri yüksekliğine bağlı olarak zincir koruma demirine savrulur ve bir yerde mola verdiğinizde bu zincir koruma demirindeki yağ aşağı süzülerek damlar ve yerde yağ damlası izleri gözükebilir.
Ancak bu sorun yoğun yağlanan zincirde bir süre sonra sona erer çünkü zincirdeki yağ yoğunluğu bu yolla düşer ve bir süre sonra bu sorun ortadan kalkar. Buda bir sorun olduğunu göstermez. Eğer sürekli yaparsa sorun ciddidir!!

2) Eğer uzun süredir yağ damlatıyorsa başın dertte demektir aslında senin sorununu okurken bir eyrıntı dikkatimi çekti motor bloğunun altı komple yağlanmış gibi bir şey demişsin. Eğer yakın bir zamanda bir yağ deişimi yaptıysan ve bu deişimden sonra bu tarz bir sorunu tespit ettiğsen asıl sorun şudur.
Motora koyulan yağ miktarı bellidir ancak eğerki yağ deişiminde fazla konulursa motor çalışınca içerdeki basınç korkunç derece artar ve buda motorun bir zayıf nıktasından çıkar eğer çıkmazsa motorun maf olur. Muhtemelen senin motorda olanda budur. Motorun en zayıf basınc tahliye edebilecek noktası zincir dişlisinin motordan çıkan yerindeki keçedir bu keçe zarar görmüştür ve yağ sızdırıyordu bu yağda zamanla motor bloğunun bütün altına yayılır. Çok yavaş ama sürekli bir yağ kaybetmen söz konusu olur.

İşte küçükken izlediğim McGyver'a beni geri götüren üstadımı buldum!! :) Abi ikinci madde doğru cevap olmuş anladığım kadarıyla! Çarşamba günü Altan Motor'a gittim ve Taner Usta "eğer ben bu makinayı tanıyosam bloklar arasından yağ falan gelmez. Olsa olsa keçedendir" dedi. Ve hakkaten de keçenin altından süzülen yağ yol yapmış, iz yapmış açtığında gördük.

Bu arada herkese elinden geldiğince bu konuya yorum getirmeye çalıştığı için çok teşekkür ederim. Başlığı açtı, ne yazıldığına bi daha bakmadı gibi bi durum algılanmasın... Yorum yapamayacağım için sadece okumakla yetinmiştim ama şimdi durum açıklığa kavuştu!

Açıklığa kavuşmayan noktalar ise şunlar:

1- Sarıkayalar bu yedek parçayı Altan Motor'a gerçekten 2 gün içinde gönderebilecek mi? Yani yarın motoruma kavuşabilecek miyim?
2- Altan motor bir yetkili servis olmasına rağmen "biz bunların yedek parça stoğunu tutmuyoruz" gibi bir cümleyi nasıl bu kadar rahat sarfedebiliyor?

kaldera
07.Haziran.2007, 21:38
kaldera, ben yanlış bilgi vermek istemem. öğreniyor olabiliriz. ancak, üslubunuz beni azarlar gibi duruyor. lütfen efendim.. istirham ediyorum.

üç sorum olacak,

-.

böyle bir izlenim yarattığım için özür dilerim şahsınızdan.
bildiğim kadarı ile yanıtlamaya çalışayım.
1)motorunuzun neden 1,5 litreden fazla yağ almadığına vereceğim tek yanıt içinde kalmış olabileceğidir.dediğim gibi ben 2 lt koyuyorum ve yağımı kendim değiştiriyorum.en son 2adet 1 litrelik 15W40 yağım vardı kendim koydum.tam işarette
2)evet orada 2 adet hortum var.birisi havalandırma hortumu,takip edersen üsten çektiğin zaman komple geliyor.
ikincisi genleşme kabının tahliye hortumu.bilirsiniz araçlardada vardır aynı sistem.genleşme kabındaki su seviyesi limitlerin üzerinde ise bu hortumdan fazlası atılır.çünkü hararet durumlarında bu genleşme kabına bir basınç uygulanır.bu hortum sayesinde bu basınç ta atılır.bunun bir benzeride evlerdeki elektirkli termosifonlardada vardır.mantık aynı..
3)antifiriz konusu ise;
antifrizin içindeki katıklarla aynı zamanda metal ve alaşımlarını paslanma ve aşınmaya karşı koruması ve kışın donmayı önlediği gibi, yazın da harareti önlemesidir. ne kadar çok antifriz kullanırsam o kadar çok koruma sağlarım düşüncesi de yanlış. donma noktası -12 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası -65 dir. bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemli. Su oranı yüzde 70'i aşarsa donma yüzde 30'un altına düşüyor ve hararet tehlikesi ortaya çıkıyor.aslında bu kabaca 1/3 dür.
yani ustanız doğru söylüyor.tamamen antifiriz dolu bir radyatör o kadar çok koruma sağlamıyor,tam aksine hararete neden oluyor.
belkide motorun altından atan sıvı sizin antifiriz..yerinizde olsam hemen antifirizi boşaltır su eklerim..

