PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vitesli motor kullanımı tek başına öğrenilebilirmi?

AvedoN
04.Şubat.2013, 19:33
Herkese cümleten merhaba,

Forumda yeniyim arkadaşlar, 3 aydır motor almayı planlıyorum ve gv250 ile RR arasında gidip geldikten sonra RR almaya karar verdim. İlk motorum olacağı için 2.el almayı planlıyorum ama eskişehirde 2.el piyasası yok denecek kadar az. Hadi o bir şekilde çözülür ama ilk motorum olacağı için çekincelerim var. 2gün once DD 250-E9 modelinin 0 ına bir mağazada baktım ve gözüme çok büyük göründü kontrolünde zorlanacağımı düşündüm internetten resimlerine bakmakla olmuyormuş :). Daha önce sadece kısa bir süre 150cc lik scooter kullandım ve burada bana vitesli motor öğretecek biriside yok. Ama almakta kararlıyım yaza kadar iyide tecrübe edinmem lazım çünkü arkadaşımla uzun bir tur düşünüyorum. Bana tavsiyeleriniz nelerdir ve tek başıma vitesli motor kullanmayı öğrenebilirmiyim? Veya bana tavsiye edebileceğiniz başka modeller varmı? boy:1,82 kilo:90

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

AvEDoN

cihan54
04.Şubat.2013, 19:37
Öncelikle hoşgeldin. Tanışma bölümüne de bekliyoruz bir ara..

Senin durumunda olan bir arkadaşa ben motorumu satmıştım. boy kilo baya bir yakındı sana. o da sıkıdur'dan vitesliye geçiyordu ve Regal Raptor Spyder 250 motorumu aldı. bir iki saat antreman yaptı viteslere ve oturuş pozisyonuna alıştı. sonra aldı gitti. Ve ilginçtir, giderken feci derecede yağmur yağıyordu, yine de sorunsuz ulaştı evine. bu konuda çekincen olmasın. fakat o boy ve kiloya spyder öneririm... 8)

dreamrocker
04.Şubat.2013, 19:39
Hoşgeldin :)

Vitesli motor kullanmak başta karışık gelse de, aslında çok basittir. Nedeni de freni ayrı uzvun kontrol ediyor, gazı ayrı uzvun kontrol ediyor, devriyajı, vitesi ayrı uzvunun kontrol ediyor olmasıdır. Yani bir yokuşta vitesli bir motosikleti kaldırmak, araba kaldırmaktan çok daha kolaydır (arabada el frenini gözardı ediyorum). Trafiğe kapalı alanda bence kendi kendine alışabilirsin, ama biri gösterirse çok daha iyi olur. Yalnız 0 makine ile başlama öğrenmeye. En azından 1-2 gün bile olsa başka (koruma demirlikli) bir motor bul alışmak için. 250-e9 kontrol edemem diye korkma. Cüssesine nazaran hafif bir makinedir. Ben 250 e-10 (spyder) kullanıyorum. e9'dan daha uzun bir makine. Ancak kontrolu çok da zor değil... Bir de naçizane tavsiyem, uzun yol, tur için çok fazla acele etme, motosiklet ufacık hataları bile kaldırmıyor malesef.

AvedoN
04.Şubat.2013, 20:17
Peki 250 e-10 başlangıç için alınabilirmi? Kontrol edilmesi zor gibi görünüyor ön makasın uzun olması kontrolü güçleştirirmi motorda?

cihan54
04.Şubat.2013, 20:22
Ee alttaki yorumlarımızı okumadın galiba.. :mrgreen: sıkıntı yok..

rr250e9kırmızı
04.Şubat.2013, 21:17
merhaba dostum hoşgeldin bende senin gibi ilk göz ağrım regal raptor aldım daha öncede vitesli motor sürmedim ben senin gibi gv 250 ile regal arasında gidip gelemedim çünkü gv 250 biraz daha pahalı gelmişti gelelim regale sahibinden com ilanı ile ulaştım motoruma ve motoru alsam bile o motoru satıcıdan alıp nasıl getirecem diye bile düşündüm ve gittim aldım ilk kalkışı yapamadım stop ettirdim ışıklarda durdum yine stop ettirdim ama 2 gün sonra canavar oldum al 250 e9 u paşalar gibi bin korkma

