PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hareret göstergesi.

Macgyver
03.Haziran.2007, 01:09
Arkadaşlar geçen sene başımdan ilginç bir olay geçti.
Zatı muhterem ben motor ısısı mevzusunda ldukça hassa bir zatımdır. Bundan dolayı motorda hareret için konulmuş olan müşür beni pek tatmin etmemişti ya çalışmazssa ya görmezsem gibi endişelerim vardı. Neyse bende bu endişelerimi sonlandırmak için bir hareret göstergesi taktırmaya karar verdim. İki tip hareret göstergeleri vardır bir elektrikli birde civalı elektrikli hareret göstergeleri. Ancak elektrikli olanı pek güvenilir deildir tam göstermeyebilir bazı zamanlarda hareret seviyesini bende civalı olana karar verdim ve radyatöre sondalı bir civalı hareret göstergesi motoruma taktım. Motor ısınınca benim dercede ısı 80 C derceye geldiğinde fanlarda açıyordu tabi bu bende bir ölçü olmuştu ve bende rahat rahat daimi motor ısımı önümdeki irice hareret göstergesinden takip etmekteydim.
Neyse gel gelelim benim başıma gelen ilginç olaya!!
Uzunca bir bir gezi yolculuğuna gitmiştim zannedersem yalova idi yani istanbuldan yalovaya gitmiştik earlyriders grubumla. Neyse gittik bir gün sonra geri döndük yolda yani tam olarak söliğim paralı otobanın hendek kesimlerinde birden bire benim hareret müşürünün ışığı yandı :evil:
Bende hemen hareret göstergeme baktım gösterge deki hareret 70 derecede yani fanlar 80 de açıor hiç risk olmadığını gösteriyor. Zaten civalı hareret göstergesi çok güvenilirdir 0 hata ile ısıyı gösterebilmektedir. Neyse bir ikilemde kaldım dedimki bu salak hareret müşürü ışığı bozulduda yandı :) çünkü radyatörü ellediğimde ısının makul dercelerde olduğunuda farkettim. Ve yola devam etme kararı aldım. Biraz gitmiştimki motor ısısı maximum derecelere çıkmış müşür haklıymış motorun su tahliyesinden fazlasıyla ısınan su buhar olarak dışarı çıkmakta. durdum baya bir süre anlamaya çalıştım radyatör soğuk hareret göstergeside öle diyor ama hareret müşürü yanıyor motordaki ısı seviyesi maksimum seviyelerde :(
neyse motoru soğuttum beklemek suretiyle yoluma devam etti ve bunu sürekli tekrarlayarak motora bir zarar gelmeden kendimi istanbula attım.
Daha sonra anladımki devirdaim müşürümüdür pompasımıdır herne ise görevini yapmamış bozulmuş. Yani bu aletin görevi motorda belli bir dereceye kadar ısınan suyu radyatörde soğumuş olan su ile yerdeiştirmek imiş ve bu olmadığından motordaki su ısınıyor hareret müşürü yanıyor radyatördeki suda soğuk duruyor civalı şaşmaz hareret göstergesi ısıyı düşük derecelerde gösteriyor :)

okan
03.Haziran.2007, 01:28
bi de o devirdaimin adiliğini bi görseniz.. plastik oyuncak gibi...

RızaHoşgör
03.Haziran.2007, 01:32
paylaşım için saol arkadaş.bu şekilde bilgilendirmelerle makinamızı daha iyi tanıyacagız zaten

Macgyver
03.Haziran.2007, 01:37
bi de o devirdaimin adiliğini bi görseniz.. plastik oyuncak gibi...
Yapma yahu deme yahu tam kabus demekki :mrgreen:

okan
03.Haziran.2007, 01:40
valla aynen ölle ...dışardan bakınca çok şahane duruyo.. nikelajj kromaşş.. ama dışı seni içi beni yakıyo makgayvırım onursal arkadaşım...