Topuz
09.Haziran.2007, 02:56
kaldera, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. özellikle antifiriz konusunda yazdıklarınız beni çok düşündürdü. şimdiye kadar böyle bilmiyordum. bunun nedeni arabam için antifiriz değişimi yaptığım yerler. benim araba da full antifiriz. aynı durum araba için de geçerlidir herhalde. şimdi hem arabadan.. hem regalden antifiriz boşaltıp su eklemem gerek diye anladım. sonuçta karışım 1/3 olacak dimi. yani 1 su, 2 antifiriz oran. doğru mu?

ayrıca, arabadan antifiriz boşaltmak kolay. regalden nasıl boşaltacam. en kolayı, radyatörden aşağıda kalan borulardan birini sökmek gibi görünüyor. doğru olur dimi?

ayrıca 15 - 40 yağ kullandığınızı yazmışsızın. yağ değişim kapağının olduğu yerde 10-40 yazıyor. gerçi sizin bu konudaki yazılarınızı motosiklet.net ten hatırlıyorum. 15 - 40 olması gerektiğini yazıyordunuz. ancak, burda yani erzurum - oltu daki tamirci 10 - 40 kullandıklarını söylemişti. ben de böyle değişmek istiyordum. yağ sentetik yağ üstelik. yani 10 - 40 sentetik motosiklet yağı. buralar, batı bölgeleri kadar sıcak olmuyor. ama siz doğu şartlarını da biliyorsunuz. 10 - 40 a gerek yok diyordunuz. bu durum, sizin açısınzdan aynı olsa gerek. yani 10 - 40 yağ değiştirmek ile bir hata yapmış olabilirmiyiz..

kaldera
09.Haziran.2007, 11:04
evet antifirizin işlevselliği tüm araçlar için geçerlidir. ambalajlarında yazması lazım -12 - 15 gibi.
bu değerlere doğru ölçüde su ile karıştırıldığında -65 i buluyor donma noktası.usta dilinde ölçü 1 ölçek antifiriz 3 ölçek sudur.

yağ konusu ise kesinlikle içinde bulunan iklime göre seçilmelidir.ben 15 W40 kullanıyorum..10 W 40 demek soğuk iklimi olan yerlerde yağ ince olduğundan ilk çalıştırma olsun
vede soğuk havalar olsun sorun olmayacaktır.yağın akıcılığı bakımından. ama havalar çok sıcaksa örneğin antalya..artık istanbulda aşırı sıcak oluyor.ben size diyordum ama o zaman siz bu taraftaydınız.sonradan erzuruma gittiniz..siz 10 W 40 kullanın....bu yağın bir özelliğide yarı sentetik olduğu için daha uzun ömürlüdür.....gerçi bir de şu var motosiklet yağları ile diğer yağlar farklı özelliklere sahiptir.şöyleki bizim motorlarda motor yağı ve şanzıman yağı birdir.
şahsen benim kullandığım yağ normal yağ grubundan.ama 3000 gibi değişiyorum.bu yağlar şanzımanıda dolaştığı için bir süre sonra çözülme reaksiyonuna giriyor yağın özelliği kayboluyor.normalde bu yağlar araçlarda çok daha uzun km içindir.ama motosiklet yağları böyle değil hem motor için hem şanzıman için sorunsuzdur.