PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorun Stop Sorunu

korhan_751
23.Kasım.2012, 12:12
Arkadaşlar aranızda yeniyim ve sorduğum sorular size çerez ve çok basir geliyor olabilir ama sadece bir kaç merak ettiğim şey var ;

Motorum Gazı Kestiğim anda Stop ediyor. Sanırım Ya yakıt Müşürü doğru konumda değil yada kontağı yanlış yöne çeviriyorum, diğer ihtimal ise cikle yanlış konumda.

1 - Ciklenin OFF Konumu En üst Katman mı ?
2 - Yakıt Müşürünün sivri tarafının sol yana doğrumu durması Gerekiyor ?
3 - Yakıt Müşürünü Yedek Depo Konumuna getirmek için sivri tarafın ne tarafa denk gelmesi gerekiyor ?
4 - Kontak Anahtarının iki konumu var, birisi en geri, ortası, ve gidona doğru çevrilen konum. sağ ve sol konum ne işe yarıyor bir fark varmı aralarında ?

İlginiz için şimdiden Teşekkür ederim.

korhan_751
23.Kasım.2012, 12:16
Motor sıfır arkadaşlar benden kaynaklanan bir problem yüzünden stop ettiğini düşünüyorum. Bu ayarlardan birinde problem var kesin :)

dreamrocker
23.Kasım.2012, 12:46
Hoşgeldin Korhan,

1- Jiklenin off konumu bizim spyderlarda plastik parça en üstteyken, yani jiklenin plakası gergin değilkenki hali. Daytonada da aynıdır herhalde :)
2-Yakıt vanası yatay pozisyonda kapalıdır. Sivri ok yukarı bakınca ana depodadır.
3- 2. maddenin tam tersi, yani sivri kısım aşağı bakınca yedek.
4- pozisyonlardan biri sadece parkları yakar, farları açmadan marş almaz, biri de tamamen açmaya, yani her şekilde marş almasına yarar.
Motorun gazı kestiğinde stop ediyorsa rolanti ayarın düşüktür ya da motor tam ısınmamıştır. ( Tekrar marşa bastığında çalışıyorsa). Ancak gaz kesildikten sonra hiç çalışmıyorsa vana kapalıdır :)

korhan_751
23.Kasım.2012, 13:05
Sizin dediğiniz şekilde şimdi denedim. rölantiyi biraz açtım.

Jikleyi en üst konuma getirdiğimde çok yüksek bir sesle çalışıyor motor. orta konumdayken normal sessiz. en alt konumda ise sanki el marşıymış gibi gaz veriyor motora

dreamrocker
23.Kasım.2012, 14:02
Sizin dediğiniz şekilde şimdi denedim. rölantiyi biraz açtım.

Jikleyi en üst konuma getirdiğimde çok yüksek bir sesle çalışıyor motor. orta konumdayken normal sessiz. en alt konumda ise sanki el marşıymış gibi gaz veriyor motora

Jiklenin plastik parçası yani jikle kolu aşağıdayken jikle açılır. şöyle canlandırabilirsin, jikle kolunu aşağı bastırdıgında metal bir plaka yukarı çıkar. Yani plastik parça aşağıdayken jikle açılır. Havalar çokta soğuk olmadığından şu anda jikle kullanmanı pek tavsiye etmem. Makine jikleye alışınca birdaja jiklesiz çaışmak istemiyor 8)

dreamrocker
23.Kasım.2012, 14:10
Bu ara eski makinamın fotosunu buldum, kırptım, umarım yardımcı olur.

http://a1211.hizliresim.com/13/r/g5ylh.jpg

korhan_751
23.Kasım.2012, 14:42
Dostum cok tesekkur ederim. Regale yabanciyim jikleyi senin dedigin gibi yapip kontagi far acikken calistirdim rolantide yuksekti onuda ayarladim depoyuda dedigin gibi yaptim :) cok sagol yardimin icin.
Bu arada bunlarla ugrasirken ayagim egsozdaymis farkinda olmadan kot pantolonum yandi ve delindi :D

Motorun tek eksi yonu benzin bitti isiginin yada gostergesinin olmamasi :/

dreamrocker
23.Kasım.2012, 14:56
Dostum cok tesekkur ederim. Regale yabanciyim jikleyi senin dedigin gibi yapip kontagi far acikken calistirdim rolantide yuksekti onuda ayarladim depoyuda dedigin gibi yaptim :) cok sagol yardimin icin.
Bu arada bunlarla ugrasirken ayagim egsozdaymis farkinda olmadan kot pantolonum yandi ve delindi :D

Motorun tek eksi yonu benzin bitti isiginin yada gostergesinin olmamasi :/

Chopper motorun doğasına ters zaten benzin göstergesi :) Alışıyorsun zamanla. Km sayacını kullanabilirsin.
ben alışana kadar 3 pantolon delmiştim :) Dikkat et bacağın yapışmasın. Rolanti ayarını motor sıcakken yap mutlaka.
Rica ederim 8)

korhan_751
24.Kasım.2012, 13:02
Ali demirtaş ustaya telefon açtım konuşmasından çözümleyebildiklerim sanırım motor sıcakken jikleyi açık konuma getirdiğinde, çalıştığında stop ediyor. stop halinde ise çalışmıyor.

dreamrocker
24.Kasım.2012, 13:07
Ali demirtaş ustaya telefon açtım konuşmasından çözümleyebildiklerim sanırım motor sıcakken jikleyi açık konuma getirdiğinde, çalıştığında stop ediyor. stop halinde ise çalışmıyor.

Ali ustanın konuşması meşhurdur:D fakat yine de motor sıcakken jikleyi açtıgında motoru durduracak bir tertibatın oldugunu düşünmüyorum motorda. CELİL abi daha doğru bilgilendirecektir bu konuda.

CELİL
24.Kasım.2012, 13:12
evet doğru çözmüşsün :mrgreen:
jikle açık yola çıkarsan motor ısındığında çekişi düşer gazı bırakınca stop eder hareket etmeden mutlaka jikleyi kapat arkadaşların tarif ettiği gibi jikle kolu yukarıda kapalı aşağıda açıktır 8)
sıcak motor jikle açıkken zor çalışır stop eder sıcak motorda jikle kullanılmaz 8)