hatta benim tavsiyem motorunu bi şekilde içini açtıran olursa pek bakmasın derim.. kan tutar soora sourlar motordan.. :scared:

Kino
03.Haziran.2007, 11:56
ozaman su bilgi ışığı cıkıyor galiba dostlar

hararet göstergesi istediği kadar havalı cıvalı olsun önemli olan 2. olayda devirdaim pompası yani her2sinide göz önünde bulundurmak gerekli

şimdi buna bir çare ne olabilir.

yani iyide motorun orjinal kırmızı hararet lambası var lambanın bozulması halinde bizim taktığımız ve bakmamız gereken hararet göstergesi bir yere kadarmış

radyatördeki su sıcaklığını hararet göstergesi ile hallettik peki denilen devirdaimin çalışıp çalışmadığını gösteren bir gösterge icadı varmıdır.?
yoksa bu gibi bir olayda sadece tecrübeler mi ön plana cıkacak (%100 ihtimal evet)

bizim motorlar uçak kokpitleri gibi olacak herhalde

aslanburclu
03.Haziran.2007, 12:47
heh heh heeeeeeeeeeeeeeeeeee hayt okadar zamazingoyu gösteriş olsun diye takmadık herhalde benim makinanın hiç bir şeyi gözümden kaçmıyooooooo benimmm rr'm süper (one number) :cheesy:

okan
03.Haziran.2007, 14:08
uzay mekiiiine benzettinis motörü....raptorving......nazarlardan uzak ossuunnnn gomtanımm.. tü tü tü.... :lol: :lol: :lol:

Macgyver
05.Haziran.2007, 02:07
ozaman su bilgi ışığı cıkıyor galiba dostlar

hararet göstergesi istediği kadar havalı cıvalı olsun önemli olan 2. olayda devirdaim pompası yani her2sinide göz önünde bulundurmak gerekli

şimdi buna bir çare ne olabilir.

yani iyide motorun orjinal kırmızı hararet lambası var lambanın bozulması halinde bizim taktığımız ve bakmamız gereken hararet göstergesi bir yere kadarmış

radyatördeki su sıcaklığını hararet göstergesi ile hallettik peki denilen devirdaimin çalışıp çalışmadığını gösteren bir gösterge icadı varmıdır.?
yoksa bu gibi bir olayda sadece tecrübeler mi ön plana cıkacak (%100 ihtimal evet)

bizim motorlar uçak kokpitleri gibi olacak herhalde

Aslında çare olaracak şey çok basit ben hareret göstergesinin sondasını radyatör olarak seçtim yani radyatöre delerek monte ettim. Aslında hareret göstergesinin sondasını ışığın bulunduğu motordaki sonda sökülerek onun yerine monte etmek daha doğru olur neden mi? Şimdi asıl önemli olan motor bloğu soğukluğudur sonuçta iki birimide güvenceye almış oluruz. Dolayısı ile devirdaim pompasının arkasına geçerek o açığıda kapatmış oluruz. Benim uyguladığım yöntem sadece fanlar çalışmazssa yada açmazsssa yada geç açarsa ondan haberdar eden bir sistem.
Sondanın yerini deiştirmem lazımda üşeniyorum işte. yapınca sizleri bilgilendiririm yine

Kino
05.Haziran.2007, 12:37
mcgyver dostum
motor blogundaki sondaya bagladıgında peki aynı sondayı kırmızı ışıktan koparmayacaksın tabii
kısaca
blok icindeki sondayı hem ısık hem göstergeye bağlama olabilir mi?
aslında motor blok içindeki harareti kontrol etmek daha uygun gibi geliyor insana zaten fanlarıda kontrol edersin oradaki hararetten .
evet bu güzel fikir
baglantı yaptığında haberini bekliyorum mcgyver .

KIZILELMA
06.Haziran.2007, 17:08
hararet lambası yandığında su sıcaklığını tespit eden oldumu hiç.Kaç derecede yanıyor bu lamba.Ben şöyle duymuştum o lamba yandığında iş işten geçmiş oluyor diye.
Ama arkadaş kurtarmış anlaşılan motoru.Demek oluyorki contalar sağlam galiba.