DR.ALP
04.Şubat.2013, 22:35
Herkese cümleten merhaba,

Forumda yeniyim arkadaşlar, 3 aydır motor almayı planlıyorum ve gv250 ile RR arasında gidip geldikten sonra RR almaya karar verdim. İlk motorum olacağı için 2.el almayı planlıyorum ama eskişehirde 2.el piyasası yok denecek kadar az. Hadi o bir şekilde çözülür ama ilk motorum olacağı için çekincelerim var. 2gün once DD 250-E9 modelinin 0 ına bir mağazada baktım ve gözüme çok büyük göründü kontrolünde zorlanacağımı düşündüm internetten resimlerine bakmakla olmuyormuş :). Daha önce sadece kısa bir süre 150cc lik scooter kullandım ve burada bana vitesli motor öğretecek biriside yok. Ama almakta kararlıyım yaza kadar iyide tecrübe edinmem lazım çünkü arkadaşımla uzun bir tur düşünüyorum. Bana tavsiyeleriniz nelerdir ve tek başıma vitesli motor kullanmayı öğrenebilirmiyim? Veya bana tavsiye edebileceğiniz başka modeller varmı? boy:1,82 kilo:90

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

AvEDoN
aynı boydayız..ben 8 kg daha ağırım..alma demem ama bir bilenle uygun pistlerde dur -kalk,yuvarlak ve S çalışmanı isterim..20 senelik geçmişim var ama hala hiç usanmadan viraj çalışması yapıyorum..eğitimi bitmez bu işin..sürdükçe süresin;km ler bitmesin istersin..yağmurda ıslanmak hiç bu kadar zevkli olmamıştır..donarsın soğuktan ama gelir forumda gülerek anlatırsın..tutkudur bu çünkü..isteğinin gerçekleşmesi ve tutkuya dönüşmesi;örnek bir motorsiklet sürücüsü olarak bizlere katılmanı dilerim8)nazar:cheesy:

CELİL
04.Şubat.2013, 23:03
Merhaba Yunus :D
senin kilo ve boyuna bakarsak 250e-9 sana küçük bile gelmesi lazım daytona veya spyder fiziki anlamda sana uygun olur ama en rahat ve kolay kullanım 250e-9 kasadır
viteslere alışmak çok zor değil ama birinin sana göstermesi lazım kısa sürede alışırsın ama hemen bu yaz uzun yola çıkmanı tavsiye etmem uzun yol tecrübe ister riski büyüktür 8)

Ultragore
09.Şubat.2013, 16:23
dostum ben senin yerinde olsam hiç düşünmeden alırım motoru .Çünkü gerçekten hiç zor bir olayı yok tek alışacağın şey kavrama onada alışamazsan alışacağın şekilde ayarlarsın olur biter :D Bende 125 lik scooterla başladım vitesliyi ise kendi kendime öğrendim yaşadığım tek sıkıntı şu oldu bir keresinde anayolda giderken önümdeki araç çok ani fren yaptı scooterdan gelen alışkanlıkla bende ön fren we devriyajı sıktım :D arka fren diye yan yattım çok önemli bi sorun olmadı koruma demiri vardı ..bence hiç durma hemen al 1-2 saat boş bir yerde antremanla onnumara olursun

boxerboy
09.Şubat.2013, 23:28
Öncelikle hoşgeldin. Tanışma bölümüne de bekliyoruz bir ara..

Senin durumunda olan bir arkadaşa ben motorumu satmıştım. boy kilo baya bir yakındı sana. o da sıkıdur'dan vitesliye geçiyordu ve Regal Raptor Spyder 250 motorumu aldı. bir iki saat antreman yaptı viteslere ve oturuş pozisyonuna alıştı. sonra aldı gitti. Ve ilginçtir, giderken feci derecede yağmur yağıyordu, yine de sorunsuz ulaştı evine. bu konuda çekincen olmasın. fakat o boy ve kiloya spyder öneririm... 8)

ahanda o arkadaş benim :) bencede spyder...

Not: boy: 184 kg: 105 (kemiklerim ağır napayım)
:lol:

Not2: Spyder'ı ilk gördüğümde ''bu şeyi nasıl sürecem ben'' demiştim scooter a alışık olduğumdan ama şu an problem yok :) kısa şase regaller den bir tanesini denemiştim ama dizim direksiyona çarptı suremedim. Forumdan Mehmet Burak Çalık'ın motoruydu modelini hatırlayamıyorum... Sen vitese alış scooter a binince elin debriyaja gidecek ona dikkat et bence :)

osmankzlkaya
10.Şubat.2013, 00:19
hoşgeldin aramıza. bende ilk olarak scooter kullananlardanım. yaklasık 1 sene oldu regalimi alalı. 250e9 kasası kullanımı daha kolaydır bence ilk olarak onla basla. viteslere gelnce ben motoru satın alırken bir saat kadar bi okulun bahçesinde alıştırma yaptım yeterli oldu. bana göre önemli bir ayrınti: kolların uzun ise T gidon al derim. kartal gidonda uzun kol olunca dirsekler içe doğru bükülüyor ve kısa sürede yoruluyorsun(kendimden biliyorm).