Macgyver
06.Haziran.2007, 20:17
mcgyver dostum
motor blogundaki sondaya bagladıgında peki aynı sondayı kırmızı ışıktan koparmayacaksın tabii
kısaca
blok icindeki sondayı hem ısık hem göstergeye bağlama olabilir mi?
aslında motor blok içindeki harareti kontrol etmek daha uygun gibi geliyor insana zaten fanlarıda kontrol edersin oradaki hararetten .
evet bu güzel fikir
baglantı yaptığında haberini bekliyorum mcgyver .

Şimdi şöle sondayı motor bloğuna yerleştirdiğimizde lamba iptal olacak. Ancak iptal olması mühim deil zaten o lamba son dk alarmı görüyor ve müşür yada lamba ampülünün bozulması gibi 2 risk unsuru taşıyor. Civalı hareret göstergesi ise bize kademeli olarak hiç şaşmayacak şekilde ısıyı veriyor ve herdaimde gözümüzün önünde olduğu için çok iyi işliyor.
Mesela bendeki hareret göstergesinin çalışması hakkında bilgi vermem gerekirse; Şimdi bizler motorumuzu kullanırken ısı deişimlerini bilemiyoruz ancak ben bilebiliyorum gösterge ile. Mesela motoru özellikle sıcak havalarda çok devirli sürdüğümüzde hareretin nasılda üst limitlere geldiğini görebiliyorum tabii bu ayrıntı önemli hemen önlem alabiliyorsunuz daha düşük devirde biraz kullanıyorum makul seviyelere inmesi için birde radyatör fanlarınının bazı zamanlar yetersiz kaldığını tespit ettim dolayısı ile fanların çalışmasının yeterlilik durumunuda gözlemlemek mümkün oluyor.
Sonuç olarak motor sıcaklığı herdaim göz önünde oluyor.

hararet lambası yandığında su sıcaklığını tespit eden oldumu hiç.Kaç derecede yanıyor bu lamba.Ben şöyle duymuştum o lamba yandığında iş işten geçmiş oluyor diye.
Ama arkadaş kurtarmış anlaşılan motoru.Demek oluyorki contalar sağlam galiba.
Yok yok bişi olmadı ama bi nebzede olsa etkilenmiştir buda önemli deildir.
Önemli olan durumu çok geç farketip yada hareret lambası yanarak yol almak ciddi sorunlar açıyor. Ben müşürüm yandığında motoru soğutarak mola vererek kademeli olarak yol alarak kullanmıştım.

aslanburclu
06.Haziran.2007, 21:26
arkadaşlar benim son 15 günlük gözlemim
. benim model b9

1.. ratyotör içi su sıcaklığı 82c' ye gelince termostat açıyor fanlar devreye giriyor
2.. otobanda tam gaz ortalama 100 ile 120 km. suratte devamlı ısı 95 ile 100 C' arasında kalıyor ve fanlar devamlı acık duruyor
3... 90 km.nin altında seyredersek ısı 80 ile 90 c' arasında değişiyor ve fanlar açılıp kapanıyor

4.... sapanca gezisinde kartepeyi çıkarken ısı 120 c' yi buldu fakat motor yine dayandı her hangi bir proplem(conta yakması ..piston kaynatması gibi) yaşamadım

müslüm baba
06.Haziran.2007, 22:29
Biliyorsunuz bende elektrikli hararet saati var ama sağlıklı göstermiyor, o yüzden kesinlikle civalı hararet saatini öneririm, muşurunuda asla radyatöre takmayın,motor bloğuna yerleştirin, Gökhan hararet lambasınıda fanlara bağladı fan açıldığında lamba yanıyor fanın çalıştığı anlaşılıyor.
Motorun süraatiyle hararet doğru orantılı, süraatli giderken su devri ve radyatör yetersiz kalıyor ve hararet yükseliyor,uzun yola problemsiz gitmenin püf noktası hararet kontrolüdür.

aslanburclu
07.Haziran.2007, 00:24
Biliyorsunuz bende elektrikli hararet saati var ama sağlıklı göstermiyor, o yüzden kesinlikle civalı hararet saatini öneririm, muşurunuda asla radyatöre takmayın,motor bloğuna yerleştirin, Gökhan hararet lambasınıda fanlara bağladı fan açıldığında lamba yanıyor fanın çalıştığı anlaşılıyor.
Motorun süraatiyle hararet doğru orantılı, süraatli giderken su devri ve radyatör yetersiz kalıyor ve hararet yükseliyor,uzun yola problemsiz gitmenin püf noktası hararet kontrolüdür.

baba doğru diyorsun ..... benimki civalı vede tam gösteriyor insanın resmen asabı bozuluyor hareret hep dediğin gibi uzunyolda basarsak hem yüksek bide radyatörler biraz ufak gibi geliyor bana

sancezz
15.Temmuz.2007, 10:36
dostum benım basımada boyle bır olay geldı yanlız bızımkı tutukluk yapmıs tekırdag malkara dan ıstanbula donerken bırden ısık yandı ki motorumu daha yenı almıstım 200 deydı sonra korktum 3 saat bekledım ınanın bana zarar gelmesın bıraz sogusun dıyeı neyse karar verdım yola cıkıp fanların calısıp calısmadagını anlamak ıcın cıktım sureklı gozum fanda korkmay basladım calısmıyr dıye bırden fanlar calıstı belkı calısıyordu da ben farkında degıldım herneyse fanlar sorunsuz sekılde yol boyunca calıstı ve hararet ısıg sonmedı garajıma geldım motorumu bıraktım ve dıger gun aksam gelerek kontrol ettım ne gordum dersınız buz gıbı motor ve lamba hala yanıyo motorcuma gıttım musurun bozuldugunu soledı herneyse 1 hafta onra yıne gezmeye gıderken yolda bır anda sondu ve sanırım musur bozuk degıldı tahmınım tutukluk yapmıs olmasıdır sımdı sorun yok lambam hararet yapınca ısındıgı sıcaklık kadar ısıgının yandıgını goruyorum :roll:

Ridos
17.Eylül.2013, 13:34
arkdaşlar bana hararet göstergesi lazım nerden bulurum fan müşürünün yerine takmayı düşüyorum

CELİL
17.Eylül.2013, 13:46
arkdaşlar bana hararet göstergesi lazım nerden bulurum fan müşürünün yerine takmayı düşüyorum
Merhaba rıdvan hararet müşürü fan müşürü yerine olmaz dişleri tutarmı bilmiyorum ama devreyi açma dereceleri farklı fan müşürü 80 derecede devreyi açar hararet müşürü makinanın en üst dayanma derecesinde 110 dereceydi sanırım devreye girer bu yüzden olmaz müşürü yukarıda linki olan demirtaş motosiklette ali ustada bulabilirsin kargoyla sana yollar kolay gelsin 8)

Ridos
18.Eylül.2013, 11:22
celil abi cvp icin tşk fakat ben fan müşürünü iptal ettim farklı bişsey yaptım o fan müşür yuvası boşta kaldı. yani müşürü öle boşa bagladım... onun yerin etakmayı düsünüyorum...ali ustaya sordum kamyon yedek parça satan yerlerde bulabilrsin dedi.

CELİL
18.Eylül.2013, 11:52
celil abi cvp icin tşk fakat ben fan müşürünü iptal ettim farklı bişsey yaptım o fan müşür yuvası boşta kaldı. yani müşürü öle boşa bagladım... onun yerin etakmayı düsünüyorum...ali ustaya sordum kamyon yedek parça satan yerlerde bulabilrsin dedi.
O zaman durum farklı oto sanayiden vida dişleri tutan araç hararet müşürlerini araştırman lazım 8)